Vilnius, archyvinė nuotrauka

Santykiai su Minsku ir Astravo AE: Lietuva pasiskundė dėl "dezinformacijos"

(atnaujinta 19:30 2020.11.15)
Kariuomenės analitikai pažymi, kad spalio laikotarpiu viena labiausiai "eskaluotų" temų buvo dvišaliai Lietuvos ir Baltarusijos santykiai

VILNIUS, lapkričio 15 — Sputnik. Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai praneša, kad daugėja prieš Lietuvos valstybę ir jos žmones nukreiptos dezinformacijos atvejų. 

Kaip praneša Lietuvos kariuomenės spaudos tarnyba, analitikai identifikavo 272 neigiamos informacinės veiklos bruožų turinčių incidentų atvejus. Kariuomenė mano, kad priešiška informacija buvo skleidžiama tikslingai, siekiant sukelti Lietuvos žmonių nepasitenkinimą, skatinti nusivylimo nuotaikas bei klaidinti visuomenę.

Nuo spalio 1 iki 31 dienos pagrindiniai "taikiniai" buvo Lietuvos užsienio politika, energetinė nepriklausomybė, narystė NATO ir valstybės istorija. 

"Taip pat buvo siekiama paveikti ir kitus šalies raidai strategiškai reikšmingus objektus — Lietuvos narystė ES, vidaus politikos procesai, Konstitucinių pagrindų apsauga, valstybės socialinė politika. Priešiškos komunikacijos tikslai- minėtų temų eskalavimu skatinti piliečių nepasitikėjimą valstybinėmis institucijomis, NATO ir ES organizacijomis", — teigiama pranešime.

Teigiama, kad didžiausias neigiamos informacijos suaktyvėjimas buvo užfiksuotas spalio 1-3 d., spalio 5-8 d., spalio 11-15 d. ir spalio 26-30 d. Tai sietina su Europos Vadovų Tarybos vieningu sutarimu dėl sankcijų Baltarusijos pareigūnams taikymo, antkapinio paminklo A. Ramanauskui-Vanagui atidengimo ceremonija Vilniuje, bendromis Rusijos ir Baltarusijos karinėmis pratybomis "Nesunaikinama brolija 2020" ir kitais įvykiais. Tarp jų minimi ir Lietuvos protesto nota Baltarusijai dėl branduolinės jėgainės bei Lietuvos ir NATO pratybos Lietuvos teritorijoje. 

Spalio laikotarpiu viena labiausiai "eskaluotų" temų — dvišaliai Lietuvos ir Baltarusijos santykiai, pažymėjo kariuomenės ekspertai. Visų pirma, Lietuva buvo kaltinama tuo, kad ji derino protestus Baltarusijoje kartu su kitomis Vakarų šalimis ir palaikė perversmą kaimyninėje šalyje.

"Priešiškoje" žiniasklaidoje Lietuvos-Baltarusijos santykių tema glaudžiai siejosi ir su Astravo AE klausimais.

"Priešiškoje žiniasklaidoje Lietuvos-Baltarusijos santykių tema glaudžiai siejosi ir su Astravo AE klausimais. Ši tema ypač aktyviai eskaluota prieš artėjantį elektrinės paleidimą lapkričio pradžioje. Reaguojant į Lietuvos daromus politinius žingsnius, akcentuota, kad neva Lietuva yra JAV energetikos kompanijų interesų įtakoje", — teigiama pranešime.

Kaip teigia Lietuvos kariuomenė, informacija apie tai, kad JAV ir NATO atvirai bando įbauginti dabartinę Baltarusijos vadovybę, yra "melaginga". 

Rusijos viešojoje erdvėje taip pat neliko nepastebėtas ir Sausio 13-osios bylos svarstymas Apeliaciniame teisme, pažymi ekspertai. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova apkaltino Lietuvą istorijos klastojimu, sąskaitų suvedinėjimu su Rusija, Europos žmogaus teisių konvencijos pažeidimu bei kenkimu Lietuvos, kaip ES narės įvaizdžiui. 

"Pabrėžtina, kad tendencingos informacijos eskalavimu toliau buvo kurstomas Rusijos gyventojų priešiškumas Vakarams, o taip pat ir Baltijos valstybėms. Spalio 12 d. paskelbtos ruinformer.org Rusijos gyventojų apklausos duomenimis, net 40 % apklausos dalyvių įvardijo Baltijos šalis Rusijos priešu. Daugiausia respondentų (49 proc.) agresyviausiu šios šalies priešu laiko JAV, o atitinkamai antroje ir trečioje vietose — Lenkiją (47 proc.) ir Didžiąją Britaniją (43 proc.)", — pažymi kariuomenės analitikai.

Padėtis Baltarusijoje

Vilnius nuo pat pradžių kišasi į Baltarusijos konfliktą ir bando sudaryti sąlygas Baltarusijos piliečių persikėlimui į Lietuvą. Taip pat Lietuvos valdžia atsisako pripažinti Lukašenką teisėtu prezidentu.

Lietuvos Seimas
© Sputnik / Владислав Адамовский

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekaitinti padėties kaimyninėje šalyje.

Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad protestai Baltarusijoje derinami iš užsienio. Lukašenka apkaltino Vakarų šalis tiesioginiu kišimusi į padėtį respublikoje, pažymėjo, kad neramumus organizuoja JAV, o europiečiai palaiko. Tarp šalių, iš kurių galimai koordinuojami protesto veiksmai, Lukašenka įvardijo Lenkiją, Čekiją, Lietuvą ir Ukrainą.

Be to, pastaruoju metu aštrėja Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE. Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų prie Astravo pradžios priešinasi projektui. Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

NATO prie Rusijos sienų

NATO stiprina karinį kontingentą prie Rusijos sienų, savo veiksmus pateisindama galima "Rusijos grėsme".

Be to, Baltijos šalys, tarp jų ir Lietuva, aktyviai sudaro brangias gynybos sutartis su JAV, aiškindamos tai "Rusijos agresija", taip pat savo teritorijose dislokuoja NATO karinius kontingentus.

Tuo tarpu Maskva ne kartą pabrėžė, kad neketina pulti nė vienos šalies, ir Vakarų aljansas tai puikiai žino.

Tegai:
Astravo AE, Minskas, dezinformacija, Lietuvos kariuomenė, kariuomenė
Dar šia tema
Lietuvoje paskaičiuota, kada radiacija "avarijos BelAE" atveju pasiektų Vilnių
Mažiau nei pusė vilniečių pasiėmė jodo tablečių "avarijos BelAE" atvejui
Naujoji liberalkonservatorių vyriausybė — ko ji sieks Lietuvai?
Lietuvos Seimas pasiskundė, kad Latvija pažeidė sutartį dėl BelAE
Lagaminai, archyvinė nuotrauka

COVID-19 paveiktų šalių sąrašą papildė Slovakija, Slovėnija ir Malta

(atnaujinta 20:07 2020.11.27)
Atnaujintas koronaviruso infekcijos paveiktų šalių ir regionų sąrašas įsigalios pirmadienį, lapkričio 30 dieną

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Atnaujintame COVID-19 paveiktų šalių sąraše įtrauktos Maltos Respublika, Slovakijos Respublika ir Slovėnijos Respublika, penktadienį praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Tuo tarpu Velsas iš paveiktų šalių ir regionų sąrašo išbrauktas. Naujasis sąrašas įsigalios kitą pirmadienį, lapkričio 30 dieną. 

Lietuvai patekus į raudonąją zoną, paveiktomis šalimis laikomos tik pilkojoje zonoje esančios valstybės ir regionai: Šiaurės Airija, Škotija, Lichtenšteinas, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Šveicarija, taip pat visos trečiosios šalys. Atvykus iš paveiktų šalių būtina izoliacija arba tyrimas koronavirusui (COVID-19) nustatyti.

Paveiktų šalių virtualų žemėlapį, kurį pagal šviesoforo principą rengia Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, galima rasti čia

Penktadienį Statistikos departamentas pranešė, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti rekordiniai 2339 nauji koronaviruso atvejai. Iš viso Lietuvoje patvirtinti 56 095 COVID-19 atvejai. 13 514 žmonės pasveiko nuo ligos, o 41 897 — serga.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lukašenka COVID-19 vadina politine ir ekonomine liga
Lietuvoje turimų priemonių atsargų COVID-19 testams atlikti gali nepakakti iki Kalėdų
Analitikai įvertino galimybes grįžti prie seno gyvenimo vakcinos nuo COVID-19 dėka
"Pramuštas dar vienas dugnas": ligoninės direktorius apibrėžė COVID-19 situaciją
Lietuva yra tarp pirmaujančių Europos valstybių pagal COVID-19 testavimo apimtis
Лесное озеро

Lapkričio 28 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 15:27 2020.11.27)
Rytoj, lapkričio 28 dieną, Dvynių laukia  pokyčiai profesinėje srityje, Mergelėms patariama atidĖti finansinius klausimus, o Vandenių laukia naujos pažintys

Avinas (21.03 - 20.04)

Diena atneš džiaugsmingų įvykių, tačiau gali būti prieštaringa. Venkite bendrauti su nemaloniais ir svetimais žmonėmis. Tai netinkamas laikas skolų, mokestinių reikalų tvarkymui.

Vakare laukite gerų naujienų ar malonaus susitikimo. Galimi reikšmingi įvykiai asmeniniame gyvenime. 

Jautis (21.04 - 21.05)

Šiandien pavyks padaryti viską, ką planuojate. Diena puikiai tinka naujiems užsiėmimams ir veikloms. Laikas palankus ir komandiniam darbui, šeimoms renginiams.

Vakare venkite alkoholio ir nekokybiško maisto.

Dvyniai (22.05 - 21.06)

Galimi rimti pokyčiai profesinėje srityje. Jus turite priežasčių pagalvoti apie tolesnę karjeros plėtrą. Gali būti, kad nusprendėte pradėti ieškoti naujo darbo arba pakeisti veiklos sritį. 

Asmeniniai santykiai vystosi harmoningai, nudžiugins romantiškas pasimatymas. 

Vėžys (22.06 - 22.07)

Palanki diena bendravimui šeimos nariais ir draugais, asmeninių problemų sprendimui, fiziniam aktyvumui. 

Žvaigždės pataria atsisakyti standartinio požiūrio į bet kokį užsiėmimą, tačiau geriau nerizikuoti — stenkitės išvengti nereikalingų neramumų, elkitės atsargiai.

Liūtas (23.07–21.08)

Šiandien jums atrodys labai svarbu veikti savarankiškai ir nesekti kieno nors pavyzdžiu. Bijodami pakliūti į kitų įtaką, kartais būsite linkę elgtis labai agresyviai. Tačiau geriau palikti emocijas nuošalyje. 

Aplinkinių žmonių pasiūlymai gali būti jums labai naudingi. 

Mergelė (08.22 - 09.23)

Šiandien jūs linkę filosofuoti ir svajoti. Nieko baisaus, tačiau kol kas geriau atidėti sudėtingus ir finansinius klausimus. Versle turėtumėte pasikliauti tik ilgalaikiais sąjungininkais.

Vakare pasivaikščiokite, atsipalaiduokite, pabendraukite su draugais ir mylimaisiais.

Svarstyklės (24.09 - 23.10)

Šiandien gera diena mokymams ir savo įgūdžių tobulinimui. Bus galimybė išmokti to, kas netrukus pravers darbe, taip pat susipažinti su naudingais žmonėmis.

Asmeniniai santykiai vystysis harmoningai, bus labai lengva sutarti su mylimu žmogumi. Neatmetamos geros naujienos šeimoje.

Skorpionas (24.10 - 22.11)

Jums prognozuojama nepalanki diena bendravimui. Daugelis susitikimų bus įtempti labiau nei tikėjotės ir neduos norimų rezultatų. 

Nepageidautina aptarti klausimus, susijusius su pinigais ar turtu. Nereikia skubėti, o prieš atlikdami bet kokį veiksmą, geriau viską apgalvokite ir viską pasverkite.

Šaulys (23.11 - 21.12)

Šiandien jūsų laukia sėkminga ir vaisinga diena. Kils gerų idėjų, naujų planų ir svarbiausia — turėsite energijos ir entuziazmo, reikalingo visiems sumanymams įgyvendinti.

Galimi malonūs susitikimai, įdomios pažintys ir net romantiškos istorijos pradžia, kuri bus įdomi ir turės svarbų vaidmenį jūsų gyvenime.

Ožiaragis (12.22 - 01.20)

Pirmoji dienos pusė bus kupina įvykių, o antroji bus ramesnė ir suteiks galimybę atgauti jėgas. Geriau neplanuoti vakarui ypač varginamų darbų.

Asmeniniame gyvenime vargu ar kils rimtų problemų, artimi žmonės palaikys jus visur. Dabar puikus laikas kalbėti apie ateitį bei aptarti bendrus planus.

Vandenis (21.01 - 18.02)

Jūsų laukia puiki diena. Galite padaryti daug naudingų dalykų sau ir aplinkiniams. Santykiai su šeima ir draugais vystosi harmoningai. 

Neatmetama naujų pažinčių galimybė. Jūs galite sutikti labai neįprastų žmonių, kurie jus daug ko išmokys. 

Žuvys (19.02 - 20.03)

Diena susiklostys sėkmingai, bus dosni įdomių pažinčių ir atsitiktinių susitikimų, bet vargu ar tai bus susiję su rimtų santykių pradžia. Jums gali kas nors patikti, bet patys pajusite šios simpatijos laikinumą.

Galimos neplanuotos kelionės. Gali būti, kad jų priežastimi taps šeimos reikalai ar jums labai brangaus žmogaus prašymas. Teks skirti nemažai laiko ir pastangų, tačiau tai nebus veltui.

Tegai:
horoskopas
Dronas-kamikadzė ZALA Lancet

"Kalašnikov" kuria naujus dronus-kamikadzes

(atnaujinta 15:11 2020.11.27)
Kompanija papasakojo, jog gamina seriją smogiamųjų bepiločių kompleksų, kurie pagal savo taktines ir technines savybes yra geresni nei užsienio konkurentai

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Koncerno "Kalašnikov" (kuris yra "Rostech" dalis) dukterinė įmonė "Zala Aero Group" dirba kuriant naujus bepiločius orlaivius, tame tarpe dronus-kamikadzes, interviu RIA Novosti pasakė valstybinės korporacijos "Rostech" ginkluotės komplekso pramonės direktorius Bekchanas Ozdojevas.

"Kompanija "ZALA AERO GROUP", priklausanti "Kalašnikov" grupei, gamina seriją smogiamųjų bepiločių kompleksų, tarp kurių "KUB", "Lancet-1" ir "Lancet-3". Visi jie yra geresni nei užsienio konkurentai pagal savo taktines ir technines savybes. Tačiau mes ties tuo nesustojame ir nuolat dirbame kurdami naujus bepiločius, tame tarpe dronus kamikadzes", — pasakė jis.

Anksčiau parodoje "IDEX-2019" Abu Dabyje "Kalašnikov" pristatė droną-kamikadzę "Kub". Vėliau įmonė sukūrė "Lancet" — pirmąjį Rusijoje patruliuojantį droną-kamikadzę.

Kaip pareiškė "Rostech" generalinis direktorius Sergejus Čemezovas, naujajame išmaniajame komplekse "ZALA Lancet" yra žvalgybos, ryšių, navigacijos ir didelio tikslumo smogiamasis elementas.

Tegai:
Rusija, bepilotis orlaivis, dronas, Koncernas "Kalašnikov"
Dar šia tema
Koncernas "Kalašnikovas" palygino "AK-12" ir amerikiečių M4
"Kalašnikov" parodė naujo elektrinio motociklo prototipą — video
"Kalašnikov" parodė universalų nepilotuojamą konvertoplaną — video
"Kalašnikov" sukūrė naują automatą AK-19 — video