Sputnik Lietuva

Amerikos ekspertai apkaltino "Sputnik Lietuva" griaunant Vakarų vienybę

Pasak pranešimo autorių, agentūra pradėjo "nuoseklią propagandos kampaniją" ryšium su COVID-19

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik.  Rusijos "propaganda" pasinaudojo "koronaviruso pandemija", užsipuldama JAV, Europos demokratines valstybes ir siekdama "pakirsti Vakarų ir NATO vienybę". Vienas pagrindinių "dezinformacijos" taikinių buvo Lietuvos auditorija. Tokią išvadą padarė Vašingtono Hudsono instituto darbuotojai Robertas Vaicas ir Aurimas Lukas Pečiukaitis savo pranešime.

Anot pranešimo autorių, "propagandos kampanija" buvo skirta "priversti lietuvius pozityviai įvertinti Rusijos politiką, nepasitikėti savo valdžios institucijomis reaguojant į pandemiją ir suabejoti parama, kurią jie gauna iš Vakarų partnerių". Ir šią "klaidinančią ir žalingą informaciją", tame tarpe "išsamią propagandos kampaniją", kaip teigiama, paskleidė "prokremliška žiniasklaida" — agentūra "Spuntik".

"Didžiąja "Spuntik" pateikiamos informacijos apie COVID-19 dalimi siekiama užginčyti Vakarų solidarumą su Lietuvos žmonėmis sunkmečiu", — sakoma pranešime.

Kaip pavyzdžius Vaicas ir Pečiukaitis dažniausiai nurodo nuorodas į agentūros kalbintų ekspertų komentarus, kurių pavardės nurodytos net antraštėse taip pat į apžvalgininkų straipsnius, kuriuose yra pastaba "Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija". ... Tačiau ataskaitoje šie faktai niekur neminimi.

Taip pat teigiama, kad "Rusijos žiniasklaida bandė pavaizduoti Baltijos valstybių lyderius kaip nesugebančius apsaugoti savo žmonių nuo krizės". Toliau autoriai pateikia tik pavadinimą, nepaaiškindami straipsnio esmės  ir niekaip jo nekomentuodami. Jie taip pat mini tariamus "propagandinius straipsnius" apie ekonomikos krizę, nors Lietuvos pareigūnai ir ekspertai apie tai ne kartą yra kalbėję.

Anot Vaico ir Pečiukaičio, kai kuriais straipsniais "buvo siekiama diskredituoti Amerikos žiniasklaidą kaip patikimą informacijos šaltinį, apibūdinant jų turinį kaip oficialios propagandos formą".

Be to, dėl tam tikrų priežasčių neigiamą ekspertų reakciją sukėlė straipsniai, kuriuose žurnalistai, remdamiesi faktais ir oficialiais pareiškimais, rašė apie Rusijos kovos su koronavirusu sėkmę ir jos pagalbą kitoms šalims.

Be to, pranešimo autorius palietė COVID-19 temos apžvalgą ne tik "Sputnik Lietuva", bet ir "Sputnik Baltarusija".

"Lietuvai nusiuntus finansinę humanitarinę pagalbą Baltarusijai, "Sputnik Baltarusija" sumenkino apimtį ir pareiškė, kad Kinija "reguliariai" teikia tokią humanitarinę pagalbą", — sakoma pranešime.

Ataskaitoje taip pat minimos tam tikros socialinės žiniasklaidos grupės, kurios "buvo naudingos Kremliui palankioje dezinformacijos kampanijoje". Šių grupių pavadinimuose esą buvo vartojamas žodis "unfollow", kuris buvo naudojamas "diskredituoti pagrindinę Lietuvos žiniasklaidą". Hudsono instituto darbuotojai nepateikia jokių įrodymų ir paaiškinimų, kaip tokios bendruomenės yra susijusios su Rusija ir Rusijos žiniasklaida.

"Sputnik" persekiojimas Lietuvoje

"Sputnik Lietuva" buvo minima Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento parengtose metinėse grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitose, taip pat Lietuvos pareigūnų pareiškimuose apie "Rusijos propagandą".

"Sputnik Lietuva" persekiojimas suintensyvėjo per prezidento rinkimus respublikoje pernai gegužę. Agentūra aktyviai ir profesionaliai nušvietė abu rinkimų turus, taip pat balsavimą per du referendumus ir rinkimus į Europos Parlamentą.

Praėjus dviem dienoms po antrojo prezidento rinkimų turo, Vilniaus oro uoste buvo sulaikytas Latvijos pilietis Maratas Kasemas, "Sputnik Lietuva" vyriausiasis redaktorius. Žurnalistas buvo apklaustas ir jam įteiktas sprendimas, kuriame teigiama, kad jis kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui" ir penkerius metus jam uždrausta įvažiuoti į šalį. Tuo tarpu pats Kasemas teigė, kad apklausos metu bandyta išsiaiškinti redakcijos darbo detales, kontaktų ir naujienų šaltinius.

Praėjusių metų liepos pradžioje LRTK gavo LRT skundą, kad "Sputnik Lietuva" be leidimo savo tinklalapyje paskelbė portalo straipsnius. Reguliavimo institucija taip pat pažymėjo, kad nacionalinis transliuotojas kreipėsi į agentūrą su prašymu pašalinti neteisėtai paskelbtą turinį, saugomą autorinių teisių, tačiau jis ir toliau buvo neteisėtai skelbiamas. Remdamasis šiuo kreipimusi, reguliatorius užblokavo prieigą prie "Sputnik Lietuva" tinklalapio respublikos teritorijoje. Tačiau liepos pabaigoje prieiga buvo atkurta.

Rusija ne kartą pabrėžė, kad Lietuvos valdžios veiksmai grubiai pažeidžia tarptautinę teisę. Rusijos užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad agentūra "Sputnik Lietuva" yra "nuolat persekiojama", nepaisant to, kad ji savo veiklą vykdo visiškai laikydamasi įstatymų ir aukštų žurnalistinių standartų. Rusijos pusė mano, kad tokius išpuolius prieš "Sputnik" sąlygoja politiniai motyvai, o ne profesinė žurnalistų veikla.

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
Tegai:
Amerika, Sputnik Lietuva
Mergina su šaliku, archyvinė nuotrauka

Įvardyta liga, kuri trečdaliu sumažina riziką užsikrėsti koronavirusu

(atnaujinta 12:27 2020.12.05)
Mokslininkai pažymi, kad užsikrėtimo riziką įtakoja ir socialinis veiksnys

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Žmonėms, sergantiems bronchine astma, yra mažesnė rizika užsikrėsti koronavirusu, rodo "ScienceDirect" paskelbti Izraelio mokslininkų tyrimai.

Vakcina nuo koronaviruso
© Sputnik / Кирилл Брага

Pasak vieno iš darbo autorių, daktaro Eugenijaus Merzono, yra trys hipotezės, paaiškinančios ekspertų išvadas.

Pirma, kvėpavimo takų alergija yra susijusi su reikšmingu angiotenziną konvertuojančio fermento 2 (AKF2) sumažėjimu, kurį SARS-CoV-2 naudoja kaip įėjimo į ląstelę tašką.

Antra, dauguma astma sergančių žmonių naudoja inhaliacinius kortikosteroidus, kurie gali sumažinti koronaviruso replikaciją.

Mokslininkai pažymi, kad tokių pacientų atveju veikia ir socialinis veiksnys.

"Jie labiau linkę laikytis Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymų, įskaitant kaukių dėvėjimą, socialinio atsiribojimo ir higienos praktiką", — paaiškino Merzonas.

Gydytojai mano, kad tyrimas gali būti naudingas teikiant suasmenintas rekomendacijas pasirinktoms populiacijoms, kurioms jau paplitęs susirgimas.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
PSO įvardijo pagrindines koronaviruso perdavimo žmonėms versijas
Veryga paskelbė apie trečiosios koronaviruso bangos pavojų po žiemos atostogų
Merkel perspėja apie trečiąją koronaviruso bangą
Karantinas Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Karantinas iki Naujųjų metų: Lietuvoje planuojama griežtinti COVID-19 apribojimus

(atnaujinta 09:43 2020.12.05)
COVID-19 komitetas svarsto apie griežtesnius apribojimus, panašius į pavasario karantiną, nes koronaviruso padėtis valstybėje išlieka sunki

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Laikinai einantis Lietuvos sveikatos apsaugos ministro pareigas Aurelius Veryga atskleidė, kokių karantino sugriežtinimo priemonių bus siūloma imtis. Apie tai jis parašė savo Facebook puslapyje.

