VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Pandemija Lietuvoje labiau paveikė moteris nei vyrus, pranešė Socialinio draudimo fondo ("Sodra") spaudos tarnyba.
Tarp karantininiu laikotarpiu – trečiąjį šių metų ketvirtį – atsitiesė ir dirbančiųjų skaičius, ir vidutinių darbo pajamų augimas, kuris vėl buvo dviženklis. Vis dėlto, karantinas paliko ir randų, ypač moterims.
Vidutinės visą mėnesį dirbusių gyventojų darbo pajamos, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos, trečiąjį šių metų ketvirtį pasiekė 1 411 eurų neatskaičius mokesčių. Tai — 134 eurais arba 11 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Vidutinės gyventojų pajamos per metus augo sparčiau nei pirmąjį ir antrąjį šių metų ketvirčius, o didesnį nei 10 proc. augimą pajuto kone pusė — 43 proc. dirbančiųjų.
"Socialinio draudimo fondui svarbus kitas rodiklis – visų darbuotojų darbo užmokesčio fondas, kurį lemia darbuotojų skaičius ir visos jų pajamos, nes nuo to priklauso, kiek įmokų „Sodra“ surenka. O jis rugsėjį, palyginti su vasariu, buvo paaugęs 5,7 proc", — sakė "Sodros" Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Zitikytė.
Bedarbio pašalpų gavėjų skaičius trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo - nuo beveik 60 iki 90 tūkst. Vidutinė bedarbio išmoka per mėnesį buvo 356 eurai, o trečiųjų ketvirtį naujų šios išmokos gavėjų skaičius stabilizavosi.
Ir nors tarp bedarbių daugiausia — jaunų vyrų, pandemija skausmingiau kirto moterims. Kur kas daugiau jų neteko darbo. Nuo šių metų pradžios iki rugsėjo moterų iš darbo atleista 3,6 tūkst. daugiau, negu priimta, tuo metu vyrų 9,1 tūkst. daugiau priimta negu atleista.
Profesijose, kurių darbuotojų per karantiną labiausiai sumažėjo, moterys sudaro didžiąją dalį darbuotojų. Tai ir kelionių palydovai, kur moterų — 68 proc. ir kelionių konsultantai (70 proc. moterų), virėjai (88 proc. moterų), viešbučių administratoriai (85 proc. moterų).
"Ilguoju laikotarpiu pandemija gali turėti neigiamos įtakos pajamų nelygybei ir skurdo didėjimui. Kita vertus, šis laikas gali atverti naujų galimybių, jeigu daugiau dėmesio bus atkreipta į šeiminių pareigų pasiskirstymą namuose bei į lankstesnį darbo ir šeimos derinimą. Iki šiol vidutinių vyrų ir moterų darbo pajamų atotrūkio tendencijos buvo palankios. Vyrų atlyginimai yra 13,2 proc. didesni nei moterų, tačiau skirtumas kasmet mažėja. Palyginti, 2018 metais vyrų ir moterų vidutinių pajamų atotrūkis siekė 17 proc.", — tvirtina Zitikytė.
Kai kuriems sektoriams pirmasis karantinas turi ilgalaikį poveikį, išliekantį iki šiol. Viešbučių ir panašių laikinų buveinių veikloje darbuotojų skaičius ir rugsėjį, palyginti su sausiu, buvo sumažėjęs 16 proc., įstaigų ir parduotuvių baldų gamyboje — 19 proc., kelionių agentūrose — 23 proc., draudimo agentų ir brokerių veikloje — 16 proc.
Šiuo metu Lietuvoje labai padidėja sergamumas koronavirusu. Remiantis naujausiais duomenimis, šalyje nustatyta virš 60 tūkst. atvejų, per 14 tūkstančių žmonių pasveiko, daugiau nei 400 mirė.
Karantinas Lietuvoje buvo įvestas lapkričio 7 dieną. Dabar jis galios iki gruodžio 17 dienos imtinai.
VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Lietuvos policija gavo melagingą pranešimą apie sprogmenį Lietuvos Prezidentūroje, praneša policijos spaudos tarnyba.
Antradienį, sausio 26 dieną, apie 14:30, policija gavo informaciją, kad Lietuvos Prezidentūroje neva padėtas sprogmuo. Pranešimas pasirodė esąs melagingas.
Apie 15:00 viešojo transporto stotelėje, esančioje Saulėtekio alėjoje, policija sulaikė neblaivų 1990 metais gimusį vyrą, kuris įtariamas melagingai pranešęs apie padėtą sprogmenį.
Teisėsaugos pareigūnai surašė įtariamajam protokolą pagal Lietuvos administracinių nusižengimų kodekso 493 straipsnio antrąją dalį dėl melagingo specialiųjų tarnybų iškvietimo.
VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS prevencijos centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas COVID-19 sergantiems žmonėms patarė vartoti cholesterolio kiekį mažinančius vaistus. Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.
Profesorius papasakojo, jog naujas tyrimas rodo, kad koronavirusams įsiskverbti į ląstelę reikalingas cholesterolis. Cholesterolis daugiausia žinomas dėl to, kad užkemša arterijas.
"Tyrėjai nustatė, kad įsiskverbimui į ląsteles, koronavirusams reikalingas cholesterolis be kurio jie negali prasmukti pro ląstelės apsauginį barjerą. Cholesterolis yra sudėtinė ląstelių ir kai kurių virusų, tokių kaip SARS-CoV-2, apvalkalo (membranos) dalis", — rašė Čaplinskas.
Anot profesoriaus, duomenys rodo, kad geresni COVID-19 pacientų sveikatos rezultatai pasiekiami, kai jie vartoja cholesterolio kiekį mažinančius vaistus — statinus, nes šie vaistai, pašalindami cholesterolį, neleidžia SARS-CoV-2 patekti į ląsteles.
VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Rusija ir Jungtinės Valstijos nusprendė pratęsti Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START) Maskvos sąlygomis, pranešė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas.
"Mūsų sąlygomis: penkeriems metams be išankstinių sąlygų, be jokių papildymų ir jokių "priedų", — cituoja jį RIA Novosti.
Antradienį, sausio 26 dieną, vyko telefoninis pokalbis tarp Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Džo Baideno. Abu išreiškė pasitenkinimą notomis dėl susitarimo pratęsti START sutartį. Baltųjų rūmų teigimu, Baidenas ir Putinas įsakė savo darbuotojams skubiai dirbti, kad būtų spėta sutartį pratęsti iki vasario 5 dienos.
Kaip matyti iš Valstybės Dūmos duomenų bazės, Putinas Valstybės Dūmai pateikė įstatymo projektą dėl sutarties pratęsimo. Dokumente numatytas penkerių metų atnaujinimo laikotarpis — iki 2026 metų vasario 5 dienos.
START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų paleidimo įrenginių.
Šiandien START-III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus.