Kalėdų senelis

Gydytojai įvardijo pavojingiausią Kalėdų Senelio aksesuarą 2020 metais

(atnaujinta 00:33 2020.12.20)
Specialistai patarė prekybos centre sutikus šiek tiek suprakaitavusį Kalėdų Senelį, neskubėti mestis į jo glėbį, be to, nenaudoti kitų žmonių naujametinių aksesuarų, tokių kaip Kalėdų Senelio barzda, maskaradinės kaukės, kepurės

VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. Koronaviruso pandemijos metu Kalėdų Senelio barzda tampa pavojingu atributu, todėl, susitikus su Naujųjų metų burtininku, neverta leisti jam priartėti per arti, mano RIA Novosti apklausti gydytojai.

"Paprastų piliečių kostiumuotos metamorfozės į pasakų herojus yra labai abejotinas džiaugsmas dabartinėmis Naujųjų metų šventėmis. Daugelis karnavalinių kostiumų elementų šiandien gali kelti grėsmę aplinkiniams. Barzda iš vatos, raudona skranda ir jaukios Kalėdų senelio kumštinės pirštinės — įprasti Naujųjų metų pagrindinio veikėjo atributai — gali tapti uždelsto sprogimo bomba, nes koronavirusas gali gyventi ant audinių ir panašiose medžiagose", — pasakė epidemiologė Olga Nenastina.

Žinoma, pažymi Nenastina, koronaviruso gyvenimo trukmei turi įtakos įvairūs veiksniai, visų pirma — medžiagos tipas ir tekstūra, aplinkos sąlygos.

"Viruso gyvenimo trukmė gali svyruoti nuo keturių valandų iki vienos savaitės", — pabrėžė gydytoja.

Pavyzdžiui, ant medvilnės, dėl jos poringumo ir erdvumo, džiūvimas vyksta greičiau, o tai reiškia, kad COVID-19 gyvenimo trukmė yra labai trumpa, o ant odos, poliesterio, vinilo, bet kurios kitos sintetinės medžiagos — gerokai daugiau, paaiškino specialistė. Jei lygias medžiagas galima nuvalyti dezinfekciniu tirpalu, tai kartūnas arba plaušinė sugers skystį, ir jis netolygiai pasiskirstys jų viduje.

"Svarbu suprasti, kad drėgna aplinka yra palanki koronavirusui, džiūvimo metu jis žūva. Todėl prekybos centre sutikę šiek tiek suprakaitavusį Kalėdų Senelį, neskubėkite mestis į jo glėbį", — pataria Nenastina.

Medicinos mokslų daktarė, virusologė, profesorė Jelena Malinikova mano, kad tokie daiktai kaip galvos apdangalas, maskaradinė kaukė, kostiumas turėtų būti grynai individualūs.

"Reikia suprasti, kad šiandien šie dalykai turėtų būti individualūs. Rekomenduoju prisiminti, kad nesaugu naudotis kitų žmonių skrybėlėmis, maskaradinėmis kaukėmis, kostiumais. Šie daiktai turėtų būti išskirtinai asmeniški, jie neturėtų būti perduoti niekam", — pasakė specialistė.

Taip yra dėl to, pridūrė profesorė, kad žmogus ne visada gali žinoti apie užsikrėtimą ir, naudodamasis asmeniniais kitų žmonių daiktais, rizikuoja jiems perduoti virusą.

Anot medicinos mokslų daktaro, imunologo, ypač pavojingų infekcijų specialisto Vladislovo Žemčiugovo, daug kas priklauso ir nuo infekcinės viruso dozės.

"Kalbama apie infekcinės viruso dozės dydį. Nevėdinamose ir ankštose patalpose jis plis daug greičiau", — pasakė Žemčiugovas.

Paklaustas, ar yra tikimybė užsikrėsti koronavirusu, vieni kitiems perduodant naujametinius aksesuarus, tokius kaip Kalėdų Senelio barzda, maskaradinės kaukės, kepurės, gydytojas pasakė: "Tikimybė didelė, to tikrai neverta daryti. Paliesdami šiais daiktais burną ir akis, žmonės rizikuoja gauti viruso dozę per gleivinę".

Tegai:
koronavirusas, Kalėdų Senelis, Kalėdos
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1161)
Žiema

Sinoptikai praneša apie šalį užklupsiančią pūgą

(atnaujinta 12:01 2021.01.25)
Pabrėžiama, kad respublikoje artimiausias tris dienas iškris daug kritulių, vėjo gūsiai daug kur sieks 15–20 m/s

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Šią savaitę šalį užklups stipri pūga, teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Pranešama, kad šiandien bus debesuota, daug kur numatomi krituliai, snigs. Kai kur plikledis, silpna lijundra, rūkas. Vėjas sieks 5–10 m/s, šiaurės vakariniuose rajonuose iki 12 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 0 iki 3 laipsnių šilumos.

Antradienį orų sąlygos bus sudėtingesnės. Pranešama apie šlapdribą, sniegą. Naktį vietomis, dieną daug kur žadama pūga. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, naktį 8–13 m/s, rytą vietomis iki 16 m/s, dieną 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra naktį ir dieną nuo 2 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Trečiadienio naktį snigs, šiaurės rytinėje pusėje stipriai, daug kur pūga. Dieną snigs silpniau. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, naktį daug kur gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos, dieną nuo 1 laipsnio šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Sausio mėnesio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Sausio mėnesio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orai, žiema
Pasieniečiai sulaikė ukrainietį, kuris pareikė suklastotą vairuotojo pažymėjimą

Pasieniečiai sulaikė ukrainietį, kuris pateikė suklastotą vairuotojo pažymėjimą

(atnaujinta 11:42 2021.01.25)
Ukrainietį pasieniečiai uždarė į areštinę. Ir krovininis automobilis, ir priekaba bei du jais gabenti naudoti automobiliai saugomi Raigardo kontrolės punkte

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Druskininkų pasieniečiai Raigardo punkte sulaikė ukrainietį, kuris pateikė suklastotą savo šalies vairuotojo pažymėjimą, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Pabrėžiama, kad šeštadienio naktį VSAT pareigūnai tarptautiniame Raigardo kontrolės punkte tikrino iš Lietuvos išvykstančio krovininio automobilio "Mercedes Benz" su priekaba "Syriusz"' bei vairuotojo, 29-erių Ukrainos piliečio, dokumentus.

Pažymima, kad abi transporto priemonės buvo pažymėtos ukrainietiškais numeriais, kuriomis buvo gabenami du naudoti automobiliai. Visi dokumentai buvo tvarkingi.

"VSAT Varėnos pasienio rinktinėje dėl dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu pradėtas ikiteisminis tyrimas. Už tai gresia areštas arba laisvės atėmimas iki 4 metų", — teigiama pranešime.

Ukrainietį pasieniečiai uždarė į areštinę. Ir krovininis automobilis, ir priekaba, ir du jais gabenti naudoti automobiliai saugomi Raigardo kontrolės punkte. 

Tegai:
ukrainiečiai, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), Druskininkai, Lietuva