Lietuvos žmogaus teisių aktyvistas Giedrius Grabauskas

Grabauskas interviu "Sputnik Lietuva" įvardijo išvykimo Lietuvos priežastis

(atnaujinta 20:51 2020.10.26)
Lietuvos žmogaus teisių aktyvistas taip pat pasidalijo savo nuomone apie konservatorių atėjimą į valdžią, kas žada nesąžiningus pokyčius

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Žmogaus teisių aktyvistas, "Socialistinio liaudies fronto" pirmininkas Giedrius Grabauskas iš Lietuvos, kurio prokuratūros prašymu laukė teismo psichiatrijos ekspertizė, išvyko į Rusiją. Pats jis ne kartą yra sakęs, kad gimtojoje šalyje jis yra persekiojamas dėl istorinės tiesos, nes ten vyrauja stiprios fašistinės jėgos.

Lietuvoje jam yra iškelta baudžiamoji byla, kuri buvo pradėta dar 2019 metų balandžio mėnesį, po Lietuvos Seimo narių Lauryno Kasčiūno ir Audroniaus Ažubalio pareiškimo. Jie skundėsi dėl televizijos "Rossija 24", neva transliuojančios "melagingą" informaciją apie Lietuvos "partizanus", ir dėl paties Grabausko komentaro kanalui, kuriame jis apkaltino "miško brolius" ryšiais su naciais.

Interviu Maratui Kasemui, "Sputnik Lietuva" vyriausiajam redaktoriui, jis sakė, kad iš ketvirto karto per Estiją jam pavyko patekti į Rusiją. Grabausko manymu, Lietuvos specialiosios tarnybos galėjo jį įtraukti "į kai kurių pavojingų asmenų bazę", todėl sienos kirtimas jam nebuvo toks lengvas.

Председатель Социалистического народного фронта Литвы Гедрюс Грабаускас  и шеф-редактор Sputnik Литва Марат Касем
© Sputnik / Dmitry Dubinsky
Socialistinio liaudies fronto pirmininkas Giedrius Grabauskas ir "Sputnik Lietuva" vyriausiasis redaktorius Maratas Kasemas.

"Aš atsidūriau Rusijoje, važiavau į Sankt Peterburgą, paskui į Maskvą. Niekada nebuvau iš tų, kas iškart bėga. Aš jums pasakysiu iš tikrųjų, kaip yra: praktiškai aštuoneri metai persekiojimo. Paskutinė baudžiamoji byla vykdoma labai nešvariai, bandant konfiskuoti daiktus. Manau, tai yra neteisėta. Aš gavau vieną iš paskutinių atsakymų iš prokuratūros, kuri net neketina jų grąžinti. Kita byla — jie pasiūlė kažkokią ekspertizę, uždarymą, skyrius", — sakė jis.

Постановление суда о назначении психиатрической экспертизы
© Sputnik / Dmitry Dubinsky
Teismo nutartis dėl psichiatrinės ekspertizės skyrimo.

Pasak Grabausko, savo bylos eigoje jis skundėsi dėl prokuroro veiksmų ir paprašė jį nušalinti, nes buvo šiurkščių pažeidimų, tačiau teismas atsisakė. Be to, pats atsakymas atėjo tik po penkių mėnesių, nors sprendimas buvo priimtas dar kovo mėnesį. Savo apeliaciniame skunde žmogaus teisių aktyvistas atkreipė dėmesį, kad prokuroro veiksmai buvo nukreipti į pažeminimą ir spaudimą.

"Tai, kad aš remiuosi istoriniais duomenimis, šį kartą prokurorų neveikia. Jie net neprašo šių duomenų. Jie taip pat atsisakė kviesti ir apklausti žmones, kurie patys norėjo būti apklausti, pavyzdžiui, Grantą Gočiną (lietuvių kilmės amerikietis diplomatas, kuris pateikė ieškinį prieš galimai nacių bendrininką Lietuvoje Joną Noreiką — Sputnik) ir Silviją Foti (Noreikos anūkė, amerikiečių žurnalistė — Sputnik). Tai žemina mane, kaip šios organizacijos vadovą. Tai yra labai nešvarūs politinio spaudimo metodai ", — sako jis.

Žmogaus teisių aktyvistas pastebi klastojimą paskutinėje byloje prieš jį. Jo nuomone, prokurorai "vilkina laiką ir daro nešvarų spaudimą". Netgi grasina ne tik pačiam Grabauskui, bet ir jo žmonai, kuri liko Lietuvoje.

Литовский общественный деятель Гедрюс Грабаускас
© Sputnik / Dmitry Dubinsky
Lietuvos visuomeninis veikėjas Giedrius Grabauskas.

"Kita vertus, matoma jų linija, kad jie sugalvojo kažkokią ekspertizę, iš kurios žmonės juokiasi, nes jei žmogus rašo istorinę tiesą ar kalba su Rusijos televizija, jis yra nusikaltėlis", — sakė jis.

Grabauskas kol kas nesiruošia grįžti į Lietuvą, planuoja likti Rusijoje ir dirbti iš ten. Jis taip pat neatmeta galimybės, kad jam gali tekti prašyti pabėgėlio statuso.

Подписка о невыезде
© Sputnik / Dmitry Dubinsky
Nurodymas neišvykti iš šalies.

Tačiau žmogaus teisių aktyvistas ketina ir toliau ieškoti teisybės. Jis teigė, kad ir toliau bendraus su advokatu, o jie kartu bandys pateikti istorinius šaltinius. Grabauskas tikisi, kad prokuratūra pradės svarstyti duomenis iš esmės.

Rinkimai į Seimą ir konservatorių atėjimas į valdžią

Grabauskas mano, kad situacijai su antifašistais šalyje, jo, taip pat ir Lietuvos opozicijos politiko Algirdo Paleckio, kuris kaltinamas "šnipinėjimu Rusijos naudai", atveju įtakos turės konservatorių pergalė parlamento rinkimuose. Jis įsitikinęs, kad partija turi ryšių su prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentu, ir dabar jie bus ne opozicijoje, o valdžioje.

"Išeinančiame Seime buvo keletas sveikai mąstančių, normalių parlamento narių. Šiame Seime aš manau, Seimo kokybė yra matoma. Yra tokia programa — toliau šlovinti nacius, narkotikų legalizavimas — visi apie tai kalba, tai matyti. Vykdoma tokia politika pastaruoju metu", — sakė Grabauskas.

Žmogaus teisių gynėjas įsitikinęs, kad antisemitizmas ir bet kokių nacių nusikaltėlių šlovinimas Lietuvoje yra stiprus. Tačiau turėtų būti bent kažkokios ribos.

Grabausko persekiojimas Lietuvoje

Liepos mėnesį teisėsaugos institucijos aplankė Grabauską. Tada jis pasakojo Sputnik Lietuva, kad kriminalinės policijos pareigūnai bandė jį sulaikyti. Tačiau žmogaus teisių aktyvistas atsisakė eiti su jais, nes nebuvo įsakymų.

Tuo tarpu pats aktyvistas mano, kad tai vyksta dėl jo veiklos, nes pastaruoju metu jis renka informaciją apie nacių nusikaltėlius, Holokausto dalyvius ir kitus, o tokia veikla Lietuvoje gali nepatikti.

Spalio mėnesį policija apieškojo Grabausko butą ieškodama informacijos apie buvusio SLF lyderio Algirdo Paleckio teismą. Kartu jis pažymėjo, kad jie jau kelis kartus bandė atlikti kratą jo bute, tačiau teisėsaugos pareigūnai neturėjo orderio, todėl jis jų neįsileido. Pernai gruodį žmogaus teisių aktyvistas buvo sulaikytas Vilniaus oro uoste, kai jis atvyko iš Ženevos, kur dalyvavo 12-oje JT tautinių mažumų forumo sesijoje.

Tokių situacijų kontekste oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova jau pareiškė, kad Vilnius visiškai grįžo atgal į praeitį ir pamina demokratines vertybes, kurias Lietuva šlovino stodama į ES ir NATO.