Pasak Verygos, pirmadienį COVID-19 komitete bus sprendžiama dėl kur kas griežtesnio karantino Lietuvoje, nes "dabartinių priemonių nebeužtenka". Jis pabrėžia, kad jau aptarė šias priemones su laikinuoju premjeru Sauliumi Skverneliu.

"Šįkart, siekiant mažinti žmonių būriavimąsi, griežtesnes priemones, beveik analogiškas kaip pavasarinio karantino metu, siūlysime taikyti visose viešose vietose, prekybos ir paslaugų vietose, nustatyti griežtesnius reikalavimus ugdymo procesui, kultūrai ir kitoms sritims", — rašo Veryga. 

Sugriežtintas karantinas turėtų įsigalioti nuo kito trečiadienio, t.y. gruodžio 9 dienos, o karantiną bus siūloma tęsti iki gruodžio 31 dienos

Vilniaus panorama
© Sputnik / Владислав Адамовский

Bus siūloma parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose ir teritorijose šalia jų nustatyti didesnius prekybos ploto reikalavimus: kai visas prekybos plotas yra iki 10 tūkst. kv. m., vienam lankytojui užtikrinti ne mažesnį kaip 15 kv.m. plotą, o kai  visas plotas yra virš 10 tūkst. kv. m. vienam lankytojui užtikrinti ne mažesnį kaip 30 kv.m. plotą. 

Taip pat siūlysime visose parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų teikimo vietose padidinti dirbančių kasų skaičių, kad nebūtų eilėje daugiau kaip 5 žmonės, o šeimoms — eiti tik po vieną. 

Tačiau Veryga rašo, kad neatmestinos ir griežtesnės alternatyvos. 

Pirmoji alternatyva — prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose ir teritorijose šalia jų būtų užtikrinamas visur vienodai 20 kv. m. prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas žmogus ir užtikrinamos kitos saugumo priemonės, vandant srautus, laikantis saugaus atstumo ir kt. 

"Antroji alternatyva. Ji — tokia pat, kaip pavasarinio karantino metu. Draudžiama parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešųjų prekybos vietų veikla", — pabrėžia laikinasisi ministras.

Šiuo atveju apribojimai būtų taikomi parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas; maisto prekybai turgavietėse ir kitose viešosiose prekybos vietose; internetinei prekybai ir kai prekės pristatomos atsiėmimo punktuose.

Be to ministras pabrėžia, kad bus siūloma drausti lankyti muziejus, galerijas ir organizuoti ekskursijas, išimčių nebetaikyti individualiems fizinio aktyvumo užsėmimams (liktų tik aušto meistriškumo sporto veikloms), valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami tik nuotoliniu būdu, atsisakoma dalinio nuotolinio darbo.

Be to Veryga atkreipia dėmesį, kad teks griežtinti švietimo veiklas. O būtent bus pasiūlyta ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą vykdyti, užtikrinant būtinus saugumo reikalavimus, o ugdymą mokyklose pagal pradinio, pagrindinio ugdymo ir vidurinio ugdymo programas vykdyti tik nuotoliniu būdu su tam tikromis išimtimis.

Neformalusis vaikų švietimas būtų vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, neformalusis suaugusiųjų švietimas ir neformalusis profesinis mokymas vykdomi nuotoliniu būdu arba stabdomi, išskyrus aviacijos, jūrininkų bei transporto priemonių vairavimo praktinius mokymus.

O taip pat, pabrėžė ministras, jis pasirašė peracijų vadovo sprendimą, kuriuo nustatytas įpareigojimas kaukes dėvėti ir darbo vietose, ne tik posėdžių metu, išskyrus atvejus, kai žmogus patalpoje yra vienas.

Šiuo metu Lietuvoje galioja karantinas, jis buvo įvestas lapkričio 7 dieną, ir kol kas planuojama, kad tęsis iki gruodžio 17 dienos. Šią savaitę valdžia sugriežtino ribojančias priemones, kurios ypač paveikė prekybą. Žmonėms negalima buriuotis daugiau nei dviejų žmonių grupėmis, išskyrus tos pačios šeimos narius.

Šeštadienio ryto duomenimis, Lietuvoje bendras patvirtintų atvejų konkretiems žmonėms skaičius siekia jau 72430. Per praėjusią parą patvirtintų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 2848. Bendras mirusių nuo koronaviruso asmenų skaičius: 611.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
koronavirusas, COVID-19, Aurelijus Veryga, karantinas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje