Irena Degutienė, archyvinė nuotrauka

Degutienei skirta pirmojo laipsnio valstybinė pensija

(atnaujinta 14:02 2020.12.02)
Spalio pabaigoje Degutienė prašymą dėl valstybinės pensijos skyrimo pateikė tuometiniam Seimo pirmininkui

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Trečiadienį laikinai ministrų pareigas einančių Ministrų kabinetas priėmė nutarimą, kuriuo konservatorei, buvusiai Seimo pirmininkei ir ministrei Irenai Degutienei buvo skirta pirmojo laipsnio valstybinė pensija.

Spalio pabaigoje Degutienė prašymą dėl valstybinės pensijos skyrimo pateikė tuometiniam Seimo pirmininkui. 

Pranckietis prašymą perdavė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Speciali jos komisija prašymą tenkino, o galutinį sprendimą Vyriausybė priėmė vienbalsiu nutarimu.

Valstybinių pensijų įstatymas numato teisę gauti šią pensiją buvusiems Seimo, Vyriausybės vadovams, Aukščiausiojo ir Konstitucinio teismų pirmininkams, jei šie pareigas ėjo mažiausiai dvejus metus.

Pirmojo laipsnio valstybinė pensija yra keturių valstybinių pensijų bazių dydžio iš šiuo metu siekia 232 eurus.

 

 

Tegai:
valstybinė pensija, Irena Degutienė
Vilniaus universitetinė ligoninė Santaros klinikos

STT aptiko spragų kompensacijų medikams darbą COVID-19 sąlygomis suteikime

(atnaujinta 00:21 2021.01.27)
Dėl skaidraus teisinio procedūrų reglamentavimo trūkumo ir aiškių kriterijų nustatymo didėja korupcijos rizika, pažymi STT specialistai

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nustatė, kad kompensavimo medikams dėl mirties, sveikatos sutrikdymo ar nedarbingumo atsiradimo ypatingos aplinkos sąlygomis (tokiomis kaip COVID-19) procesui trūksta skaidraus teisinio procedūrų reglamentavimo ir aiškių kriterijų nustatymo, praneša STT spaudos tarnyba.

Tokias išvadas teikia STT korupcijos prevencijos specialistai, antikorupciniu požiūriu įvertinę Kompensacijų ir draudimo išmokų mokėjimo darbuotojams, teikiantiems sveikatos priežiūros paslaugas pacientams, sergantiems ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, ar vykdantiems arba dalyvaujantiems vykdant epidemijų profilaktikos priemones ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose tvarkos aprašą.

STT specialistai nustatė keletą kritinių antikorupcinių pastabų ir pasiūlymų. Vienas jų — turėtų būti patvirtinta tvarka, pagal kurią Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) turi nustatyti, ar darbuotojo mirtis, sveikatos ir darbingumo netekimas yra susiję su jo darbu teikiant sveikatos priežiūros paslaugas ypač pavojinga užkrečiamąja liga sergantiems pacientams ar darbu ypač pavojingos užkrečiamosios ligos židinyje. Kadangi šiuo metu tokios tvarkos nėra, tai didina korupcijos riziką, nes sudaro sąlygas kiekvienam atvejui kurti ir taikyti skirtingas elgesio taisykles.

Kita kritinė antikorupcinė pastaba susijusi su tuo, kad nėra teisės akto, kuriame būtų apibrėžti komisijos, kuri priima sprendimą dėl kompensacijos ir draudimo išmokos mokėjimo, sudarymo principai ir patvirtintas jos darbo reglamentas. Siūloma pašalinti minėtą spragą ir sukurti aiškų teisinį reglamentavimą dėl komisijos veiklos ir įgaliojimų.

Be to, apraše nustatyta, jog kompensacijas ir draudimo išmokas privaloma išmokėti per vienerius metus nuo sprendimo jas išmokėti priėmimo dienos. STT nuomone, toks ilgas terminas gali paskatinti ieškoti "procedūrų pagreitinimo" būdų ar dirbtinai kurti tokių būdų paieškos poreikį.

Tarp kitų pastabų paminėta tai, kad gali būti atsisakoma mokėti kompensacijas ir draudimo išmokas, jeigu darbuotojas be darbdavio žinios dirbo sau bet kokiu pagrindu, pavyzdžiui, įsigijęs individualios veiklos pažymą ar be jos, ar net jeigu dirbo savo buityje. Diskutuotina, ar pagrįstai bet koks darbas be darbdavio žinios laikomas priežastimi nemokėti kompensacijų ir draudimo išmokų. Siekiant teisinio reglamentavimo aiškumo, STT siūlo aiškiai ir nedviprasmiškai nustatyti, koks konkrečiai savarankiškas darbas lemia kompensacijų ir draudimo išmokų nemokėjimą bei šio darbo privalomą ryšį su darbuotojo mirtimi, sveikatos ir darbingumo netekimu.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir SAM per du mėnesius turi informuoti kaip buvo ar numatoma atsižvelgti į STT pateiktus pasiūlymus.

Tegai:
COVID-19, medikai, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Per šešerius metus lietuvių korupcijos patirtis sumažėjo tris kartus
Nepakanka kontrolės: STT įvertino skiepijimo nuo COVID-19 procesą
STT praneša apie galimą vakcinos nuo COVID-19 juodosios rinkos formavimąsi
Data

Kokia šiandien diena: sausio 27-osios šventės

(atnaujinta 00:20 2021.01.27)
Sausio 27-oji yra 27-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 338 dienos

Šią dieną Italijoje minima Memorialinė diena (Giorno della Memoria), Jungtinėje Karalystėje — Holokausto atminimo diena, Lenkijoje — Nacizmo aukų atminimo diena, Vokietijoje — Nacionalsocializmo aukų atminimo diena.

