Gruodžio 8-oji

Kokia šiandien diena: gruodžio 8 dienos šventės

(atnaujinta 22:37 2020.12.07)
Nuo gruodžio 8 dienos iki metų galo lieka 23 dienos, dienos ilgis — 7 val. 26 min., šią dieną katalikai mini Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo šventę

Gruodžio 8 yra 342-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 343-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 23 dienos.

2020 metų gruodžio 8 dieną saulė teka 08:27, leidžiasi 15:53, dienos ilgis — 07 val. 26 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Gedimina, Gedminas, Guntildas, Vaidgina, Zenė, Zenonas.

Šią dieną katalikai mini Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo šventę.

Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo šventė švenčiama nuo 1854 metų gruodžio 8 dienos, kai popiežius Pijus IX paskelbė privaloma katalikiško tikėjimo tiesa Marijos Nekaltojo Prasidėjimo dogmą.

Anot jo, Mergelė Marija, kurią Dievas pasirinko savo vienatinio Dievo Sūnaus, Išganytojo motina, turėjo būti išvaduota nuo pirmųjų žmonijos tėvų padarytos nuodėmės, kuri yra paveldima ir vadinama gimtąja nuodėme. Šis teiginys įrodomas, remiantis Šventuoju Raštu. Jame rašoma, kad Dievo siųstas arkangelas Gabrielius kreipėsi į Mariją: "Sveika, malonėmis apdovanotoji! Viešpats su tavimi". Tai Marijos palaiminimas ir išvadavimas nuo pirminės nuodėmės.

Šią dieną krikščionys džiaugiasi Marijai suteikta dovana ir garbina ją kaip Dievo Sūnaus Jėzaus Kristaus motiną, kuri sujungė žmones su Dangaus Tėvu. Tokiu būdu Marija tarsi atitaisė pirmosios moters Ievos nuodėmę.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1506 metais Žygimantas Senasis buvo paskelbtas Lenkijos karaliumi ir Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu.

1827 metais gimė poetas ir vertėjas Mykolas Šapalas. Mirė 1884 metais.

1860 metais  gimė Kristupas Lokys, Mažosios Lietuvos evangelikų liuteronų kunigas, misionierius, lietuvių raštijos darbuotojas (mirė 1921 metais).

1895 metais gimė poetė, prozininkė Bronė Buivydaitė. Mirė 1984 metais.

1907 metais gimė poetė Marija Urniežiūtė-Lambergs.

1911 metais gimė poetas Balys Gaidžiūnas. Mirė 1966 metais.

1935 metais  Valstybės radiofonas transliavo specialią laidą JAV lietuviams.

1941 metais gimė rašytojas, prozininkas Romas Gudaitis.

1976 metais gimė prozininkė, dramaturgė Laura Sintija Černiauskaitė.

1994 metais  Seimo nutarimu buvo paskirti pirmieji Seimo kontrolieriai.

1995 metais Lietuva įteikė oficialų prašymą dėl narystės Europos Sąjungoje.

2009 metais per gaisrą savo bute Vilniuje žuvo 55 metų grafikė Daiva Lagauskaitė.

2009 metais Lietuvos bankas į apyvartą išleido proginę 50 litų sidabro monetą, skirtą šalies gamtai. Monetoje pavaizduota lietuvinė naktižiedė — tai pirmasis augalas iš Lietuvos raudonosios knygos, kuris įamžintas Lietuvos banko leidžiamoje monetų, skirtų šalies gamtai, serijoje.

2010 metais eidama 69-uosius metus, mirė rašytoja, pedagogė Birutė Teresė Lengvenienė.

Ši diena pasaulio istorijoje

1813 metais įvyko Septintosios Liudviko van Bethoveno simfonijos premjera.

1925 metais buvo išleista Adolfo Hitlerio knyga "Mein Kampf" ("Mano kova").

1966 metais 28 šalys, įskaitant JAV ir TSRS, pasirašė branduolinio ginklo uždraudimo kosmose sutartį.

1974 metais dauguma Graikijos gyventojų referendume balsavo dėl monarchijos atkūrimo šalyje.

1980 metais Niujorke buvo nušautas Džonas Lenonas.

1987 metais JAV ir TSRS prezidentai Vašingtone pasirašė Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį.

1991 metais Belovežo susitarimu įkurta Nepriklausomų Valstybių Sandrauga (NVS).

Tegai:
katalikai, Lietuva, šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (189)
Ignalinos AE, archyvinė nuotrauka

Ignalinos AE pranešė apie naktį įvykusį incidentą

(atnaujinta 16:02 2021.01.18)
Pranešama, kad įvykis neturėjo įtakos personalui ir aplinkai, apie incidentą buvo informuota VATESI

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Ignalinos atominėje elektrinėje sekmadienio naktį įvyko incidentas Kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo komplekse, praneša spados tarnyba.

Pranešama, kad sausio 17-osios naktį atsijungė elektros maitinimas Kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo komplekse (B3/4). Tuo metu darbai komplekse nevyko. 

Šiuo metu elektros maitinimas komplekse atstatytas. Įvykio priežastys aiškinamos.

Ignalinos AE administracija pažymi, kad šis įvykis neturėjo įtakos personalui ir aplinkai. Radiacinis fonas nepasikeitė, branduolinei saugai įtakos nėra.

Pagal tarptautinę branduolinių ir radiologinių įvykių skalę INES šis įvykis buvo įvertintas 0/žemiau skalės. Apie įvykį buvo informuota VATESI.

Šiuo metu darbas toliau vyksta įprastu režimu.

Ignalinos AE demontavimas

Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009 metais Europos Sąjungos reikalavimu. Tada prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimo darbai.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad elektrinės uždarymas paskatino staigų elektros energijos kainų šuolį respublikos gyventojams, taip pat pakenkė Lietuvos ekonomikos konkurencingumui.

Išmontavimo darbus planuojama baigti 2038 metais.

IAE eksploatavimo nutraukimą lydi korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais Ignalinoje pasikeitė keli direktoriai, vienas iš jų yra susijęs su neteisėtu elektrinės turto pardavimu.

Tegai:
Ignalinos AE
Dar šia tema
Ekspertas papasakojo, kada galima tikėtis BelAE pramoninės eksploatacijos pradžios
Ignalinos AE išmontuota daugiau nei 7 tūkst tonų įrangos ir betono
Lietuvos operatorius baigė vieną iš pasitraukimo iš BRELL projekto etapų
Lietuvos geležinkeliai

"Lietuvos geležinkelių" pajamos praėjusiais metais sumažėjo 7%

(atnaujinta 14:19 2021.01.18)
Pasak LTG grupės vadovo, praėjusių metų pasiekimai vertinami pozityviai, mat vertinant pandemijos poveikį tokie rezultatai dar metų pradžioje buvo mažai tikėtini

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) 2020 metais, preliminariais duomenimis, uždirbo 468,8 mln. eurų pajamų, tai 7 proc. mažiau nei pernai, praneša LTG spaudos tarnyba.

Grupės kontroliuojančiosios bendrovės AB "Lietuvos geležinkeliai" generalinis direktorius Mantas Bartuška praėjusių metų pasiekimus vertina pozityviai.

"Analizuodami galimus pandemijos padarinius mūsų verslui dar metų pradžioje tokius rezultatus būtumėm pavadinę mažai tikėtinais", — sakė Bartuška.

Šalies geležinkelių tinklą valdanti LTG grupės bendrovė "LTG Infra" pernai gavo 217,2 mln. eurų — 8 proc. mažiau nei 2019 metais. Įmonė į infrastruktūros remonto ir modernizavimo projektus per metus investavo 179 mln. eurų — 2,1 karto daugiau nei 2019-aisiais.

Keleivių vežimo bendrovė "LTG Link" praėjusiais metais gavo 19 proc. mažiau pajamų — 49,7 mln. eurų. Pabrėžiama, jog praėjusiais metais vietinio ir tarptautinio susisiekimo traukiniais keliavo 3,3 mln. keleivių — 40 proc. mažiau nei 2019-aisiais.

Krovinių vežėjos "LTG Cargo" pajamos 2020 metais siekė 397 mln. eurų — 7 proc. mažiau. Įmonė pervežė 3 proc. mažiau krovinių — 53,4 mln. tonų. Labiausiai augo grūdų ir trąšų pervežimai — jie buvo didžiausi per visą bendrovės veiklos istoriją, tuo metu mažėjo — skiedros, naftos ir jos produktų bei anglies pervežimai.

Tegai:
pajamos, Lietuvos geležinkeliai
Dar šia tema
Įvardytas galimas Baltarusijos eksporto iš Lietuvos į Rusiją perkėlimo laikas 
Lietuvos vežėjas prarado sutartį su "Baltarusijos naftos kompanija"
Nord Stream-2

Ekspertas prognozuoja "Nord Stream-2" ateitį prie Lašeto

(atnaujinta 14:22 2021.01.18)
Jo teigimu, Europai reikalingas ekologiškas projektas, šiuo atžvilgiu Vokietija kovoja už "Nord Stream-2", kad galėtų įgyvendinti savo planus

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Išrinktasis Vokietijoje valdančios CDU partijos vadovas Arminas Lašetas savo kanclerio atveju taip pat kovos už "Nord Stream-2" įgyvendinimą, kaip tai daro dabartinė šalies vadovybė, sakė politologas Aleksandras Raras, praneša RIA Novosti.

Naujuoju Vokietijoje valdančios CDU partijos vadovu buvo išrinktas Arminas Lašetas , po rugsėjo mėnesį vykusių rinkimų rezultatų jis gali pakeisti kanclerę Angelą Merkel — tai yra balsavimo antrojo turo rezultatai partijos kongrese šeštadienį.

Eksperto teigimu, Europai reikalingas ekologiškas projektas, šiuo atžvilgiu Vokietija kovoja už "Nord Stream-2", kad galėtų įgyvendinti savo planus.

"Ir, žinoma, Lašetas, kaip kancleris, yra suinteresuotas gerai gyvenančiais vokiečiais, gerai gyvenančiais europiečiais, ir jis padarys viską dėl tokių milžiniškų svarbių projektų, kurie užtikrins Europos energetinį saugumą ir stiprumą", — internetinės konferencijos metu sakė ekspertas, kalbėdamas apie politinę situaciją Vokietijoje MIA "Rossija Segodnia".

Jis pridūrė, kad "Nord Stream-2", kaip ir "Nord Stream-1", kaip ir "urkish Stream", nėra dovana, kurią Vokietija ar Europa teikia Rusijai.

"Tai yra bendras Rusijos ir Europos projektas, Europai to reikia ... Vokietija ir Europos Sąjunga patys priėmė kardinaliai revoliucinį sprendimą — kurti "žaliąją" ekonomiką, iki 2050 metų radikaliai išeiti iš anglies pramonės, iš naftos ir branduolinės pramonės", — paaiškino pranešėjas.

"Nord Stream-2"

"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui ir tokiu būdu pristabdė statybas.

Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortūna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai iš bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.

Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius su "Fortūna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tegai:
Europa, Rusija, Vokietija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba