BelAE

Ekspertas: Lietuvos valdžia nori priversti gyventojus bijoti BelAE

(atnaujinta 18:02 2020.12.18)
Baltarusijos branduoliniame objekte klausimas apie riziką yra visiškai uždarytas, tai patvirtino tarptautinės reguliavimo institucijos, mano ekonomistas Vladislavas Ginka

VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Lietuva eskaluoja tuos mitus, kurie leidžia jai atitraukti dėmesį nuo realių problemų, interviu Sputnik Lietuva sakė Nacionalinės ekonomikos ir viešojo administravimo akademijos prie Rusijos Federacijos prezidento dėstytojas Vladislavas Ginka.

Didžiausia Lietuvos vandentvarkos įmonė "Vilniaus vandenys" pradėjo pasirengimą galimai avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje. Pasirengimo tikslas — kad blogiausio scenarijaus atveju Vilniaus miestas neliktų be vandens.

Savo iniciatyva bendrovė parengė du planus: vieną — jei įvyktų branduolinė avarija ir radiacinė tarša iš Astravo AE pasiektų per Neries upę, o kitas planas siejamas su tarša, jei ji pasiektų Vilniaus apskrities teritoriją per atmosferą.

"Čia paprasčiausiai eskaluojamas kažkokio pavojaus vaizdas, kuris teoriškai turėtų nukreipti šalies gyventojų dėmesį nuo problemų, susijusių su Lietuvos ekonomikos plėtros strategijos nebuvimu ir kai kuriomis kitomis problemomis. Baimė yra būdas nukreipti dėmesį nuo kai kurių realių problemų. Tokia manipuliacinė technika, kuri yra visiškai be pagrindo, nes su atomine energija viskas aišku, jei ją stato "Rosatom". Aišku, kad yra TATENA, aišku, kad projektas buvo svarstomas kelerius metus, taip pat vyko statybos. Visos tarptautinės reguliavimo institucijos žinojo. Jie visi atvyko su inspekcija. Visi jie padarė teigiamą išvadą. Čia apskritai klausimas yra visiškai uždarytas dėl rizikos egzistavimo", — sakė jis.

Ginka mano, kad Vilniaus politika sukels nepagrįstą gyventojų baimę, o blogiausiu atveju — širdies ir kraujagyslių ligas.

BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios aršiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Lietuva gana ilgai negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis naudodama savo turimą ryšį su Rusija.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (494)
Dar šia tema
Ieško kaltų: Baltarusija atsakė į Lietuvos pretenzijas dėl BelAE
Ekspertas: Minskas neturi stimulo sutikti su Lietuvos reikalavimais BelAE klausimu
Lietuva sukūrė gyventojų aprūpinimo vandeniu planą "nelaimės BelAE" atveju
Plikledis

Atskleista, kokių orų tikėtis per ateinančias 10 dienų

(atnaujinta 11:34 2021.01.21)
Tikėtina, kad savaitgalį ir kitą savaitę šalies gyventojai sulauks ne vieno pietinio ciklono su lietumi, šlapdriba ir sniegu

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Į Lietuvą plūsta ir artimiausiu metu plūs šiam metų laikui labai šilta oro masė.

"Iš dalies tokį atšilimą lemia Šiaurės jūroje esantis labai galingas ciklonas, kuris lyg konvejeris neša šiltą orą iš pietvakarių. Lietuvoje atlydys, bet šalia kitas pavojingas reiškinys — naktimis vis susiformuosiantis plikledis. Gerai bent jau tai, kad nebus labai niūru ir dažnai pasirodys saulė", — rašo "Orai ir klimatas Lietuvoje" savo Facebook paskyroje.

Prognozuojama, kad orai bus itin nepastovūs.

Tikėtina, kad savaitgalį ir kitą savaitę šalies gyventojai sulauks ne vieno pietinio ciklono su lietumi, šlapdriba ir sniegu.

Pabrėžiama, kad pietiniai ciklonai dažnai pateikia staigmenų, todėl prognozės gali dažnai keistis. Tuo tarpu, stiprių šalčių artimiausias 10 dienų nenusimato.

Tegai:
orai, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvoje valandinis elektros suvartojimas buvo didžiausias per 29 metus
Šaltis po savaitgalio iš Lietuvos dar nesitrauks
Visoje Lietuvoje fiksuojamas padidėjęs oro užterštumas
Neris Vilniuje

Neries upėje pakilo vandens lygis

(atnaujinta 12:07 2021.01.21)
Pabrėžiama, kad šiandien ryte toje pačioje vietoje vandens lygis pakilo iki 377 cm

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vilniuje, Neries upėje, užfiksuotas kylantis upės vandens lygis, teigiama Hidrometeorologijos tarnybos Facebook puslapyje.

Elektros perdavimo linijos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pranešime teigiama, kad trečiadienį vandens lygis buvo 357 cm, retas ižas ir priekrantės ledas.

Pabrėžiama, kad šiandien ryte toje pačioje vietoje vandens lygis pakilo iki 377 cm. Tuo pačiu pažymima, kad vandens lygis per dvi paras pakilo 185 cm.

Pažymima, kad sausio mėnesio aukščiausia daugiametė reikšmė yra 505 cm. 

Tegai:
vandens lygis, Neris
Dar šia tema
Vairuotojai įspėjami: eismo sąlygas sunkina slidi kelio danga
Žiema tikrai įsibėgėja: sekmadienio naktį numatomas stiprus šaltis