Lapkričio 10-oji

Kokia šiandien diena: lapkričio 10-osios šventės

(atnaujinta 20:14 2020.11.09)
Šią dieną savo profesinę šventę mini buhalteriai ir auditoriai, o katalikai mini Šventąjį Leoną Didįjį

Lapkričio 10-oji yra 314-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, keliamaisiais metais — 315-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 51 diena.

Savo vardadienį šiandien švenčia Andrius, Dainius, Galvydė, Leonas, Vaišvilas, Vaišvilė, Vaišviltas, Evelina.

Nuo 2002 metų kasmet lapkričio 10-ąją UNESCO skatina visame pasaulyje minėti Pasaulinę mokslo dieną taikai ir vystymuisi.

Ši diena skirta atkreipti visuomenės dėmesį į mokslo svarbą, supažindinti su mokslo naujovėmis, skatinti jaunimą domėtis mokslu, jo pasiekimais. Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos mokslų akademija šią dieną organizuoja mokslininkų, žiniasklaidos ir plačiosios visuomenės konferencijas, skirtas aptarti mokslo prioritetus, perspektyvas. Rengiamos atvirų durų dienos Lietuvos mokslų tyrimų institutuose ir aukštosiose mokyklose.

Be to, šią dieną minima Tarptautinė buhalterių ir auditorių diena.

Ši data pasirinkta minėtina, nes 1494 m. lapkričio 10 d. buvo išleistas pranciškonų vienuolio, italų matematiko ir pedagogo Luko Pačiolio, vadinamo apskaitos tėvu, traktatas "Apie sąskaitas ir įrašus". Jis padėjo pagrindus buhalterinės apskaitos mokslui ir išdėstė dvejybinės apskaitos metodus bei apskaitos tikslus: siekiant gauti informaciją apie verslo būklę, turi būti registruojami visi jos ūkiniai faktai ir apskaičiuojamas finansinis rezultatas.

Kasmet antrąjį gegužės penktadienį švenčiama Lietuvos buhalterių ir auditorių diena.

Katalikai šią dieną mini Šv. Leoną Didįjį.

Šventasis Leonas Didysis yra 45-asis Romos popiežius. Popiežiumi jis buvo išrinktas 440 metais, bažnyčiai vadovavo 21 metus. Gynė jos vienybę bei tikėjimą nuo gausybės tuometinių erezijų, buvo didis politikas, rašytojas ir oratorius, todėl vadinamas Didžiuoju.

Nuo 1754 metų jis yra Bažnyčios tėvas, Bažnyčios mokytojas.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1673 metais mirė Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Mykolas Kaributas Višnioveckis.

1749 metais gimė kompozitorius, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, Abiejų Tautų Respublikos valstybės veikėjas Motiejus Radvila (mirė 1800 metais).

1876 metais gimė literatūros istorikas ir bibliografas Ansas Bruožis (slap. Prabočių anūkas). Mirė 1928 metais.

1887 metais gimė žurnalistas Leonas Prūseika. Mirė 1961 metais.

1903 metais gimė Vincentas Brizgys, katalikų vyskupas. Nuo 1951 metų gyveno JAV. Mirė 1992 metais Čikagoje.

1918 metais buvo patvirtinta pirmoji laikinoji Augustino Voldemaro vadovaujama Lietuvos Vyriausybė.

1922 metais Vatikanas de jure pripažino Lietuvos nepriklausomybę.

2004 metais 2000–2004 metų kadencijos Seimo nariai skubos tvarka pirmieji Europoje ratifikavo Europos Sąjungos Konstituciją.

2007 metais Baltarusijos vyriausybė patvirtino dokumentus dėl sienos su Lietuva demarkacijos.

Ši diena pasaulio istorijoje

1483 metais gimė protestantizmo pradininkas, vokiečių dvasininkas Martinas Liuteris.

1759 metais gimė vokiečių dramaturgas ir poetas Johanas Kristofas Frydrichas fon Šileris.

1919 metais gimė rusiško automato AK-47 kūrėjas Michailas Kalašnikovas.

1928 metais gimė pasaulinio garso italų kompozitorius, sukūręs muziką daugiau nei 500 filmų, daugybės apdovanojimų laureatas Ennio Morricone (mirė 2020 metais).

1982 metais mirė buvęs SSKP lyderis (1966–1982) Leonidas Brežnevas.

2001 metais Kinija priimta į Pasaulio prekybos organizaciją.

Tegai:
katalikų bažnyčia, šventieji, šventės
Įspėjamasis trikampis

Vilkaviškio rajone krovininis automobilis mirtinai partrenkė pėsčiąjį

(atnaujinta 08:02 2020.12.02)
Policijos duomenimis, pėsčiasis išėjo į kelio važiuojamąją dalį kelyje Marijampolė–Kybartai–Kaliningradas 11-ame km

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Vilkaviškio rajone krovininis automobilis mirtinai partrenkė į kelią išėjusį pėsčiąjį, rašo Lietuvos policijos departamentas.

Policija, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Incidentas įvyko antradienį apie 07:00 kelyje Marijampolė–Kybartai–Kaliningradas 11-ame km.

Policijos duomenimis, krovininis automobilis "DAF XF" vairuojamas vyro, gimusio 1972 metais, partrenkė ir mirtinai sužalojo į kelio važiuojamąją dalį išėjusį pėsčiąjį, gimusį 1943 metais.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
eismo įvykis, policija
Dar šia tema
Lietuvoje sulaikyta nužudymu įtariama moteris
Kaune girtas Karinių oro pajėgų specialistas smurtavo prieš moterį
Kauno kriminalistai rado didelį kiekį narkotinių medžiagų bei sulaikė ne vieną asmenį
Menkė, archyvinė nuotrauka

Pakeistos verslinės žvejybos jūrų vandenyse taisyklės

(atnaujinta 20:44 2020.12.01)
Kad artimiausiu metu nebūtų išgaudytos menkės, Baltijos jūros priekrantei skirta menkių kvota, ribojanti jų gaudymą priekrantėje

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Kilus grėsmei, kad artimiausiu metu bus išgaudyta priekrantei skirta menkių kvota, pakeistos verslinės žvejybos jūrų vandenyse taisyklės, rašoma Žemės ūkio ministerijos pranešime.

Įsigaliosiantys pakeitimai numato riboti menkių priegaudą priekrantėje. Žvejyba stabdoma nebus — žvejai galės žvejoti kitų rūšių žuvis. 

2020 metams nustatytos tam tikrų žuvų išteklių ir žuvų išteklių grupių žvejybos Baltijos jūroje galimybės, atlantinių menkių specializuotoji žvejyba neleidžiama, galima tik jų priegauda žvejojant kitų rūšių žuvis. Lietuvai yra skirta 113 t rytinių menkių kvota, iš kurios Baltijos jūros priekrantės žvejams kaip priegaudą  leista sugauti  beveik 11 t menkių. 

Verslinės žvejybos jūrų vandenyse taisyklės papildomos punktu, kuriame numatoma galimybė stabdyti verslinę žvejybą priekrantės žvejybos baruose statomais 45 (90)-59 (118) mm akių dydžio tinklais ir/ar statomosiomis ūdomis, jei šiais, kaip priegauda, sugauta daugiau nei 10 proc. menkių. 

Ūkio subjektas, kaip priegaudą sugavęs daugiau kaip 10 proc. menkių, turi nedelsdamas informuoti Žuvininkystės tarnybą, kuri sustabdo visų, žvejojančių atitinkamame žvejybos bare, ūkio subjektų žvejybą nurodyto akių dydžio statomaisiais tinklais ir/ar statomosiomis ūdomis 3 kalendorinėms dienoms. Žvejyba gaudyklėmis ir mažesnio akių dydžio statomaisiais tinklais, kuriuose menkių priegauda paprastai jei ir būna, tai žymiai mažesnė, nei 10 proc. neribojama. 

Baltijos jūros žuvys
© Sputnik
Baltijos jūros žuvys
Tegai:
Baltijos jūra, žvejyba
Rusijos ir NATO vėliavos

NATO pareiškė apie Rusijos "agresyvios politikos" tęsimą

(atnaujinta 08:38 2020.12.02)
Pažymima, kad ilgainiui iki 2030 metų Rusija greičiausiai išliks pagrindine karine grėsme Šiaurės Atlanto aljansui

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Rusija tęsia "tvirtą politiką ir agresyvius veiksmus", sakoma NATO strateginėje ataskaitoje.

Tai trukdo konstruktyviam dialogui, teigia dokumento autoriai.

"Rusija reguliariai vykdo bauginančias karines operacijas netoli NATO sienų", — sakoma leidinyje.

Ataskaitoje taip pat buvo pranešta apie "neigiamą poveikį euroatlantinio regiono saugumu" Rusijos aktyvią veiklą Juodojoje ir Baltijos jūroje, Arktyje ir Viduržemio jūros rytuose. Taip pat teigiama apie "Maskvos agresiją" prieš Ukrainą ir Gruziją.

"Ilgainiui iki 2030 metų Rusija greičiausiai išliks pagrindine karine grėsme Šiaurės Atlanto aljansui", — sako pranešimo autoriai.

Jie mano, kad NATO turėtų palaikyti abipusį požiūrį į Rusiją, kuris susideda iš "sulaikymo" ir dialogo. Be to, Aljansui rekomenduojama išlikti atviram diskutuojant apie taikų sambūvį ir teigiamai reaguoti į "konstruktyvius pokyčius" Rusijos pusės pozicijoje.

Pareiškimus apie "Rusijos grėsmę" periodiškai pateikia Vakarų politikai, dažniausiai iš Baltijos šalių ir Lenkijos. Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija niekada nepuls nė vienos iš NATO šalių.

Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, NATO puikiai žino, kad Maskva neketina nieko pulti, o tiesiog naudojasi pretekstu dislokuoti daugiau technikos ir batalionų šalia Rusijos sienų. Maskva ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl aljanso pajėgų susitelkimo Europoje.

Tegai:
Rusija, NATO
Dar šia tema
NATO remia Rusijos ir JAV dialogą dėl START III sutarties
Ekspertas: NATO reikalinga Juodoji jūra, kad galėtų "pačiupinėti" Rusiją