Lapkričio 20

Kokia šiandien diena: lapkričio 20-osios šventės

(atnaujinta 09:15 2020.11.20)
Nuo lapkričio 20 dienos iki metų galo lieka 41 dienos, dienos ilgis — 8 val. 12 min. Lietuvos katalikai šią dieną mini Šv. Rapolą Kalinauską

Lapkričio 20 yra 324-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 325-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 41 dienos.

2020 metų lapkričio 20 dieną saulė teka 07:58leidžiasi 16:10, dienos ilgis — 08 val. 12 min.

Pasaulinė vaikų diena

Lapkričio 20 dieną minima Pasaulinė vaikų diena. Lietuvos psichologų sąjunga prisijungia prie Europos psichologų asociacijų federacijos (EFPA) atkreipiant visuomenės dėmesį į vaikus, kurių vieni gyvena grožio kupiname pasaulyje, kiti — gimsta ir gyvena karo, migracijos ir kitų negandų apsuptyje. Vaikai — tai ir didžiausias resursas žemėje, ir didžiausias psichologų rūpestis. 

1959 metais Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) asamblėja priėmė Vaiko teisių deklaraciją (angl. Declaration of the Rights of the Child), o 1989 metais — Vaiko teisių konvenciją (angl. The Convention of the Rights of the Child), kuri Lietuvoje buvo ratifikuota 1995 metais. Nors pastarosios konvencijos principai plačiai pripažinti, bet šiandieninėje Europoje yra pažeidžiami dideliais mastais.

Afrikos industrializacijos diena 

Jungtinės Tautos paskelbė lapkričio 20 dieną Afrikos industrializacijos diena. Ši diena paskelbta minėtina, siekiant atkreipti pasaulio šalių dėmesį į žemą Afrikos pramonės lygį ir padėti šiai šaliai. Net 30 iš 48-ių labiausiai pasaulyje atsilikusios pramonės šalių yra Afrikos šalys. Jungtinių Tautų pramonės plėtros organizacija siekia padėti Afrikos šalims kelti pramonės lygį, surasti joms daugiau verslo partnerių. Siekiant išplėtoti Afrikos pramonę, visų pirma, būtina užtikrinti šalyje taiką, gyventojų saugumą, tinkamą šalies valdymą, gyventojų išsilavinimą.

Katalikai šią dieną mini Šv. Rapolą Kalinauską

Šv. Rapolas Kalinauskas (1835–1907) gimė Vilniuje, labai religingoje šeimoje. Baigęs karo inžinierijos mokyklą Peterburge, tarnavo karininku Rusijos caro kariuomenėje. Per 1863 metų sukilimą Lietuvoje buvo vienas iš sukilimo vadų. 1864 metais Vilniuje suimtas ir nuteistas sušaudyti. Vėliau mirties bausmė buvo pakeista 10 metų katorgos. 1874 metais grįžęs iš katorgos, įstojo į karmelitų vienuoliją, tapo kunigu. 1892 metais išrenkamas Šv. popiežiaus Jono Pauliaus II gimtojo miesto Vadovicų karmelitų vienuolyno vyresniuoju. Čia pagarsėjęs šventumu mirė 1907 metų lapkričio 15 dieną

Lietuvoje veikia Nemėžio Šv. Rapolo Kalinausko bažnyčia, Nemėžio Šv. Rapolo Kalinausko gimnazija. Lietuvoje minėjimas privalomas.

Ši diena istorijoje

1943 metais Kaune gimė poetė Violeta Palčinskaitė. 1961 m. išleido pirmąjį eilėraščių rinkinį „Žemė kėlė žolę“. 2003 m. apdovanota Vytauto Didžiojo ordino Riterio kryžiumi.

1994 metais Čikagoje mirė žurnalistas, vertėjas bei visuomenės veikėjas Balys Dundulis. Gimė 1910 m.

