Gruodžio 15-oji

Kokia šiandien diena: gruodžio 15-osios šventės

(atnaujinta 23:22 2020.12.14)
Nuo gruodžio 15 dienos iki metų galo lieka 16 dienų, dienos ilgis — 7 val. 17 min., šią dieną minima Tarptautinė arbatos diena

Gruodžio 15 yra 349-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 350-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 16 dienų.

2020 metų gruodžio 15 dieną saulė teka 08:35, leidžiasi 15:52, dienos ilgis — 07 val. 17 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Celsas, Čiovyda, Čiovydas, Gaudas, Gaudencija, Gaudenis, Gaudenė, Gaudė, Justas, Kristijonas, Kristijona, Libertas, Libartė, Lygauda, Lygaudas.

Šią dieną minima Tarptautinė arbatos diena.

Po Pasaulinių socialinių forumų pasitarimų, kurie vyko 2004 metais Mumbajuje ir 2005 metais Porto Alegre, Švietimo ir komunikacijos centro (CEC) iniciatyva 15 gruodžio yra patvirtinta Tarptautine arbatos diena (International Tea Day).

Pagal populiarumą arbata yra antroje vietoje po vandens visame pasaulyje tarp įvairių amžiaus grupių. Jos ekstraktai naudojami kvepalų, kremų, šampūnų ir net alkoholinių gėrimų gamyboje. Be to arbata yra turtinga vitaminais ir neturi kalorijų.

Naujausi tyrimai rodo, kad arbata, kaip vaisiai ir uogos, privalo būti įrašyti į sveikos mitybos produktų sąrašą. Arbatos lapeliuose esantys antioksidantai padeda atsistatyti ląstelėms po streso, ilgai pabuvus saulėje, dirbant su cheminėmis medžiagomis.

Be to, šią dieną minima Lietuvos teismų diena.

2016 metais Lietuvos Respublikos Seimui pritarus, gruodžio 15-oji buvo paskelbta atmintina — Lietuvos teismų — diena.

Ši data pasirinkta neatsitiktinai. 1918 metais, kai Lietuvos Taryba Vasario 16-ąją paskelbė Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atkūrimą, pirmasis Nepriklausomos Lietuvos teisingumo ministras profesorius Petras Leonas išleistu įstatymu įsteigė Nepriklausomos Lietuvos teismus ir gruodžio 15 d. paskelbė Lietuvos teismų diena. Lietuvos teismuose ši diena kasmet buvo minima 1918–1940 metais.

Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo pataisa dėl gruodžio 15-osios paskelbimo atmintina diena buvo siekiama įtvirtinti, pagerbti ir priminti visuomenei apie teismus, jų įnašą į valstybės ir visuomenės klestėjimą ir gerovę, pažymėti istoriškai svarbią su Lietuvos teismų veikla susijusią dieną. Šio įstatymo keitimo aiškinamajame rašte pažymima, jog šiuo pakeitimu taip pat siekiama paskatinti teisėjus ir kitus teismų sistemos darbuotojus labiau susitelkti sprendžiant Lietuvos valstybei kylančius naujus iššūkius ir atkreipti visuomenės dėmesį į šios profesijos atstovus, jų nuopelnus Lietuvai ir atliktų darbų reikšmę įgyvendinant teisingumą.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1881 metais gimė literatė bei knygų leidėja Julė Pranaitytė. Mirė 1944 metais JAV.

1926 metais gimė Juozas Gudavičius, baletmeisteris, pedagogas, Valstybinio dainų ir šokių ansamblio "Lietuva" vadovas (1946—1967 m.).

1939 metais Lietuvos valdžia uždarė Vilniaus Stepono Batoro universitetą.

1989 metais Lietuvos Komunistų partija paskelbė atsiskirianti nuo Tarybų Sąjungos Komunistų partijos.

1990 metais buvo įkurta Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija.

1992 metais buvo pasirašyta Lietuvos ir Norvegijos bevizio režimo sutartis.

1999 metais Ruklos mokomajame pulke buvo įkurtas pirmasis karo policijos būrys.

1996 metais mirė aktorius, poetas Kęstutis Genys. Gimė 1928 metais.

2004 metais Vilniuje mirė vienas iš lietuvių archeologijos pradininkų Pranas Kulikauskas. Gimė 1913 metais.

2010 metais Europos parke atidengta Belgijos menininko Damien Moreau (Demjeno Moro) skulptūra "Prigulusi moteris".

2011 metais Česlovo Milošo metų premija paskirta monografiją "Lietuviškieji Česlovo Milošo kontekstai" parengusiems Viktorijai Daujotytei ir Mindaugui Kvietkauskui.

2012 metais Nacionaline kultūros ir meno premija įvertintas lėlių teatrų scenografas Vitalijus Mazūras.

Ši diena pasaulio istorijoje

1859 metais gimė tarptautinės kalbos — esperanto — pradininkas Liudvikas Lazaris Zamenhofas. Mirė 1917 metais.

1854 metais pirmoji gatvių valymo mašina buvo pirmą kartą išbandyta Filadelfijoje.

