Kontrolės postai

Laidojimo namuose eilės: Lietuvos valdžia negali suvaldyti COVID-19 

(atnaujinta 22:04 2020.12.22)
Lietuvoje blogesnė padėtis nei kitose pandemijos apimtose Baltijos šalyse. Šalis jau įvedė gana griežtus apribojimus, tačiau užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų skaičius auga

VILNIUS, gruodžio 22 — Sputnik. Lietuvos valdžios institucijoms nebeliko jokių priemonių sulaikyti koronavirusinės infekcijos plitimą, rašo Sputnik radijo autorė Mila Žuravliova.

"Laidojimo namuose Lietuvoje — eilės. Žmonės kelias dienas laukia, kad galėtų kremuoti ar palaidoti nuo koronaviruso mirusius artimuosius. Nauja diena dažnai atneša dar vieną įrašą apie mirtį", — sakoma straipsnyje.

Lietuvoje visuotinis karantinas galioja iki sausio 31 dienos. Veikia tik maisto prekių parduotuvės, vaistinės ir naminių gyvūnų parduotuvės. Galima palikti savo gyvenamąją vietą tik esant būtinybei, įskaitant kelionę į darbą, pas gydytoją, į parduotuvę, taip pat mirus giminaičiui. Pasivaikščioti grynu oru šalia namų galima tik vienos šeimos nariams.

Be to, kiekvienoje respublikos savivaldybėje yra kontrolės postai.

"Šiaip ar taip, lietuviams neapsimoka pažeisti karantiną. Toliau — tik nepaprastosios padėties įvedimas. Šalies parlamentas jau diskutavo apie tokią galimybę", — rašo straipsnio autorė.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kreipdamasis į tautą sakė, kad šalis išgyvena kritinį laikotarpį. Išbandoma sveikatos apsaugos sistema, visuomenė ir valstybė. Šalies vadovas ragino savo žmones nenusiminti.

Ekspertai įžvelgia kelias tokios keblios situacijos Lietuvoje priežastis. Pirma, šalies vyriausybė vasarą atsipalaidavo ir nukreipė dėmesį nuo koronaviruso į situaciją Baltarusijoje ir pasirengimą rinkimams į Seimą, dėl ko šalis nebuvo pasirengusi antrajai bangai.

"Antra, patys rinkimai sukėlė infekcijos išplitimą tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme. Į valdžią atėję konservatoriai priekaištavo savo pirmtakams, kurie tyčia nenustatė griežtų apribojimų, nes bijojo prarasti savo balsus rinkimuose. Gruodžio mėnesį valdžia vėl padarė klaidą: padėjo Juodkalnijai apsauginėmis priemonėmis ir įranga, kurios vertė 20 tūkstančių eurų. Tuo tarpu padėtis šalyje buvo itin sunki. Lietuviams toks geros valios gestas nepatiko, ir jie atsakė valdžiai pažeisdami karantino priemones. Veiksmas yra keistas, tačiau paaiškinamas nevilties, baimės ir nuovargio situacijoje", — rašo autorė.

Be politinių veiksnių yra ir socialiniai. Pavyzdžiui, nedarbas ir priklausomybė nuo alkoholio. Savo ruožtu alkoholis kenkia imuninei sistemai, todėl organizmui sunkiau kovoti su infekcija.

Kaip ir daugelyje kitų šalių, aktuali problema yra gydytojų trūkumas. Jau prieš pandemiją trūko darbuotojų, o dabar patys gydytojai serga ir meta darbą, neatlaiko darbo krūvio.

"Galbūt karantino priemonės sumažins sergamumą ir mirtingumą Lietuvoje. Priešingu atveju valdžios institucijoms nebeliko jokių priemonių gyventojams palaikyti ir koronavirusui sulaikyti", — apibendrina straipsnio autorė.

Šiuo metu nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 116 tūkstančių koronaviruso atvejų, bendras mirčių skaičius yra 1 093. Lietuvoje galioja karantinas, kuris truks iki sausio 31 dienos, judėjimas šalies viduje bus ribojamas iki sausio 3 dienos.

Anksčiau respublika sustabdė skrydžius iš JK dėl naujos koronaviruso SARS-CoV-2 mutacijos.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1161)
Dar šia tema
Lietuva ir Lenkija aptarė tranzitą blogėjant COVID-19 padėčiai
PSO ragina šalis pranešti apie naują COVID-19 padermę
Imunologas paragino nebijoti COVID-19 mutacijų
Klaipėdos uoste nuskendo žemkasė

Klaipėdos uoste nuskendo žemkasė

(atnaujinta 12:01 2021.01.25)
Žemkasė stovėjo prie uosto krantinės, pastaruoju metu ji darbų uoste nevykdė. Įvykio metu žmonės nenukentėjo

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Klaipėdos uoste nuskendo žemkasė "Sunland", praneša spaudos ministerija.

Incidentas įvyko pirmadienio rytą. 31 metrų ilgio žemkasė stovėjo prie krantinės Nr. 65 A, kur ir nuskendo. Pažymėta, kad žemkasėje žmonių nebuvo.

Į įvykio vietą buvo iškviesti specialistai. Vietoje dirba Uosto direkcijos kateris "Zunda“, užtvertos bonų užtvaros galimam taršos plitimui sustabdyti.

Apie įvykį informuotos atsakingos institucijos, susisiekta su žemkasės savininku. Įvykio aplinkybės aiškinamos.

Žemkasė pastaruoju metu darbų uoste nevykdė.

Tegai:
Klaipėda
Dar šia tema
Atimti dalį tranzito iš Baltijos šalių: Murmansko uoste bus pastatytas naujas terminalas
Vilniaus oro uoste sulaikyti du vyrai, ieškomi dėl padarytų nusikaltimų
Žiema

Sinoptikai praneša apie šalį užklupsiančią pūgą

(atnaujinta 12:01 2021.01.25)
Pabrėžiama, kad respublikoje artimiausias tris dienas iškris daug kritulių, vėjo gūsiai daug kur sieks 15–20 m/s

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Šią savaitę šalį užklups stipri pūga, teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Pranešama, kad šiandien bus debesuota, daug kur numatomi krituliai, snigs. Kai kur plikledis, silpna lijundra, rūkas. Vėjas sieks 5–10 m/s, šiaurės vakariniuose rajonuose iki 12 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 0 iki 3 laipsnių šilumos.

Antradienį orų sąlygos bus sudėtingesnės. Pranešama apie šlapdribą, sniegą. Naktį vietomis, dieną daug kur žadama pūga. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, naktį 8–13 m/s, rytą vietomis iki 16 m/s, dieną 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra naktį ir dieną nuo 2 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Trečiadienio naktį snigs, šiaurės rytinėje pusėje stipriai, daug kur pūga. Dieną snigs silpniau. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, naktį daug kur gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos, dieną nuo 1 laipsnio šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Sausio mėnesio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Sausio mėnesio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orai, žiema
Gedimino pilis

LVŽS vyriausybei pasiūlė kovos su pandemija priemones

(atnaujinta 12:45 2021.01.25)
Jų teigimu, ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neturi konkretaus veiksmų plano

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) vyriausybei pasiūlė koronaviruso pandemijos valdymo būdus.

Parlamentarų teigimu, ministrė pirmininkė Ingrida Šimonyte ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neturi konkretaus veiksmų plano.

"Matome daug blaškymosi ir nekonkretumo kalbant apie COVID-19 priemones. Konservatorių-liberalų Vyriausybė ėmėsi tik vienos priemonės, kuri jiems atrodė paprasčiausiai įgyvendinama – sustabdyti bet kokį žmonių judėjimą. Tačiau ši Vyriausybė, kaip matome, neturi kompetencijų įvertinti to pasekmių, kurios gali būti ilgalaikės ir gana sudėtingai sprendžiamos ateityje. Todėl mes tiesiame pagalbos ranką I. Šimonytės Vyriausybei, raginame nebūti išdidžiais ir priimti mūsų gerai apsvarstytus pasiūlymus, kurie, kaip tikimės, jau trumpalaikėje perspektyvoje turėtų teigiamus rezultatus", — sako LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, LVŽS partijos narys Aurelijus Veryga teigė, kad visuomenė, šalies prezidentas ir parlamentarai buvo suklaidinti, kai vyriausybė paskelbė apie išsamų 130 žingsnių infekcijos kontrolės planą. Pasak jo, šiuo metu matosi tik ankstesnio kabineto priimtų sprendimų kartojimas, tačiau tai vyksta neatsižvelgiant į pažeidžiamiausias sritis ir nepasimokant iš pirmosios pandemijos bangos metu įgytos patirties.

"Toks elgesys, kai neapdairiai įvardijami neegzistuojantys planai, neskatina nei tarpinstitucinio bendradarbiavimo, nei visuomenės pasitikėjimo ir diskredituoja valdžios taikomas priemones", — sakė jis.

Jis pažymėjo, kad susirūpinimą kelia tai, jog vyriausybė neturi aiškaus plano išeiti iš karantino.

"Galbūt tai lemia tai, kad ir ekspertų pateikti ligos suvaldymo scenarijams trūksta Lietuvos situacijos pajautimo ir unikalumo, kai tiesiog nukopijuojami kitų valstybių kitai pandeminei situacijai kurti scenarijai ir aklai pasitikima karantinu, kaip vienintele priemone", — sakė Karbauskis.

Be to, jiems rūpi, kaip vyriausybė parenka ekspertus. Pasak Karbauskio, dažniausiai jie yra ne epidemiologai ar infekcinių ligų specialistai, o kitų sričių klinikinę praktiką turintys gydytojai — hematologai, šeimos gydytojai ir kiti.

Pasak partijos vadovo, LVŽS siūlo priemones, susijusias su gyventojų perkėlimu, smulkiuoju verslu, švietimo ir sveikatos sistemomis, skiepais ir bandymais.

Planuodama skiepus, partija siūlo pasinaudoti jau parengtų užsienio šalių patirtimi, ypač tų, kurios teritorijos, gyventojų struktūros ir kitų savybių požiūriu yra panašios į Lietuvą.

Jie mano, kad būtina reguliuoti žmonių judėjimą tik per didžiąsias šventes, reguliuoti minias prekybos centruose, leisti dirbti smulkiajam verslui ir užtikrinti klientų saugumą. Švietimo srityje LVŽS siūlo atsisakyti brandos egzaminų, į vakcinacijos eilę įtraukti mokytojus kaip prioritetinę grupę.

Partija tikisi, kad jei jos pasiūlymai bus priimti, tai turės teigiamą poveikį situacijai ir padės susidoroti su koronaviruso sukeltomis pasekmėmis.

Nuo pandemijos pradžios Lietuvoje užfiksuota daugiau nei 177 tūkstančiai COVID-19 atvejų, pasveiko virš 119 tūkstančių žmonių. Nuo infekcijos mirė 2664 žmonės.

Lietuvoje vakcinacija nuo koronaviruso prasidėjo gruodžio pabaigoje, pirmiausia buvo paskiepyti medicinos darbuotojai. Beveik devyni tūkstančiai gyventojų jau yra visiškai paskiepyti

Tegai:
koronavirusas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)