Žmonės, dėvintys apsaugines kaukes Londono gatvėje, archyvinė nuotrauka

Nauja koronaviruso padermė JK. kur ji atsirado, kuo pavojinga

(atnaujinta 12:31 2020.12.22)
Pirmą kartą mutacija buvo išskirta iš koronaviruso mėginių, surinktų rugsėjo 20 dieną Kente ir rugsėjo 21 dieną Londone

VILNIUS, gruodžio 22 — Sputnik. Užsikrėtimas COVID-19 JK išaugo. Mokslininkai įtaria, kad viskas dėl naujos infekciškesnės viruso mutacijos. Šalies vyriausybė ėmėsi skubių priemonių, iš esmės nustatydama "lokdauną" labiausiai nukentėjusiuose regionuose. Daugiau nei 20 šalių nutraukė oro susisiekimą su Karalyste. Kiek pavojinga yra nauja padermė, skaitykite RIA Novosti autorės Tatjanos Pičuginos straipsnyje.

Daugybė mutacijų

Rudenį mokslininkai užfiksavo naujos koronaviruso SARS-CoV-2 — B.1.1.7 (VUI-202012/01) genetinės padermės atsiradimą. Ji turi neįprastai daug mutacijų, ypač geną, koduojantį smaigalio baltymą (S), kuris padeda virusui patekti į ląstelę. Trys mutacijos yra ypač svarbios.

— Mutacija N501Y — vieno nukleotido (asparagino, N) pakeitimas kitu (tirozinu, Y) 501-oje ruožo, kuris atsakingas už ryšį su ACE2 receptoriumi žmonių ir pelių ląstelių membranoje, pozicijoje. Galbūt tai sustiprina koronaviruso ryšį, atitinkamai ir užkrečiamumą. Ši mutacija buvo rasta analizuojant genomus GISAID duomenų bazėje, kur yra įkelti visi iššifruoti koronaviruso variantai. Balandžio mėnesį — Brazilijoje, birželio–liepos mėnesiais — Australijoje ir JAV.

— Šešių bazių pašalinimas gene, koduojančiame 69 ir 70 aminorūgštis. Tai turi įtakos viruso gebėjimui išvengti organizmo imuninio atsako. Ši mutacija kartais derinama su N501Y.

— Mutacija P681H tame ruože, kuris kontroliuoja fermento furino skilimą.

Iš viso B.1.1.7 linijos genomuose buvo rasta 14 mutacijų, pakeičiančių baltymų seką, trys delecijos ir dar šešios tylios, nieko nekeičiančios mutacijos.

Didžiojoje Britanijoje ši linija pirmą kartą buvo išskirta iš koronaviruso mėginių, surinktų rugsėjo 20 dieną Kente ir rugsėjo 21 dieną Londone, tyrimo autoriai rašo preliminarioje ataskaitoje COVID-19 genomo konsorciumo CoG-UK vardu. Iki gruodžio 15 dienos buvo dekoduoti jai priklausantys 1 623 genomai.

Šios linijos pokyčiai kaupiasi sparčiai — po vieną ar du per mėnesį. Tai gali reikšti viruso prisitaikymą naujoms sąlygoms, atsargiai pažymi mokslininkai. Ir jie klausia savęs: kokie evoliuciniai procesai ar atrankos spaudimas paskatino naujos šakos atsiradimą? Yra versija, kad ji atsirado chroniškai COVID-19 sergančio žmogaus kūne. Tai žmonės, turintys imunodeficitą arba kurie buvo gydomi imunosupresine terapija, jie lieka užsikrėtę SARS-CoV-2 du ar keturis mėnesius ar ilgiau. Jie gydomi galingais vaistais — remdesiviru, plazma su antikūnais. Po tokios terapijos viruso genomas labai greitai kaupia mutacijas ir ištrynimus.

Lėtiškai sergančių COVID-19 yra labai nedaug, virusas iš jų perduodamas dar rečiau, tačiau šios galimybės nereikėtų atmesti, mano pranešimo autoriai. Kaip bebūtų, B.1.1.7 linijos atsiradimo priežastis dar nėra nustatyta.

Ko tikėtis iš naujos padermės

B.1.1.7 linijos užkrečiamumas yra 71 proc. didesnis, teigiama Naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamosios tarybos (NERVTAG) ataskaitoje. JK koronaviruso reprodukcijos greitis padidėjo 0,39–0,93. Bet mirštamumą reikia išsiaiškinti, kol kas tai yra keturios mirtys tūkstančiui žmonių.

"Naujoji SARS-CoV-2 padermė gali kelti susirūpinimą ir tai yra priežastis būti budriems", — "Science Media Center" cituoja dr. Stephen'ą Griffin'ą, Lidso universiteto Medicinos mokyklos docentą. Mokslininkai kritikuoja vyriausybę dėl nepakankamai ryžtingų priemonių epidemijai sustabdyti. Tai galėjo prisidėti prie naujos padermės atsiradimo.

Apskritai mokslo bendruomenė yra nusiteikusi optimistiškai, nes jau prasidėjo masinė vakcinacija.

"Naujos padermės paplitimas siejamas su hospitalizacijų skaičiaus padidėjimu Kente ir Londone, tačiau šiuo metu negalima teigti, kad tai sukelia kitą ligą", — pabrėžia Peter'is Openshaw'as iš Londono karališkojo koledžo.

Jeffrey'is Barrett’as, Sangerio instituto SARS-CoV-2 genominio projekto direktorius, mano, kad P681H mutacija atsiranda smaigalio baltymo geno dalyje, kuri yra svarbi atliekant PGR tyrimus. Dėl to kai kurie testai gali būti neigiami. Tačiau atliekant tokius testus dabar vienu metu naudojami trys tiksliniai regionai, kas leidžia apsidrausti nuo mutacijų.

"Nematau rimtų priežasčių nerimauti", — Facebook'e parašė Simonas Mackeplišvilis, Maskvos Lomonosovo valstybinio universiteto Medicinos tyrimų ir švietimo centro direktoriaus pavaduotojas tyrimams. Pasak jo, "sukurtos veiksmingos COVID-19 gydymo schemos ir protokolai, neatsižvelgiant į koronaviruso genomą".

Nereikia abejoti vakcinos veiksmingumu, patvirtina "Sputnik V" sukūrusio Gamalėjaus centro direktorius Aleksandras Gincburgas.

"EpiVacCorona" iš Valstybinio tyrimų centro "Vektor" veikia prieš genetiškai nepanašias koronaviruso padermes ir skirtingus antigenus, tai yra jo pranašumas, teigia "Rospotrebnadzor".

Pasak žiniasklaidos cituojamo "Rospotrebnadzor" centrinio epidemiologinių tyrimų instituto direktoriaus pavaduotojo moksliniam darbui Aleksandro Gorelovo, aptariama mutacija yra neutrali.

Tuo tarpu artimiausiu metu mokslininkai turi suprasti, kodėl padidėjo naujosios viruso padermės užkrečiamumas, įvertinti infekuotų šia atmaina žmonių amžiaus pasiskirstymą ir mirštamumą, nustatyti, ar pasikeis antigenai — tie ruožai, kuriuos veikia imuninis atsakas.

Tegai:
pradermė, mutacija, Didžioji Britanija, COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1134)
Dar šia tema
Į paveiktų šalių ir regionų sąrašą įtraukta Jungtinė Karalystė
ES leista naudoti "Pfizer-BioNTech" vakciną nuo koronaviruso
Džonsonas įvertino užkrečiamesnio tipo COVID-19 pavojingumą
Apie 20 šalių nutraukė susisiekimą su Didžiąja Britanija dėl koronaviruso mutacijos
Neris Vilniuje

Neries upėje pakilo vandens lygis

(atnaujinta 12:07 2021.01.21)
Pabrėžiama, kad šiandien ryte toje pačioje vietoje vandens lygis pakilo iki 377 cm

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vilniuje, Neries upėje, užfiksuotas kylantis upės vandens lygis, teigiama Hidrometeorologijos tarnybos Facebook puslapyje.