1891 metais kanadietis Džeimsas Naismitas išrado krepšinį.

1939 metais Atlantoje įvyko legendinio filmo "Vėjo nublokšti" premjera.

1939 metais JAV pagaminta pirmoji nailono partija. 

1964 metais Kanados parlamentas nusprendė, kad naująją šalies nacionalinę vėliavą puoš raudonas klevo lapas baltame fone.

1966 metais mirė animacinių filmų pradininkas amerikietis Voltas Disnėjus (Walter Elias Disney). Gimė 1901 metais.

1994 metais buvo išleista naršyklė Netscape Navigator 1.0.

1995 metais Europos Sąjungos lyderiai numatomą įvesti bendrą valiutą pakrikštijo euro vardu.

2005 metais pirmieji Irako Atstovų Rūmų deputatų rinkimai po 2005 metų spalio 15 d. konstitucijos priėmimo.

2010 metais JAV žurnalas "Time" 2010 metų svarbiausiu žmogumi paskelbė socialinio tinklo "Facebook" įkūrėją Marką Cukerbergą.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (193)
Upė

Sausio 24 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 10:39 2021.01.23)
Dvyniams rekomenduojama nesivelti į ginčus su artimaisiais, Šauliams tinkama diena pasirūpinti savo išvaizda, Žuvims derėtų skirti daugiau dėmesio namų ruošai, palaikyti tvarką

Rytoj būsite linkęs išsiaiškinti visus neišspręstus klausimus — nuo darbo iki asmeninio gyvenimo. Jei pavyks išlaikyti savo jausmus, turite visas galimybes išspręsti bet kokią problemą ir priimti vienintelį teisingą sprendimą. Tačiau būkite atsargūs, ši diena kupina audringų aistrų! Rytoj temperamentas žada būti geriausias. Pasinaudokite tuo suteikdami laisvę teigiamiems jausmams, tačiau turėtumėte būti atsargūs su neigiamais. Negalima surengti demonstracijos su savo mylimuoju, kitaip galite pasiekti beveik pertrauką. Ir būkite atsargūs kalbėdami: rytoj pora atsitiktinių žodžių gali sukelti rimtą skandalą.

Avinas (03.21-04.20) Šiuo laikotarpiu turėtumėte sulėtinti tempą: ne visi jūsų veiksmai bus sėkmingi. Dabar reikia susilaikyti nuo neigiamų emocijų. Geriau energiją nukreipkite ne į parodymą, o į kūrybinius tikslus: pavyzdžiui, atlikite bendrą namo valymą.

Jautis (04.21-05.21) Ši diena yra puiki pradžia keisti viską savo gyvenime, kas šiuo metu jums netinka. Neapleiskite planų, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo drąsūs. Net jei iš pradžių aplinkybės nėra palankios jums, galėsite įgyvendinti savo planus.

Dvyniai (05.22-06.21) Ši diena tinkama sutvarkyti daiktus. Būtina išanalizuoti anksčiau padarytas klaidas. Asmeniniame gyvenime galimi sunkumai. Santykiuose su artimaisiais gali kilti nesusipratimų dėl ilgai trukusių nuoskaudų.

Vėžys (06.22-07.22) Diena tinkama darbui su informacija. Stenkitės artimiau bendrauti su šeimos nariais, giminaičiais, tėvais — jie išgelbės jus nuo neapgalvotų žingsnių. Venkite vienišumo, paįvairinkite laisvalaikį, užpildykite savo gyvenimą ryškiomis spalvomis.

Liūtas (07.23-08.23) Ši diena gali būti susijusi su kai kuriais netikėtumais, staigiais nutikimais, dėl kurių turėsite sulaužyti savo planus ir spręsti visai kitus norimus klausimus. Dabar nėra geriausias laikas pakeisti savo įvaizdį: dažyti plaukus, keisti šukuoseną ir drabužių stilių. Sportavimas turės teigiamą poveikį.

Mergelė (08.24-09.22) Dabar reikia pademonstruoti savo ryžtą. Diena kupina pagundų ir viliojančių galimybių. Jei norite priimti teisingą sprendimą, turite sutelkti dėmesį ne į savo norus, o į šeimos narių ir artimųjų interesus.

Svarstyklės (09.23-10.22) Diena gali pasirodyti nelabai gera, nes nebus stabilumo ir pasitikėjimo savimi jausmo. Prašau sau malonių smulkmenų, nusipirk tai, apie ką seniai svajojai. Norint gerai jaustis, prasminga pradėti sveikatingumo procedūrų kursą.

Skorpionas (10.23-11.21) Kliūčių gali atsirasti ten, kur jų visai nesitikėtumėte. Atidėkite parodymą ir ieškokite kaltininko. Didžiausią dėmesį skirkite aktualiems klausimams spręsti. Nepamirškite palaikyti artimųjų ir neatsisakykite sau pagalbos. Stenkitės daugiau pailsėti ir nepamiršti tinkamo miego.