Lietuvoje "partizanai", taip pat vadinami "miško broliais", — nacionalistiškai nusiteikusios ginkluotos grupuotės, veikusios respublikoje 1940–1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis grupių, kurios buvo prieš sovietų valdžią, ypač nacistinės Vokietijos pusėje, dalyvavo naikinant žydų bendruomenę Lietuvoje. Jie dalyvavo žudant civilius ir komunistų partijos darbuotojus.

Tuo tarpu Lietuva dažnai kritikuojama dėl nacių bendrininkų šlovinimo ir istorijos iškraipymo — ne tik užsienyje, bet ir šalies viduje.

Simono Vyzentalio centro Izraelio skyriaus direktorius dr. Efraimas Zurofas sakė, kad Lietuvos valdžia žmonėms nesako tiesos apie savo šalies istoriją, ypač kalbant apie Holokaustą.

Tegai:
Lietuva, Giedrius Grabauskas
Dar šia tema
Grabauskas papasakojo apie kratas jo namuose Paleckio arešto fone
Grabauskas: Lietuva kuria savo piliečių "juoduosius sąrašus"
Grabauskui ketinama atlikti psichiatrinę ekspertizę dėl žodžių apie Holokaustą
Grabauskas: Lietuva su savo spaudimu žodžio laisvei tapo "tamsia pelke"
Pasienietis

Trečią kartą įkliuvo kontrabandininkas, bandantis blokuoti ryšį

(atnaujinta 20:23 2020.12.04)
Pažeidėjas pasieniečiams šiemet įkliuvo jau trečią kartą. Visus tris kartus jis ne tik gabeno po 2 000 pakelių kontrabandinių cigarečių, bet turėjo ir ryšio blokavimo priemones

VILNIUS, gruodžio 4 — Sputnik. Kaune pasieniečiai sulaikė Mažeikių rajono gyventoją ir jo vairuotą automobilį "VW Passat", kuriuo buvo gabenami 2 000 pakelių baltarusiškų cigarečių, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

VSAT pareigūnai, turėdami informacijos, Kaune ketvirtadienį patikrinti sustabdė automobilį "VW Passat" lietuviškais numeriais. Jį vairavo tvarkingus asmens dokumentus turėjęs 48-erių Mažeikių rajono gyventojas.

Patikros metu mašinos bagažinėje pasieniečiai aptiko 2 000 pakelių cigarečių "NZ Gold" su baltarusiškomis banderolėmis. Automobilio viduje rasta įjungta ryšio blokavimo priemonė.

Dėl akcizais apmokestinamų prekių gabenimo pažeidžiant nustatytą tvarką pradėta administracinės bylos teisena. Vyrui gresia bauda nuo 5 700 iki 6 000 eurų bei automobilio konfiskavimas.

Pažeidėjas pasieniečiams šiemet įkliuvo jau trečią kartą. Visus tris kartus jis ne tik gabeno po 2 000 pakelių kontrabandinių cigarečių, be to, turėjo ir ryšio blokavimo priemones. Kontrabandininkas anksčiau skirtų tūkstantinių baudų nėra sumokėjęs. Jo turėtos ryšio blokavimo priemonės konfiskuotos.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Pasieniečiai sulaikė du kauniečius su 2500 pakelių cigarečių
VSAT: gali sustoti eismas viename iš pasienio kontrolės punktų su Baltarusija
Dokumentų patikrai pasienyje bus pasitelktas dirbtinis intelektas 
Žiema

Gruodžio 5 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 20:22 2020.12.04)
Rytojaus diena žada būti palanki Jaučiams tiek profesinėje, tiek meilės srityje, Vėžiams derėtų vengti konfliktinių situacijų su artimaisiais, Vandeniams nusimato puiki proga tobulinti santykius su mylimuoju (-ąja)

Žvaigždės kategoriškai prieštarauja bet kokioms revoliucijoms ir rizikingiems eksperimentams. Bet laikydamiesi laiko patikrintų, konservatyvių kelių ir nustatytų taisyklių, jūs pasieksite sėkmę trumpiausiu keliu. Tai galioja visose gyvenimo srityse — versle, kasdieniame gyvenime ir santykiuose su žmonėmis. Rytoj geriau vengti rizikingų situacijų — nebent turite visus kozirius savo rankose ir žinote savo priešininko kortas.

Avinas (03.21-04.20) Geriausia susitelkti į verslą. Pabandykite šią dieną užpildyti įvairiais susitikimais, derybomis ir telefoniniais skambučiais. Tik nelieskite mylimojo (-osios). Dabar galite elgtis labai nesąžiningai jo/jos atžvilgiu, o jūsų elgesys bus ne tik nesuprantamas, bet ir įžeidžiamas.

Jautis (04.21-05.21) Galite tikėtis sėkmės, kuri jus lydės tiek profesiniuose, tiek meilės reikaluose. Neatmetamos naujos perspektyvios pažintys. Dabar jūs turite nuolat save kontroliuoti ir nepasiduoti neigiamoms emocijoms.

Dvyniai (05.22-06.21) Dabar jums bus sunku rasti bendrą kalbą su žmonėmis. Gali tekti bendrauti su tais, kurie suteiks naujų perspektyvų.

Vėžys (06.22-07.22) Neturėtų kilti grandiozinių įvykių ir incidentų. Šį laikotarpį sunku pavadinti profesionaliai reikšmingu. Būkite atsargūs dėl naujų pajamų šaltinių. Jūs neturėtumėte kelti konfliktų su tais, kurie jums brangūs.

Liūtas (07.23-08.23) Dabar likimas suteikia jums galimybę pagerinti savo padėtį. Artimiausiu metu, priėmę sprendimą, nekvestionuokite ir netikrinkite, nes žaibišku greičiu atėjęs atsakymas pasirodys esąs teisingas, o mintys ir kruopšti situacijos analizė prives prie neteisingų išvadų. Meilės reikaluose gali būti teigiamų pokyčių.

Mergelė (08.24-09.22) Palankus laikas bet kokiam verslui. Susitikimas su draugais ir artimaisiais sukels daug teigiamų emocijų.

Svarstyklės (09.23-10.22) Šią dieną bendraudami turite laikytis linijos, kurios neturėtumėte peržengti. Klausykite daugiau ir mažiau išsakykite savo nuomonę. Galbūt dabar keisis jūsų profesinė veikla, ir jei pavyks laiku atrasti savo nišą, galite tvirtai užimti vietą po saule.

Skorpionas (10.23-11.21) Yra rizika pasiduoti savo iliuzijoms arba būti paveikti pašalinių asmenų. Todėl geriau atidėti sprendimų, nuo kurių priklauso jūsų ateitis, priėmimą. Dabar jūs negalite daryti kompromisų su savo sąžine ir neturėtumėte tvarkyti dalykų.

Šaulys (11.22-12.21) Šią dieną geriau laukite, nes viskas, ką bandysite padaryti dabar, atneš visiškai priešingą rezultatą. Santykiuose su mylimu žmogumi ypatingų pokyčių nesitikima. Stenkitės nesivelti į ginčus.

Laboratorija, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Майшев

Ožiaragis (12.22-01.20) Geriau dabar nepradėti naujo verslo. Diena palanki naujoms pažintims, susitikimams su senais draugais ir kolegomis. Vienintelis dalykas, kuris neatneš pasitenkinimo, yra profesinė veikla. Dabar jums bus nuobodu. Tačiau artimo žmogaus dėmesys ir rūpestis suteiks stiprybės.

Vandenis (01.21-02.19) Kurkite ateities planus. Tai daugiausia susiję su jūsų profesine veikla. Diena gali atnešti malonių staigmenų meilės santykiuose. Tinkamas laikas naujoms pažintims.

Žuvys (02.20-03.20) Galite pasiekti puikių rezultatų tiek profesioniame, tiek asmeniniame gyvenime. Dabar neturėtumėte vengti diskusijų, reikėtų aktyviai jose dalyvauti. Jūsų stiprybė šiame etape slypi žodyje, ir jūs turite jį sumaniai naudoti. Tačiau kalbėkite, pasverdami savo žodžius, nerodykite stiprių emocijų.

