Mergina dėvi apsauginę kaukę

Vaistininkas įvardijo tris didžiausias kaukių dėvėjimo klaidas

(atnaujinta 13:27 2020.12.19)
Nuo gruodžio 16 d. Lietuvoje — dar griežtesnis karantinas: apribojamas gyventojų judėjimas, kontaktų skaičius ir kt. Šiuo metu Lietuva pagal naujų COVID-19 atvejų skaičių milijonui gyventojų — viena pirmųjų Europoje, o valstybė griežtina karantiną

VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. Esant sudėtingai epidemiologiniai situacijai Lietuvoje raginama dar atidžiau rūpintis savo ir kitų saugumu, sako "Camelia" vaistininkas Rimvydas Blynas.

Nešiojamos apsisaugojimui netinkamos kaukės

Tyrimai tvirtina, kad net ir namuose pasigamintos kaukės gali sumažinti viruso plitimą ir apsaugoti nuo užsikrėtimo, tačiau kaukė turi būti pasiūta iš bent trijų medžiagos sluoksnių, jie turi būti kuo mažiau pralaidūs vandens lašeliams.

Visgi, vaistininkas pastebi, kad į vaistinę ateina ir tokių pacientų, kurių kaukės yra pasiūtos vos iš vieno medvilninės medžiagos sluoksnio.

"Jei uždaroje patalpoje nusičiaudime ar kosėjame, nedėvint kaukės, virusas į šalis gali pasklisti iki 9 metrų atstumo. Kaukė tokiu atveju sumažina viruso pasklidimą, tad kaukės sluoksniai turi būti nepralaidūs. Medvilnė yra ypač pralaidi, tad ji nėra tinkama kaukių gamybai", — sakė Blynas.

Net jei ir daugkartinė kaukė pasiūta iš tinkamų medžiagų, vaistininkas pabrėžia, kad jos turi plaunamos po kiekvieno dėvėjimo. Vienkartinės kaukės neturėtų būti naudojamos pakartotinai.

"Visgi, kadangi apsisaugojimo priemonių šiuo metu turime pakankamai, nuoširdžiai rekomenduočiau rinktis specialiai tam sukurtas, medicinines, sertifikuotas ir Europoje patvirtintas kaukes. Kaukes ar kitas priemones pirkdami iš vaistinės, būsite ramūs dėl prekės saugumo ir tinkamumo naudoti", — pataria vaistininkas.

Taip pat Blynas pataria rinktis tik tas kaukes, kurios yra pažymėtos CE ženklu, kuris reiškia, kad prekė patikrinta ir patvirtinta naudoti Europos ekonominės erdvės šalyse bei rekomenduoja teikti pirmenybę medicininėms vienkartinėms trijų sluoksnių kaukėms. 

Netinkamai dėvima apsauginė kaukė

Vaistininkas pastebi, net jei kai kurie klientai ir dėvi medicinines veido kaukes, būna, kad jie tai daro netinkamai.

"Kaukė turi dengti smakrą ir kvėpavimo takus: burną ir būtinai nosį. Kai kurie pacientai iki šiol nežino, kaip tinkamai dėvėti kaukę, tad jiems patariame, kaip iš tikrųjų tai reikėtų daryt. Kai kurie pacientai tvirtina, kad jiems sunku kvėpuoti, tad jie iškiša nosį, tačiau tokiu atveju kaukė nieko neapsaugos — nei kaukės nešiotojo, nei kito žmonių, kuriuos jis sutiks", — sako Blynas.

Vaistinės darbuotojas gatvėje taip pat pastebi asmenų, kurie nešioja veido skydelius. Visgi, jie nėra tokie veiksmingi, kaip kaukės, tad dėvint skydelį, tuo pat metu reikia dėvėti ir apsauginę kaukę.

Pasak vaistininko, pasitaiko ir tokių pacientų, kurie į vaistinę įsiveržia be kaukės ir tvirtina, kad jų sveikatos būklė leidžia kaukės nenešioti. Visgi jis akcentavo, kad, net jei taip yra iš tikrųjų, šie asmenys privalo nešioti veidą dengiančius skydelius.

"Būtina veidą dengiančias priemones nešioti ne dėl to, kad negautume baudos, o dėl to, kad iš tikrųjų apsisaugotume nuo viruso ir apsaugotume kitus, priešingu atveju situacija dėl COVID-19 Lietuvoje negerės", — sakė jis.

