Medikai su apsauginiais kostiumais, archyvinė nuotrauka

Seimo kontrolieriai atlieka tyrimą dėl žmogaus teisių pažeidimo karantino metu

(atnaujinta 16:21 2020.11.14)
Seimo kontrolierius nerimauja, kad asmenys šių metų kovo 24–25 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos numatytose patalpose buvo priverstinai izoliuojami be jokios atrankos, o gydytojai šių asmenų sveikatos būklės netikrino

VILNIUS, lapkričio 14 — Sputnik. Seimo kontrolierius Augustinas Normantas pristatė ataskaitą, kurioje pateikė šių metų kovo mėnesį pradėtų taikyti ekstremaliųjų situacijų valdymo priemonių atitikties žmogaus teisių ir laisvių srityje vertinimą, praneša Seimo kontrolierių įstaigos spaudos tarnyba.

Pristatydamas tyrimo rezultatus, Seimo kontrolierius neslėpė, kad, be kita ko, daugiausia abejonių sukėlė iš užsienio valstybių grįžusių asmenų priverstinis izoliavimas savivaldybių administracijų numatytose patalpose.

Pasak Normanto, verta prisiminti tarptautinėse sutartyse numatytą žmogaus teisių ir laisvių efektyvaus užtikrinimo svarbą šalyse net ir susidarius ypatingoms aplinkybėms. Jis pabrėžia, kad žmonės turi būti apsaugoti nuo valdžios savivalės, o visos priemonės, kurių valstybėse nuspręsta imtis, "turi būti pagrįstos vidaus teise, priimtos dėl būtinybės apsaugoti demokratinę tvarką nuo jai kilusių grėsmių ir proporcingos, be to, šiomis priemonėmis neturi būti paneigtos aukščiausios demokratinės visuomenės vertybės, tokios kaip teisėtumas, pliuralizmas, tolerancija bei atvirumas".

Seimo kontrolierius nerimauja, kad asmenys šių metų kovo 24–25 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos numatytose patalpose buvo priverstinai izoliuojami be jokios atrankos, o gydytojai šių asmenų sveikatos būklės netikrino.

Dar daugiau, asmenų buvo prašoma pasirašyti, kad jie yra supažindinti su sprendimu, įpareigojančiu priverstinai izoliuotis, tačiau pats šio sprendimo tekstas pasirašymo metu nebuvo pateiktas, patalpose nepažįstami vyrai ir moterys į vieną patalpą buvo uždaromi priverstinai, nesuteikiant šiems asmenims detalesnės informacijos apie jų sulaikymo ir laisvės suvaržymo pagrindą, jo taikymą bei taikomų priemonių apskundimo tvarką.

"Asmenų izoliavimas jų poreikiams nepritaikytose ir visuomenės sveikatos saugos reikalavimų galimai neatitinkančiose savivaldybių administracijų numatytose patalpose, nevertinant kiekvieno atvejo individualiai, neatsižvelgiant į asmenų amžių, lytį, sveikatos būklę ir specialiuosius poreikius, nesuteikiant alternatyvios galimybės izoliuotis asmens namuose arba kitoje jų gyvenamojoje vietoje, taip pat tinkamos informacijos apie jų izoliavimo savivaldybės administracijos skirtose patalpose pagrindą, galėtų prilygti pagal tarptautinę teisę draudžiamam žeminančiam elgesiui", — konstatuoja Seimo kontrolierius.

Ataskaitoje Normantas taip pat pateikia asmenų būtinojo hospitalizavimo ir būtinojo izoliavimo gydytojo sprendimu vertinimą ir daro išvadą, kad Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme numatyti įgaliojimai gydytojui tam tikromis sąlygomis asmenų būtinąjį hospitalizavimą ir (arba) būtinąjį izoliavimą taikyti vienasmeniu sprendimu, be teismo sprendimo, net iki vieno mėnesio, kelia pagrįstų abejonių dėl galimo gydytojų piktnaudžiavimo šia nuostata suteiktais įgaliojimais ir galimų žmogaus teisių ir laisvių pažeidimų taikant tokią rizikos valdymo priemonę.

Be kita ko, ataskaitoje Seimo kontrolierius pastebi, kad karantino šalyje galiojimo metu, ilgiau nei mėnesiui sustabdžius profilaktinių patikrinimų ir prevencinių programų vykdymą, atidėjus planines operacijas bei hospitalizacijas, planinių konsultacijų, diagnostinių, profilaktinių, prevencinių ir gydomųjų paslaugų teikimą.

Tokiu būdu, anot Normanto, nebuvo tinkamai užtikrinta kiekvieno žmogaus teisė į prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas ir aukščiausią įmanomą sveikatos apsaugos lygį. 