Tegai:
horoskopas
Koronaviruso testai

Mokslininkai įvardijo medžiagą, veiksmingą prieš COVID-19

(atnaujinta 20:30 2020.12.04)
Tyrėjai taip pat pažymi, kad sunkesnę COVID-19 eigą vyresnio amžiaus pacientams, be kita ko, gali lemti ir mažesnis melatonino kiekis jų organizme

VILNIUS, gruodžio 4 — Sputnik. Mokslininkai iš Kanados ir Argentinos nustatė, kad melatoninas kai kuriais atvejais apsaugo nuo infekcijos SARS-CoV-2, sunkios COVID-19 formos išsivystymo, taip pat gali tapti vaistu, palaikančiu vakciną. Rezultatai paskelbti žurnale "Diseases".

Žinoma, kad hormonas melatoninas turi priešuždegiminių, imunoreguliuojančių ir antioksidacinių savybių, neutralizuoja lėtinius miego sutrikimus ir padeda sergant cukriniu diabetu, metaboliniu sindromu ir širdies bei kraujagyslių ligomis.

Tyrėjai iš Toronto universiteto Kanadoje ir Popiežiškojo katalikų universiteto Argentinoje parengė apžvalgą, kurioje surinkti įrodymai, kad melatoninas gali sumažinti COVID-19 sunkumą ir galbūt slopinti koronaviruso infekciją.

SARS-CoV-2 virusas plinta organizme per angiotenziną konvertuojančio fermento 2 (AKF2) receptorius. Viruso paviršiuje esantis smaigalinis glikoproteinas prisijungia prie ACE2, patenka į ląstelę-šeimininkę ir pradeda joje daugintis.

Autoriai pažymi, kad melatoninas efektyviai suriša ir slopina kalmodulino — baltymo, reguliuojančio ACE2 paviršiaus išraišką, susidarymą. Be to, melatoninas sumažina uždegimą skatinančių citokinų, susijusių su sunkia COVID-19 liga, skaičių, taip pat veikia priešuždegimiškai per sirtuiną-1, baltymą, kuris slopina makrofagų poliarizaciją.

Be uždegimo mažinimo ir citokinų kiekio mažinimo, melatoninas pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, nes dalyvauja pašalinant laisvuosius radikalus — jis metabolizuojamas į didelio aktyvumo junginius ir sukelia antioksidacinių fermentų sintezę.

Melatoninas turi ir kitų savybių, naudingų kovojant su infekcija. Tai chronobiotinis ir citoprotekcinis poveikis.

Kaip chronobiotinis agentas, jis veikia fiziologinį biologinio laikrodžio reguliavimą, padėdamas ištaisyti desinchronizuotą paros ritmą. Tai svarbu norint padidinti kūno energiją ir sustiprinti imuninę sistemą. Kaip citoprotektorius, melatoninas apsaugo nuo gretutinių, komplikuojančių COVID-19 ligas.

Galiausiai, melatoninas užtikrina neuroprotektą. Yra žinoma, kad kai kuriems COVID-19 pacientams pasireiškia simptomai, susiję su virusine veikla smegenyse, pavyzdžiui, uoslės praradimu, paralyžiumi, insultu, kliedesiais, meningitu, traukuliais ir encefalopatija. Kaip neuroprotekcinis agentas, melatoninas padeda išvengti daugelio COVID-19 neurologinių poveikių.

Autoriai mano, kad melatoninas gali tapti universalia priemone kovojant su COVID-19. Jie siūlo šį vaistą laikyti palaikomuoju arba atskiru antivirusiniu vaistu ir kaip pagalbinį vaistą, siekiant pagerinti SARS-CoV-2 vakcinų veiksmingumą, nes tai padeda išvengti pakartotinės infekcijos.

"Saugaus vaisto melatonino vartojimas tinkamomis dozėmis gali užkirsti kelią sunkių ligos simptomų atsiradimui pacientams, sergantiems koronavirusu, sumažinti koronaviruso infekcijos imunopatologiją", — rašo straipsnio autoriai.

Tyrėjai taip pat pažymi, kad sunkesnę COVID-19 eigą vyresnio amžiaus pacientams, be kita ko, gali lemti ir mažesnis melatonino kiekis jų organizme.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Turkijoje rasti paslaptingos karalystės, išgyvenusios bronzinį Sičuano žlugimą, pėdsakai
Sudarytas maisto produktų, kurie paspartina atsigavimą po COVID-19, sąrašą