Daržovės ir vaisiai

Sudarytas maisto produktų, kurie paspartina atsigavimą po COVID-19, sąrašą

(atnaujinta 09:06 2020.11.29)
Mokslininkai parengė mitybos rekomendacijas išgyvenusiems COVID-19. Tai apima maisto produktus, kuriuose gausu vitaminų C, D ir cinko

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Britų mokslininkai išsiaiškino, kaip imuninė mityba veikia COVID-19 sirgusių žmonių reabilitaciją, ir paruošė maisto produktų, kurie paspartina sveikimą, sąrašą. Rezultatai paskelbti žurnale "BMJ Nutrition, Prevention and Health".

Mokslininkai Emma Derbyshire ir Joanne Delange, tiriantys mitybos vaidmenį stiprinant imunitetą, išanalizavo mokslinius straipsnius apie maisto produktus ir papildus, kurie padeda atsigauti po COVID-19. Autoriai ypatingą dėmesį skyrė medicininės mitybos įtakai vyresnių nei 65 metų žmonių imuninei sistemai.

Imuninė sistema turi keturis komponentus: T-limfocitus, B-ląsteles, komplemento sistemą ir fagocitus. Jie visi apsaugo organizmą nuo infekcijos, veikdami kaip barjeras nuo patekusių virusų ir bakterijų.

Išskiriamas įgimtas ir prisitaikantis imunitetas. Abi imuninės funkcijos senstant mažėja. Viena iš "imuninio senėjimo" priežasčių yra mitybos trūkumai. Pagyvenę žmonės turi jį papildyti specialia imunine mityba. Pasak autorių, tai ypač svarbu reabilitacijos laikotarpiu po sunkių infekcijų, tokių kaip COVID-19.

"Pateikta daugybė įrodymų, kad netinkama mityba, nepakankama baltymų ir energijos mityba bei mikroelementų trūkumas, tokie kaip vitaminai ir mineralai, prisideda prie neoptimalios imuninės funkcijos. Tam tikri mitybos komponentai — vaisiai, vitaminai, antioksidantai, mineralai ir probiotikai — padeda stiprinti imunitetą. ir vaidina svarbų vaidmenį atsparumui kvėpavimo takų virusams ir ligoms", — rašo tyrimo autoriai.

Mokslininkai parengė mitybos rekomendacijas išgyvenusiems COVID-19. Tai apima maisto produktus, kuriuose gausu vitaminų C, D ir cinko.

Vitaminas C stiprina kvėpavimo sistemos epitelio barjerinę funkciją, kuri riboja patogenų invaziją ir neleidžia jiems nusileisti į apatinius kvėpavimo takus. Tai, pasak mokslininkų, padeda išvengti plaučių uždegimo. Vitaminas D yra galingas imuniteto reguliatorius. Kai kurių imuninių ląstelių - B ir T limfocitų, makrofagų ir monocitų — paviršiuje yra vitamino D receptorių, todėl jis taip pat atlieka apsauginį vaidmenį sergant visomis kvėpavimo takų infekcijomis. Cinkas yra signalinis elementas, skatinantis imunines funkcijas.

Autoriai rekomenduoja valgyti šiuos maisto produktus: vitamino C turintys brokoliai, juodieji serbentai, stiprinti pusryčių dribsniai ir apelsinai; cinko turtingi konservuoti krabai, krevetės, konservuotos pupelės ir virti kiaušiniai bei vitamino D papildai - iki 50 mikrogramų per dieną.

Tyrimo rezultatai parodė, kad tokios dietos laikymasis sutrumpina reabilitacijos laikotarpį ir pagreitina atsigavimą po COVID-19.
Tyrėjai pažymi, kad jų rekomendacijos yra skirtos paprastai sveikiems žmonėms. Tiems, kurie serga gretutinėmis ligomis, tokiomis kaip astma, lėtine obstrukcine plaučių liga, diabetu ir širdies bei kraujagyslių ligomis, taip pat imuninėmis problemomis, reikia iš anksto pasitarti su gydytoju.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
COVID-19, mityba
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1130)
Sausio 21-oji

Kokia šiandien diena: sausio 21-osios šventės

(atnaujinta 16:33 2021.01.20)
Šią dieną 1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė. Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina

Sausio 21 yra 21-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 344 dienos.

2021 metų sausio 21 dieną saulė saulė teka 08:28, leidžiasi 16:33, dienos ilgis — 8 val. 05 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina.

Sausio 21-oji Lietuvos istorijoje

1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė.

1906 metais gimė lietuvių poetas ir vertėjas Konstantinas Snarskis, pasirašinėjęs K.Žvangulio slapyvardžiu. Mirė 1980 m.

1951 metais gimė poetė Česlova Jakštytė.

1967 metais mirė poetas Jovaras (tikrasis vardas — Jonas Krikščiūnas). Gimė 1880 m.

2011 metais 70-metis lietuvių aktorius Juozas Budraitis paguldytas į Sankt Peterburgo ligoninę.

Sausio 21-oji pasaulio istorijoje

1793 metais už valstybės išdavystę giljotinuotas Prancūzijos karalius Liudvikas XVI.

1905 metais gimė garsusis madų dizaineris prancūzas Kristianas Dioras. Mirė 1957 m.

1908 metais Niujorke buvo priimtos taisyklės, draudžiančios moterims rūkyti viešose vietose.

1911 metais pirmą kartą organizuotas Monte Karlo automobilių ralis.

