Faustas Latėnas

Mirė lietuvių kompozitorius Faustas Latėnas

(atnaujinta 17:22 2020.11.04)
Kol kas nėra informacijos apie garsaus kompozitoriaus mirties priežastį. Latėno dukra informaciją apie atsisveikinimo vietą ir laiką paskelbs vėliau

VILNIUS, lapkričio 4 — Sputnik. Eidamas 64-uosius metus mirė lietuvių kompozitorius Faustas Latėnas. Apie tai Facebook pranešė jo dukra Elžbieta.

"Čia aš ir mano tėtis Faustas Latėnas. Nuo šio vakaro man teks toliau gyventi jau be Jo šilto glėbio ir rūpesčio. Tėtis mirė. Informaciją dėl atsisveikinimo su Juo pranešime vėliau", — rašo ji.

Anksčiau kompozitoriaus dukra pasakojo, kad ji ir dar septyni šeimos nariai susirgo COVID-19. Tačiau kol kas nėra informacijos, kas paskatino Latėno mirtį.

Latėnas Vilniaus lėlių teatrui vadovavo 1990–1991, 1995–1996 ir 2000–2005 metais. Jis buvo Vilniaus mažojo teatro vadovas, kelis kartus buvo kultūros viceministras, patarė Lietuvos ministrui pirmininkui kultūros klausimais, buvo kultūros atašė Rusijoje.

Литовский композитор Фаустас Латенас
© Sputnik / DMITRY DUBINSKY
Faustas Latėnas

Latėnas garsėjo tuo, kad rašė muziką daugeliui lietuviškų filmų.

Kompozitorius kūrė kūrinius orkestrui, soliniams instrumentams, vokalui, chorui, filmams, bet daugiausia teatrui — sukūrė muziką keliems šimtams spektaklių. Dirbo su Rimu Tuminu ir Eimuntu Nekrošiumi.

Rusijoje Latėnas bendradarbiavo su tokiais režisieriais kaip Jurijus Butusovas, Konstantinas Bogomolovas, Vladimiras Mirzojevas.

Latėnui buvo skirta Nacionalinė kultūros ir meno premija, taip pat kiti svarbūs apdovanojimai. Kompozitorius buvo daugelio Lietuvos ir tarptautinių konkursų bei festivalių laureatas.

Литовский композитор Фаустас Латенас
© Sputnik / DMITRY DUBINSKY
Lietuvių kompozitorius Faustas Latėnas

Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis išreiškė užuojautą kompozitoriaus šeimai, kolegoms, jo talento gerbėjams ir visai kultūros bendruomenei.

"Netekome lietuvių literatūros puoselėtojo, kalbos mylėtojo, puikaus pedagogo, kuris jautė sceninės kalbos grožį ir juo dalinosi su kitais. Nuoširdžiai užjaučiame šeimą, kolegas ir mokinius, kurie eina šio iškilaus ir talentingo žmogaus pėdomis", — sakė jis.

Lietuvos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis savo ir viso Seimo vardu taip pat išreiškė giliausią užuojautą velionio šeimai ir draugams.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pažymėjo, kad Latėnas reikšmingai prisidėjo prie teatro kultūros plėtros Lietuvoje, sukūrė teatro muzikos fenomeną.

"Pažinojome Faustą Latėną kaip teatro žmogų, tačiau kompozitorius paliko ryškų pėdsaką ne tik Lietuvos kultūros padangėje, bet ir diplomatijoje, politiniame ir visuomeniniame gyvenime", — rašė jis.

 
Tegai:
mirtis, Faustas Latėnas
Dar šia tema
Mirė viena iš VRK komisijos pirmininkių
Lietuvoje per parą nustatyta beveik 900 koronaviruso atvejų, vienas žmogus mirė
Gruodžio 6

Kokia šiandien diena: gruodžio 6-osios šventės

(atnaujinta 01:22 2020.12.06)
Nuo gruodžio 6 dienos iki metų galo lieka 25 dienos, dienos ilgis — 07 val. 29 min. Šią dieną 2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė

Gruodžio 6 yra 340-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 341-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 25 dienos.

2020 metų gruodžio 5 dieną saulė teka 08:25, leidžiasi 15:54, dienos ilgis — 07 val. 29 min.

Šv. Mikalojus, Arklių diena 

Lietuvoje gruodžio 6 dieną yra minima Arklių diena. Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi Šv. Floras ir Šv. Lauras. Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

Šiandien vis mažiau Lietuvos ūkių augina arklius. Šis gyvūnas tapęs vienu iš tautinio tapatumo simboliu. Žirgas lietuvių istorijoje, tautosakoje ir buityje atliko daug funkcijų: nuo pagrindinio pagalbininko sunkiuose ūkio darbuose iki ištikimo draugo išjojant į karą. Darbiniam arkliui, atliekančiam sunkius darbus, lietuvis jautė didelę pagarbą ir artimumą. Gyvenimas be arklio buvo praktiškai neįsivaizduojamas. Todėl žirgo ir lietuvio draugystė dažnas naratyvas tautosakoje, įvairiuose pasakojimuose apie mūsų senolių kasdienybę.

Šį diena istorijoje

1520 metais gimė Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Mirė 1551 metais.

1791 metais Varšuvoje Lenkijos ir Lietuvos valdovo Stanislovo Augusto privilegija Telšiams buvo patvirtintos Magdeburgo teisės. Privilegijos originalas iki šiol saugomas Žemaičių "Alkos" muziejuje Telšiuose.

1940 metais Vilniaus rotušėje įkurtas Vilniaus valstybinis miesto muziejus, 1941-aisiais pertvarkytas į Vilniaus valstybinį dailės muziejų.

1991 metais atidaryta Lietuvos ambasada Paryžiuje.

1999 metais Seime prasidėjo pirmoji Europos Sąjungos ir Lietuvos jungtinio parlamento komiteto sesija.

2002 metais pirmą kartą Lietuvos sostinėje buvo įžiebtas pasaulio Kalėdų eglučių parkas, kurį pagal savo šalių tradicijas papuošė ir pristatė užsienio šalių atstovybės.

2007 metų naktį į gruodžio 6-ąją per apiplėšimą savo namuose nužudytas dienraščio "Lietuvos rytas" fotografas Viktoras Kapočius. 

2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Šį titulą parlamento vadovei suteikė dienraščio "Lietuvos rytas" priedas — žurnalas "Stilius".

2009 metais Šiauliuose pašventinta nauja katalikų šventovė — Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia.

Savo vardadienį šiandien švenčia Bilmantas, Bilmantė, Bilminas, Bilminė, Bylenė, Bylenis, Koleta, Miglė, Mikalojus, Mikas, Mikita, Norvydė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Nemiga

Gydytojas paaiškino, kaip atsikratyti naktinių košmarų

(atnaujinta 01:20 2020.12.06)
Pasak specialisto, norint gerai išsimiegoti, reikia gerai nugyventi dieną, nes stresas ir pervargimas neleidžia atsipalaiduoti

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Norint atsikratyti naktinių košmarų, reikia vengti pervargimo ir streso, tokius patarimus davė interviu leidiniui "Večerniaja Moskva" profesorius, medicinos mokslų daktaras Romanas Buzunovas.

"Pažiūrėjote naujienas 15 minučių ryte, nebereikia stebėti ir sekti informacijos, neskatinkite streso. Pažiūrėkite pro langą, jei įmanoma, pasivaikščiokite. Reguliari fizinė veikla yra geriausia priemonė nuo streso ir nerimo. Eikite pasivaikščioti, nueikite dešimt tūkstančių žingsnių, pabėgiokite. Nekelkite savo tonuso kofeinu", — pasakė somnologas.

Pasak gydytojo, "norint gerai išsimiegoti, reikia gerai nugyventi dieną".

Jis pridūrė, kad košmarai, kuriuos žmonės sapnuoja, skirstomi į dvi kategorijas.

Gydytojas papasakojo, jog pirmosios kategorijos košmarai — jei žmogus periodiškai sapnuoja įvairius siužetus. Tai yra savotiškas daugialypės terpės situacijų pakartojimas, kai smegenys bando rasti išeitį. Jei situacija išsisprendžia, smegenys prisitaiko ir pamiršta apie tai, kas nutiko.

Antroji kategorija — tai įkyrūs košmarai. Žmogus reguliariai grįžta prie baugaus sapno ir negali priimti sprendimo, pamiršti ir prisitaikyti, paaiškino profesorius.

Tegai:
sveikata, miegas
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Kardiologas įvardijo pavojingiausias miego pozas
Nuovargiu pasiskundusi moksleivė miegodama mirė nuo koronaviruso
Gydytoja papasakojo, ar miegant reikia bijoti priepuolių