Seni mediniai namai Palangoje, archyvinė nuotrauka

Lietuva pateko tarp ES antilyderių pagal žmonių, gyvenančių name be tualeto, skaičių

(atnaujinta 18:19 2020.11.18)
Per metus Lietuvai apskaičiuotas rodiklis šiek tiek sumažėjo, tačiau šalis vis dar užima trečią vietą pagal gyventojų, kurie pranešė apie šią problemą, kiekį

VILNIUS, lapkričio 19 — Sputnik. Praėjusiais metais maždaug du procentai ES gyventojų gyveno neturėdami tualeto su nuleidimo mechanizmu. Tai 1,7 proc. mažiau nei 2010 metais, praneša statistikos agentūra "Eurostatas".

Rumunija tapo reitingo antilydere, šia problema skundėsi beveik kas ketvirtas šalies gyventojas (24,2 proc.). Toliau — Bulgarija (13,7 proc.), Lietuva (10 proc.), Latvija (8,7 proc.), Estija (4,7 proc.) ir Vengrija (3,1 proc.).

Priešingame skalės gale yra Švedija, kurios gyventojai tokių problemų neturi, taip pat Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai ir Slovėnija (po 0,1 proc. visose šalyse). Mažas rodiklis pastebėtas ir Vokietijoje (0,2 proc.).

2018 metais 10,6 proc. piliečių Lietuvoje gyveno be tualeto su nuleidimo mechanizmu. Latvijoje ir Estijoje šie rodikliai siekė 9,9 ir 5,3 proc.

Lauko tualetai Lietuvoje gana įprasti. Šalis pirmąjį EK įspėjimą dėl neįvykdytų įsipareigojimų prijungti gyventojus prie vandens tiekimo ir kanalizacijos tinklų gavo praėjusių metų vasarį.

Europos Sąjunga skyrė lėšų tinklams įrengti, tačiau jei žmonės prie jų neprisijungs, Lietuva turės sumokėti 16 milijonų eurų baudą.

Tegai:
Eurostatas, ES, Lietuva
Dar šia tema
Ekonomika lyg ir yra, bet jos nėra. Lietuvos pasiekimai pasirodė esą prieštaringi
Lietuva atsidūrė tarp ES lyderių dėl pramonės gaminių kainų kritimo per metus
Paaiškėjo, kurie produktai Lietuvoje per metus atpigo labiausiai
Vilniaus troleibusas

Nuo pirmadienio pokyčiai Vilniaus viešajame transporte

(atnaujinta 18:28 2021.04.10)
Keleivių saugumui ir patogumui nuo kitos savaitės sostinės viešasis transportas kursuos dažniau

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Nuo balandžio 12 dienos viešasis transportas Vilniuje kursuos dažniau ir bus talpesnis, praneša "Vilniaus viešasis transportas" Facebook paskyroje.

Nuo pirmadienio į miesto gatves grįžta laikinai nekursavę 20 ir 21 troleibusų maršrutai. Jie kursuos rytinio, vakarinio piko metu ir pagerins susisiekimą vykstantiems iš Žirmūnų ir Antakalnio.

Patogesniam judumui tarp centro ir pietinės miesto dalies sugrąžinami 88 maršruto autobusai, kurie kursuos visą dieną.

Keisis 3G, 34, 54 maršrutų autobusų ir 6 maršruto troleibusų tvarkaraščiai, jie rytinio ir vakarinio piko metu kursuos dažniau.  Dienos metu dažniau kursuos 1G, 2G, 12, 68 maršrutų autobusai ir 2, 7, 17 maršrutų troleibusai. 33 maršruto autobusai, kursuojantys per Kalnėnus, dažniau važiuos visą dieną.

Papildomai keleivių patogumui darbo dienomis keisis 1, 13, 18 troleibusų ir 6G, 2, 16, 40, 58, 78 autobusų maršrutų tvarkaraščiai. 

Nuo balandžio 17 dienos poilsio dienomis 66 maršruto autobusai užsuks į Europos parką.

SĮ "Susisiekimo paslaugos" viešojo transporto darbą organizuoja ir pritaiko pagal naujausias keleivių srautų analizes, pasiskirstymą konkrečiuose maršrutuose. 

Tegai:
viešasis transportas, Vilnius
Dar šia tema
Vilniuje statoma moderni paviršinių nuotekų valykla — video
Nuo Nicos paplūdimių iki Vilniaus gatvių: pavasaris įvairiose ​​šalyse
Į sostinės gatves išrieda dviračiai: "Cyclocity Vilnius" pradeda devintąjį sezoną
Šeima kalnuose

Pediatras pasakojo, kaip tėvai gali padėti vaikui rečiau sirgti

(atnaujinta 18:28 2021.04.10)
Pasak specialisto, dar iki vaiko gimimo reikia laiku ir teisingai įvertinti jo sveikatos būklę, o po gimimo ir vėliau griežtai laikytis mitybos, miego, buvimo gryname ore, fizinio aktyvumo rekomendacijų

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Vaikai ima pavyzdį iš šeimos, todėl tėvai turėtų būti priversti užsiimti kūno kultūra, sportuoti, vaikščioti gryname ore ir teisingai maitintis, RIA Novosti pranešė vyriausiasis laisvai samdomas specialistas pediatras, klinikinės vaikų ligoninės Maskvoje vyriausiasis gydytojas Ismailas Osmanovas.

Pasak specialisto, pradėti reikia nuo gimimo: daroma dar iki vaiko gimimo laiku ir teisingai įvertinti jo sveikatos būklę, o po gimimo ir vėliau griežtai laikytis visų tų rekomendacijų mitybos, miego, buvimo gryname ore atžvilgiu. Be to, skirti dėmesį fiziniam aktyvumui ir užkirsti kelią žalingų įpročių formavimuisi.

"Čia pagrindinis vaidmuo turėtų tekti ne mokyklai, ne mokytojams, bet šeimai. Paprastai vaikai ima pavyzdį iš šeimos, jei nėra įprasta užsiimti kūno kultūra, sportu, tada vaikas to nedarys, jei nėra įprasta vaikščioti mieste, gryname ore, už miesto, parke, taip pat to nepavyks įskiepyti vaikui. Ir pagrindinis dalykas yra mityba", — pasakė Osmanovas, atsakydamas į klausimą, kaip padėti vaikui būti sveikam ir retai sirgti.

Lietuvos Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro 2019 metais parengtoje mokyklinio amžiaus vaikų mitybos ir fizinio aktyvumo tyrimo ataskaitoje galima pamatyti, kad ne visų mokyklinio amžiaus vaikų mitybos įpročiai atitinka sveikos mitybos rekomendacijas, vaikų fizinis aktyvumas taip pat yra nepakankamas.

Pažymima, kad vaikai per mažai suvartoja sveikatai palankesnių maisto produktų, kaip daržovių ir vaisių, žuvies ir jos produktų bei pieno ir jo produktų.

Be to, atskleista, jog vaikai mokyklose per mažai yra fiziškai aktyvūs ir tik kiek daugiau kaip pusė (57,5 proc.) jų išnaudoja mokykloje pertraukas fiziniam aktyvumui, kurių metu aktyviai juda (pvz., bėgioja, šokinėja, laipioja laiptais ir kt.) ir dėl to padažnėja kvėpavimas ir pulsas. Kuo vyresni vaikai, tuo rečiau jie išnaudoja pertraukas mokykloje fiziniam aktyvumui, o jas išnaudoja daugiau berniukų ir daugiau kaime gyvenančių vaikų.

Tegai:
sveikata, vaikai
Temos:
Medicina ir sveikata