1924 metais nuo kraujo išsiliejimo į smegenis mirė Rusijos bolševikų lyderis Vladimiras Leninas.

1950 metais Londone mirė anglų rašytojas, romano "Gyvulių ūkis" autorius Džordžas Orvelas. Gimė 1903 m.

1954 metais JAV baigtas statyti pirmasis branduolinis povandeninis laivas "Nautilus".

1970 metais Irake, apkaltinus bandymu nuversti vyriausybę, mirties bausmė įvykdyta 12 asmenų.

1976 metais TSRS pirmą kartą pradėti pardavinėti vakarietiški laikraščiai — "Financial Times" ir "New York Times".

1976 metais anglų-prancūzų viršgarsinis lėktuvas "Concord" pradėjo reguliarius skrydžius.

1977 metais Italijoje buvo legalizuoti abortai.

1990 metais Rytų Vokietijos komunistai nušalino nuo pareigų Egoną Krencą bei dar 13 politinio biuro narių, kurie pranašavo Berlyno sienos kritimą.

1998 metais popiežius Jonas Paulius II pradėjo penkių dienų vizitą Kuboje.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Sankt Peterburgas, archyvinė nuotrauka

Sausio 21 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 22:06 2021.01.20)
Sausio 21 dienos horoskopas pataria Avinams pagalvoti apie naujų verslo kontaktų užmezgimą, Dvyniams — vengti diskusijų ir ginčų, o  Žuvims — elgtis savarankiškai ir iniciatyviai

Avinas (03.21-04.20) 

Verta pagalvoti apie naujų verslo kontaktų užmezgimą, pelningesnių pasiūlymų paiešką. Prisiminkite senus ryšius — jie gali būti naudingi. 

Vakare skirkite laiko šeimai ir vaikams, vieniši žmonės galėtų apsilankyti kokiame nors kultūriniame renginyje.

Jautis (04.21-05.21) 

Jei patys nesudarysite sau problemų, tada diena bus sėkminga. Vakaras tinkamas tvarkyti šeimos reikalus ar senus dokumentus. 

Dienos pabaigoje pasirūpinkite savo sveikata, jūsų kūnas bus ypač jautrus infekcijoms.

Dvyniai (05.22-06.21) 

Šis laikotarpis gali suteikti naujų įdomių perspektyvų. Darbe, jei imsite dvejoti ir atidėsite sprendimo priėmimą, prarasite laiką. 

Šiandien susilaikykite nuo diskusijų, nepradėkite ginčų, tai gali sukelti neigiamų pasekmių ateityje.

Vėžys (06.22-07.22) 

Namuose ir darbe viskas bus ramu, nepakis. Bet kokia rimta perkrova ir stresas gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą. Praleiskite daugiau laiko su bendraminčiais. Bendravimas su jais gali suteikti netikėtos naudos.

Liūtas (07.23-08.23) 

Liūtų laukia gera ir rami diena. Tai tinkamas laikas susirasti bendraminčių, net ir socialiniuose tinkluose. Vakare reikėtų atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir vengti bet kokios perkrovos.

Mergelė (08.24-09.22) 

Jūs kupini energijos ir entuziazmo. Jei turite įdomių idėjų, nesidalykite jomis su kitais: pavydūs žmonės bandys kišti pagalius į jūsų ratus. 

Žvaigždės prognozuoja, kad jumyse atsiras naujų charakterio bruožų, ypač per didelis azartiškumas. Būkite atsargūs — yra rizika prarasti pinigus.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Net jei darbe kažkas netinka, dabar nėra pats tinkamiausias laikas rimtiems pokyčiams. Santykiuose gali kilti tam tikra įtampa. Nesiimkite svarbių užduočių ir venkite konfliktų. 

Skorpionas (10.23-11.21) 

Šiai dienai galite suplanuoti svarbiausius ir sunkiausius dalykus — palankus žvaigždžių išdėstymas prisidės prie sėkmės. 

Jūsų gali būti paprašyta padėti išspręsti opią problemą. Galėsite parodyti diplomato savybes, kas ateityje jums bus labai naudinga.

Šaulys (11.22-12.21) 

Šią dieną numatomos neplanuotos išlaidos, todėl apsipirkti jums draudžiama. Tačiau ši diena tinkama ilgalaikiams planams kurti ir aptarti. Šiandien rekomenduojama susitelkti į verslo klausimų sprendimą. 

Trumpam atidėkite bendravimą su draugais, nes galimi konfliktai.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Šiandien Ožiaragiai gali net kalnus kilnoti. Bet prieš ką nors darydami, viską gerai pasverkite. Intuicija gali paskatinti jus priimti teisingą sprendimą, o patarimai, priešingai, gali suklaidinti. 

Galimi konfliktai tiek darbe, tiek šeimoje.

Vandenis (01.21-02.19) 

Šiandien galėsite parodyti savo sugebėjimus. Priėmę sprendimą, neabejokite juo — pirmasis variantas pasirodys teisingas. Geriau vengti naujų pažinčių, jos gali sukelti jums rūpesčių. Per daug nepasitikėkite nauja informacija, būtinai patikrinkite ją dar kartą.

Vakarą skirkite namų ruošos darbams.

Žuvys (02.20-03.20) 

Nepalankus laikotarpis rizikingoms finansinėms operacijoms. Šią dieną susilaikykite nuo sandorių ir nepradėkite naujų projektų. 

Žvaigždės pataria elgtis savarankiškai ir iniciatyviai. Niekas geriau už jus nežinos, ką ir kaip reikia daryti.

Tegai:
horoskopas