Vakcina

Į Lietuvą pristatyti šaldikliai, skirti vakcinai, kurios dar nėra

(atnaujinta 09:41 2020.12.11)
Du šaldikliai užtikrina iki minus 75 laipsnių temperatūrą, reikalingą kai kurioms vakcinoms, likusias galima laikyti aukštesnėje nei nulio temperatūroje

VILNIUS, gruodžio 11 — Sputnik. Į Lietuvą pristatyti du šaldikliai, skirti vakcinų, kuriomis bus skiepijami žmonės nuo koronaviruso, laikymui, praneša respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

Šie du ultra žemos temperatūros (bent -75 laipsnių temperatūros) šaldikliai bus naudojami tik daliai vakcinų, kurioms yra būtina labai žema temperatūra. Kitoms vakcinoms laikyti pakanka temperatūros nuo dviejų iki aštuonių laipsnių šilumos. Tokių patalpų yra respublikoje.

Buvo planuota, kad šie šaldikliai turi pasiekti Lietuvą 2021 metų pradžioje, tačiau Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžiam Ekstremalių sveikatai situacijų centrui (ESSC) pavyko šiuos šaldiklius įsigyti anksčiau.

Pažymima, kad šaldiklių pristatymo laikas buvo vienas iš vertinimo kriterijų atrenkant prekės tiekėją.

Siekdama įgyvendinti Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą skiepijimo planą, ESSC toliau vykdo vakcinacijai ir vakcinos nuo koronaviruso (COVID19) laikymui reikalingų priemonių įsigijimo procedūras.

Lietuva vakcinas perka kartu su kitomis ES šalimis. Preliminarios sutartys pasirašytos su šešiomis farmacijos įmonėmis, kurios baigia klinikinius bandymus ir kurios artimiausiais mėnesiais gali pateikti savo vakcinas registruoti.

Pakartotinis karantinas respublikoje buvo įvestas nuo lapkričio 7 dienos trims savaitėms. Valdžia jį jau pratęsė iki gruodžio 31 dienos. Nemažai apribojimų palietė prekybą ir asmeninius žmonių kontaktus. Draudžiama bendrauti tarpusavyje daugiau nei dviem šeimoms ir (arba) namų ūkiams.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 68,8 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 1,5 milijono žmonių mirė.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
Lietuva, koronavirusas, vakcina
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1413)
Dar šia tema
Atskleista Rusijos vakcinos nuo COVID-19 nedidelės kainos priežastis
Trampo vakcina: kiek kainuoja vaistai amerikiečiams
Žiniasklaida: 90-metė britė pirmoji pasaulyje paskiepyta "Pfizer" vakcina
Lietuva gavo trečią gripo vakcinos siuntą
Kelias, archyvinė nuotrauka

Vairuotojai įspėjami: eismo sąlygas sunkina plikledis ir rūkas

(atnaujinta 07:14 2021.02.26)
Pietryčių ir rytų Lietuvoje eismo sąlygas sunkina rūkas, matomumas vietomis sumažėjęs ir siekia iki 50 metrų

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Šį rytą sudėtingesnės eismo sąlygos dėl plikledžio Švenčionių, Trakų ir Šalčininkų rajonuose, praneša Automobilių kelių direkcija.

Žiema
© Sputnik / Павел Львов

Įspėjama, kad slidžių kelių ruožų čia gali pasitaikyti krašto ir rajoniniuose keliuose.

Likusioje šalies dalyje magistralinių, krašto ir didesnio eismo intensyvumo rajoninių kelių dangos šlapios arba drėgnos. Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai išlieka slidūs, provėžoti, vietomis padengti prispausto ar pažliugusio sniego sluoksniu.

Vairuotojų prašoma būti atidžiais, neskubėti ir laikytis saugaus atstumo.

Pietryčių ir rytų Lietuvoje eismo sąlygas sunkina rūkas, matomumas vietomis sumažėjęs ir siekia iki 50 m. Šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 3 iki 7 laipsnių šilumos.

Taip pat informuojama, kad dienos metu eismo sąlygas sunkins gūsingas vėjas.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną vietomis numatomas silpnas lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia oro temperatūra nuo 3 iki 8 laipsnių šilumos.

Tegai:
orai, Automobilių kelių direkcija
Ligoninės palata

SAM: atnaujinta į gydymo įstaigas vykstančių asmenų testavimo dėl COVID-19 tvarka

(atnaujinta 17:51 2021.02.25)
Pažymima, kad toli nuo gydymo įstaigų gyvenantiems žmonėms, jei šiems reikalinga planinė operacija, vaistų lašinimas ar kitos gydymo paslaugos, nereikės rūpintis, kaip nuvykti į kitame rajone ar regione esančią ligoninę dėl koronaviruso tyrimo

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Norint užtikrinti efektyvų koronaviruso tyrimų atlikimą prieš stacionarines paslaugas ir medicininę reabilitaciją, atnaujinta tyrimų dėl COVID-19 tvarka, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Pabrėžiama, kad atsirado galimybė tokiems pacientams atlikti tyrimą paimant ėminį iš paciento nosiaryklės ir ryklės mobiliame punkte. 

"Nuo šiol ėminys tyrimui dėl COVID-19 pacientams prieš vykstant gydytis į ligoninę dėl planinės stacionarinės paslaugos, dienos chirurgijos paslaugos ar dienos stacionaro paslaugos bei medicininei reabilitacijai galės būti paimamas ne tik ligoninėje bet ir mobiliame punkte", — teigiama pranešime.

Pažymima, kad toli nuo gydymo įstaigų gyvenantiems žmonėms, jei šiems reikalinga planinė operacija, vaistų lašinimas ar kitos gydymo paslaugos, nereikės rūpintis, kaip nuvykti į kitame rajone ar regione esančią ligoninę dėl koronaviruso tyrimo.

Tuo pačiu, ėminys tyrimui turi būti paimamas ne vėliau kaip prieš 72 val. ir iki stacionarizavimo asmuo privalo laikytis izoliacijos reikalavimų. Asmenys, norintys, kad jiems būtų paimtas ėminys tyrimui mobiliame punkte, turės registruotis elektroniniu būdu.

Tegai:
koronavirusas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1413)
Vilnius

Ekonomistas papasakojo, kieno sąskaita Lietuva gali pritraukti migrantus

(atnaujinta 07:39 2021.02.26)
Tuo pat metu respublika turi išspręsti kai kurias problemas, kad sukurtų palankesnes sąlygas migrantams

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Lietuva turi galimybę pritraukti migrantus, mano "Luminor" ekonomistas Žygimantas Mauricas. Apie tai jis rašė savo Facebook paskyroje.

Pasak jo, skaitmeninės ekonomikos amžiuje Europoje vyksta didmiesčių tuštėjimo metas. Tuo tarpu Lietuvoje nėra didelių miestų, o nekilnojamojo turto kainos yra žemos, tai sukuria galimybę pritraukti į respubliką "skaitmeninius klajoklius", emigravusius iš šalies lietuvius, baltarusius.

Tačiau, pasak Maurico, tam reikia investuoti į miesto infrastruktūrą bei sudaryti palankią mokestinę (pvz. mažinti darbo jėgos apmokestinimą) ir reguliacinę aplinką (pvz. skaitmenizuoti viešąjį sektorių)

"Iššūkiai: Lietuvos klimatas nėra labai švelnus (ypač žiemomis), tad mes jausime vis didesnę konkurenciją su Pietų Europos šalimis (pvz. Kanarų salos, Kipras, Portugalija, Graikija), kurių dalis jau taiko ir mokestines lengvatas, siekdamos prisivilioti "skaitmeninius klajoklius", — teigė ekonomistas.

Be to, pasak Maurico, Lietuvos miestai nėra pasirengę neišvengiamai priemiesčių plėtrai. Jis mano, kad tam reikėtų skirti daugiau dėmesio, pavyzdžiui, kuriant satelitinius miestelius su visa infrastruktūra ir neleisti statyti namų plyname lauke, kaip kas nori, kaip tai šiuo metu vyksta.

Jau kelis dešimtmečius Lietuvoje vyksta demografinė krizė, sukėlusi rimtą ekspertų, kurie prognozuoja tolesnį gyventojų skaičiaus mažėjimą, nerimą. Demografai mano, kad Lietuva šią situaciją sugebės įveikti tik migrantų iš kitų šalių sąskaita.

Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA) prognozuoja, kad iki 2050 metų šalis taps ketvirta pagal gyventojų senėjimą Europoje. Priežastis bus didelė emigracija ir mažas gimstamumas.

Tegai:
Žygimantas Mauricas, migrantai, Lietuva