Senjorė ant suoliuko, archyvinė nuotrauka

Rastas paprastas, nebrangus būdas sustabdyti senėjimą

(atnaujinta 11:18 2020.11.22)
Pirmą kartą mokslininkams pavyko ne tik sustabdyti, bet ir pakeisti senėjimo procesą nenaudojant brangių vaistų

VILNIUS, lapkričio 22 — Sputnik. Naujas Izraelio mokslininkų tyrimas rodo, kad hiperbarinė deguonies terapija gali sustabdyti ir pakeisti sveikų pagyvenusių žmonių kraujo ląstelių senėjimą. Rezultatai skelbiami žurnale "Aging".

Tel Avivo universiteto ir Šamiro medicinos centro mokslininkai nustatė, kad garsus aukšto slėgio deguonies gydymas slėgio kameroje gali pakeisti du pagrindinius su senėjimu susijusius procesus: telomerų sutrumpėjimą ir senų bei netinkamai veikiančių ląstelių kaupimąsi organizme.

Hiperbarinės deguonies terapijos metodas daugiau nei šimtą metų buvo naudojamas narų dekompresijos ligai gydyti ir žmonėms išgelbėti nuo apsinuodijimo anglies monoksidu. Terapija numato gryno deguonies įkvėpimą uždaroje kameroje, kuri deguonimi aprūpina kraują ir audinius.

Ankstesni tyrimai parodė, kad tai stimuliuoja smegenis ir gerina pažinimo veiklą. Dabar mokslininkai nusprendė išbandyti, kaip tai veikia senėjimo procesą.

Klinikiniame tyrime dalyvavo 35 sveiki suaugusieji, vyresni nei 64 metų. Per tris mėnesius kiekvienas iš jų gavo 60 deguonies terapijos seansų.

Išanalizavę dalyvių kraujo tyrimus, paimtus prieš pradedant, po pirmojo ir antrojo tyrimo mėnesių bei dvi savaites po jo pabaigos, mokslininkai imuninėse ląstelėse nustatė, kad telomerai pailgėjo 38 proc., o žuvusių ląstelių skaičius sumažėjo 37 proc. Tačiau pacientai nepakeitė savo gyvenimo būdo ar dietos ir nevartojo jokių papildomų vaistų.

Pirmą kartą mokslininkams pavyko ne tik sustabdyti, bet ir pakeisti senėjimo procesą nenaudojant brangių vaistų, naudojant gana paprastą ir gerai žinomą metodą, kurio vienintelis trūkumas yra būtinybė kasdien kelias valandas praleisti slėgio kameroje.

Telomerai yra DNR sekos chromosomų galuose. Ląstelėms dalijantis visą gyvenimą, telomerai palaipsniui trumpėja. Kai telomerai tampa per trumpi, ląstelė nebegali daugintis ir galiausiai miršta. Tokių ląstelių kaupimasis, kurios nebegali toliau dalytis organizme, laikoma viena pagrindinių senėjimo priežasčių.

Todėl mokslininkai, sprendžiantys senėjimo problemą, nuolat ieško būdų, kaip pailginti telomerus. Iki šiol tai buvo įmanoma padaryti tik naudojant farmakologinius vaistus, nes gyvenimo būdo pokyčiai, mankšta ir sveika mityba mažai veikia telomerų augimą.

"Žymus telomerų ilgio padidėjimas, parodytas atliekant bandymus ir po jų, leidžia mokslo bendruomenei suprasti, kad senėjimą iš tikrųjų galima pakeisti pagrindiniu ląstelių biologiniu lygiu", — cituojama Tel Avivo universiteto pranešime spaudai, tyrimo vadovo Sacklerio medicinos mokyklos profesoriaus Shai Efrati žodžiai.

"Vos per tris mėnesius mums pavyko gerokai pailginti telomerus tokiu greičiu, kuris gerokai viršijo bet kokias šiuo metu galimas intervencijas į vaistus ar gyvenimo būdą", —  pažymi bendraautorius dr. Amiras Hadanny, neurochirurgas Sagolio hiperbarinės medicinos centre.

Daugelį metų Hiperbarinės medicinos centras tyrė metodus, pagrįstus įvairios koncentracijos deguonies kūnu esant dideliam slėgiui slėgio kameroje. Šie metodai jau įrodė savo naudą gydant insultą ir smegenų traumas, o dabar gydant senėjimą.

Tegai:
demografinis senėjimas
Gruodžio 6

Kokia šiandien diena: gruodžio 6-osios šventės

(atnaujinta 01:22 2020.12.06)
Nuo gruodžio 6 dienos iki metų galo lieka 25 dienos, dienos ilgis — 07 val. 29 min. Šią dieną 2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė

Gruodžio 6 yra 340-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 341-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 25 dienos.

