DNR modelis rankoje, archyvinė nuotrauka

Pavojingas palikimas. Kas padarė žmogų bejėgį prieš koronavirusą

(atnaujinta 23:56 2020.11.08)
Šiuolaikiniai Žemės gyventojai, išskyrus afrikiečius, turi keletą procentų neandertaliečių genų

VILNIUS, lapkričio 8 — Sputnik. Kaip paaiškėjo, dabartinės epidemijos metu tai gali tapti kritiška: kai kurios mutacijos yra susijusios su COVID-19 sunkumu ir vėlesnėmis komplikacijomis. Kokias dar ligas paveldėjome iš išnykusių protėvių — skaitykite RIA Novosti autorės Alfijos Jenikejevos straipsnyje.

Mes visi esame šiek tiek neandertaliečiai

Pats pirmasis neandertaliečių DNR dekodavimas ir jo palyginimas su Afrikos, Kinijos, Prancūzijos ir Papua Naujosios Gvinėjos gyventojų genomais parodė, kad mūsų senovės pusbroliai susipynė su šiuolaikinio tipo žmonėmis. Nuo vieno iki keturių procentų neandertaliečių genų buvo rasta europiečių, azijiečių ir papuasų DNR. Tada mokslininkai nusprendė, kad maišymasis vyko Vidurio Rytuose, iškart po Homo sapiens pasitraukimo iš Afrikos — prieš 50–60 tūkstančių metų.

Tačiau 2018 metais Amerikos ekspertai padarė prielaidą, kad neandertaliečiai ir sapiensas susikryžmindavo ir vėliau, suskaidžius šiuolaikinius žmones į Europos ir Azijos populiacijas. Tai liudija neandertaliečių DNR fragmentų pasiskirstymas Europos ir Rytų Azijos gyventojų genomuose. Pastarieji jų turi daugiau.

Tai rodo ir archeologiniai radiniai. 2015 metais tarptautinė tyrėjų grupė Rytų Europoje atrado sapienso, gyvenusio prieš 42–37 tūkstančius metų, palaikus. Sprendžiant iš jo DNR, kuriame yra nuo šešių iki devynių procentų neandertaliečių ruožų, jis gimė mišrioje sąjungoje.

Šių metų pradžioje apie 0,3 proc. neandertaliečių genų buvo rasta net pas afrikiečius. Kaip paaiškino mokslininkai, juos galėjo atvežti į Afriką grįžtantys sapiensai, kurie jau spėjo apsikeisti genais su neandertaliečiais.

Priešistorinis labas

Pasak Vašingtono universiteto mokslininkų, šiuolaikiniai žmonės savo genomuose iš viso išlaikė beveik penktadalį neandertaliečių DNR — 600 milijonų bazinių porų. Tai yra ne sapiens genetinių intarpų, kurie dabar cirkuliuoja Europos ir Azijos populiacijų genų fonde, skaičius. Ir visi šie fragmentai paskirstomi atsitiktinai. Tai yra, kai kurių žmonių DNR yra daugiau neandertaliečių intarpų, o kitų — mažiau.

Be to, šiuolaikiniams žmonėms trūksta grynai neandertaliečių genų. Neandertaliečio DNR fragmentai yra tik gana trumpi įntarpai į tam tikrus genus. Be to, kai kuriuose tokių intarpų gali būti šiek tiek daugiau nei bendrai vidutinis genomo rodiklis. Tai ypač pasakytina apie genus, atsakingus už odos spalvą, cukraus apykaitą ir įgimtą imuninio atsako sistemą.

Neseniai buvo nustatyta, kad su imunitetu susiję neandertaliečių intarpai kai kuriuos žmones daro labiau pažeidžiamus naujos koronaviruso infekcijos. Tai yra trečioje chromosomoje esantys ruožai, apimantys genus SLC6A20, LZTFL1, CCR9, FYCO1, CXCR6 ir XCR1. Bent du iš jų — CXCR6 ir CCR9 — yra susiję su procesais plaučiuose virusinių infekcijų metu. Manoma, kad SLC6A20 koduoja baltymą, kuris sąveikauja su ACE2 baltymu, vadinamu koronaviruso "vartais".

Remiantis tarptautiniu projektu "COVID-19 Host Genetics Initiative", šio DNR ruožo neandertaliečių variantas padidina sunkios ligos eigos tikimybę maždaug 1,6 karto. Tai buvo labiau paplitę tarp žmonių, hospitalizuotų su COVID-19, nei vidutinis gyventojų skaičius. O tarp intensyvios terapijos pacientų, kuriems prireikė dirbtinės plaučių ventiliacijos, dar daugiau.

Pagal paleogenetinius vertinimus, labiausiai paplitęs pavojingas DNR variantas tarp Pietų Azijos gyventojų — apie 30 proc. Ypač nepasisekė Bangladešo gyventojams: 63 proc. turi bent vieną neandertaliečių versijos kopiją, 13 proc. — dvi.

