Varnos, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai įvertino varnų intelektą

(atnaujinta 09:58 2020.12.14)
Varnos laikomos vienomis iš protingiausių gyvų būtybių. Nepaisant daugybės tyrimų, skirtų šių nuostabių paukščių elgsenai, iki šiol niekada nebuvo sistemingai ir kiekybiškai įvertintas jų kognityvinis veikimas, palyginti su kitais gyvūnų pasaulio atstovais

VILNIUS, gruodžio 14 — Sputnik. Vokiečių biologai nustatė, kad varnų pažintiniai gebėjimai nenusileidžia didžiosioms beždžionėms, o fizinis šių paukščių pasaulio suvokimas išsivysto labai anksti — iki ketvirto gyvenimo mėnesio. Tyrimo rezultatai skelbiami "Scientific Reports".

Varnos laikomos vienomis iš protingiausių gyvų būtybių. Nepaisant daugybės tyrimų, skirtų šių nuostabių paukščių elgsenai, iki šiol niekada nebuvo sistemingai ir kiekybiškai įvertintas jų kognityvinis veikimas, palyginti su kitais gyvūnų pasaulio atstovais.

Vokiečių mokslininkai iš Osnabriuko universiteto Kognityvinių mokslų instituto nusprendė palyginti varnų intelekto lygį su beždžionėmis naudodamiesi primatų pažinimo testų serija.

Norėdami tai padaryti, jie paėmė aštuonias 4, 8, 12 ir 16 mėnesių amžiaus varnas, užaugintas Makso Planko ornitologijos institute.
Testai apėmė erdvinės atminties analizę, objekto pastovumo (kad objektas vis dar egzistuoja, kai jis nėra matomas) supratimą, santykinių dydžių, skaičių ir papildymo supratimą bei galimybę bendrauti su kitomis varnomis ir mokytis iš eksperimentuojančio žmogaus.
Autoriai gautus rezultatus palygino su dviejų beždžionių rūšių — 106 šimpanzių ir 32 orangutanų, atlikusių panašias užduotis ankstesniame tyrime, — rezultatais.

Visos varnos, nepriklausomai nuo amžiaus, parodė tuos pačius rezultatus. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad varnų pažintinių įgūdžių vystymosi greitis yra gana didelis, o paukščių intelektas jau yra visiškai susiformavęs per keturis mėnesius. Šiame amžiuje varnos tampa labiau nepriklausomos nuo tėvų ir pradeda pačios atrasti ekologines bei socialines buveines.

Tyrėjai nustatė, kad, išskyrus erdvinę atmintį, keturių mėnesių varnų pažintiniai gebėjimai buvo labai panašūs į suaugusių beždžionių gebėjimus. Jos, kaip ir primatai, galėjo įvertinti aplinkinį fizinį pasaulį ir bendrauti tarpusavyje.

Iš bandomųjų priemonių varnoms geriausiai sekėsi suvokti santykinius skaičius, o prasčiausiai — su kliūtimis, kurios išbando erdvinę atmintį. Tuo pačiu lygiu, kaip ir beždžionės, jos išsiugdė sudėtingo kolektyvinio bendravimo įgūdžius.

Autoriai spėja, kad varnos šiuos įgūdžius lavino reaguodamos į gyvenimą nuolat besikeičiančioje aplinkoje, kur išgyvenimas ir dauginimasis priklauso nuo individų bendradarbiavimo.

Tyrėjai pažymi, kad jų rezultatai patvirtina bendrą aukšto varnų intelekto vertinimą ir prielaidą, kad specifinės paukščių smegenų žievės architektūros nebuvimas netrukdo lavinti pažintinius įgūdžius.

Mokslininkai planuoja savo būsimuose tyrimuose daugiau dėmesio skirti ontogenezės ir kognityvinės veiklos santykiui.

Tegai:
varna
 Pfizer/BioNTech vakcina

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė Pfizer vakcinos tiekimo atnaujinimo datą 

(atnaujinta 12:38 2021.01.16)
Sveikatos apsaugos ministerija pranešė gavusi "Pfizer" ir "BioNTech" atsakymą, kur paskelbas tiekimo apimties atkūrimo laikas. Be to, teigiama, kad bendrovės nuo vasario vidurio tariamai padidins siuntų kiekį

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Lietuvos ministrės pirmininkės patarėja sveikatos klausimais Živilė Simonaitytė paskelbė "Pfizer" ir "BioNTech" pranešimą, kuriame buvo pranešta apie vakcinų tiekimo į respubliką atkūrimą nuo sausio 25 dienos. Apie tai ji rašė savo Facebook puslapyje.

Vakar tapo žinoma, kad įmonės per kitas keturias savaites perpus sumažins vakcinų tiekimą Lietuvai. Po to šeši ES šalių ministrai, įskaitant Baltijos šalis, paprašė EK pagreitinti vakcinų pristatymą.

Živilės Simonaitytės cituojamoje ištraukoje teigiama, kad "Pfizer" ir "BioNTech" sukūrė planą padidinti gamybą Europoje ir per antrąjį ketvirtį išsiųsti žymiai daugiau vakcinos dozių.