2007 metais eidama 60-uosius metus, po sunkios ligos mirė poetė, eseistė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Onė Baliukonė. Rašytoja 1948 m. gimė Alytaus rajone, Kančėnų kaime. Baliukonės kūryba įvertinta ne viena premija ir apdovanojimu. 1983 metais rašytoja tapo "Poezijos pavasario" laureate, 1998 metais jai įteikta Vyriausybės meno premija. Tais pačiais metais ji apdovanota Gedimino penktojo laipsnio ordinu. 2003 metais už poezijos rinkinį "Akmuva" Baliukonė pelnė Širvio literatūrinę premiją, 2004 metais poetei įteikta Nacionalinės kultūros ir meno premija.

2010 metais televizijos laidos metu sulaikyta vagystėmis įtariama dainininkė Irma Jurgelevičiūtė.

2012 metais eidama 73 metus, po sunkios ligos mirė ilgametė Kauno valstybinio lėlių teatro aktorė Ramutė Teresė Kabelkaitė.

2014 metais filosofui, Mažosios Lietuvos kultūros tyrėjui, humanitarinių mokslų daktarui Vaclovui Bagdonavičiui įteikta valstybinė Jono Basanavičiaus premija už reikšmingiausius darbus ugdant tautinę savimonę, Vydūno idėjų skleidimą ir įprasminimą, Mažosios Lietuvos kultūros paveldo įamžinimą ir sklaidą.

Šiandien savo vardadienius švenčia Andė, Feliksas, Felicija, Jovydas, Laimis, Vaidvilė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (140)
Koronaviruso testas

Joniškio gyventojas, žinodamas, kad serga koronavirusu, nesilaikė izoliacijos

(atnaujinta 12:34 2020.11.27)
Teigiama, kad vyras nesilaikė saviizoliacijos reikalavimų ir sukėlė pavojų kitiems asmenims užsikrėsti COVID-19

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Joniškyje koronavirusu sergantis vyras nesilaikė saviizoliacijos reikalavimų, praneša Lietuvos policija.

Pabrėžiama, kad vyras, gimęs 1978 metais, būdamas medicinos įstaigos informuotas, kad serga COVID-19 ir įspėtas dėl apsaugos priemonių, kurių jis privalo laikytis, nesilaikė saviizoliacijos reikalavimų ir sukėlė pavojų kitiems asmenims užsikrėsti COVID-19 virusu.

Šiuo metu Lietuvoje pastebimas staigus sergamumo koronavirusu augimas. Pirmą kartą nuo pavasario karantinas Lietuvoje buvo įvestas lapkričio 7 dieną. Po to režimas buvo pratęstas.

Pagal vyriausybės sprendimą karantinas galios iki gruodžio 17 dienos imtinai.

Tegai:
saviizoliacija, Joniškis, koronavirusas
Dar šia tema
Analitikai įvertino galimybes grįžti prie seno gyvenimo vakcinos nuo COVID-19 dėka
Ketinama įsigyti šaldytuvus vakcinoms laikyti
Katinas

Meteorologai papasakojo, kada Lietuvoje gali atsirasti pastovi sniego danga

(atnaujinta 11:55 2020.11.27)
Pasak specialistų, sniego dangos susidarymo data yra nepastovi ir priklauso nuo oro temperatūros žemėjimo ir nukritimo žemiau nulio, tuo tarpu praėjusią žiemą pastovi sniego danga iš viso nesusidarė

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Artėjant žiemai, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistai papasakojo, ar greitai šalies gyventojai galės pamatyti sniego pusnis.

"Galvojant apie artėjančią žiemą, retam nekyla minčių apie balto puraus sniego pusnis. Nors artimiausiomis dienomis temperatūra bus vis žemesnė ir retkarčiais pasigirs žodis "sniegas", iki pastovios sniego dangos dar toloka", — pažymėjo specialistai.

Anot specialistų, pastovia yra laikoma sniego danga, kuri išsilaiko mėnesį su ne ilgesnėmis kaip trijų dienų pertraukomis. Prieš vienos dienos pertrauką sniegas turi būti gulėjęs ne trumpiau kaip 5 dienas, o prieš 2–3 dienų pertrauką — ne trumpiau kaip 10 dienų.