Pavojingas DNR ruožas taip pat aptinkamas pas aštuonis procentus europiečių. Tačiau Rytų Azijos gyventojai ir afrikiečiai to praktiškai neturi.

Pavojingi genai

2016 metais Vanderbilto universiteto (JAV) mokslininkai, išanalizavę daugiau nei 28 tūkstančių europiečių genetinius ir medicininius duomenis, nustatė, kad neandertaliečių intarpai į DNR yra susiję su tam tikra rizika sveikatai.

Paaiškėjo, kad jei tokių intarpų genome yra nuo vieno iki dviejų procentų, depresijos ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika žymiai padidėja. Be to, polinkis į priklausomybę nuo nikotino yra stipresnis, kyla problemų dėl valgymo, tikėtinos šlapimo takų ligos ir hiperkoaguliacija — padidėjęs kraujo krešėjimas ir kraujo krešulių susidarymas kraujagyslėse.

Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad šių kenksmingų genų paplitimas yra susijęs su jų santykiniu naudingumu — kitaip evoliucijos metu jie būtų pašalinti. Gamtoje tokie genai galėjo prisidėti prie jaunų individų išlikimo. Visų pirma padidėjęs kraujo krešėjimas leido žaizdoms greitai užgyti. Šiuolaikinėmis sąlygomis tai padidina insulto, trombozės ir plaučių embolijos — su amžiumi susijusių ligų riziką.

2017 metais vokiečių genetikai, ištyrę 112 tūkstančių žmonių genomus, nustatė 13 archajiškų haplotipų su neandertaliečių intarpais, kurie aptinkami pas žmones šiandien. Kai kurie buvo susiję su odos pigmentacija, "blogojo" cholesterolio reguliavimu ir polinkiu miegoti dienos metu (chronotipas "pelėdos"). Be to, tarp neandertaliečių genų rasta mutacijų, atsakingų už nuotaikos sutrikimus.

Tuo pačiu metu amerikiečiai nustatė, kad šizofrenijos išsivystymo rizika taip pat koreliuoja su neandertaliečio paveldėjimu. Mokslininkai parinko 214 savanorių, kurie buvo heterozigotiški žinomiems neandertaliečių genų variantams — tai yra, viena tokių genų kopija buvo neandertaliečių, o kita — šiuolaikinė. Ir išanalizavo jų išraišką.

Paaiškėjo, kad jei SLC15A4 ir ADAMTSL3 genų neandertaliečių variantai yra aktyvesni, tai sisteminės raudonosios vilkligės ir šizofrenijos rizika atitinkamai žymiai padidėja. Tačiau, kaip pažymėjo darbo autoriai, paprastai jų išraiška yra žemesnė, palyginti su šiuolaikinėmis versijomis. Tai reiškia, kad natūrali atranka juos palaipsniui atmeta.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas, genetika
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (658)
Dar šia tema
Naujas karantinas Lietuvoje. Kas bus apribota
PSO ragina ruoštis naujai pandemijai
Veryga prabilo apie papildomų apribojimų įvedimą po pirmosios karantino savaitės
Lietuvoje nustatytas rekordinis koronaviruso atvejų skaičius
Vilnius

Čaplinskas papasakojo, kaip galima įveikti COVID-19 pandemiją per šešias savaites

(atnaujinta 13:59 2020.11.26)
Remdamasis mokslininkų skaičiavimais, buvęs ULAC vadovas atkakliai teigia, jog reikia plačiai panaudoti greituosius COVID-19 antigeno testus, o ne PGR testus

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas pasidalijo mokslininkų pasiūlytų metodu, kaip galima įveikti COVID-19 pandemiją per šešias savaites.

"Taikydami matematinio modeliavimo metodiką, mokslininkai apskaičiavo, kad kas tris dienas greitaisiais COVID-19 antigeno testais ištyrus po 75 proc. (du trečdalius) asmenų, galima naujų užsikrėtusių asmenų skaičių sumažinti 88 proc. ir taip per 6 savaites įveikti epidemiją", — parašė specialistas savo Facebook paskyroje.

Čaplinsko teigimu, spartesniam epidemijos valdymui, siūloma testavimui naudoti greituosius COVID-19 antigeno testus, kur atsakymas gaunamas greitai — per 15-20 minučių, nes tai leis daug greičiau identifikuoti sergančius, juos izoliuoti, kad neplatintų infekcijos. Tuo tarpu, pasak gydytojo, likusieji žmonės galės gyventi įprastai ir nereikės karantino.

"Be to, tyrėjai pažymėjo, kad net ir testuojant rečiau — kas savaitę pratestuojant pusę populiacijos — epidemijos kreivę taip pat galima "nulaužti". Tokie mokslininkų pateikti rezultatai leido jiems konstatuoti, kad, siekiant greičiau įveikti epidemiją, tikslinga naudoti netgi daug pigesnius mažesnio jautrumo testus — greituosius antigeno, lyginant su dabar plačiai naudojamais jautresniais — PGR testais", — pažymėjo Čaplinskas.

Pasak specialisto, tokie mokslininkų darbai patvirtina, kad galimi įvairesni epidemijos valdymo modeliai, tikslesnė ir pagrįstesnė izoliacija, o ne tik griežti visų gyvenimo veiklų suvaržymai. Ryšium su tuo Čaplinskas paragino kuo greičiau mažinti perteklinius draudimus ir plačiau Lietuvoje diegti įvairesnius šios pandemijos sukėlėjo nustatymo metodus, tai yra ne tik PGR kaip yra dabar, bet ir greituosius COVID-19 antigeno testus.

Šiuo metu Lietuvoje pastebimas staigus sergamumo koronavirusu augimas. Pirmą kartą nuo pavasario karantinas Lietuvoje buvo įvestas lapkričio 7 dieną. Po to režimas buvo pratęstas. Pagal vyriausybės sprendimą karantinas galios iki gruodžio 17 dienos imtinai. Nuo pandemijos pradžios atvejų skaičius šalyje pasiekė 53 757 žmones, 12 655 žmonės pasveiko, 449 pacientai mirė. Šiuo metu koronavirusu serga 40 459 žmonės.

Tegai:
pandemija, tyrimas, koronavirusas, Saulius Čaplinskas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (658)
Dar šia tema
Karantinas pratęstas iki gruodžio vidurio
Europos Komisijos vadovė įvardijo vakcinacijos nuo koronaviruso pradžios datą
Lietuvoje per parą nustatyta daugiau nei 2,1 tūkst. naujų koronaviruso atvejų
Medikai

ES kompensuos šaliai virš 5 mln. eurų medikams skirtas apsaugos priemones ir įrangą

(atnaujinta 12:33 2020.11.26)
Projektu ESSC siekia įgyvendinti priemones, užtikrinančias efektyvų ūmių infekcinių ir lėtinių kvėpavimo takų ligų diagnostiką, valdymą ir kontrolę

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) baigia įgyvendinti ES fondų lėšomis kompensuojamą projektą asmens apsaugos priemonėms ir įrangai įsigyti, kurio vertė — daugiau nei 5,12 mln. eurų, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pirminiu projekto etapu Lietuva minėtąsias prekes įsigijo savo lėšomis, šiuo metu Europos Regioninės plėtros fondo ir Europos socialinio fondo lėšomis kompensuoti beveik 4 mln. Lietuvos patirtų išlaidų.  

Projektu ESSC siekia įgyvendinti priemones, užtikrinančias efektyvų ūmių infekcinių ir lėtinių kvėpavimo takų ligų diagnostiką, valdymą ir kontrolę. Projektą numatoma įgyvendinti iki gruodžio 31 dienos.

Iš projekto lėšų įsigyta 1 mln. apsauginių kaukių, daugiau kaip 1,2 mln. apsaugos prijuosčių, 200 tūkst. vienkartinių respiratorių, daugiau kaip 29 tūkst. vienkartinių chalatų ir kt. apsaugos priemonių.

Taip pat įsigyta reikiama įranga veiksmingai ūmių infekcinių ir lėtinių kvėpavimo takų ligų diagnostikai, gydymui ir efektyviam valdymui. Buvo nupirkta 10 nešiojamųjų rentgeno aparatų, 12 tūkst. uždarų atsiurbimo sistemų, 150 mobilių vakuuminio atsiurbimo sistemų, 6 tūkst. deguonies kaukių, 600 fiksuojančių pulsą ir kraujo prisotinimą deguonimi pulsoksimetrų, 36 tūkst. dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų filtrų ir kt. 

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (658)
Dar šia tema
SAM: į ligoninių COVID-19 skyrius bus kviečiamas pastiprinimas iš kitų gydymo įstaigų
Lietuvoje per parą nustatyta daugiau nei 2,1 tūkst. naujų koronaviruso atvejų
Papasakota apie galimus vakcinos nuo COVID-19 šalutinio poveikio simptomus
Medus

Kaliningrado srityje buvo sučiuptas privatus asmuo, bandantis importuoti medų be leidimo

Atliekant veterinarinę kontrolę buvo nustatyta, kad nėra leidimo importuoti šių produktų ir nėra lydinčiųjų veterinarijos tarnybos dokumentų

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Kaliningrado srities "Rosselchoznadzor" administracijos pareigūnai Eitkūnų posto patikros punkte uždraudė privačiam asmeniui įvežti iš Rusijos apie 27 kilogramus natūralaus medaus į Rusijos Federacijos teritoriją.

Atliekant veterinarinę kontrolę buvo nustatyta, kad nėra leidimo importuoti šiuos produktus ir nėra lydinčiųjų veterinarijos tarnybos dokumentų.

Importuoti produktus uždrausta. Buvo iškelta administracinio nusižengimo byla.

Tegai:
Kaliningrado sritis
Dar šia tema
Baltarusijos pasienyje įvažiuoti į ES mėgina apie 1400 sunkvežimių
Iš Baltarusijos į Lietuvą negali įvažiuoti beveik tūkstantis vilkikų