Nesirūpinama kaukių švara

Vaistininkas pažymėjo, kad net jei gyventojai apsisaugojimui nešioja vienkartines medicinines veido kaukes, jos keičiamos nepakankamai dažnai.

Vienkartinė kaukė turėtų būti keičiama kas 4 valandas arba tada, kai kaukė sudrėko ar išsipurvino.

Vaistininkas sako, kad neretai mato klientus, kurie dėvi jau vizualiai susidėvėjusias ir purvinas kaukes.

"Taip daryti yra labai pavojinga, nes galite užsikrėsti ne tik COVID-19, bet ir kitais virusais ar bakterijomis, tad privalote pasirūpinti, kad dėvima kaukė turėtų būti švari. Per susidėvėjusias, sudrėkusias kaukes taip pat gali būti sunkiau kvėpuoti", — sako Blynas.

Prieš užsidedant ar nusiimant kaukę, būtina nusiplauti ar dezinfekuoti rankas.

Jei naudojamos daugkartinės medžiaginės kaukės, vaistininkas pabrėžia, kad jos turi būti plaunamos po kiekvieno dėvėjimo, o jų naudojimas turėtų būti toks pats, kaip ir medicininių kaukių: prieš užsidedant ir nusiimant kaukę nusiplauti arba dezinfekuoti rankas, užsidėjus kaukę, jos nečiupinėti. Kaukę reikėtų skalbti bent 60 laipsnių Celsijaus temperatūroje, netrumpiau nei 20 min., išdžiūvusią — išlyginti karštu lygintuvu.   

Tegai:
kaukės, vaistinės, karantinas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1140)
Cigarečių kontrabanda

Širvintų gyventojas, krovęs 5,5 tūkst. pakelių cigarečių, pusmečiui neteko laisvės

(atnaujinta 10:09 2021.01.22)
Vyras pripažintas kaltu dėl neteisėto disponavimo cigaretėmis. Jam skirta reali 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį 50-mečiui širvintiškiui, kurį Pagėgių pasieniečiai pernai rugsėjį sulaikė vienoje Šiaulių sodų bendrijoje kraunantį kontrabandinius rūkalus, rašo Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, praėjusių metų rugsėjį buvo gauta informacijos, kad vienoje Šiaulių sodų bendrijoje gali būti sandėliuojamas nelegalių rūkalų krovinys. Nuvykę į vietą VSAT pareigūnai užklupo širvintiškį, kraunantį cigaretes iš automobilio "Audi 80" į "VW Caddy". Apžiūrėję automobilius, juose pasieniečiai aptiko 5 500 pakelių cigarečių "Fest" su baltarusiškomis banderolėmis.

Nustatyta, kad rastų cigarečių vertė, įskaitant privalomus sumokėti importo mokesčius, siekia 19 614 eurų. Širvintiškis teisme pripažino kaltę. Pasak nuteistojo, jam trūko pinigų, todėl taip nusprendė užsidirbti. Pasiskolinęs iš pažįstamos panevėžietės automobilį, į Šiaulius cigaretes vyras atgabeno iš Kauno.

Tyrimo metu pasieniečiai atliko kratą sodo namelyje, kuriame rado dar 1 820 pakelių cigarečių "Minsk Capital QS" ir 840 pakelių cigarečių "Fest" su baltarusiškomis banderolėmis bei 20 pakelių cigarečių "Winston Blue" be banderolių. Dėl šių cigarečių be lietuviškų banderolių neteisėto laikymo sodo namelio savininkas — 40-metis šiaulietis — baudžiamuoju įsakymu pripažintas kaltu.

Sausio 20 dieną Šiaulių apygardos teismas ir širvintiškį pripažino kaltu dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis. Teismas jam skyrė realią 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę. Nuteistasis buvo suimtas teismo posėdžių salėje.

Prie šio teismo nuosprendžio pridėta ir 4 000 eurų bauda, kurią vyras turės sumokėti per dvejus metus.

Tegai:
Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), cigarečių kontrabanda
Dar šia tema
Karantino apribojimus pažeidusios kaunietės automobilyje rasta nelegalių rūkalų
Lietuviai įkliuvo su kontrabandinėmis cigaretėmis, vienas jų dingo
Pasieniečiams įkliuvo baltarusis, kuris slėpė lašinius po striuke
COVID-19 testas

COVID-19 Lietuvoje: per parą virš 1 000 naujų atvejų

Nuo COVID-19 Lietuvoje sausio 21 dieną mirė dar 29 žmonės, jauniausia auka buvo 30–39 metų amžiaus grupėje

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 1 032 nauji koronaviruso atvejai, pranešė Statistikos departamentas.