"Dieną užbaigėme su žinia, kad tiekimas nuo sausio 25 dienos bus atstatytas", — sakoma pranešime.

Į situaciją reagavo ir Vilniaus universitetinės klinikinės ligoninės "Santaros" gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto darbuotojas Vytautas Kasiulevičius.

"Sveikatos apsaugos ministerija kartu su kolegomis iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos ir Švedijos pademonstravo, kaip reikia ne verkti, o veikti. Pfizer sausio 25 dieną atstatys vakcinos tiekimo apimtis, vasario mėnesį praradimai bus kompensuoti.", — savo Facebook puslapyje rašė jis.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 166 tūkstančiai koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 2,4 tūkstančio žmonių.

Karantinas šalyje galioja iki sausio 31 dienos. Numatytas priemones planuojama peržiūrėti sausio 17 dieną.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
Pfizer/BioNTech, vakcina
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Ignalinos AE išmontavimo darbai

Ignalinos AE išmontuota virš 7 tūkst tonų įrangos ir betono

(atnaujinta 10:54 2021.01.16)
Virš 7 tūkst. tonų (7 411 tonų) radioaktyviųjų atliekų apdorota ir išvežta kaip neradioaktyvios atliekos bei galės būti realizuota aukcionuose

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Per praėjusius metus  Ignalinos atominėje elektrinėje  buvo išmontuota 4 212 tonų įrangos bei 3 579 tonų betono atliekų, rašoma įmonės pranešime.

Virš 7 tūkst. tonų (7 411 tonų) radioaktyviųjų atliekų apdorota ir išvežta kaip neradioaktyvios atliekos bei galės būti realizuota aukcionuose.

Pabrėžiama, kad per visą jėgainės eksploatavimo nutraukimo laikotarpį nuo 2010 metų buvo išmontuota beveik 64 tūkst. tonų (63 957 tonos) įrangos ir betono atliekų. Iki eksploatavimo nutraukimo pabaigos 2038 m. IAE liko išmontuoti 108 tūkst. tonų (108 009 tonos) įrangos.

2020 metais buvo atliekami didelės apimties 2-jo bloko turbinų salės išmontavimo darbai, išmontuota 97 proc. turbinų salės įrangos. Didžioji dalis išmontuotos įrangos praėjusi užterštumo radionuklidais patikrinimą parduodama aukcionuose kaip metalo laužas. Likusi dalis išmontuotos įrangos laikinai saugoma įmonės teritorijoje iki pervežimo galutiniam dėjimui į atliekynus.

Išmontavimo ir dezaktyvavimo darbai atliekami pagal nustatytą darbų grafiką IAE personalo jėgomis. Darbai finansuojami Tarptautinio Ignalinos eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo ir Ignalinos programos lėšomis.

IAE buvo vykdomi ir nebenaudojamų statinių griovimo darbai. 2020 metais IAE teritorijoje nugriauta 11 nebenaudojamų statinių, iš kurių pagal kategoriją 3 priskiriami ypatingiems statiniams, 7 – neypatingiems ir 1 nesudėtingiems. 2021 m. planuojama nugriauti dar 11 nebenaudojamų statinių.

Ignalinos AE demontavimas

Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009 metais Europos Sąjungos reikalavimu. Tada prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimo darbai.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad elektrinės uždarymas paskatino staigų elektros energijos kainų šuolį respublikos gyventojams, taip pat pakenkė Lietuvos ekonomikos konkurencingumui.

Išmontavimo darbus planuojama baigti 2038 metais.

IAE eksploatavimo nutraukimą lydi korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais Ignalinoje pasikeitė keli direktoriai, vienas iš jų yra susijęs su neteisėtu elektrinės turto pardavimu.

Tegai:
Ignalinos AE

NATO generalinis sekretorius nori pradėti bendradarbiauti su Baidenu

(atnaujinta 13:04 2021.01.16)
Jis taip pat pažymėjo, kad, jo manymu, labai svarbu nubausti už Kapitolijaus išpuolį atsakingus asmenis

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. NATO generalinis sekretorius tikisi ramaus valdžios perdavimo JAV ir nori pradėti dirbti su Džo Baidenu, praneša RIA Novosti.

"Turi būti gerbiami rinkimų rezultatai. Turime įsitikinti, kad yra gerbiamos mūsų demokratinės vertybės. Aš tikiu demokratinėmis JAV institucijomis, tikiuosi taikaus valdžios perdavimo ir tikiuosi pradėti bendradarbiauti su būsimu JAV prezidentu Džo Baidenu", — ketvirtadienį jis sakė bendroje spaudos konferencijoje Briuselyje su Mauritanijos prezidentu Mohammadu Ouldu Gazouani.

Stoltenbergas sakė, kad Baidenas palaiko transatlantinį bendradarbiavimą NATO.

Aljanso generalinis sekretorius taip pat pažymėjo, kad, jo manymu, svarbu nubausti už Kapitolijaus išpuolį atsakingus asmenis. "Svarbu, kad už užpuolimą prieš Kapitolijų atsakingi asmenys būtų atskaitingi", — sakė jis.

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, NATO