Pro debesis šviečia saulė

2020 metų žiemos saulėgrįža: kada būna trumpiausia metų diena

(atnaujinta 08:47 2020.12.23)
Nuo senų laikų žiemos saulėgrįžos diena buvo laikoma viena iš svarbiausių metų švenčių, simbolizavusių gamtos, šviesos ir šilumos atgimimą. Kokios tradicijos buvo susijusios su šia diena tarp skirtingų pasaulio tautų, skaitykite Sputnik medžiagoje

Du kartus per metus Saulė yra maksimaliu kampiniu atstumu nuo pusiaujo, vieną kartą vasarą — tada ateina vasaros saulėgrįžos diena — ir vieną kartą — žiemą, žiemos saulėgrįžos dieną. Tačiau tarp šių dviejų įvykių yra vienas reikšmingas skirtumas: vasarą yra ilgiausia metų diena, o žiemą — trumpiausia.

Astronomai apskaičiavo, kad 2020 metais ji švenčiama gruodžio 21 dieną, 10:02 GMT. Tai yra, naktį iš gruodžio 20 į 21 dieną. 

Kokia šio reiškinio astronominė prasmė ir kaip įvairiose šalyse sutinkama ilgiausia metų naktis, skaitykite Sputnik.

Зимний закат на берегу Финского залива
© Sputnik / Алексей Даничев
Žiemos saulėlydis Suomijos įlankos krante

Kas yra žiemos saulėgrįža

Taigi, žiemos saulėgrįža yra trumpiausia metų diena, diena trunka šiek tiek daugiau nei septynias valandas, o naktis — beveik 17 valandų. Taip yra dėl to, kad Saulė, judėdama palei ekliptiką, saulėgrįžos momentu pasiekia tolimiausią kampinę padėtį nuo dangaus pusiaujo link Pietų ašigalio.

Taip pat saulėgrįžos dieną pastebimas maksimalaus įmanomo Žemės pasvirimo kampo, palyginti su saule, momentas, todėl jos spinduliai praeina pro paviršių. Taigi žiemos saulėgrįžos dieną saulė bus žemiau virš horizonto.

Saulėgrįžos data ir laikas kasmet keičiasi, nes saulės metų trukmė nesutampa su kalendoriniu laiku. Šiauriniame pusrutulyje žiemos saulėgrįža būna gruodžio 21 arba 22 dieną. Nuo šios dienos prasideda astronominė žiema, o pietuose — vasara.

Зимний лес
© Sputnik / Ростислав Нетисов
Miškas žiemą

Ką ši diena reiškia skirtingoms pasaulio tautoms

Žmonės jau seniai tyrinėjo natūralius ciklus ir juose pažymėjo svarbias datas, jiems tikrai buvo priskirtos saulėgrįžos dienos. Žiemos saulėgrįža buvo minima kaip labai svarbus įvykis. Daugelis kultūrų šią dieną šventė saulės gimimą ir naujųjų metų pradžią. Buvo tikima, kad ši diena simbolizuoja šviesos pergalę prieš tamsą. Nuo šiol diena ėjo į viršų, o naktis — žemyn.

Vokiečių tautos žiemos saulėgrįžą vadino Jole. Šventė buvo laikoma viena svarbiausių ir buvo švenčiama trylika dienų, pradedant nuo saulėgrįžos nakties.

Žmonės tikėjo, kad būtent per Jolę žiemos gilumoje vyksta Saulės karaliaus atgimimas, personifikuojantis naujus šiltus metus, kurie suteikia šviesą viskam, kas gyva. Šventės naktis buvo ypatinga, pagoniškoje Europoje buvo tikima, kad visi pasauliai susilieja, užpildydami Žemę magija. Iki žiemos saulėgrįžos, pagal tradiciją, namai buvo papuošti eglių šakomis, o iš ąžuolo rąstų kūrenami ritualiniai laužai, tarsi padedantys gimti naujai žvaigždei.

Зимний рассвет за полярным кругом
© Sputnik / Павел Львов
Aušra žiemą poliariniame rate

Kai kurių tyrinėtojų teigimu, slavų tautose ši žiemos šventė buvo pavadinta žiemos, šalčio ir tamsos Koročuno dievybe. Buvo tikima, kad nuo tos dienos žiema ima viršų ir valdžia pasaulyje iki pavasario priklauso tamsiems dievams.

Be to, pagal senovės žmonių idėjas, būtent šią naktį įvyko stebuklas — gimė nauja saulė. Tačiau kol ji jauna, ji tik šiek tiek sušyla, tačiau pavasarį užaugs — ir saulės spindulių bus daugiau. Be to, ši diena buvo vadinama žiemos saulėgrįža: saulė leidosi vasarą, o žiemą — pakyla, grįžta.

Žiemos saulėgrįžos dieną slavai šventė liaudies šventę Koliadienį — pirmąją naujųjų metų dieną. Giedojimas buvo laikomas pagrindine tos dienos tradicija. Be to, žmonės, pasipuošę įvairių gyvūnų ir kitų būtybių kostiumais, išeidavo į gatves ir šokdavo bei dainuodavo tradicines dainas, šlovindami dievybę.

Merginos stebėjo ilgiausią metų naktį, nes manoma, kad šiuo metu riba tarp žmonių pasaulio ir kitokių jėgų beveik išnyksta. Ant šventinio stalo savo forma turėjo būti dienos šviesą primenantis pyragas, o kampe — vaišės mirusiųjų sieloms.

Люди на берегу замерзающего водохранилища
© Sputnik / Александр Кряжев
Žmonės ant jūros kranto

Ši šventė buvo minima ir Rytuose. Kinai tikėjo, kad žiemos saulėgrįža pradeda naują ciklą. Šią dieną nebuvo įprasta dirbti, todėl visi, nuo paprastų žmonių iki imperatorių, ilsėjosi, eidavo vieni pas kitus į svečius, rengdavo dideles vaišes ir keisdavosi dovanomis.

Indai žiemos saulėgrįžos dieną vadina Sankranti. Ši šventė minima induistų ir sikhų bendruomenėse, kur naktį prieš šventę uždegami laužai, kurių karštis simbolizuoja saulės šilumą, po žiemos šalčio pradedančią šildyti žemę.

Įdomi tradicija, susijusi su žiemos saulėgrįža, egzistavo ir Škotijoje.

Gausiai derva išteptą statinę padegdavo ir nuleisdavo nuo kalno. Riedėdama žemyn ji priminė ugningą šviesą. Taigi pagal žiemos saulėgrįžos šventimo tradicijas tarp skirtingų tautų svarbią vietą užėmė ritualai, susiję su saulės, kaip šviesos ir gyvybės Žemėje šaltiniu, garbinimu.

Катер на воздушной подушке с рыбаками
© Sputnik / Алексей Даничев
Žvejai

Ženklai

Yra daugybė ženklų, susijusių su žiemos saulėgrįža. Pavyzdžiui, buvo tikima, kad trumpiausios metų dienos orai kartosis gruodžio 31 dieną.

Senais laikais žmonės buvo tikri, kad jei žiemos saulėgrįžos dieną ant medžių bus šalnos, bus geras javų derlius. Taip pat manoma, kad bet koks verslas, pradėtas žiemos saulėgrįžos dieną, bus sėkmingas.

Todėl šią dieną geriau pradėti daryti ką nors svarbaus ir prasmingo.

Зимний лес солнечными лучами
Miškas žiemą su saulės spinduliais
Tegai:
žiema
Dar šia tema
Lietuvos vairuotojai įspėjami dėl slidžių kelių ruožų
Sinoptikė papasakojo, ar sulauksime šaltos žiemos
 Pfizer/BioNTech vakcina

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė Pfizer vakcinos tiekimo atnaujinimo datą 

(atnaujinta 12:38 2021.01.16)
Sveikatos apsaugos ministerija pranešė gavusi "Pfizer" ir "BioNTech" atsakymą, kur paskelbas tiekimo apimties atkūrimo laikas. Be to, teigiama, kad bendrovės nuo vasario vidurio tariamai padidins siuntų kiekį

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Lietuvos ministrės pirmininkės patarėja sveikatos klausimais Živilė Simonaitytė paskelbė "Pfizer" ir "BioNTech" pranešimą, kuriame buvo pranešta apie vakcinų tiekimo į respubliką atkūrimą nuo sausio 25 dienos. Apie tai ji rašė savo Facebook puslapyje.

Vakar tapo žinoma, kad įmonės per kitas keturias savaites perpus sumažins vakcinų tiekimą Lietuvai. Po to šeši ES šalių ministrai, įskaitant Baltijos šalis, paprašė EK pagreitinti vakcinų pristatymą.

Živilės Simonaitytės cituojamoje ištraukoje teigiama, kad "Pfizer" ir "BioNTech" sukūrė planą padidinti gamybą Europoje ir per antrąjį ketvirtį išsiųsti žymiai daugiau vakcinos dozių.

"Dieną užbaigėme su žinia, kad tiekimas nuo sausio 25 dienos bus atstatytas", — sakoma pranešime.

Į situaciją reagavo ir Vilniaus universitetinės klinikinės ligoninės "Santaros" gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto darbuotojas Vytautas Kasiulevičius.

"Sveikatos apsaugos ministerija kartu su kolegomis iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos ir Švedijos pademonstravo, kaip reikia ne verkti, o veikti. Pfizer sausio 25 dieną atstatys vakcinos tiekimo apimtis, vasario mėnesį praradimai bus kompensuoti.", — savo Facebook puslapyje rašė jis.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 166 tūkstančiai koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 2,4 tūkstančio žmonių.

Karantinas šalyje galioja iki sausio 31 dienos. Numatytas priemones planuojama peržiūrėti sausio 17 dieną.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
Pfizer/BioNTech, vakcina
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Ignalinos AE išmontavimo darbai

Ignalinos AE išmontuota virš 7 tūkst tonų įrangos ir betono

(atnaujinta 10:54 2021.01.16)
Virš 7 tūkst. tonų (7 411 tonų) radioaktyviųjų atliekų apdorota ir išvežta kaip neradioaktyvios atliekos bei galės būti realizuota aukcionuose

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Per praėjusius metus  Ignalinos atominėje elektrinėje  buvo išmontuota 4 212 tonų įrangos bei 3 579 tonų betono atliekų, rašoma įmonės pranešime.

Virš 7 tūkst. tonų (7 411 tonų) radioaktyviųjų atliekų apdorota ir išvežta kaip neradioaktyvios atliekos bei galės būti realizuota aukcionuose.

Pabrėžiama, kad per visą jėgainės eksploatavimo nutraukimo laikotarpį nuo 2010 metų buvo išmontuota beveik 64 tūkst. tonų (63 957 tonos) įrangos ir betono atliekų. Iki eksploatavimo nutraukimo pabaigos 2038 m. IAE liko išmontuoti 108 tūkst. tonų (108 009 tonos) įrangos.

2020 metais buvo atliekami didelės apimties 2-jo bloko turbinų salės išmontavimo darbai, išmontuota 97 proc. turbinų salės įrangos. Didžioji dalis išmontuotos įrangos praėjusi užterštumo radionuklidais patikrinimą parduodama aukcionuose kaip metalo laužas. Likusi dalis išmontuotos įrangos laikinai saugoma įmonės teritorijoje iki pervežimo galutiniam dėjimui į atliekynus.

Išmontavimo ir dezaktyvavimo darbai atliekami pagal nustatytą darbų grafiką IAE personalo jėgomis. Darbai finansuojami Tarptautinio Ignalinos eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo ir Ignalinos programos lėšomis.

IAE buvo vykdomi ir nebenaudojamų statinių griovimo darbai. 2020 metais IAE teritorijoje nugriauta 11 nebenaudojamų statinių, iš kurių pagal kategoriją 3 priskiriami ypatingiems statiniams, 7 – neypatingiems ir 1 nesudėtingiems. 2021 m. planuojama nugriauti dar 11 nebenaudojamų statinių.

Ignalinos AE demontavimas

Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009 metais Europos Sąjungos reikalavimu. Tada prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimo darbai.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad elektrinės uždarymas paskatino staigų elektros energijos kainų šuolį respublikos gyventojams, taip pat pakenkė Lietuvos ekonomikos konkurencingumui.

Išmontavimo darbus planuojama baigti 2038 metais.

IAE eksploatavimo nutraukimą lydi korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais Ignalinoje pasikeitė keli direktoriai, vienas iš jų yra susijęs su neteisėtu elektrinės turto pardavimu.

Tegai:
Ignalinos AE
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ukraina uždraudė rusų kalbą paslaugų sektoriuje

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.

Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.

"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — Facebook" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.

Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.

Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.

Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.

Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.

"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl, greičiausiai, jie iškraipys ukrainiečių kalbą", - mano ekspertas.

Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.

"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.

Tegai:
rusų kalba, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina atsisakė leisti kai kurių šalių rašytojų knygas
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
NI paaiškino, kodėl Vakarai praranda Ukrainą Rusijai