Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga

Sveikatos apsaugos ministras papasakojo, tikrųjų atleido ULAC vadovą

(atnaujinta 10:39 2020.11.12)
Pasak ministro, buvęs įstaigos vadovas visiškai prarado jo pasitikėjimą ir anksčiau jis patarė Čaplinskui "pasielgti vyriškai" ir pačiam palikti postą

VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDC (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas buvo atleistas, nes visiškai prarado ministro pasitikėjimą, savo Facebook paskyroje atsistatydinimą pakomentavo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

"Ačiū, kad išdrįsote"

Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas pažymėjo, kad prie publikacijų apie Čaplinską pateikiami "politinio susidorojimo" pareiškimai, tačiau ULAC vadovas buvo atleistas už šiurkščius darbo drausmės pažeidimus ir pavestų pareigų nevykdymą.

"Ačiū, kad išdrįsote" — tokius žodžius išgirdau jau ne iš vieno buvusio ir esamo ULAC darbuotojo. Galima bandyti tik įsivaizduoti, kokie buvo ULAC vadovo darbo metodai, kad darbuotojai, užuot kalbėję apie problemas institucijoje, apsispręsdavo ją palikti. O ir palikę tik pašnibždomis drįsta pasidžiaugti pokyčiais institucijoje", — sako ministras.

Anot Verygos, žiniasklaida turėtų pakalbinti žmones, kurie paliko ULAC, ir pasikalbėti apie "nepakeičiamą" lyderį. Jis taip pat patarė pasikalbėti su tais, kurie patys jau anksčiau bandė viešai kalbėti apie įstaigos problemas.

"Dabar girdime vis naujas jo paties skleidžiamas galimo atleidimo versijas. Buvusį "politinio susidorojimo" motyvą jau pakeitė Europos fondų pinigų skyrimo motyvas. Neabejoju, kad išgirsime ir kitų, originalių versijų", — sakė Veryga.

Ministras priminė, kad pirmąjį paraginimą pasielgti vyriškai ir pasitraukti iš vadovo pozicijos jam išsakė dar tuomet, kai jis interviu ministerijoje metu jaunų žurnalisčių klausinėjo, kokia poza jos patiria orgazmą.

"Po mano paraginimo sulaukiau S. Čaplinsko žmonos el. laiško su klausimu "kas valdo ministeriją, aš ar mano mergos"? Šis puikus šeimyninis tandemas niekada nekėlė jokių klausimų. Nors S. Čaplinsko sutuoktinė yra ULAC struktūrinio padalinio vadovė", — pažymėjo Veryga.

Ministras taip pat pažymėjo, kad vos tik sveikatos priežiūros sistemoje kam nors iš vadovų už pažeidimus pakvimpa asmenine atsakomybe, prasideda "ilga lėtinė liga". Nepaisant "negalavimų, šis "ligonis" visuomet randa laiko interviu ar asmeniniams pasirodymams eteryje", — pareiškė jis.

Visiškas ignoravimas

Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas taip pat priminė, kad vyriausybei priėmus sprendimus dėl SAM pavaldžių įstaigų pertvarkos, tarp kurių buvo ir ULAC prijungimas prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), Čaplinskas kritikavo tokius veiksmus ir ėmė visokeriopai trukdyti įgyvendinti planą. Apskritai, pasak Verygos, ULAC vadovas ignoravo kabineto nustatytas užduotis.

"Jam, kaip vadovui buvo suformuluota užduotis padidinti vaikų vakcinacijos apimtis. Tokia užduotis buvo suplanuota matant grįžtančius tymų susirgimus ir mažėjančias vaikų vakcinacijos apimtis. Labai gerai pamenu, kad tokią užduotį tuometinis vadovas S. Čaplinskas pakomentavo kaip tyčiojimąsi iš jo, nes neva tai nuo jo nepriklauso", — pridūrė jis.

Be to, plintant COVID-19, nuolat buvo galima išgirsti jo "ekspertinius" pareiškimus apie pandemijos valdymą.

"Jei jau S. Čaplinskas nuvertina NVSC, vadinasi, jo vadovaujama institucija turėjo būti flagmanas, iki pandemijos sudėliojęs visus infekcijų kontrolės procesus. Ar taip buvo? Nepanašu", — sakė Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras dar kartą pabrėžė, kad Čaplinsko atleidimas niekaip nesusijęs nei su buvusiais, nei su būsimais rinkimais, o tokio sprendimo perkėlimas ateinančiam sveikatos apsaugos ministrui būtų buvęs tiesiog neatsakingas.

"Šis vadovas ne tik grubiai pažeidė darbo drausmę ir nevykdė pavedimų, ką konstatavo ir sudaryta komisija, bet ir visiškai prarado mano, kaip tiesioginio vadovo, pasitikėjimą", — apibendrino Veryga.

Čaplinsko atleidimas

Anksčiau pranešta, kad Veryga nusprendė atleisti Čaplinską iš pareigų "dėl pakartotinių darbo drausmės pažeidimų ir pareigų nevykdymo".

Mergina dėvi medicininę kaukę
© Sputnik / Константин Михальчевский

Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime skelbiama, kad Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas yra atleidžiamas iš užimamų pareigų kaip šiurkščiai pažeidęs darbo pareigas, neperduodamas Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos (ULSVIS) kitam Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskirtam valdytojui — Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).

Laikinai ULAC vadovavimą perims ULAC direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Krivickas.

Tegai:
atleidimas iš darbo, Aurelijus Veryga, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Saulius Čaplinskas
Dar šia tema
ULAC vadovas papasakojo apie riziką užsikrėsti koronavirusu lėktuve
Profesorius Stankūnas mano, kad naujas karantinas Lietuvoje visai įmanomas
ULAC vadovas papasakojo apie kraujo grupės ir užsikrėtimo COVID-19 ryšį
Gruodžio 6

Kokia šiandien diena: gruodžio 6-osios šventės

(atnaujinta 01:22 2020.12.06)
Nuo gruodžio 6 dienos iki metų galo lieka 25 dienos, dienos ilgis — 07 val. 29 min. Šią dieną 2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė

Gruodžio 6 yra 340-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 341-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 25 dienos.

2020 metų gruodžio 5 dieną saulė teka 08:25, leidžiasi 15:54, dienos ilgis — 07 val. 29 min.

Šv. Mikalojus, Arklių diena 

Lietuvoje gruodžio 6 dieną yra minima Arklių diena. Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi Šv. Floras ir Šv. Lauras. Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

Šiandien vis mažiau Lietuvos ūkių augina arklius. Šis gyvūnas tapęs vienu iš tautinio tapatumo simboliu. Žirgas lietuvių istorijoje, tautosakoje ir buityje atliko daug funkcijų: nuo pagrindinio pagalbininko sunkiuose ūkio darbuose iki ištikimo draugo išjojant į karą. Darbiniam arkliui, atliekančiam sunkius darbus, lietuvis jautė didelę pagarbą ir artimumą. Gyvenimas be arklio buvo praktiškai neįsivaizduojamas. Todėl žirgo ir lietuvio draugystė dažnas naratyvas tautosakoje, įvairiuose pasakojimuose apie mūsų senolių kasdienybę.

Šį diena istorijoje

1520 metais gimė Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Mirė 1551 metais.

1791 metais Varšuvoje Lenkijos ir Lietuvos valdovo Stanislovo Augusto privilegija Telšiams buvo patvirtintos Magdeburgo teisės. Privilegijos originalas iki šiol saugomas Žemaičių "Alkos" muziejuje Telšiuose.

1940 metais Vilniaus rotušėje įkurtas Vilniaus valstybinis miesto muziejus, 1941-aisiais pertvarkytas į Vilniaus valstybinį dailės muziejų.

1991 metais atidaryta Lietuvos ambasada Paryžiuje.

1999 metais Seime prasidėjo pirmoji Europos Sąjungos ir Lietuvos jungtinio parlamento komiteto sesija.

2002 metais pirmą kartą Lietuvos sostinėje buvo įžiebtas pasaulio Kalėdų eglučių parkas, kurį pagal savo šalių tradicijas papuošė ir pristatė užsienio šalių atstovybės.

2007 metų naktį į gruodžio 6-ąją per apiplėšimą savo namuose nužudytas dienraščio "Lietuvos rytas" fotografas Viktoras Kapočius. 

2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Šį titulą parlamento vadovei suteikė dienraščio "Lietuvos rytas" priedas — žurnalas "Stilius".

2009 metais Šiauliuose pašventinta nauja katalikų šventovė — Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia.

Savo vardadienį šiandien švenčia Bilmantas, Bilmantė, Bilminas, Bilminė, Bylenė, Bylenis, Koleta, Miglė, Mikalojus, Mikas, Mikita, Norvydė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Nemiga

Gydytojas paaiškino, kaip atsikratyti naktinių košmarų

(atnaujinta 01:20 2020.12.06)
Pasak specialisto, norint gerai išsimiegoti, reikia gerai nugyventi dieną, nes stresas ir pervargimas neleidžia atsipalaiduoti

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Norint atsikratyti naktinių košmarų, reikia vengti pervargimo ir streso, tokius patarimus davė interviu leidiniui "Večerniaja Moskva" profesorius, medicinos mokslų daktaras Romanas Buzunovas.

"Pažiūrėjote naujienas 15 minučių ryte, nebereikia stebėti ir sekti informacijos, neskatinkite streso. Pažiūrėkite pro langą, jei įmanoma, pasivaikščiokite. Reguliari fizinė veikla yra geriausia priemonė nuo streso ir nerimo. Eikite pasivaikščioti, nueikite dešimt tūkstančių žingsnių, pabėgiokite. Nekelkite savo tonuso kofeinu", — pasakė somnologas.

Pasak gydytojo, "norint gerai išsimiegoti, reikia gerai nugyventi dieną".

Jis pridūrė, kad košmarai, kuriuos žmonės sapnuoja, skirstomi į dvi kategorijas.

Gydytojas papasakojo, jog pirmosios kategorijos košmarai — jei žmogus periodiškai sapnuoja įvairius siužetus. Tai yra savotiškas daugialypės terpės situacijų pakartojimas, kai smegenys bando rasti išeitį. Jei situacija išsisprendžia, smegenys prisitaiko ir pamiršta apie tai, kas nutiko.

Antroji kategorija — tai įkyrūs košmarai. Žmogus reguliariai grįžta prie baugaus sapno ir negali priimti sprendimo, pamiršti ir prisitaikyti, paaiškino profesorius.

Tegai:
sveikata, miegas
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Kardiologas įvardijo pavojingiausias miego pozas
Nuovargiu pasiskundusi moksleivė miegodama mirė nuo koronaviruso
Gydytoja papasakojo, ar miegant reikia bijoti priepuolių