Elektros perdavimo linijos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pranešime teigiama, kad trečiadienį vandens lygis buvo 357 cm, retas ižas ir priekrantės ledas.

Pabrėžiama, kad šiandien ryte toje pačioje vietoje vandens lygis pakilo iki 377 cm. Tuo pačiu pažymima, kad vandens lygis per dvi paras pakilo 185 cm.

Pažymima, kad sausio mėnesio aukščiausia daugiametė reikšmė yra 505 cm. 

Tegai:
vandens lygis, Neris
Dar šia tema
Vairuotojai įspėjami: eismo sąlygas sunkina slidi kelio danga
Žiema tikrai įsibėgėja: sekmadienio naktį numatomas stiprus šaltis
Koronaviruso testas, archyvinė nuotrauka

COVID-19 Lietuvoje: per parą beveik 1300 naujų atvejų

(atnaujinta 10:50 2021.01.21)
Nuo COVID-19 Lietuvoje sausio 20 dieną mirė dar 32 žmonės, jauniausia auka buvo 40–49 metų amžiaus grupėje

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 1 274 nauji koronaviruso atvejai, pranešė Statistikos departamentas.

Bendras patvirtintų atvejų konkretiems žmonėms skaičius nuo pandemijos pradžios yra 173 819. 

Nuo COVID-19 ligos per parą mirė dar 32 žmonės. Be to, per praėjusią parą registruotos aštuonios COVID-19 mirtys, kurių faktinė data yra ankstesnė. Tokiu būdu mirusių nuo COVID-19 skaičius per praėjusią parą padidėjo 40. Bendras COVID-19 mirčių skaičius nuo pandemijos pradžios yra 2 554.

Pasveikusių asmenų skaičius yra 2 581, tebeserga šiuo metu 56 599.

Per praėjusią parą ištirti 10 106 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, iš viso ištirta 1 840 329.

Per praėjusią parą pirmu skiepu vakcinuoti 1 427 žmonės, antru skiepu — 1 632. Iš viso pilnai vakcinuotų — 8 262 žmonės. Šiuo metu panaudota 64 620 dozių.

Karantinas Lietuvoje galioja iki sausio pabaigos. Nuo sausio 21 dienos leidžiama susitikti dviem šeimoms arba dviem namų ūkiams, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo arba vienas asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai, arba namų ūkis, kuriame yra nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo.

Tegai:
Lietuva, COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1134)

Nufilmuota, kaip Baltijos laivyno laivas "Jaroslav Mudryj" paleidžia raketas

(atnaujinta 12:13 2021.01.21)
Raketų šaudymą į oro taikinius vykdė Baltijos laivyno patrulinio laivo "Jaroslav Mudryj" įgula suplanuotų pratybų jūroje metu

Rusijos gynybos ministerija vaizdo įraše parodė Baltijos laivyno laivo "Jaroslav Mudryj" šaudymą raketomis. Vaizdo įrašas buvo paskelbtas ministerijos YouTube kanale.

Įgula paleido šūvius į oro taikinius. Filmuotoje medžiagoje parodytas pasiruošimas ir pats šaudymas.

"Jaroslav Mudryj" yra naujausias daugiafunkcis patrulinis laivas, laivyne yra nuo 2009 metų. Skirtas ieškoti ir aptikti priešo povandeninius laivus ir juos sekti, teikti prieš laivus ir prieš povandeninius laivus gynybą jūroje, remti sausumos pajėgų kovines operacijas ir užtikrinti jūrų desantininkų išsilaipinimą.

Tegai:
Baltijos jūra, Rusija