Santaros klinos, archyvinė nuotrauka

Lietuvos ekspertai siūlo būdą koronaviruso mutacijoms nustatyti

(atnaujinta 20:36 2020.12.22)
Medikai stengiasi sekti naujas mutacijas, vertina vakcinų ir vaistų veiksmingumą bei viruso plitimo greitį

VILNIUS, gruodžio 22 — Sputnik. Lietuvos sveikatos ekspertai, siekiant laiku aptikti koronaviruso mutacijas, paragino atlikti sistemingus šalyje cirkuliuojančio viruso pilno genomo tyrimus ir analizes, pranešė Prezidentūros spaudos tarnyba.

Antradienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nuotoliniu būdu susitiko su premjerė Ingrida Šimonyte, sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu ir Sveikatos ekspertų tarybos (SET) nariais.

Atsižvelgdami į naujausius pranešimus apie užsienio šalyse fiksuojamas koronaviruso mutacijas, sveikatos ekspertai pristatė dar lapkričio 16 d. pirmą kartą pateiktas rekomendacijas dėl sistemiškų Lietuvoje cirkuliuojančio viruso pilno genomo tyrimų ir analizės.

Pasak specialistų, tokie tyrimai turėtų būti atliekami nuolat, tam užtikrinant reikalingą finansavimą. Tai leistų laiku nustatyti Lietuvoje cirkuliuojančio viruso mutacijas, įvertinti jų poveikį vakcinų bei vaistų efektyvumui, taip pat susekti viruso plitimo kelius.

Президент Литвы Гитанас Науседа обсудил вакцинацию с премьером и главой Минздрава
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su premjere ir sveikatos apsaugos ministru aptarė vakcinaciją

Ekspertai taip pat pateikė bendrą šalies epidemiologinės būklės apžvalgą, pabrėždami, kad pastarosiomis dienomis koronaviruso plitimo greitis mažėjo. Efektyvus viruso reprodukcijos dydis (Rt) nukrito iki 1,03, tačiau vis dar rodo, kad plitimas kol kas nėra pilnai sustabdytas. Mokslininkai atkreipė dėmesį, kad pozityviai nuteikia pastarąją savaitę reikšmingai sumažėjęs Lietuvos gyventojų mobilumas — esminė prielaida tolesniam Rt mažėjimui.

Kita vertus, SET nariai nurodė, kad pastaruoju metu toliau augo stacionare gydomų COVID-19 pacientų, taip pat pacientų, kuriems reikalingos deguonies kaukės ir plaučių ventiliavimas, skaičiai. Šios neigiamos tendencijos gali išlikti dar kurį laiką.

Susitikimo metu atskirai iškeltas klausimas dėl galimybių padidinti reanimacijos ir intensyviosios terapijos sistemos efektyvumą ir funkcionavimą. Bendradarbiaujant su Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugija, teikiama rekomendacija kurti alternatyvias tarnybas — intensyviosios priežiūros skyrius, kuriuose būtų taikomas mažiau invazinis kvėpavimo palaikymas.

Sveikatos ekspertų vertinimu, Lietuvoje kuriant intensyviosios priežiūros skyrius, kurie veiktų kaip tarpinė grandis tarp skyriaus palatų ir intensyviosios terapijos skyrių, būtų galima užtikrinti intensyvesnę pacientų slaugą ir stebėseną, taip pat ir geresnius gydymo rezultatus.

Lietuvoje įvestas karantinas. Jis truks iki sausio 31 dienos, judėjimas šalies viduje bus ribojamas iki sausio 3 dienos. Anksčiau respublika sustabdė skrydžius iš JK dėl naujos koronaviruso SARS-CoV-2 mutacijos.

Nuo pandemijos pradžios šalyje nustatyta daugiau nei 116 tūkstančių koronaviruso atvejų, bendras mirčių skaičius artėja prie 1 100.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1134)
Dar šia tema
Baltijos šalys ragina ES koordinuoti situaciją su mutavusiu koronavirusu JK
Čaplinskas papasakojo apie mutavusio viruso iš JK ypatybes
Nauja koronaviruso padermė JK. Iš kur ji atsirado, kuo pavojinga
Plikledis

Atskleista, kokių orų tikėtis per ateinančias 10 dienų

(atnaujinta 11:34 2021.01.21)
Tikėtina, kad savaitgalį ir kitą savaitę šalies gyventojai sulauks ne vieno pietinio ciklono su lietumi, šlapdriba ir sniegu

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Į Lietuvą plūsta ir artimiausiu metu plūs šiam metų laikui labai šilta oro masė.

"Iš dalies tokį atšilimą lemia Šiaurės jūroje esantis labai galingas ciklonas, kuris lyg konvejeris neša šiltą orą iš pietvakarių. Lietuvoje atlydys, bet šalia kitas pavojingas reiškinys — naktimis vis susiformuosiantis plikledis. Gerai bent jau tai, kad nebus labai niūru ir dažnai pasirodys saulė", — rašo "Orai ir klimatas Lietuvoje" savo Facebook paskyroje.

Prognozuojama, kad orai bus itin nepastovūs.

Tikėtina, kad savaitgalį ir kitą savaitę šalies gyventojai sulauks ne vieno pietinio ciklono su lietumi, šlapdriba ir sniegu.

Pabrėžiama, kad pietiniai ciklonai dažnai pateikia staigmenų, todėl prognozės gali dažnai keistis. Tuo tarpu, stiprių šalčių artimiausias 10 dienų nenusimato.

Tegai:
orai, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvoje valandinis elektros suvartojimas buvo didžiausias per 29 metus
Šaltis po savaitgalio iš Lietuvos dar nesitrauks
Visoje Lietuvoje fiksuojamas padidėjęs oro užterštumas
Neris Vilniuje

Neries upėje pakilo vandens lygis

(atnaujinta 12:07 2021.01.21)
Pabrėžiama, kad šiandien ryte toje pačioje vietoje vandens lygis pakilo iki 377 cm

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Vilniuje, Neries upėje, užfiksuotas kylantis upės vandens lygis, teigiama Hidrometeorologijos tarnybos Facebook puslapyje.

Elektros perdavimo linijos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pranešime teigiama, kad trečiadienį vandens lygis buvo 357 cm, retas ižas ir priekrantės ledas.

Pabrėžiama, kad šiandien ryte toje pačioje vietoje vandens lygis pakilo iki 377 cm. Tuo pačiu pažymima, kad vandens lygis per dvi paras pakilo 185 cm.

Pažymima, kad sausio mėnesio aukščiausia daugiametė reikšmė yra 505 cm. 

Tegai:
vandens lygis, Neris
Dar šia tema
Vairuotojai įspėjami: eismo sąlygas sunkina slidi kelio danga
Žiema tikrai įsibėgėja: sekmadienio naktį numatomas stiprus šaltis