Pasienietis

Lietuvoje gali būti paskelbta nepaprastoji padėtis dėl COVID-19

(atnaujinta 20:49 2020.12.17)
Gruodžio 16 d. Lietuvoje įsigaliojo sugriežtintas karantinas. Jis įvestas iki sausio 3 dienos. Naujos priemonės riboja vidinį judėjimą ir kontaktus tarp žmonių

VILNIUS, gruodžio 17 — Sputnik. Seimas yra pasirengęs svarstyti nepaprastosios padėties įvedimą šalyje dėl koronaviruso pandemijos, sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Paskutinė diena prieš karantiną Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Aš manyčiau, kad dėl nepaprastosios padėties esant reikalui, šį klausimą reikės svarstyti. Dabar viliuosi, kad tie apribojimai, kurių imtasi, pasieks rezultatą. Ir kad užsikrėtimų ir mirčių skaičius kris. Matysime jau labai greitai, ar tos priemonės pasiteisino", — sakė ji.

Pagal įstatymą nepaprastoji padėtis Lietuvoje gali būti įvesta Seimo sprendimu. Tai leistų paskelbti komendanto valandą ir apriboti tam tikras teises ir laisves.

Lietuvoje iš viso užfiksuota daugiau nei 103 tūkstančiai COVID-19 atvejų, pasveiko daugiau kaip 45 tūkstančiai žmonių ir 933 mirė.

Griežtesnis karantinas tęsis iki sausio 3 dienos. Naujosios taisyklės yra gana griežtos: gyventojų kelionės už savivaldybės teritorijos ribų yra ribotos, draudžiami artimi daugiau nei vienos šeimos ar namų ūkio kontaktai. Be to, parduotuvių veikla yra ribota.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, nepaprastoji padėtis, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1413)
Dar šia tema
Premjerė pranešė apie galimą prekybos nebūtinomis prekėmis ribojimą
Gydytojų nepripūsi: Santaros medikai perspėjo apie sunkią situaciją ligoninėse
Apsipirkinėjo lyg prieš apokalipsę: kaip prieš karantiną užsidarinėjo Vilniaus parduotuvės
Kelias, archyvinė nuotrauka

Vairuotojai įspėjami: eismo sąlygas sunkina plikledis ir rūkas

(atnaujinta 07:14 2021.02.26)
Pietryčių ir rytų Lietuvoje eismo sąlygas sunkina rūkas, matomumas vietomis sumažėjęs ir siekia iki 50 metrų

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Šį rytą sudėtingesnės eismo sąlygos dėl plikledžio Švenčionių, Trakų ir Šalčininkų rajonuose, praneša Automobilių kelių direkcija.

Žiema
© Sputnik / Павел Львов

Įspėjama, kad slidžių kelių ruožų čia gali pasitaikyti krašto ir rajoniniuose keliuose.

Likusioje šalies dalyje magistralinių, krašto ir didesnio eismo intensyvumo rajoninių kelių dangos šlapios arba drėgnos. Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai išlieka slidūs, provėžoti, vietomis padengti prispausto ar pažliugusio sniego sluoksniu.

Vairuotojų prašoma būti atidžiais, neskubėti ir laikytis saugaus atstumo.

Pietryčių ir rytų Lietuvoje eismo sąlygas sunkina rūkas, matomumas vietomis sumažėjęs ir siekia iki 50 m. Šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 3 iki 7 laipsnių šilumos.

Taip pat informuojama, kad dienos metu eismo sąlygas sunkins gūsingas vėjas.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną vietomis numatomas silpnas lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia oro temperatūra nuo 3 iki 8 laipsnių šilumos.