Vardadienį švenčia Anelė, Angelė, Aventinas, Ilona, Jogunda (Jogundė), Jogundas, Jogvilas, Jogvilė, Mainotas, Mainotė, Natalis Vytenis.

1527 metais tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Krymo kariuomenės įvyko Olšanicos mūšis, kuriame 7 tūkstančiai LDK kareivių sutriuškino du kartus gausesnę priešų kariuomenę.

1945 metais Raudonoji armija įžengė į Klaipėdą — Lietuvos teritorijoje nebeliko vokiečių kariuomenės.

1994 — prezidentas Algirdas Brazauskas NATO būstinėje Briuselyje Lietuvos vardu pasirašė programos "Partnerystė taikos vardan" dokumentus.

1908 metais gimė Antanas Maceina, vienas žymiausių Lietuvos filosofų, nugyvenęs gana turiningą kultūrinį bei visuomeninį gyvenimą. Tai pirmasis žmogus, filosofavęs tikrai lietuviškai, analizavęs lietuvių filosofijos perspektyvas ir ydas, kūręs lietuviškus filosofijos terminus (m. 1987 m.).

1959 metais NASA atrinko 110 kandidatų rengtis pirmajam skrydžiui į kosmosą.

Katalikų minimas Palaimintasis Jurgis Matulaitis gimė 1871 m. Lūginėje (Marijampolės sav.), mirė 1927 m. Studijavo Kielcų ir Varšuvos kunigų seminarijoje, Petrapilio dvasinėje akademijoje. 1898 m. įšventintas kunigu. Nuo 1907 m. — Petrapilio dvasinės akademijos profesorius. 1909 m. atnaujino Marijonų vienuoliją, parašė jos įstatus. 1918–1925 m. — Vilniaus vyskupas. 1925–1927 m. — arkivyskupas, apaštalinis vizitatorius Lietuvoje. Parengė Lietuvos Bažnytinės provincijos projektą, Lietuvos ir apaštalų Sosto konkordatą. 1987 m. popiežiaus Jono Pauliaus II paskelbtas palaimintuoju.

Tegai:
šventės
ETPA sesija

ETPA komitetas parekomendavo patvirtinti Rusijos delegacijos įgaliojimus

Nebuvo pritarta nė vienai Ukrainos delegacijos pataisai, pareiškė Valstybės Dūma. Rusijos pusė tikisi tolesnio konstruktyvaus požiūrio

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Europos Tarybos Parlamentinės asamblėjos stebėsenos komitetas parekomendavo patvirtinti Rusijos delegacijos ETPA įgaliojimus pilna apimtimi, RIA Novosti pranešė Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto vadovas, Rusijos delegacijos narys Leonidas Sluckis.

Anksčiau buvo pranešta, kad ETPA užginčijo Rusijos delegacijos įgaliojimus.

"Stebėsenos komitetas rekomendavo patvirtinti Rusijos delegacijos įgaliojimus pilna apimtimi. Nė viena Ukrainos delegacijos pataisa nebuvo palaikyta. Mes tikimės tolesnio konstruktyvaus ETPA požiūrio", — pasakė Sluckis.

ETPA posėdis
© Sputnik / Доминик Бутен

Anksčiau ETPA svetainėje paskelbtame pareiškime paaiškinama, kad "Rusijos delegacijos nariai gali laikinai posėdžiauti su tomis pačiomis teisėmis kaip ir kiti Asamblėjos nariai, kol Asamblėja priims sprendimą, tačiau negali balsuoti pagal savo įgaliojimus". Taip pat nurodoma, kad ataskaitą parengs Asamblėjos stebėsenos komitetas. ETPA turės balsuoti už vieną iš trijų variantų: ratifikuoti įgaliojimus, neratifikuoti įgaliojimų, juos ratifikuoti "kartu su tam tikrų teisių dalyvauti ar atstovauti atitinkamos delegacijos nariams Asamblėjos ir jos organų veikloje atėmimu ar sustabdymu.

Pažymėtina, kad nepaisant skandalo dėl įgaliojimų, ETPA pirmadienį patvirtino Rusijos delegacijos vadovą Piotrą Tolstojų Asamblėjos pirmininko pavaduotoju.

Paskutinį kartą Rusijos delegacijos įgaliojimai ETPA buvo užginčyti 2020 m. sausį, prieš tai — 2019 metų birželį.

Iki 2019 metų santykiai tarp Maskvos ir Strasbūro buvo krizėje.

Iš Rusijos delegacijos ETPA 2014 metų balandį buvo atimta balsavimo teisė dėl įvykių Ukrainoje ir susijungimo su Krymu. 2015 m. ETPA du kartus svarstė Rusijos delegacijos įgaliojimų atkūrimo klausimą, tačiau tada sankcijos buvo tik sugriežtintos. Reaguodama į tai, Maskva atsisakė dirbti tokiomis sąlygomis ir 2016–2018 metais dėl Strasbūre tvyrančių antirusiškų nuotaikų nesiuntė prašymo patvirtinti savo įgaliojimus ir nustojo mokėti įmoką į Europos Tarybos biudžetą. 2019 m. birželį ETPA atkūrė delegacijos teises, ir Rusijos parlamentarai grįžo prie visapusiško darbo Asamblėjoje.

Tegai:
Rusija, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA)