Vilnius

"Kol dar yra gesinti": Lietuvoje COVID-19 situacija palyginta su gaisru

(atnaujinta 17:07 2020.12.11)
Specialistas mano, kad piliečių sąmoningumas šiuo klausimu yra svarbus, tačiau dabar reikia "kietesnių" priemonių

VILNIUS, gruodžio 11 — Sputnik. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Sveikatos vadybos katedros profesorius Mindaugas Stankūnas koronaviruso Lietuvoje situaciją palygino su gaisru.

Jis mano, kad tvariausias ir sėkmingiausias sprendimas yra sąmoningumo didinimas, nes tik tada galima tikėtis geriausių ir ilgalaikių rezultatų. Tačiau profesorius prisipažino, kad šiuo metu pasisako už "kietesnes" priemones.

"O kai kyla gaisras, tai mes puolame gesinti ugnį, o ne pradedame mokinti ar aiškinti, kad negalima žaisti su degtukais. Mums tą edukacinį darbą reikėjo daryti pavasarį, vasarą ar ankstyvą rudenį. Ar tai buvo daroma, nedaroma, gerai/blogai daroma aptarsime vėliau. Šiuo metu reikia gesinti gaisrą. Kol dar yra ką gesinti..." — parašė jis Facebook'e.

Lietuvoje per visą epidemijos laikotarpį nustatyti daugiau nei 86 tūkstančiai COVID-19 atvejų, mirė daugiau nei 760 žmonių.

Pakartotinis karantinas respublikoje buvo įvestas nuo lapkričio 7 dienos trims savaitėms. Valdžia jį jau pratęsė iki gruodžio 31 dienos. Nemažai apribojimų susiję su prekyba ir asmeniniais žmonių kontaktais. Draudžiamas bendravimas tarp daugiau nei dviejų šeimų ir (arba) namų ūkių.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 68,1 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 1,5 milijono žmonių mirė.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1443)
Dar šia tema
Trečią dieną iš eilės Lietuvoje fiksuojama per tris tūkstančius COVID-19 atvejų
Latvijoje mirė Pietų Korėjos kino režisierius Kim Ki Dukas
Ekspertas paaiškino neigiamą Vakarų požiūrį į "Sputnik V" vakciną
Mirė teatralogė, literatūrologė, profesorė Irena Veisaitė
Alkoholis

Lietuvos Seime priminta, kaip alkoholis veikia sergamumą COVID-19

(atnaujinta 07:26 2021.03.02)
Dėl alkoholio vartojimo paaštrėja ligos ir dažniau įvyksta nelaimingi atsitikimai, o tai labiau apkrauna sveikatos priežiūros sistemą

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Lietuvos Seimo pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas paaiškino, kuo blogas alkoholio ribojimų atsisakymas per koronaviruso pandemiją. Apie tai jis parašė Facebook.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Pandemijos akivaizdoje išaugęs alkoholio suvartojimas yra aiškus signalas, kad dabartinėje jautrioje situacijoje neturėtume atsisakyti priimtų alkoholio ribojimų", — pasakė Seimo vicepirmininkas.

Saudargas pažymėjo, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas pranešė apie tarptautinį tyrimą, kurio išvadose prašoma valstybių nesiimti pokyčių, kurie lemtų didesnį alkoholio prieinamumą.

Tuo pačiu metu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) išleido specialias rekomendacijas dėl koronaviruso pandemijos — jose pabrėžiama, kad alkoholis silpnina imunitetą, apsunkina daugelio organų veiklą, taigi, apriboja organizmo gebėjimą dorotis su infekcijomis.

"Taip pat yra daugybės kitų ligų ir nelaimingų atsitikimų priežastis, o jie dar labiau apkrauna ir taip braškančią sveikatos apsaugos sistemą", — pridūrė Saudargas.

Seimo pirmininko pavaduotojas priminė, kad PSO ne kartą pabrėžė, jog veiksmingiausiai alkoholio vartojimą mažina mokesčių didinimas, reklamos ir prieinamumo ribojimai.

"Visa tai mes įvedėme ir jau stebėjome teigiamus pokyčius. Statistikos departamento analizėje apie alkoholio vartojimą 2019 m. matome, kad legalaus alkoholio suvartojimas vienam gyventojui pastaraisiais metais nuosekliai mažėjo. Kad situacija gerėja, rodo ir 2020 m. pabaigoje paskelbtas alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo Europos mokyklose tyrimas — nustatyta, kad alkoholio vartojimas tarp Lietuvos paauglių yra mažiausias per 25 metus", — pasakė Saudargas.

Tyrimo Lietuvoje koordinatorė daro išvadą, kad toks pagerėjimas susijęs su prekybos alkoholiu ribojimais.

"Ribojimų kritikai dažnai kvestionuoja šias tendencijas teigdami, kad oficialus suvartojimas neatitinka realybės, nes nusikėlė į šešėlį. Tačiau tyrimai rodo, kad pastaraisiais metais nuosekliai gerėjo ir išvestiniai rodikliai, pavyzdžiui, alkoholio sukeltų ligų, kaip kepenų cirozė, alkoholio sukeltos psichozės, ar mirčių nuo alkoholio. Gerėjo ir nelaimingų atsitikimų, susijusių su alkoholiu, statistika. Vadinasi, ribojimai tikrai realiai veikia", — pasakė Saudargas.

Tačiau Saudargas pažymėjo, kad, kaip ir valdant koronaviruso pandemiją, taip ir kovojant su alkoholio vartojimo keliamomis problemomis suveikia kompleksinės priemonės ir sunku pasakyti, kurie konkretūs ribojimai iš viso paketo turėjo didžiausią teigiamą poveikį.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 199,3 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau kaip 3,2 tūkst. žmonių.

Vyriausybė pratęsė karantiną iki kovo 31 dienos imtinai, o judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos. Taip pat panaikintas privalomas kaukių dėvėjimas atvirose vietose, kur nėra kitų žmonių, išskyrus šeimos narius.

Tegai:
COVID-19, alkoholis, Seimas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1443)
Greitoji pagalba, archyvinė nuotrauka

Mirtina avarija Trakų rajone: "Audi" susidūrė su krovininiu automobiliu

(atnaujinta 07:40 2021.03.02)
Po susidūrimo su vilkiku žuvo lengvojo automobilio keleivis,  abiejų automobilių vairuotojai dėl įvairių sužalojimų paguldyti į ligoninę

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Pirmadienį Trakų rajone įvyko avarija, per kurią susidūrė automobilis ir sunkvežimis, vienas žmogus žuvo, du sužeisti, praneša policijos departamentas.

Incidentas įvyko apie 15 val. 56 min., kelio Vilnius–Marijampolė 60-ame km. Automobilis "Audi 80", vairuojamas vyro (g. 1994 m.), išvažiavo į priešingos krypties eismo juostą ir susidūrė su iš priekio atvažiuojančiu krovininiu automobiliu "DAF" su puspriekabe, vairuojamu vyro (g. 1999 m.). 

Eismo įvykio metu žuvo lengvojo automobilio keleivis bei sužaloti abiejų automobilių vairuotojai, kurie dėl įvairių sužalojimų paguldyti į ligoninę. 

Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 281 str. 5 d.

Tegai:
Trakų rajonas, eismo įvykis, avarija
Dar šia tema
Lietuvoje dėl stirnos žuvo automobilio vairuotojas
Mirtini eismo įvykiai Lietuvoje: žuvo vairuotoja ir pėsčiasis
Tragiška avarija Trakų rajone: žuvo penki jauni žmonės