Lapkričio 18

Kokia šiandien diena: lapkričio 18-osios šventės

(atnaujinta 22:45 2020.11.17)
Lapkričio 18 yra 322-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais — 323-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 43 dienos

Šiandien Latvijoje švenčiama Nepriklausomybės diena. Gimtadienį švenčia Valentinas Mazuronis, architektas, Lietuvos politinis veikėjas.

Режиссер Роман Виктюк
© Sputnik / Виталий Белоусов

1897 metais mirė Mykolas Tiškevičius, Lietuvos bajoras, didikas, Lelijos herbo grafas, egiptologas, europinio masto kolekcininkas. 1861 metų gegužės 8 dieną Rusijos imperatorius jam ir broliams iš naujo patvirtino grafo titulą.

1855 metais britų keliautojas ir misionierius Deividas Livingstonas (David Livingstone) Afrikos pietuose atrado didžiulį Viktorijos krioklį.

1883 metais JAV įvesta vieninga laiko skaičiavimo sistema. Iki tol kiekvienas miestas turėjo savo laiką;

Katalikų pasaulyje minimas Šventųjų apaštalų Petro ir Pauliaus bazilikų pašventinimas. Pirmoji jų, pastatyta imperatoriaus Konstantino ant Vatikano kalvos virš šv. Petro kapo ir dėl senatvės sunykusi, buvo atstatyta daug didesnė ir šią dieną konsekruota. Antroji prie Ostijos kelio, gaisro sunaikinta ir visiškai atstatyta, buvo pašventinta gruodžio dešimtą dieną. Jų abiejų bendras minėjimas ženklina apaštalų broliškumą ir Bažnyčios vienybę.

Vardadienį švenčia Giniotas, Ginvydas, Ginvydė, Otas, Otonas, Romanas, Salomėja, Vestas.

Tegai:
kalendorius
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (145)
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Baltarusijos energetikos ministerija atsakė į pranešimus apie "incidentą" Astravo AE

(atnaujinta 19:12 2020.12.02)
Pirmadienį internete pasidodė pranešimas apie "galimą incidentą ir su juo susijusį Baltarusijos AE pirmojo reaktoriaus atsarginio aušinimo sistemos sutrikimą"

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Informacija apie incidentą ir su juo susijusį Baltarusijos atominės elektrinės pirmojo reaktoriaus atsarginio aušinimo sistemos sutrikimą neatitinka tikrovės, sakė Baltarusijos energetikos ministerijos spaudos sekretorė Olga Kozlovič.

Pirmadienį nevyriausybinės organizacijos "Ecodom" tinklalapyje "Baltarusijos antiatominės kampanijos" judėjimo vardu buvo išplatintas pranešimas, kad visuomenės veikėjai gavo informacijos "apie galimą incidentą ir su juo susijusį Baltarusijos atominės elektrinės pirmojo reaktoriaus atsarginio aušinimo sistemos sutrikimą".  Buvo pranešta, kad ši informacija susijusi su laikotarpiu, kai stotyje rudenį vyko fizinis paleidimas ir hidrotestavimai. Šios žinios fone Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) atstovė Asta Mensonė informavo, kad kreipėsi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją  siekdama gauti informaciją apie minimos 1-ojo energijos bloko rezervinės reaktoriaus aušinimo sistemos gedimus.

"Atskirų interneto resursų paskleista informacija apie "didelį incidentą, susijusį su Baltarusijos AE pirmojo reaktoriaus atsarginio aušinimo sistema” neatitinka tikrovės", - Kozlovič cituoja RIA Novosti.

Anot jos, "darbas stotyje vyksta įprastu režimu, skirtingose lygiuose tęsiami kompleksiniai bandymai".

Kalbėdama apie Lietuvos reakciją ir prašymus, susijusius su internete paskleista informacija, spaudos sekretorė teigė, kad "iki šiol Baltarusijos Energetikos ministerija jų negavo". "O jei gaus, Baltarusijos pusė yra pasirengusi pateikti informaciją ir atsakyti į klausimus", - pridūrė ji.

BelAE
© Фото : пресс-служба Госкорпорации "Росатом"

Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų prie Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, elektrinės vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai", o atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui".

Tuo tarpu branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Lietuva gana ilgai negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nutrauks prekybą elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodamasi ryšiu tarp Latvijos ir Rusijos.

Lapkričio pradžioje pirmasis BelAE energijos blokas buvo įtrauktas į bendrą Baltarusijos energetikos sistemą. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

Dar šia tema
Lietuva nori susitarti su Latvija ir Estija dėl energijos iš BelAE boikoto
Žada jiems gerovę: Lietuva sugalvojo dar vieną masalą baltarusiams
Prieškalėdinis Vilnius

Dėl situacijos su COVID-19 mokinių žiemos atostogų laiko nuspręsta nekeisti

(atnaujinta 17:53 2020.12.02)
Mokiniai kalėdinių atostogų išeis gruodžio 23 dieną, baigs atostogauti sausio 5 dieną. Nesiūloma įvesti ir visuotinio nuotolinio mokymo

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, kartu su epidemiologais išanalizavusi situaciją švietimo įstaigose, mokinių žiemos atostogų laiko nusprendė nekeisti, rašoma ministerijos pranešime.

Mokiniai kalėdinių atostogų išeis gruodžio 23 dieną, baigs atostogauti sausio 5 dieną. Nesiūloma įvesti ir visuotinio nuotolinio mokymo.

"Konsultavomės ir su mokyklų vadovais, taip pat ikimokyklinio, pradinio, pagrindinio ugdymo įstaigas ir gimnazijas jungiančių asociacijų vadovais, savivaldybių švietimo padalinių vadovų asociacijos valdyba, tėvų atstovais. Dauguma pasisako, kad visuotinio nuotolinio mokymo nereikia. Nuotolinį mokymą atskiroje savivaldybėje galima įvesti ir dabar savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu ir pritarus Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui. Mokykla taip pat turi teisę pati priimti sprendimą organizuoti mokymą tik nuotoliniu būdu", — sako laikinai švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas einantis Algirdas Monkevičius.

Pranešime sakoma, kad duomenys ministerijai apie kiekvienos savivaldybės mokyklas pateikiami kiekvieną dieną. Dėl to situacija švietimo įstaigose stebima ir analizuojama nuolatos. Nepriklausomai nuo to, kokiu būdu mokykla dirba, matyti, kad susirgimų ar izoliuotų asmenų skaičius nuo to nepriklauso, mokyklos nėra pagrindiniai užsikrėtimo židiniai.

Karantinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Švietimo įstaigų pateiktais duomenimis, per visą karantino laikotarpį vidutinis susirgimų skaičius per parą švietimo įstaigose buvo apie 36, įskaitant ir nepedagoginius darbuotojus, tai sudarydavo apie  2,4 proc. susirgimų nuo bendro susirgusiųjų Lietuvoje skaičiaus.

Iš mokyklų gautais duomenimis, apie 75 proc. mokyklų pasisako už kontaktinį arba mišrų būdą.

Ministerija praneša, kad šiuo metu 57 proc. bendrojo ugdymo mokyklų dirba mišriu būdu (daugiausia ilgosios gimnazijos – 72 proc.), 15 proc. mokyklų ugdymą organizuoja kontaktiniu būdu (daugiausia pradinės mokyklos – 79 proc.), 28 proc. mokyklų dirba nuotoliniu (daugiausia keturmetės gimnazijos – 71 proc.).

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
atostogos, moksleiviai, karantinas

Ačiū Rusijai: Kalnų Karabache atidaromos mokyklos ir ligoninės

(atnaujinta 16:40 2020.12.02)
Rusijos taikdariai aktyviai padeda atkurti taikų gyvenimą Kalnų Karabacho regione, anksčiau buvo paskelbta, kad rusai įrengė lauko ligoninę

Stepanakerto mokyklose atnaujinamas ugdymo procesas, o vietiniai gimdimo namai taip pat atnaujina savo veiklą, čia po karo jau buvo priimtos pirmosios gimdyvės. Nepripažintos Kalnų Karabacho Respublikos sostinėje jau verda ramus gyvenimas.

Žmonės grįžta į savo namus, parduotuvės dirba, važinėja viešasis transportas, jau galima ramiai vaikščioti miesto gatvėmis, nesijaudinant dėl savo saugumo. Kitose gyvenvietėse taip pat vyksta civilinės infrastruktūros atkūrimo darbai. Tai daugiausia lemia Rusijos taikdariai, kurie daro viską, kas jų galioje, kad vietos gyventojai kuo greičiau galėtų grįžti į taikų gyvenimą.

Tegai:
parama, Rusija, Kalnų Karabachas
Dar šia tema
Kodėl Vakarai nepatenkinti konflikto valdymu Kalnų Karabache
Išminavimo perspektyvos Kalnų Karabache
Rusijos taikdariai stebi saugumą Lačino koridoriuje
Rusijos kariuomenė Stepanakerte įrengė ligoninę