Šaulys (11.22-12.21) Galite planuoti bet kokio sudėtingumo užduotis, jos jums nebus problema. Dovanokite dovanas aplinkiniams. Išnaudokite vakarą rūpindamiesi savo išvaizda, asmeniniais pomėgiais.

Ožiaragis (12.22-01.20) Kol kas neverta imtis naujų dalykų. Bet kokie veiksmai, žodžiai ir net mintys turi būti atidžiai stebimi. Verta pakeisti apkrovos grafiką, taip pat pakoreguoti mitybą. Tai padės jums būti efektyvesniems ir energingesniems.

Vandenis (01.21-02.19) Diena prabėgs sparčiu tempu ir bus turininga. Turėsite išleisti daug pastangų. Šis laikotarpis nėra labai sėkmingas naujiems pažįstamiems. Net ir mylimas žmogus gali sukelti dirginimo priepuolius. Bet reikia kontroliuoti save.

Žuvys (02.20-03.20) Atsiduokite namams ir šeimai. Jei dar nesutikote gyvenimo draugo, tada yra didelė tikimybė, kad tai įvyks būtent dabar. Jums tereikia atidžiau pažvelgti į aplinkinius žmones ir nebūti per daug kritiškiems.

Tegai:
horoskopas
Vilnius

Lietuva dar tik pradeda valdyti COVID-19 pandemiją, mano ekspertas

(atnaujinta 16:48 2021.01.23)
Zemlys-Balevičius taip pat pastebėjo staigų koronaviruso tyrimų kiekio sumažėjimą, palyginus su piko periodu

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Logaritminė skalė rodo, kad Lietuva dar tik pradeda valdyti koronaviruso epidemiją, sakė mokslininkas, prezidento suburtos Sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.

"Logaritminė skalė parodo kad dar tik pradedam valdyti epidemiją. Nors kritimas buvo nuo 3000 7 dienų vidurkio per piką iki 1000 7 dienų vidurkio dabar, logaritminėje skalėje tai neatrodo įspūdingai. Lapkričio mėnesį buvo galima kalbėti apie augimo sulėtėjimą, dabar po truputį matosi kritimo sulėtėjimas. Tam spėju nemažai įtakos daro testavimo ženklus sumažėjimas. Piko metu darėm 95k testų per savaitę, dabar darom 60k", — rašo Zemlys-Balevičius savo "Facebook" paskyroje.

Eksperto vertinimu, taip susiję su sumažėjusių profilaktiniu testavimu nuo COVID-19 ir bendru epidemijos atslūgimu, tačiau "atsiradusių testavimo pajėgumų neišnaudoti yra per didelė prabanga".

Pasak Zemlio-Balevičiaus, didžiausias kritimo dalį sudaro testai mobiliuose punktuose, kuriuose nuo piko testavimas krito per pusę (nuo 36k per savaitę piko metu iki 15k per savaitę dabar). Tuo pačiu metu, pasak eksperto, kadangi į mobilius punktus testuotis siunčia NVSC, tai "dar vienas akmuo į šios įstaigos daržą".

Nepaisant to, ekspertas mano, kad "bendrai paėmus tai optimizmo daug, bet atsiplaiduoti negalima".

Šiuo metu Lietuvoje nuo pandemijos pradžios nustatyta apie 176 tūkst. COVID-19 atvejų, mirė beveik 2 630 pacientų. Šeštadienio rytą respublikoje per dieną buvo atlikta 9 220 koronaviruso tyrimų, visą laiką buvo atlikta 1 860 713 tyrimų.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
COVID-19 Lietuvoje: per parą daugiau nei 1000 naujų atvejų
Pirmą kartą į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą įtrauktas įmones VMI informuos asmeniškai
Penktadienį nenustatyta nė vieno nuteistųjų užsikrėtimo koronavirusu atvejo
Egiptas

Archeologai Egipte rado 54 senovinius sarkofagus

(atnaujinta 09:02 2021.01.23)
Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Archeologai Sakaro nekropolyje, į pietus nuo Kairo, atrado 54 medinius sarkofagus, kurių amžius daugiau nei 3 tūkstančiai metų, praneša Reuters.

Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą.

Archeologų darbui vadovavo Zahi Hawassas. Tarp svarbių radinių yra seni stalo žaidimai, figūrėlės ir kaukės, kurie taip pat datuojami Naujosios Karalystės laikotarpiu.

"Visi šie atradimai perrašys Sakaro ir Naujosios Karalystės istoriją", — sakė Hawassas.

Anksčiau toje pačioje vietoje senovės Egipto vėlyvojo laikotarpio (662–332 m. pr. m. e.) ir Ptolemėjo epochos (332–30 m. pr. Kr.) buvo rasti sarkofagai ir daiktai.

Archeologai nekantrauja pristatyti naujai atrastus artefaktus plačiajai visuomenei, nes Egipto turizmo pramonę labai paveikė koronaviruso pandemija. Turistų skaičius 2020 metais sumažėjo iki 3,5 mln., tuo tarpu 2019 metais jų buvo 13,1 mln.

Tegai:
Egipto piramidės, Egiptas