Женщина целует ребенка

Specialistai pataria, kaip ugdyti darželinukus namuose karantino metu

(atnaujinta 14:37 2020.11.22)
Darželinukų priežiūra namuose gali tapti puikia proga pagerinti santykius su vaikais, be to, iš pedagogų gautą ugdymo planą galima pritaikyti savo vaiko poreikiams bei galimybėms

VILNIUS, lapkričio 22 — Sputnik. Lietuvoje vėl įvedus karantiną beveik 20 proc. padaugėjo tėvų, kurie neveda vaikų į darželį, todėl Vilniaus miesto savivaldybė pateikė gaires, kuriomis vadovaujantis namuose galima būtų ugdyti ikimokyklinio amžiaus vaikus, praneša sostinės savivaldybės spaudos tarnyba.

Pasak miesto ugdymo įstaigų vadovų, darželinukų priežiūra namuose gali būti puiki proga pagerinti santykius su vaikais. Leidžiant laiką kartu, vaikai jaučiasi mylimi ir saugūs, nes tokiu būdu parodome, kad jie yra svarbūs.

Konsultacijos su pedagogais ir vaikų švietimo specialistais

Esant poreikiui dėl darželinukų ugdymo namuose visuomet galima pasikonsultuoti su pedagogais bei švietimo pagalbos specialistais. Grupės pedagogai kartą per savaitę pateiks siūlomą temą ar užduočių planą įstaigos pasirinktoje platformoje, o užduotis atlikti bus galima tėmams patogiu metu. Iškilus klausimams galima susisiekti su grupės mokytoju telefonu ar el. paštu.

Ikimokyklinis ugdymas įstaigose vyksta įprasta tvarka, tačiau dalis tėvų šiuo metu neveda vaikų į darželius ir nori nenutraukti ugdymo proceso. Kaip teigia Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė, ugdymo namuose gairės yra rekomendacinio pobūdžio, jas kiekvienas darželis gali prisitaikyti atsižvelgdamas į savo įstaigos savitumą ir bendruomenės poreikius.

"Parengtos gairės padės įstaigų pedagogams ir tėvams organizuoti tiek ugdymą namuose, kai tėvai, saugodami vaikų sveikatą ir turėdami galimybę nevesti jų į darželius, ugdo namuose, tiek vykdant nuotolinį ugdymą, kai viso darželio ar atskirų grupių veikla sustabdyta dėl COVID-19 infekcijos", — pasakė Tamošiūnaitė.

Pasitarti ugdymo įstaigos bendruomenėje dėl ugdymo organizavimo namuose

Rūpintis vaiko ugdymu namuose bus lengviau, jei atsakomybes pasidalinsite su vaiko ugdymo įstaigos bendruomene. Kartu su pedagogais galima pasitarti dėl ugdymo plano ir jo pritaikymo savo poreikiams bei galimybėms.

Ketverių metų sūnų ir pusantrų metų mergaitę auginanti mama Eglė Adlienė sako, kad mokytis namuose gali net patys mažiausi.

"Svarbu turėti planą, į kurį atsižvelgiant būtų lavinami įvairūs pojūčiai, ne tik regos ir klausos. Matau, kad vaikai nori nuolatos kažką daryti, dalyvauti, jiems sunku būti tik klausytojais, tad manau ir kiti turėtų į tai atsižvelgti", — pažymi Adlienė.

Vaikų ugdymas namuose karantino metu
Vaikų ugdymas namuose karantino metu

Įrengti ugdymosi erdvę

Ypač svarbu, kad namuose likęs vaikas turėtų savo aplinką, kurioje galėtų susikaupti ir kūrybiškai veikti.

"Esu girdėjusi apie atvejus, kai visa šeima pietauja, o šalia sėdintis vaikas per telefoną dalyvauja pamokoje. Tačiau taip užsiėmime dalyvaujantis vaikas tikrai nesusikaups ir iš veiklos bus mažai naudos. Manau, kad visi tėveliai turėtų pasirūpinti tinkama aplinka vaikų ugdymui", — patirtimi dalinasi Adlienė.

Pasak jos, labai svarbu pasirūpinti patogia sėdėjimo vieta.

"Vieni vaikai labiau nori sėdėti ant sofos, kiti ant grindų, o kitiems reikia stalo. Reikia tiesiog pasiklausti savo vaiko kur jis nori mokytis ir sukurti jam patogiausia mokymosi aplinką. Kuo vaikui bus patogiau, tuo geresnius rezultatus jis parodys", – teigia Adlienė.

Remtis "mažiau yra daugiau" principu

Vienai dienai užteks vienos ar dviejų veiklų. Vaikų nereikėtų perkrauti dideliu kiekiu informacijos. Vieną kūrybinį užsiėmimą galima parinkti patiems, o kitą leisti pasirinkti vaikui. Atlikus veiklą skirti laiko padarytų darbų aptarimui.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Kaip ir įprastoje mokymosi įstaigoje, svarbu turėti mokymosi planą. Pasak ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų, vaikai jaučiasi patogiai kai žino, kas jų laukia. Jau iš vakaro galite susidėlioti kitos dienos planą, kuriame būtų numatyta dienos veikla, pertraukėlės bei aktyvus užsiėmimai. Visą veiklų trukmę patariama planuoti atsižvelgiant į vaikų amžių, nes mažiesiems yra daug sunkiau koncentruoti savo dėmesį.

Galima ugdyti vertybes

Kuriant ugdymo aplinką namuose taip pat galima ugdyti vertybes: empatiją, dėkingumą, nuoširdumą, drąsą. Esant progai galima pagirti ir palaikyti vaiką, tačiau nereikia stengtis užduočių atlikti už vaiką.

"Pastebėjau, kad pamokoms persikėlus į namus, dalis tėvų pradėjo aktyviau įsitraukti į mokymosi procesą. Jei vaikai yra labai maži, normalu, kad mama ar tėtis bus šalia. Bet tokiu atveju nemanau, kad tėvai turėtų atsakinėti už vaiką, net jei jis ir nelabai aktyviai atlieka užduotis. Ir jokiu būdu nepykti ant jo, jei netinkamai atlieka užduotis", – savo patirtimi dalinasi Adlienė.

Lapkričio 7 dieną visoje Lietuvoje buvo trims savaitėms įvestas karantinas. Šalies valdžia neatmeta griežtesnių apribojimų, jei įvestos priemonės neužkirs kelio infekcijos plitimui. Karantino metu vaikai, kurie ugdomi pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas, lanko darželius ir mokyklas įprastai, o 5–12 klasių mokiniai, taip pat mokiniai profesinio mokymo įstaigose, studentai aukštosiose mokyklose mokosi nuotoliniu arba mišriu būdu. Neformalus vaikų ugdymas taip pat vykdomas tik nuotoliniu būdu arba stabdomas visiškai.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje

 

Tegai:
vaikai, karantinas, Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1947)
Traukinys

Panevėžyje traukinys mirtinai sužalojo dviračiu važiavusią moterį

(atnaujinta 11:52 2021.05.11)
70-metė moteris dviračiu važiavo per geležinkelio bėgius. Pradėtas ikiteisminis tyrimas

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Panevėžyje keleivinis traukinys kliudė moterį, važiavusią dviračiu, pranešė Lietuvos policija.

Incidentas įvyko pirmadienį Smėlynės gatvėje. Keleivinis traukinys kliudė ir mirtinai sužalojo per geležinkelio bėgius dviračiu važiavusią nenustatytos tapatybės apie 70 metų amžiaus moterį.

Policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
policija, traukinys, Panevėžys
Dar šia tema
Lietuvis "investavo" į kriptovaliutas ir neteko 14 tūkst eurų
Šiauliuose vyras ginklu grasino JAV pajėgų kariui
Šiauliuose prie vairo sulaikytas neblaivus karys
Vakcina nuo koronaviruso

Lietuvoje per praėjusią parą nustatyti 1 226 nauji koronaviruso atvejai

(atnaujinta 10:59 2021.05.11)
Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyti 259 862 užsikrėtimo atvejai. Statistiškai pasveiko 234 223 asmenys

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1 226 nauji koronaviruso atvejai, praneša Statistikos departamentas.

Per pastarąją dieną, nuo antradienio ryto, koronavirusas pasiglemžė 5 žmones. Du mirė sulaukę 80–89 metų, vienas — 70–79 ir 60–69 metų, o vienas — 20–29 metų.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyti 259 862 užsikrėtimo atvejai. Statistiškai pasveiko 234 223 asmenys. 

Šiuo metu bendras saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius yra 52 101.

Per praėjusią parą pirma skiepo doze vakcinuota 14 671 asmuo, antrą skiepo dozę gavo 3 960. Iš viso Lietuvoje dviem skiepo dozėmis vakcinuota 388 716 asmenų. Iš viso panaudota 1 181 387 vakcinos.

Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo lapkričio pradžios. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius.

Tegai:
Lietuva, vakcinacija, vakcina, koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1947)