Meteorologų teigimu, sniego dangos susidarymo data yra nepastovi ir priklauso nuo oro temperatūros žemėjimo ir nukritimo žemiau nulio. Pažymima, jog anksčiausiai sniego danga susidaro šiauriniuose ir rytiniuose rajonuose, vėliausiai — pajūryje ir pietvakariniuose rajonuose.

Specialistai papasakojo, kad būna metų, kai pastovi sniego danga iš viso nesusidaro. Pasak jų, toks buvo 2019-2020 metų sezonas. O anksčiausiai pastovioji sniego danga susidarė 1956 metų spalio 29 dieną Švenčionyse, Vilniuje, Varėnoje, Lazdijuose.

Statistiniai duomenys rodo, jog vidutinis dienų su sniego danga skaičius per metus Lietuvoje svyruoja nuo 55 pajūryje iki 105 Šiaurės Rytų ir Rytų Lietuvoje.

Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
orų prognozė, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, sniegas
Dar šia tema
Lietuvos meteorologai papasakojo, kokių bėdų gali sukelti lijundra
Rusijos ambasada Lietuvoje

Rusijos ambasada priminė Lietuvos gyventojams, kas palaidotas broliškose kapinėse

Diplomatinė atstovybė paklausė, kodėl respublikos teritorijoje taip dažnai nutinka incidentai su tarybinių kareivių kapinių išniekinimu

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Rusijos ambasada Lietuvoje pareiškė, kad broliškų tarybinių kareivių kapinių išniekinimas Obelių mieste sukelia pasipiktinimą, sakoma diplomatinės atstovybės komentare Facebook.

Diplomatinė atstovybė uždavė retorinį klausimą, kodėl tokie incidentai su nerimą keliančiu dažnumu įvyksta respublikos teritorijoje.

"Ar ne todėl, kad kasdien, beveik visos žiniasklaidos priemonės į šios šalies piliečius jau beveik trisdešimt metų pila užkietėjusios rusofobijos srautus, bandydamos neigiamu būdu pristatyti rusų, sovietų žmogų, sovietų kareivį", — rašo ambasada.

Ambasada priminė, kad tuose kapuose yra ne tik kitų sovietinių tautų atstovai, bet ir dabartinės lietuvių kartos protėviai. Ji pabrėžė, kad Lietuvos piliečiai padėjo Raudonajai armijai išvaduoti teritorijas nuo vokiečių fašistų įsibrovėlių.

"Tačiau nepaisant šio dešimtmečius trukusio "informacinės paties nepataisomo blogio, neapykantos ir apgaulės krūvos", daugeliui lietuvių pavyko išsaugoti tuos gerumo ir teisingumo jausmus, kuriuos paveldėjo iš savo protėvių. Mes reguliariai sutinkame to patvirtinimą", — paakė diplomatinė atstovybė.

Memorialas jau sutvarkytas, pranešė ambasada.

Lietuvos karo istorijos asociacija "Pamiršti kariai" trečiadienį pranešė, jog Rokiškio rajone aptiko išniekintas kapines. Antkapiai buvo apipilti dažais, buvo nupiešta svastika. Kas padarė vandalizmo aktą, nežinoma.

"Rossotrudnichestvo" vadovas Jevgenijus Primakovas tuos, kurie išniekino broliškas tarybinių kareivių kapines Obelių mieste, pavadino "visiškais niekšais". Jis teigė reikalaujantis tikro tyrimo, nubaudžiant atsakingus asmenis.

Tegai:
tarybinis paminklas, Rusijos ambasada Lietuvoje
Dar šia tema
Rusijos ambasada pasmerkė paminklo "miško broliams" atidarymą Estijoje
Rusijos tyrimų komitetas tikrina paminklo sovietų kariams Lietuvoje išniekinimo faktą
Rokiškio rajone nežinomi asmenys išniekino tarybinių karių kapus