2020 metų gruodžio 5 dieną saulė teka 08:25, leidžiasi 15:54, dienos ilgis — 07 val. 29 min.

Šv. Mikalojus, Arklių diena 

Lietuvoje gruodžio 6 dieną yra minima Arklių diena. Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi Šv. Floras ir Šv. Lauras. Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

Šiandien vis mažiau Lietuvos ūkių augina arklius. Šis gyvūnas tapęs vienu iš tautinio tapatumo simboliu. Žirgas lietuvių istorijoje, tautosakoje ir buityje atliko daug funkcijų: nuo pagrindinio pagalbininko sunkiuose ūkio darbuose iki ištikimo draugo išjojant į karą. Darbiniam arkliui, atliekančiam sunkius darbus, lietuvis jautė didelę pagarbą ir artimumą. Gyvenimas be arklio buvo praktiškai neįsivaizduojamas. Todėl žirgo ir lietuvio draugystė dažnas naratyvas tautosakoje, įvairiuose pasakojimuose apie mūsų senolių kasdienybę.

Šį diena istorijoje

1520 metais gimė Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Mirė 1551 metais.

1791 metais Varšuvoje Lenkijos ir Lietuvos valdovo Stanislovo Augusto privilegija Telšiams buvo patvirtintos Magdeburgo teisės. Privilegijos originalas iki šiol saugomas Žemaičių "Alkos" muziejuje Telšiuose.

1940 metais Vilniaus rotušėje įkurtas Vilniaus valstybinis miesto muziejus, 1941-aisiais pertvarkytas į Vilniaus valstybinį dailės muziejų.

1991 metais atidaryta Lietuvos ambasada Paryžiuje.

1999 metais Seime prasidėjo pirmoji Europos Sąjungos ir Lietuvos jungtinio parlamento komiteto sesija.

2002 metais pirmą kartą Lietuvos sostinėje buvo įžiebtas pasaulio Kalėdų eglučių parkas, kurį pagal savo šalių tradicijas papuošė ir pristatė užsienio šalių atstovybės.

2007 metų naktį į gruodžio 6-ąją per apiplėšimą savo namuose nužudytas dienraščio "Lietuvos rytas" fotografas Viktoras Kapočius. 

2009 metais Metų moterimi paskelbta Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Šį titulą parlamento vadovei suteikė dienraščio "Lietuvos rytas" priedas — žurnalas "Stilius".

2009 metais Šiauliuose pašventinta nauja katalikų šventovė — Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia.

Savo vardadienį šiandien švenčia Bilmantas, Bilmantė, Bilminas, Bilminė, Bylenė, Bylenis, Koleta, Miglė, Mikalojus, Mikas, Mikita, Norvydė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Nemiga

Gydytojas paaiškino, kaip atsikratyti naktinių košmarų

(atnaujinta 01:20 2020.12.06)
Pasak specialisto, norint gerai išsimiegoti, reikia gerai nugyventi dieną, nes stresas ir pervargimas neleidžia atsipalaiduoti

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Norint atsikratyti naktinių košmarų, reikia vengti pervargimo ir streso, tokius patarimus davė interviu leidiniui "Večerniaja Moskva" profesorius, medicinos mokslų daktaras Romanas Buzunovas.

"Pažiūrėjote naujienas 15 minučių ryte, nebereikia stebėti ir sekti informacijos, neskatinkite streso. Pažiūrėkite pro langą, jei įmanoma, pasivaikščiokite. Reguliari fizinė veikla yra geriausia priemonė nuo streso ir nerimo. Eikite pasivaikščioti, nueikite dešimt tūkstančių žingsnių, pabėgiokite. Nekelkite savo tonuso kofeinu", — pasakė somnologas.

Pasak gydytojo, "norint gerai išsimiegoti, reikia gerai nugyventi dieną".

Jis pridūrė, kad košmarai, kuriuos žmonės sapnuoja, skirstomi į dvi kategorijas.

Gydytojas papasakojo, jog pirmosios kategorijos košmarai — jei žmogus periodiškai sapnuoja įvairius siužetus. Tai yra savotiškas daugialypės terpės situacijų pakartojimas, kai smegenys bando rasti išeitį. Jei situacija išsisprendžia, smegenys prisitaiko ir pamiršta apie tai, kas nutiko.

Antroji kategorija — tai įkyrūs košmarai. Žmogus reguliariai grįžta prie baugaus sapno ir negali priimti sprendimo, pamiršti ir prisitaikyti, paaiškino profesorius.

Tegai:
sveikata, miegas
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Kardiologas įvardijo pavojingiausias miego pozas
Nuovargiu pasiskundusi moksleivė miegodama mirė nuo koronaviruso
Gydytoja papasakojo, ar miegant reikia bijoti priepuolių