Bendras patvirtintų atvejų konkretiems žmonėms skaičius nuo pandemijos pradžios yra 174 846.

Nuo COVID-19 ligos per parą mirė dar 29 žmonės. Be to, per praėjusią parą registruotos aštuonios COVID-19 mirtys, kurių faktinė data yra ankstesnė. Tokiu būdu mirusių nuo COVID-19 skaičius per praėjusią parą padidėjo 37. Bendras COVID-19 mirčių skaičius nuo pandemijos pradžios yra 2 591.

Pasveikusių asmenų skaičius yra 114 925, tebeserga šiuo metu 56 006.

Per praėjusią parą ištirti 9 568 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, iš viso ištirta 1 850 397.

Per praėjusią parą pirmu skiepu vakcinuoti 722 žmonės, antru skiepu — 317. Iš viso pilnai vakcinuotų — 8 739 žmonės. Šiuo metu panaudota 66 144 dozių.

Karantinas Lietuvoje galioja iki sausio pabaigos. Nuo sausio 21 dienos leidžiama susitikti dviem šeimoms arba dviem namų ūkiams, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo arba vienas asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai, arba namų ūkis, kuriame yra nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1140)
Dar šia tema
Ekspertas atskleidė "inovatyvų" "Sputnik V" skirtumą nuo kitų vakcinų
Širinskienė kreipėsi į Dulkį dėl paskiepytų "SPA Vilnius" darbuotojų
Kusturica planuoja pasiskiepyti Rusijos vakcina "Sputnik V"
Google logotipas, archyvinė nuotrauka

"Google" pagrasino išjungti interneto paiešką Australijoje

(atnaujinta 10:32 2021.01.22)
Korporacija pareiškia, kad valdžios institucijų reikalavimas sumokėtų žiniasklaidai už jų naujienų turinio naudojimą, sunaikintų paieškos principus ir paieškos sistemų verslo modelį

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. "Google" pagrasino išjungti interneto paiešką Australijoje, kurios valdžia planuoja priimti įstatymus, kurie netinka įmonei, rašo "Sydney Morning Herald".

Australijos žiniasklaida kaltina "Google" ir "Facebook" uždirbant pelną jo sąskaita.

Australija rengia teisės aktus, kuriuose reikalaujama, kad technologijų gigantai derėtųsi su vietos leidėjais ir transliuotojais dėl turinio mokesčių. Jei nebus susitarta, kainą nustatys valstybės paskirtas arbitras.

"Išnagrinėję teisės aktus turime padaryti išvadą, kad nematome būdo, kaip šiuo atveju galėtume toliau teikti savo paslaugas Australijoje", — per klausymą Australijos Senate sakė Mel Silva, didžiausios pasaulyje interneto paieškos sistemos "Google" regioninis direktorė.

Australijos vyriausybės praėjusią vasarą pasiūlytas įstatymo projektas šiuo metu svarstomas šalies Senate. Priėmus šį įstatymą technologinės kompanijos (pirmame kodekso įgyvendinimo etape tai bus tik "Google" ir "Facebook") privalės mokėti Australijos žiniasklaidos priemonėms už naujienų turinio paskelbimą savo platformose.

"Tai nėra grėsmė, tai yra realybė", — pridūrė ji.

Pasak direktorės, įstatymo aktas susideda iš to, kad "Google" turės mokėti atskiroms žiniasklaidos priemonėms už nuorodas į jų naujienas paieškos rezultatuose ir jų kaupikliuose. Silva tai pavadino "slidžiu šlaitu", kuris sunaikins esamus paieškos sistemų verslo modelius.

Tuo pat metu korporacija siūlo alternatyvų šios problemos sprendimą: sudaryti sutartį su Australijos žiniasklaida remiantis "Google News Showcase" paslauga, apimančia mokėjimus už naujienų turinį. Bendrovė ketina per trejus metus investuoti 1,3 mlrd. JAV dolerių į problemos sprendimą.

Savo ruožtu ministras pirmininkas Skotas Morisonas pareiškė, kad vyriausybė neatsakys į grasinimus.

Facebook atstovas taip pat paskelbė galimybę blokuoti Australijos socialinio tinklo naujienų skiltį.

Tegai:
Australija, Facebook, Google
Dar šia tema
Google "įrašė" Putiną į populiarios frazės vertimą
Privatumo politika: nuo laisvės skleidėjų iki monstrų
Rusija turi išmokti pamoką, kurią Trampas praleido