Vilnius, archyvinė nuotrauka

Šis spalis buvo pats šilčiausias per visą matavimų istoriją

(atnaujinta 10:20 2020.11.02)
Sinoptikai pažymi, kad 2019 metai buvo patys šilčiausi metai matavimų istorijoje, bet žiūrint į šių metų skaičius, tikėtina, kad rekordas bus pagerintas antrus metus iš eilės

VILNIUS, lapkričio 2 — Sputnik. Praėjęs spalis tapo šilčiausiu mėnesiu per visą matavimų istoriją, praneša Facebook puslapis "Orai ir kritimas Lietuvoje". 

"Praėjęs mėnesis buvo labai šiltas ir toli gražu nuo normalaus, anomalija Vilniuje siekė net +3,5 laipsnio. Pernai spalis irgi buvo labai šiltas, tačiau jis tėra "tik" 10-oje vietoje — anomalija +2,4", — rašoma pranešime.

Pažymima, kad 2019 metai buvo patys šilčiausi metai matavimų istorijoje, bet žiūrint į šių metų skaičius, visai tikėtina, kad rekordas bus pagerintas antrus metus iš eilės. Šiemet tik balandis, gegužė ir birželis buvo vėsesni už 2019 metų atitinkamus mėnesius.

Nemunas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Мариус Баранаускас

Be to, šiemet sausis buvo pats šilčiausias istorijoje, vasaris — beveik pats šilčiausias (2 vieta), birželis — trečias pagal šiltumą, rugsėjis — aštuntas ir dabar spalis — antras. Buvo šiemet ir vienas tikrai šaltas mėnuo. Gegužė pasitaikė su vėlyvu sniegu ir šalčiausia XXI amžiuje bei viena šalčiausių apskritai. "Įdomu ko sulauksime lapkritį ir gruodį", — pažymi puslapio administratoriai.

Artimiausių dienų prognozė

Kaip praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, pirmadienį, per Vėlines, Lietuvos orus pamažu perims vakaruose įsitvirtinęs žemo slėgio laukas. Vyraus debesuoti su pragiedruliais orai, vakariniuose rajonuose kai kur truputį palis. Toliau stiprės pietryčių, pietų vėjas, dieną jis jau bus stiprokas. Naktį temperatūra pažemės iki 2–7 laipsnių šilumos, kai kur dar tikėtinos 0–2 laipsnių šalčio šalnos, dieną šils iki 8–13 laipsnių.

Antradienį per šalį iš vakarų į rytus slinks atmosferos frontas. Daug kur palis, bet daugiausia negausiai. Į šalį trumpam plūstelės šiltesnio oro masė: naktį temperatūra nekris žemiau 3–8, vakariniame šalies pakraštyje 9–11 laipsnių šilumos, o dieną, net ir slenkant lietaus debesims, šils iki 9–14 laipsnių.

Trečiadienio naktį palis tik vietomis, dieną vėl didžiojoje šalies dalyje. Šiluma trauksis, todėl bus vienu kitu laipsniu vėsiau nei antradienį.

Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
sinoptikai, orai
Dar šia tema
Sinoptikai papasakojo, kokie orai bus Lietuvoje pirmąją lapkričio savaitę
Gruodžio 6

Kokia šiandien diena: gruodžio 6-osios šventės

(atnaujinta 15:22 2020.12.05)
Nuo gruodžio 6 dienos iki metų galo lieka 25 dienos, dienos ilgis — 07 val. 29 min. Šią dieną 2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė

Gruodžio 6 yra 340-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 341-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 25 dienos.

2020 metų gruodžio 5 dieną saulė teka 08:25, leidžiasi 15:54, dienos ilgis — 07 val. 29 min.

Šv. Mikalojus, Arklių diena 

Lietuvoje gruodžio 6 dieną yra minima Arklių diena. Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi Šv. Floras ir Šv. Lauras. Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

Šiandien vis mažiau Lietuvos ūkių augina arklius. Šis gyvūnas tapęs vienu iš tautinio tapatumo simboliu. Žirgas lietuvių istorijoje, tautosakoje ir buityje atliko daug funkcijų: nuo pagrindinio pagalbininko sunkiuose ūkio darbuose iki ištikimo draugo išjojant į karą. Darbiniam arkliui, atliekančiam sunkius darbus, lietuvis jautė didelę pagarbą ir artimumą. Gyvenimas be arklio buvo praktiškai neįsivaizduojamas. Todėl žirgo ir lietuvio draugystė dažnas naratyvas tautosakoje, įvairiuose pasakojimuose apie mūsų senolių kasdienybę.

Šį diena istorijoje

1520 metais gimė Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Mirė 1551 metais.

1791 metais Varšuvoje Lenkijos ir Lietuvos valdovo Stanislovo Augusto privilegija Telšiams buvo patvirtintos Magdeburgo teisės. Privilegijos originalas iki šiol saugomas Žemaičių "Alkos" muziejuje Telšiuose.

1940 metais Vilniaus rotušėje įkurtas Vilniaus valstybinis miesto muziejus, 1941-aisiais pertvarkytas į Vilniaus valstybinį dailės muziejų.

1991 metais atidaryta Lietuvos ambasada Paryžiuje.

1999 metais Seime prasidėjo pirmoji Europos Sąjungos ir Lietuvos jungtinio parlamento komiteto sesija.

2002 metasi pirmą kartą Lietuvos sostinėje buvo įžiebtas pasaulio Kalėdų eglučių parkas, kurį pagal savo šalių tradicijas papuošė ir pristatė užsienio šalių atstovybės.

2007 metš naktį į gruodžio 6-ąją per apiplėšimą savo namuose nužudytas dienraščio "Lietuvos rytas" fotografas Viktoras Kapočius. 

2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Šį titulą parlamento vadovei suteikė dienraščio "Lietuvos rytas" priedas — žurnalas "Stilius".

2009 metais Šiauliuose pašventinta nauja katalikų šventovė — Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo bažnyčia.

Savo vardadienius šiandien švenčia Bilmantas, Bilmantė, Bilminas, Bilminė, Bylenė, Bylenis, Koleta, Miglė, Mikalojus, Mikas, Mikita, Norvydė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Nemiega

Gydytojas paaiškino, kaip atsikratyti naktinių košmarų

(atnaujinta 15:03 2020.12.05)
Pasak specialisto, norint gerai išsimiegoti, reikia gerai pragyventi dieną, nes stresai ir pervargimas neleidžia atsipalaidoti

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Norint atsikratyti naktinių košmarų, reikia vengti pervargimo ir nedidinti streso, tokius patarimus davė interviu leidiniui "Večerniaja Moskva" profesorius, medicinos mokslų daktaras Romanas Buzunovas.

"Pažiūrėjote naujienas 15 minučių ryte, nebereikia stebėti ir sekti informacijos, neapsunkinkite streso. Pažvelkite pro langą, jei įmanoma, pasivaikščiokite. Reguliari fizinė veikla yra geriausia priemonė nuo streso ir nerimo. Eikite pasivaikščioti, ženkite dešimt tūkstančių žingsnių, pabėgiokite. Nekelkite savo tonuso kofeinu" , — pasakė somnologas.

Pasak gydytojo, "norint gerai išsimiegoti, reikia gerai pragyventi dieną".

Jis pridūrė, kad košmarai, kuriuos žmonės mato sapnuose, skirstomi į dvi kategorijas.

Gydytojas papasakojo, jog pirmosios kategorijos košmarai —jei žmogus periodiškai sapnuoja įvairius siužetus. Tai yra savotiškas daugialypės terpės situacijų pakartojimas, kai smegenys bando rasti išeitį. Jei situacija išsisprendžia, smegenys prisitaiko ir pamiršta apie tai, kas nutiko.

Antroji kategorija — tai įkyrūs košmarai. Žmogus reguliariai grįžta prie bauginančio sapno ir negali priimti sprendimą, pamiršti ir prisitaikyti, paaiškino profesorius.

Tegai:
sveikata, miegas
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Kardiologas įvardijo pavojingiausias miego pozas
Nuovargiu pasiskundusi moksleivė miegodama mirė nuo koronaviruso
Gydytoja papasakojo, ar miegant reikia bijoti priepuolių