Per pirmąją koronaviruso bangą Lietuvoje, kaip ir dabar, Lietuvoje buvo įvestas karantinas. Kovo pabaigoje Sveikatos apsaugos ministerija išleido nutarimą, pagal kurį visi į šalį grįžę piliečiai turėjo būti izoliuoti. Ir pirmosiomis dienomis žmonės buvo apgyvendinami savivaldybėse suteiktose patalpose.

Sulaukę daug nusiskundimų, kai žmonėms tekdavo gyventi su nepažįstamaisiais, Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipėsi į premjerą su prašymu leisti turintiems tinkamas saviizoliacijai patalpas laikytis karantino taisyklių namuose.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso užfiksuota daugiau kaip 33 tūkst. koronaviruso atvejų. Mirusiųjų skaičius siekia 266. Kasdien nustatoma daugiau 1000 naujų atvejų, lapkričio 13 dieną buvo pasiektas absoliutus antirekordas — 2066 atvejai per parą.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
žmogaus teisės, COVID-19, koronavirusas, saviizoliacija, karantinas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1934)
Dar šia tema
Ekspertai pristatė naujus COVID-19 pandemijos vystymosi Lietuvoje scenarijus
Buvęs ULAC vadovas įvertino COVID-19 sergančios deputatės galimybes užkrėsti kolegas
Nuo pirmadienio atvykstantys iš šešių šalių turės išsitirti dėl COVID-19
Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas: iš jo išbraukta Slovakija
Koronaviruso testas, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje bendras mirusiųjų nuo COVID-19 skaičius pasiekė 4000

(atnaujinta 10:26 2021.05.06)
Naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 000 gyventojų, siekia 574,7, pandemijos pagreitis Lietuvoje siekia 1,40%

VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Per parą Lietuvoje patvirtinti 1 293 nauji koronaviruso atvejai, rodo Statistikos departamento duomenys.

Per pastarąją parą nuo COVID-19 ligos mirė dar 6 žmonės, bendras mirusiųjų nuo koronaviruso skaičius Lietuvoje siekia 4 000. Su šia infekcine liga — tiesiogiai ir netiesiogiai — siejamos 8 068 mirtys. Jauniausia auka buvo iš 50–59 metų amžiaus grupės, dar viena iš 60–69 metų amžiaus grupės. Keturi pacientai buvo iš 80–89 metų amžiaus grupių.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyti 254 091 užsikrėtimo atvejis. Statistiškai pasveiko 228 696 asmenys. 

Šiuo metu bendras saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius yra 51 487.

Per praėjusią parą pirma skiepo doze vakcinuoti 11 319 asmenų, antrą skiepo dozę gavo 20 433. Iš viso Lietuvoje dviem skiepo dozėmis vakcinuoti 347 719 žmonės. Iš viso panaudota 1 072 671 vakcina.

Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo lapkričio pradžios. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius.

Tegai:
Lietuva, koronavirusas, COVID-19
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1934)
Ампула с вакциной Moderna

Pasaulio vakcinų kongrese išrinkta geriausia vakcina nuo COVID-19

(atnaujinta 09:55 2021.05.06)
Atrankos kriterijai neskelbiami, "Pfizer/BioNTech" produktas gavo labai aukštą įvertinimą

VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Amerikos kompanijos "Moderna" ir JAV nacionalinio sveikatos instituto plėtra buvo paskelbta geriausia vakcina nuo COVID-19 pasauliniame vakcinų kongrese "World Vaccine Congress Washington 2021". Rezultatai skelbiami renginio tinklalapyje.

JAV ir keliose kitose šalyse licencijuotas preparatas aplenkė "AstraZeneca", "Bharat Biotech", "Janssen", "Medicago", "Novavax", "Pfizer/BioNtech", "Sputnik V" ir vakciną gyvūnams "Zoetis". 

Kongreso organizatoriai taip pat įvertino "Moderna" vakciną geriausia nauja technologija (vakcinos platforma). Šioje kategorijoje ji aplenkė "BioNtech", "Inovio", "Janssen", "Medicago", "Novavax", "Vaccitech" ir "GeneOne Life Science" naujoves. Parametrai, kuriais buvo renkami finalistai ir nugalėtojai, nebuvo nurodyti.

Lietuvoje šiuo metu naudojamos "Moderna", "Pfizer/BioNtech", "AstraZeneca" ir "Janssen" vakcinos.

Kai kurios Lietuvos savivaldybės, tarp jų — didieji miestai, jau yra pradėjusios skiepyti gyventojus pagal amžiaus grupes nuo 55-erių, o Vilniuje — nuo 44-erių metų.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje jau paskiepyta 25 proc. šalies gyventojų. Virš 310 tūkst. šalies gyventojų jau yra paskiepyti pilnai, daugiau nei 390 tūkst. dar laukia antros injekcijos. 

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
COVID-19, vakcinacija, vakcina
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga