VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Utenos rajono Papiškių kaime buvusioje Pinkevičių sodyboje surastas partizano Antano Kraujelio-Siaubūno bunkeris-slėptuvė, praneša Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Iš visų žinomų "partizaninių" slėptuvių ši įrengta vėliausiai – 1960 m. Slėptuvė unikali ir dar dviem požymiais: jos sienos ne medinės, kaip įprasta, o sumūrytos iš akmenų, todėl slėptuvės erdvė išliko nepakitusi. Netradicinė buvo ir jos įrengimo darbų seka – pirmiausiai įrengta slėptuvė, o tik paskui ant jos sumūryta duonkepė krosnis ir įrengtas namas.
Iki šiol buvo manoma, kad slėptuvė užėmė tik taip vadinamo papečkio erdvę ir buvo sunaikinta. Archeologiniai tyrimai paneigė šią versiją.
Antano Kraujelio palaikai surasti 2019 metų birželio 13 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro inicijuotų ir vykdytų archeologinių tyrimų metu Vilniaus Našlaičių kapinėse. Palaikai surasti po kelių dešimtmečių A. Kraujelio artimųjų, istorikų ir archeologų vykdytų paieškų.
Kraujelis-Siaubūnis tapo "Lietuvos partizanų" judėjimo nariu 1948 m. Jis nusišovė 1965 metų kovo 17 dieną, kai jį apsupo KGB pareigūnai. Jo palaikai buvo ieškomi kelis dešimtmečius.
Lietuvoje "partizanais" taip pat laikomi "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikusios ginkluotosios grupuotės, veikusios respublikoje 1940–1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis jų, kurie buvo prieš sovietų valdžią, veikė nacistinės Vokietijos pusėje, dalyvavo naikinant žydų bendruomenę Lietuvoje, taip pat žudant civilius ir sovietų partijos darbuotojus.
Tuo pat metu Lietuva dažnai kritikuojama dėl nacių bendrininkų šlovinimo ir istorijos iškraipymo — ne tik užsienyje, bet ir šalies viduje.
Lietuvoje heroizuojami "miško broliai" — jiems statomi paminklai, kabinamos atminimo lentos, jų garbei įvardijamos gatvės. Tie, kurie ginčija oficialią valdžios institucijų versiją apie nacionalistų veiksmus, yra persekiojami.
VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį 50-mečiui širvintiškiui, kurį Pagėgių pasieniečiai pernai rugsėjį sulaikė vienoje Šiaulių sodų bendrijoje kraunantį kontrabandinius rūkalus, rašo Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, praėjusių metų rugsėjį buvo gauta informacijos, kad vienoje Šiaulių sodų bendrijoje gali būti sandėliuojamas nelegalių rūkalų krovinys. Nuvykę į vietą VSAT pareigūnai užklupo širvintiškį, kraunantį cigaretes iš automobilio "Audi 80" į "VW Caddy". Apžiūrėję automobilius, juose pasieniečiai aptiko 5 500 pakelių cigarečių "Fest" su baltarusiškomis banderolėmis.
Nustatyta, kad rastų cigarečių vertė, įskaitant privalomus sumokėti importo mokesčius, siekia 19 614 eurų. Širvintiškis teisme pripažino kaltę. Pasak nuteistojo, jam trūko pinigų, todėl taip nusprendė užsidirbti. Pasiskolinęs iš pažįstamos panevėžietės automobilį, į Šiaulius cigaretes vyras atgabeno iš Kauno.
Tyrimo metu pasieniečiai atliko kratą sodo namelyje, kuriame rado dar 1 820 pakelių cigarečių "Minsk Capital QS" ir 840 pakelių cigarečių "Fest" su baltarusiškomis banderolėmis bei 20 pakelių cigarečių "Winston Blue" be banderolių. Dėl šių cigarečių be lietuviškų banderolių neteisėto laikymo sodo namelio savininkas — 40-metis šiaulietis — baudžiamuoju įsakymu pripažintas kaltu.
Sausio 20 dieną Šiaulių apygardos teismas ir širvintiškį pripažino kaltu dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis. Teismas jam skyrė realią 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Nuteistasis buvo suimtas teismo posėdžių salėje.
Prie šio teismo nuosprendžio pridėta ir 4 000 eurų bauda, kurią vyras turės sumokėti per dvejus metus.
VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 1 032 nauji koronaviruso atvejai, pranešė Statistikos departamentas.
Bendras patvirtintų atvejų konkretiems žmonėms skaičius nuo pandemijos pradžios yra 174 846.
Nuo COVID-19 ligos per parą mirė dar 29 žmonės. Be to, per praėjusią parą registruotos aštuonios COVID-19 mirtys, kurių faktinė data yra ankstesnė. Tokiu būdu mirusių nuo COVID-19 skaičius per praėjusią parą padidėjo 37. Bendras COVID-19 mirčių skaičius nuo pandemijos pradžios yra 2 591.
Pasveikusių asmenų skaičius yra 114 925, tebeserga šiuo metu 56 006.
Per praėjusią parą ištirti 9 568 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, iš viso ištirta 1 850 397.
Per praėjusią parą pirmu skiepu vakcinuoti 722 žmonės, antru skiepu — 317. Iš viso pilnai vakcinuotų — 8 739 žmonės. Šiuo metu panaudota 66 144 dozių.
Karantinas Lietuvoje galioja iki sausio pabaigos. Nuo sausio 21 dienos leidžiama susitikti dviem šeimoms arba dviem namų ūkiams, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo arba vienas asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai, arba namų ūkis, kuriame yra nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo.