Radiacijos ženklas

Dėl BelAE baimės: Lietuva optimizuoja duomenų perdavimą radiologinių incidentų atvejais

(atnaujinta 13:48 2020.11.06)
Kad greičiau būtų imtasi apsaugos veiksmų taikymo gyventojams Baltarusijos AE avarijos atveju, visas radiologinio monitoringo funkcijas perims Radiacinės saugos centras

VILNIUS, lapkričio 6 — Sputnik. Radiologinio monitoringo funkcijas Lietuvoje nuo 2021 metų sausio 1 dienos atliks tik Radiacinės saugos centras (RSC), praneša Aplinkos ministerijos spaudos tarnyba.

Iki šiol, be RSC, tokio pobūdžio funkcijas vykdė ir Aplinkos ministerijai pavaldi Aplinkos apsaugos agentūra (AAA). Tačiau buvo priimtas sprendimas optimizuoti dviejų institucijų atliekamą darbą, perdavus visas funkcijas Radiacinės saugos centrui, kurio steigėja yra Sveikatos apsaugos ministerija.

Tikimasi, kad tai leis efektyviau panaudoti turimus išteklius ir užtikrinti greitesnį reagavimą galimų branduolinių avarijų ir incidentų atvejais.

"Perdavus AAA radiologinio monitoringo funkcijas (organizavimo, atlikimo, priežiūros ir ankstyvo perspėjimo sistemos RADIS bei prognozavimo sistemos ARGOS administravimo), RSC greičiau gaus duomenis, todėl gyventojams galės greičiau pateikti rekomendacijas, kaip elgtis", — sakoma pranešime.

Optimizuoti duomenų perdavimą daugiausia imtasi dėl to, kad Baltarusijoje pastatyta atominė elektrinė (BelAE) jau pradėta eksploatuoti. Jei BelAE įvyktų avarija, RSC teiks siūlymus apie apsaugos veiksmų taikymą gyventojams, todėl svarbu, kad rekomendacijų pateikimo laikas būtų kuo trumpesnis.

Kaip pranešama, preliminariais skaičiavimais, išvengiant tarpinės institucinės grandies (duomenis gaudavo AAA ir juos perduodavo RSC), rekomendacijų pateikimo laikas sutrumpės iki 1,5–2 valandų.

RSC atlieka valstybinio radiologinio monitoringo organizavimo tyrimus (maisto produktų ir jų žaliavų, geriamojo vandens, kritulių, dirvožemio ir aplinkos gama dozės ekvivalento) ir pagal visus šio monitoringo duomenis, tarp jų ir AAA pateiktus, vertina poveikį visuomenės sveikatai ir gyventojų apšvitai.

Vilniaus ir Minsko nesutarimai dėl BelAE

Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų šalia Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, vieta elektrinei, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai" ir atominė elektrinė "kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Pirmojo Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) energijos bloko fizinis paleidimas įvyks šių metų lapkričio 7 dieną. Į pirmąjį energijos bloką branduolinis kuras buvo įkrautas rugpjūčio viduryje, tai buvo pirmasis fizinio paleidimo etapas.

Tuo metu pirmojo bloko paleidimo išvakarėse, lapkričio 6 dieną, Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad respublikoje turėtų būti pastatyta antra atominė elektrinė, kad šalis nepriklausytų nuo naftos ir dujų tiekimo.

Antrajame BelAE energijos bloke statybos ir montavimo darbai užbaigti 75 proc., atliekami individualūs pagrindinių technologinių įrenginių bandymai. Bloką planuojama pradėti eksploatuoti 2022 metais.

Tegai:
radiacija, Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (473)
Data

Kokia šiandien diena: gruodžio 3-iosios šventės

(atnaujinta 22:56 2020.12.02)
Gruodžio 3 yra 337-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais — 338-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 28 dienos

Šiandien minima Tarptautinė žmonių su negalia diena.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1951 — gimė Vytautas Rumšas, lietuvių teatro aktorius.

1991 — Vokietijoje atidaryta Lietuvos ambasada;

1993 — atidaryta Klaipėdos jūrininkų ligoninė;

2001 — pirmą kartą Santarvės premijos laureatu tapo užsienio pilietis — Lenkijos prezidentas Aleksandras Kvasnevskis.

Ši diena pasaulio istorijoje

1586 — iš Amerikos į Angliją atvežtos bulvės;
1621 — Galilėjus išrado teleskopą;
1818 — prisijungusi prie JAV Ilinojaus valstija tapo 21-aja valstija;
1967 — atlikta pirmoji širdies persodinimo operacija žmogui: Keiptaune chirurgas Kristianas Bernaras persodino širdį žydų išeiviui iš Lietuvos Luisui Vaškanskiui. Pacientas po operacijos išgyveno aštuoniolika dienų;
1973 — JAV kosminis palydovas "Pioneer 10" atsiuntė pirmąsias Jupiterio nuotraukas;
1976 — roko grupė Sex Pistols pradėjo kontraversiškąjį turą po Jungtinę Karalystę;
1990 — susivienijo Rytų ir Vakarų Vokietijos.

1948 — gimė John Michael Osbourne, roko muzikantas, iki 1978 grupės "Black Sabbath" vokalistas, vėliau pradėjęs solo karjerą, o pastaruoju metu tapęs realybės televizijos žvaigžde (realybės šou "The Osbournes").

Vardadienį švenčia Atalija, Audinga, Audingas, Gailintas, Ksavera, Ksaveras, Ksaverija, Linvyda, Linvydas, Linvydė.

Krikščionių minimas Šv. Pranciškus Ksaveras (1506–1552), gimęs Ispanijoje. Mokėsi Paryžiuje, kur sutiko šv. Ignacą Lojolą ir tapo jo bendražygiu, vienu pirmųjų naujos Jėzuitų Draugijos nariu. 1537 m. buvo įšventintas kunigu, o 1541 m. popiežiaus prašymu buvo pasiųstas misijų darbui į Indiją. Ligos ir vargų išsekintas mirė 1552 m. Kinijos pakrantėje, Sanciano saloje. 1929 m. pop. Pijus XI jį drauge su šv. Kūdikėlio Jėzaus Terese paskyrė misijų pagonių kraštuose globėju.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Elektros perdavimo linijos, archyvinė nuotrauka

Dėl gedimo nustojo veikti "NordBalt" elektros jungtis tarp Lietuvos ir Švedijos

8
(atnaujinta 22:48 2020.12.02)
Šių metų sausį–rugsėjį per "NordBalt" į Lietuvą importuota 3,6 TWh elektros energijos, tai sudarė daugiau kaip 40 % viso elektros importo

VILNIUS, sausio 2 — Sputnik. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" praneša, kad gruodžio 2 d. naktį dėl gedimo nustojo veikti "NordBalt" elektros jungtis tarp Lietuvos ir Švedijos.

Gedimas įvyko apie 1 val. nakties Nibru keitiklio stotyje, Švedijoje. Švedijos perdavimo sistemos operatoriaus "Svenska kraftnät" ir gamintojo atstovų "Hitachi ABB Power Grids" komanda nustatė gedimo pobūdį ir ėmėsi veiksmų jam pašalinti, kad jungties veikla būtu kuo greičiau atkurta.

"Litgrid" duomenimis, aukštos įtampos nuolatinės srovės jungtis "NordBalt" pastarąjį kartą gedimą patyrė birželio mėnesį, tai buvo pirmas toks atvejis nuo 2018 metų.

Šių metų sausį–rugsėjį per "NordBalt" į Lietuvą importuota 3,6 TWh elektros energijos, tai sudarė apie 43 % viso elektros importo.

Lietuva gauna elektros energiją per "NordBalt" jungtį, kuri pradėjo veikti 2016 metais. Tačiau jungtis veikia su sutrikimais, todėl elektros energijos kainos regione nuolat keičiasi.

Be to, Lietuva, Latvija ir Estija 2025 metais nori pasitraukti iš BRELL energijos žiedo (jį sudaro Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija, Lietuva) ir prisijungti prie žemyninės Europos energetikos sistemos. Jos bus sujungtos per Lenkiją — per jau pastatytą "LitPol Link" jungtį ir jūrų kabelį "Harmony Link".

Vis dėlto, daugelio ekspertų teigimu, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus labai brangus išteklių ir pinigų srityje, taip pat ateityje smogs ir per vartotojų kišenę, nes tarifai neišvengiamai didės.

8
Tegai:
NordBalt, Švedija, Lietuva
Dar šia tema
Baltarusijos energetikos ministerija atsakė į pranešimus apie "incidentą" Astravo AE
Praėjusią savaitę elektra šalyje brango 35 procentais