Tegai:
orai, Automobilių kelių direkcija
Ligoninės palata

SAM: atnaujinta į gydymo įstaigas vykstančių asmenų testavimo dėl COVID-19 tvarka

(atnaujinta 17:51 2021.02.25)
Pažymima, kad toli nuo gydymo įstaigų gyvenantiems žmonėms, jei šiems reikalinga planinė operacija, vaistų lašinimas ar kitos gydymo paslaugos, nereikės rūpintis, kaip nuvykti į kitame rajone ar regione esančią ligoninę dėl koronaviruso tyrimo

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Norint užtikrinti efektyvų koronaviruso tyrimų atlikimą prieš stacionarines paslaugas ir medicininę reabilitaciją, atnaujinta tyrimų dėl COVID-19 tvarka, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Pabrėžiama, kad atsirado galimybė tokiems pacientams atlikti tyrimą paimant ėminį iš paciento nosiaryklės ir ryklės mobiliame punkte. 

"Nuo šiol ėminys tyrimui dėl COVID-19 pacientams prieš vykstant gydytis į ligoninę dėl planinės stacionarinės paslaugos, dienos chirurgijos paslaugos ar dienos stacionaro paslaugos bei medicininei reabilitacijai galės būti paimamas ne tik ligoninėje bet ir mobiliame punkte", — teigiama pranešime.

Pažymima, kad toli nuo gydymo įstaigų gyvenantiems žmonėms, jei šiems reikalinga planinė operacija, vaistų lašinimas ar kitos gydymo paslaugos, nereikės rūpintis, kaip nuvykti į kitame rajone ar regione esančią ligoninę dėl koronaviruso tyrimo.

Tuo pačiu, ėminys tyrimui turi būti paimamas ne vėliau kaip prieš 72 val. ir iki stacionarizavimo asmuo privalo laikytis izoliacijos reikalavimų. Asmenys, norintys, kad jiems būtų paimtas ėminys tyrimui mobiliame punkte, turės registruotis elektroniniu būdu.

Tegai:
koronavirusas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1413)
Vilnius

Ekonomistas papasakojo, kieno sąskaita Lietuva gali pritraukti migrantus

(atnaujinta 07:39 2021.02.26)
Tuo pat metu respublika turi išspręsti kai kurias problemas, kad sukurtų palankesnes sąlygas migrantams

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Lietuva turi galimybę pritraukti migrantus, mano "Luminor" ekonomistas Žygimantas Mauricas. Apie tai jis rašė savo Facebook paskyroje.

Pasak jo, skaitmeninės ekonomikos amžiuje Europoje vyksta didmiesčių tuštėjimo metas. Tuo tarpu Lietuvoje nėra didelių miestų, o nekilnojamojo turto kainos yra žemos, tai sukuria galimybę pritraukti į respubliką "skaitmeninius klajoklius", emigravusius iš šalies lietuvius, baltarusius.

Tačiau, pasak Maurico, tam reikia investuoti į miesto infrastruktūrą bei sudaryti palankią mokestinę (pvz. mažinti darbo jėgos apmokestinimą) ir reguliacinę aplinką (pvz. skaitmenizuoti viešąjį sektorių)

"Iššūkiai: Lietuvos klimatas nėra labai švelnus (ypač žiemomis), tad mes jausime vis didesnę konkurenciją su Pietų Europos šalimis (pvz. Kanarų salos, Kipras, Portugalija, Graikija), kurių dalis jau taiko ir mokestines lengvatas, siekdamos prisivilioti "skaitmeninius klajoklius", — teigė ekonomistas.

Be to, pasak Maurico, Lietuvos miestai nėra pasirengę neišvengiamai priemiesčių plėtrai. Jis mano, kad tam reikėtų skirti daugiau dėmesio, pavyzdžiui, kuriant satelitinius miestelius su visa infrastruktūra ir neleisti statyti namų plyname lauke, kaip kas nori, kaip tai šiuo metu vyksta.

Jau kelis dešimtmečius Lietuvoje vyksta demografinė krizė, sukėlusi rimtą ekspertų, kurie prognozuoja tolesnį gyventojų skaičiaus mažėjimą, nerimą. Demografai mano, kad Lietuva šią situaciją sugebės įveikti tik migrantų iš kitų šalių sąskaita.

Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA) prognozuoja, kad iki 2050 metų šalis taps ketvirta pagal gyventojų senėjimą Europoje. Priežastis bus didelė emigracija ir mažas gimstamumas.

Tegai:
Žygimantas Mauricas, migrantai, Lietuva