Žmonės viešajame transporte

Ankstyvas senėjimas dar viena COVID-19 pasekmė

(atnaujinta 23:59 2020.12.05)
Mokslininkų teigimu, susidurti su ankstyvu senėjimu gali net ir tie, kurie persirgo lengviausia viruso forma

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Koronaviruso infekcijos, net ir lengvos formos, pasekme reikėtų laikyti ankstyvą senėjimą, RIA Novosti pranešė Džordžo Meisono universiteto Sisteminės biologijos mokyklos profesorė Anča Baranova.

Pasak jos, lapkritį buvo paskelbti gydytojų grupės, kuri tyrinėjo vidutinio ir lengvo laipsnio COVID-19 turinčius žmones, darbo rezultatai.

"Visi šie sergantieji buvo ambulatoriniai pacientai. Ten buvo keletas hospitalizacijų, tačiau tai vyko ne pagal indikacijas, o todėl, kad tuo metu visi buvo guldomi. Net tarp labai nesunkiai sergančių žmonių 70 proc. turėjo kai kurių vidaus organų patologiją. Tik pagrindinė patologija buvo ne širdies, o daugiausia riebalinė hepatozė (kenčia kepenys) ir kasos audinio riebalinės degeneracijos. Paprastai tokios diagnozės nustatomos sulaukus 60 metų, o COVID-19 sergančiai grupei — jau sulaukus 40 metų", — pasakė ji.

"Sakyčiau, kad koronavirusas priartina mūsų senatvę. Atima išteklius ir artina senatvę", — pridūrė Baranova.

Jos nuomone, tokių tyrimų turėtų būti daug, o infekcijos pasekmės turėtų būti labiau ištirtos.

"Turime pradėti ilgus išrašytų koronaviruso pacientų kohortos tyrimus ir juos išsamiai ištirti: atlikti tyrimus ir daugiau nei vieną kartą stebėti, kas vyksta. Tuo reikia užsiimti. Žinau, kad tokie tyrimai jau prasidėjo", — sakė Baranova.

Kaip išvengti ankstyvo senėjimo

Yra du būdai, kaip išvengti ankstyvo senėjimo, kurį sukelia COVID-19. Pokalbyje su "URA.RU" juos atskleidė vyriausioji Čeliabinsko infekcinių ligų specialistė Jekaterina Stenko.

Angela Merkel
© Sputnik / Сергей Гунеев

Pirmas variantas — atlikti kompleksinį gydymą, kuris padeda sumažinti ligos pasekmes.

Antras — stengtis išvengti užsikrėtimo tiems, kurie dar nėra susidūrę su infekcija.

"Saugotis nuo infekcijos reikia visais įmanomais būdais, o nuo pasekmių padės tik visiškas gydymas ir rekomendacijų laikymasis", — pasakė gydytoja.

Šiuo metu Lietuvoje galioja karantinas, jis buvo įvestas lapkričio 7 dieną, ir kol kas planuojama, kad tęsis iki gruodžio 17 dienos. Valdžia sugriežtino ribojamąsias priemones, kurios ypač paveikė prekybą. Negalima buriuotis į daugiau nei dviejų žmonių grupes, išskyrus tos pačios šeimos narius.

Šeštadienio ryto duomenimis, Lietuvoje bendras patvirtintų atvejų konkretiems žmonėms skaičius siekia jau 72 430. Per praėjusią parą patvirtintų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 2 848. Bendras mirusių nuo koronaviruso asmenų skaičius: 611.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 65 mln. infekcijos atvejų, daugiau nei 1,5 mln. žmonių mirė.

Tegai:
mokslininkas, senatvė, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1176)
Dar šia tema
Sudarytas maisto produktų, kurie paspartina atsigavimą po COVID-19, sąrašą
Paaiškėjo, kokių profesijų atstovams koronavirusas yra ypač pavojingas
Lietuvoje nuo pandemijos labiau nukentėjo moterys
Pandemija yra metų žodis pagal "Webster's Dictionary"
Gydytojas pasiūlė šešioms savaitėms Lietuvoje įvesti nuotolinį mokymą
Merkel perspėja apie trečiąją koronaviruso bangą
Lietuvos Prezidentūra

Lietuvos policija gavo pranešimą apie sprogmenį Prezidentūroje

(atnaujinta 09:02 2021.01.27)
Netrukus po to teisėsaugos pareigūnai sulaikė girtą vyrą, kuris, kaip įtariama, ir pranešė apie sprogmenį

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Lietuvos policija gavo melagingą pranešimą apie sprogmenį Liertuvos Prezidentūroje, praneša policijos spaudos tarnyba.

