Ligoninėje, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai papasakojo apie smegenų pažeidimus, susijusius su COVID-19

(atnaujinta 00:13 2020.11.09)
Kai kurie nustatyti pokyčiai tokie sunkūs, kad mokslininkai abejoja, ar pavyks atsigauti po COVID-19

VILNIUS, lapkričio 8 — Sputnik. Amerikos mokslininkai apibendrino daugiau nei 80 tyrimų duomenis ir apibūdino bendrą smegenų pokyčių vaizdą po COVID-19. Rezultatai paskelbti žurnale "Seizure: European Journal of Epilepsy". 

COVID-19 pandemijos metu gydytojai užfiksavo šimtus koronaviruso infekcijos sukeltų neurologinių komplikacijų atvejų, įskaitant insultus, neaiškią sąmonę, galvos skausmus ir priepuolius, tačiau iki šiol apibendrinančių straipsnių šia tema nebuvo.

Mokslininkai iš Beiloro medicinos koledžo ir Pitsburgo universiteto surinko ir išanalizavo 617 COVID-19 pacientų elektroencefalogramas (EEG). EEG — tai testas, naudojamas smegenų elektriniam aktyvumui įvertinti. Paprastai jis skiriamas pacientams, kurie silpnai reaguoja į dirgiklius, patiria priepuolius, turi kalbos sutrikimų ar nesugeba savarankiškai atsigauti po sukeltos dirbtinės komos.

"Mes radome daugiau nei 600 tokių pacientų, — Beiloro medicinos koledžo pranešime spaudai cituojamas straipsnio bendraautoris Zulfi Haneefas, neurologijos ir neurofiziologijos docentas. — Anksčiau, kai matėme pavienius atvejus, manėme, kad tai tik sutapimai, tačiau dabar galime drąsiai teigti, kad jie yra susiję su COVID-19".

Dažniausi nukrypimai EEG buvo slopinimas arba anomalinis elektros išlydis, daugiausia kaktinėje skiltyje. Mokslininkai nustatė, kad maždaug trečdalis pacientų turėjo anomalias neurografijas, taip pat lokalizuotas kaktinėje smegenų skiltyje. Signalo anomalijos lokalizavimo vieta mokslininkams pasirodė įdomi.

"Mes žinome, kad nosis yra labiausiai tikėtinas viruso patekimo taškas. Taigi, atrodo, kad yra ryšys su smegenų dalimi, esančia šalia tos patekimo vietos", — sako Haneefas.

Vidutinis pacientų, turinčių smegenų pažeidimus, amžius buvo 61-eri metai, du trečdaliai jų buvo vyrai ir trečdalis moterų. Anot autorių, rizikos grupę sudaro vyresnio amžiaus vyrai.

Kai kurie nustatyti pokyčiai tokie sunkūs, kad mokslininkai abejoja, ar pavyks atsigauti po COVID-19.

"Kaip žinome, smegenys yra organas, kuris pats negali atsigauti, todėl, jei turite kokių nors pažeidimų, greičiausiai jie bus nuolatiniai. Jūs negalėsite visiškai pasveikti, — pažymi Haneefas. — Daugelis žmonių mano, kad jie susirgs, pasveiks ir viskas grįš į savo vėžes, tačiau šie rezultatai rodo, kad gali būti ilgalaikių problemų, kurias mes įtarėme, ir dabar mes randame vis daugiau patvirtinimų".

Tačiau nėra vienareikšmių įrodymų, kad anomalius smegenų pokyčius sukelia butent virusas. Anot autorių, jie gali atsirasti dėl prijungimo prie deguonies aparato ar DPV arba dėl širdies problemų ar kitų gretutinių ligų padarinių.

"Reikia daugiau tyrimų, tačiau rezultatai rodo, kad į šią sritį reikia sutelkti dėmesį", — pabrėžia mokslininkas.

Tyrėjai mano, kad EEG tyrimai turėtų apimti platesnį pacientų ratą, taip pat rekomenduoja naudoti kompleksinį požiūrį, apimantį kitus smegenų tyrimo metodus, tokius kaip MRT ar KT.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (706)
Data

Kokia šiandien diena: gruodžio 3-iosios šventės

(atnaujinta 22:56 2020.12.02)
Gruodžio 3 yra 337-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais — 338-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 28 dienos

Šiandien minima Tarptautinė žmonių su negalia diena.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1951 — gimė Vytautas Rumšas, lietuvių teatro aktorius.

1991 — Vokietijoje atidaryta Lietuvos ambasada;

1993 — atidaryta Klaipėdos jūrininkų ligoninė;

2001 — pirmą kartą Santarvės premijos laureatu tapo užsienio pilietis — Lenkijos prezidentas Aleksandras Kvasnevskis.

Ši diena pasaulio istorijoje

1586 — iš Amerikos į Angliją atvežtos bulvės;
1621 — Galilėjus išrado teleskopą;
1818 — prisijungusi prie JAV Ilinojaus valstija tapo 21-aja valstija;
1967 — atlikta pirmoji širdies persodinimo operacija žmogui: Keiptaune chirurgas Kristianas Bernaras persodino širdį žydų išeiviui iš Lietuvos Luisui Vaškanskiui. Pacientas po operacijos išgyveno aštuoniolika dienų;
1973 — JAV kosminis palydovas "Pioneer 10" atsiuntė pirmąsias Jupiterio nuotraukas;
1976 — roko grupė Sex Pistols pradėjo kontraversiškąjį turą po Jungtinę Karalystę;
1990 — susivienijo Rytų ir Vakarų Vokietijos.

1948 — gimė John Michael Osbourne, roko muzikantas, iki 1978 grupės "Black Sabbath" vokalistas, vėliau pradėjęs solo karjerą, o pastaruoju metu tapęs realybės televizijos žvaigžde (realybės šou "The Osbournes").

Vardadienį švenčia Atalija, Audinga, Audingas, Gailintas, Ksavera, Ksaveras, Ksaverija, Linvyda, Linvydas, Linvydė.

Krikščionių minimas Šv. Pranciškus Ksaveras (1506–1552), gimęs Ispanijoje. Mokėsi Paryžiuje, kur sutiko šv. Ignacą Lojolą ir tapo jo bendražygiu, vienu pirmųjų naujos Jėzuitų Draugijos nariu. 1537 m. buvo įšventintas kunigu, o 1541 m. popiežiaus prašymu buvo pasiųstas misijų darbui į Indiją. Ligos ir vargų išsekintas mirė 1552 m. Kinijos pakrantėje, Sanciano saloje. 1929 m. pop. Pijus XI jį drauge su šv. Kūdikėlio Jėzaus Terese paskyrė misijų pagonių kraštuose globėju.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Elektros perdavimo linijos, archyvinė nuotrauka

Dėl gedimo nustojo veikti "NordBalt" elektros jungtis tarp Lietuvos ir Švedijos

7
(atnaujinta 22:48 2020.12.02)
Šių metų sausį–rugsėjį per "NordBalt" į Lietuvą importuota 3,6 TWh elektros energijos, tai sudarė daugiau kaip 40 % viso elektros importo

VILNIUS, sausio 2 — Sputnik. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" praneša, kad gruodžio 2 d. naktį dėl gedimo nustojo veikti "NordBalt" elektros jungtis tarp Lietuvos ir Švedijos.

Gedimas įvyko apie 1 val. nakties Nibru keitiklio stotyje, Švedijoje. Švedijos perdavimo sistemos operatoriaus "Svenska kraftnät" ir gamintojo atstovų "Hitachi ABB Power Grids" komanda nustatė gedimo pobūdį ir ėmėsi veiksmų jam pašalinti, kad jungties veikla būtu kuo greičiau atkurta.

"Litgrid" duomenimis, aukštos įtampos nuolatinės srovės jungtis "NordBalt" pastarąjį kartą gedimą patyrė birželio mėnesį, tai buvo pirmas toks atvejis nuo 2018 metų.

Šių metų sausį–rugsėjį per "NordBalt" į Lietuvą importuota 3,6 TWh elektros energijos, tai sudarė apie 43 % viso elektros importo.

Lietuva gauna elektros energiją per "NordBalt" jungtį, kuri pradėjo veikti 2016 metais. Tačiau jungtis veikia su sutrikimais, todėl elektros energijos kainos regione nuolat keičiasi.

Be to, Lietuva, Latvija ir Estija 2025 metais nori pasitraukti iš BRELL energijos žiedo (jį sudaro Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija, Lietuva) ir prisijungti prie žemyninės Europos energetikos sistemos. Jos bus sujungtos per Lenkiją — per jau pastatytą "LitPol Link" jungtį ir jūrų kabelį "Harmony Link".

Vis dėlto, daugelio ekspertų teigimu, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus labai brangus išteklių ir pinigų srityje, taip pat ateityje smogs ir per vartotojų kišenę, nes tarifai neišvengiamai didės.

7
Tegai:
NordBalt, Švedija, Lietuva
Dar šia tema
Baltarusijos energetikos ministerija atsakė į pranešimus apie "incidentą" Astravo AE
Praėjusią savaitę elektra šalyje brango 35 procentais