Antradienį, sausio 26 dieną, apie 14:30 policija gavo informaciją, kad kad Lietuvos Prezidentūroje neva padėtas sprogmuo. Pranešimas pasirodė melagingas.

Kaip rezultatas apie 15:00., Viešojo transporto sustojimo stotelėje, esančioje Sauletiko alėjoje, policija sulaikė neblaivų 1990 metais gimusį vyrą, kuris įtariamas melagingai pranešęs apie padėtą sprogmenį.

Teisėsaugos pareigūnai surašė įtariamajam protokolą pagal Lietuvos administracinių nusižengimų kodekso 493 straipsnio antrąją dalį dėl melagingo specialiųjų tarnybų iškvietimo.

Tegai:
sprogmuo, policija, Lietuva, Prezidentūra
Dar šia tema
Kauno rajone eismo įvykis nusinešė trijų žmonių gyvybes
Šiaulių centre veikė dokumentų klastojimo dirbtuvė — video
Anykščių rajone vyras beveik dvi paras laikytas dėžėje
Koronavirusas

Čaplinskas COVID-19 pacientams patarė mažinti cholesterolio kiekį

Profesoriaus teigimu, koronavirusams reikalingas cholesterolis, nes be jo jie negali prasmukti pro ląstelės apsauginį barjerą ir įsiskverbti į ląsteles

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS prevencijos centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas COVID-19 sergantiems žmonėms patarė vartoti cholesterolio kiekį mažinančius vaistus. Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

Žmonės su kaukėmis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Павел Лисицын

Profesorius papasakojo, jog naujas tyrimas rodo, kad koronavirusams įsiskverbti į ląstelę reikalingas cholesterolis. Cholesterolis daugiausia žinomas dėl to, kad užkemša arterijas.

"Tyrėjai nustatė, kad įsiskverbimui į ląsteles, koronavirusams reikalingas cholesterolis be kurio jie negali prasmukti pro ląstelės apsauginį barjerą. Cholesterolis yra sudėtinė ląstelių ir kai kurių virusų, tokių kaip SARS-CoV-2, apvalkalo (membranos) dalis", — parašė Čaplinskas.

Anot profesoriaus, duomenys rodo, kad geresni COVID-19 pacientų sveikatos rezultatai pasiekiami kai jie vartoja cholesterolio kiekį mažinančius vaistus — statinus, nes šie vaistai, pašalindami cholesterolį, neleidžia SARS-CoV-2 patekti į ląsteles.    

Tegai:
Saulius Čaplinskas, COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1176)

Rusija ir JAV susitarė pratęsti START sutartį Maskvos sąlygomis

(atnaujinta 09:22 2021.01.27)
Dieną anksčiau Putinas ir Baidenas surengė pokalbį telefonu, ir abu prezidentai pavedė atsakingoms institucijoms kuo greičiau suderinti visas sąlygas

VILNIUS, sausio 27 — RIA Novosti. Rusija ir Jungtinės Valstijos nusprendė pratęsti Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START) Maskvos sąlygomis, pranešė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas. 

"Mūsų sąlygomis: penkeriems metams be išankstinių sąlygų, be jokių papildymų ir jokių "priedų", — cituoja jį RIA Novosti

Antradienį, sausio 26 diena, vyko telefono pokalbis tarp Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Džo Baideno. Abu išreiškė pasitenkinimą pasikeitimu notomis dėl susitarimo pratęsti START sutartį. Baltųjų rūmų teigimu, Baidenas ir Putinas įsakė savo darbuotojams skubiai dirbti, kad spėtų sutartį pratęsti iki vasario 5 dienos. 

Kaip matyti iš Valstybės Dūmos duomenų bazės, Putinas Valstybės Dūmai pateikė įstatymo projektą dėl pratęsimo sutarties ratifikavimo. Dokumente numatytas penkerių metų atnaujinimo laikotarpis — iki 2026 metų vasario 5 dienos.

START III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų paleidimo įrenginių. 

Šiandien START III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigiasi 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus. 

Tegai:
branduolinis ginklas, JAV, Rusija