Tortas

Du Lietuvos gyventojai per Kalėdas švęs savo šimtmetį

(atnaujinta 20:12 2020.12.24)
Remiantis epidemiologų patarimais, jubiliatus teks pasveikinti nuotoliniu būdu, nes koronaviruso plitimo tempų kol kas nepavyksta sumažinti

VILNIUS, gruodžio 24 — Sputnik. Kalėdų švenčių metu du Lietuvos gyventojai švęs savo šimtmetį, praneša Registrų centras.

Vienas ilgaamžis žmogus švenčia savo šimtmetinį jubiliejį per Kūčias, o antras — per Kalėdas.

Pažymima, kad Lietuvoje savo gimtadienius gruodžio 24, 25 ir 26 dienomis švenčia 18 701 žmogus.

Nepaisant švenčių, šiuo metu respublikoje įvestas sugriežtintas karantinas, kuris tęsis iki sausio 3 dienos. Naujos taisyklės yra gana griežtos: lietuvių išvykimas už savivaldybės teritorijos ribų yra ribotas, uždrausti artimi daugiau nei vienos šeimos ar namų ūkio kontaktai. Be to, apribota parduotuvių veikla.

Kalėdų išvakarėse Lietuvoje buvo surengta akcija COVID-19 žuvusiesiems atminti. Šventinės dekoracijos ir lemputės buvo išjungtos vienai valandai.

Pagyvenę žmonės priklauso didelės rizikos grupei, todėl lietuviai ne kartą buvo raginami ne aplankyti senolius, o pasveikinti juos telefonu ar per vaizdo ryšį.

Šiuo metu nuo pandemijos pradžios Lietuvoje užregistruota daugiau nei 123 tūkstančiai infekcijos atvejų, mirčių skaičius išaugo iki 1 186. Daugiausia gyvybių infekcija nusinešė tarp 80–89 metų žmonių.

Tegai:
Kalėdos, Lietuva
Temos:
Linksmų Kalėdų! (223)
COVID-19 testas

COVID-19 Lietuvoje: per parą virš 1 000 naujų atvejų

Nuo COVID-19 Lietuvoje sausio 21 dieną mirė dar 29 žmonės, jauniausia auka buvo 30–39 metų amžiaus grupėje

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 1 032 nauji koronaviruso atvejai, pranešė Statistikos departamentas.

Bendras patvirtintų atvejų konkretiems žmonėms skaičius nuo pandemijos pradžios yra 174 846.

Nuo COVID-19 ligos per parą mirė dar 29 žmonės. Be to, per praėjusią parą registruotos aštuonios COVID-19 mirtys, kurių faktinė data yra ankstesnė. Tokiu būdu mirusių nuo COVID-19 skaičius per praėjusią parą padidėjo 37. Bendras COVID-19 mirčių skaičius nuo pandemijos pradžios yra 2 591.

Pasveikusių asmenų skaičius yra 114 925, tebeserga šiuo metu 56 006.

Per praėjusią parą ištirti 9 568 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, iš viso ištirta 1 850 397.

Per praėjusią parą pirmu skiepu vakcinuoti 722 žmonės, antru skiepu — 317. Iš viso pilnai vakcinuotų — 8 739 žmonės. Šiuo metu panaudota 66 144 dozių.

Karantinas Lietuvoje galioja iki sausio pabaigos. Nuo sausio 21 dienos leidžiama susitikti dviem šeimoms arba dviem namų ūkiams, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo arba vienas asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai, arba namų ūkis, kuriame yra nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Ekspertas atskleidė "inovatyvų" "Sputnik V" skirtumą nuo kitų vakcinų
Širinskienė kreipėsi į Dulkį dėl paskiepytų "SPA Vilnius" darbuotojų
Kusturica planuoja pasiskiepyti Rusijos vakcina "Sputnik V"
JK vėliava

Žiniasklaida sužinojo, kas nutiko britų emigrantų finansams Baltijos šalyse

(atnaujinta 09:10 2021.01.22)
Po "Brexit" Didžiosios Britanijos bankai pradėjo uždaryti savo einamąsias sąskaitas, nepaisant to, kad daugelis jų nesivargino iš anksto įspėti klientų

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Baltijos šalyse gyvenantys britai emigrantai susidūrė su finansinėmis problemomis dėl Didžiosios Britanijos banko sąskaitų uždarymo, rašo "Daily Mail".

Tai yra problema, su kuria susiduria Didžiosios Britanijos emigrantai visoje Europos Sąjungoje nuo "Brexit" — Didžiosios Britanijos bankai uždaro savo tikrinamąsias sąskaitas, o Europos bankai didina pinigų siuntimo į užsienį išlaidas.

Astravo AE
© Sputnik/ Виктор Толочко

Taip yra didžiausiuose JK bankuose — "Barclays", "Lloyds" ir "Nationwide Building Society".

Konkrečiai, "Barclays" uždarys savo tikrinamąsias ir taupomąsias sąskaitas bei anuliuos kreditines korteles Lietuvoje, Estijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Kroatijoje, Vengrijoje, Slovakijoje ir Italijoje, jei klientai negali pateikti JK adreso.

Tokiu būdu klientams buvo pasakyta, kad jei jie gyventų kitur Europos ekonominėje erdvėje, jų sąskaitos liktų atidarytos, tačiau po "Brexit" jie negalėjo atidaryti naujų.

Keli bankai, įskaitant "Lloyds", nuo praėjusių metų rugpjūčio perspėjo išeivijos klientus, kad jų sąskaitos bus uždarytos, nes jiems neteks visos Europos "pasų" leidimų, leidusių jiems veikti visame žemyne.

Apskritai bankai privalėjo pranešti klientams likus dviem mėnesiams iki uždarymo, tačiau visas vaizdas paaiškėjo tik neseniai, o tai emigrantų klientams kėlė galvos skausmą.

"Daily Mail" taip pat pažymi, kad SEPA bankai, kurių narė išlieka JK po "Brexit", neturėtų mokėti daugiau už tarpvalstybinius mokėjimus nei už vietinius, nesvarbu, ar jie atliekami eurais, ar ne. Ši schema kartu su ES reglamentais, įsigaliojusiais 2019 metų gruodžio mėnesį, leido JK bankams, tokiems kaip "Metro Bank" ir "NatWest", sumažinti pinigų siuntimo į Europos banko sąskaitas išlaidas.

Prieš dvejus metus "NatWest" informavo klientus, kad panaikina visus mokesčius už tarptautinius skaitmeninius pervedimus, o "Metro Bank" sumažino mokesčius už mokėjimus eurais nuo 10 iki 20 p (nuo 11 iki 0,2 euro).

Tačiau atrodo, kad kai kurie Europos bankai po "Brexit" dabar didina mokėjimų į JK ir iš jos kainą, nors JK tebėra SEPA narė.

Anksčiau JK ir Europos Sąjunga baigė pereinamąjį laikotarpį dėl "Brexit", įsigaliojo šalių susitarimas dėl prekybos ir bendradarbiavimo. Didžioji Britanija tapo nepriklausoma po 47 metų narystės ES ir 4,5 metų po "Brexit" referendumo.

Istorinis JK ir ES bendradarbiavimo susitarimas buvo pasiektas gruodžio 24 dieną. Po kelis mėnesius trukusių sunkių derybų. Pagal susitarimo sąlygas Didžioji Britanija paliko bendrąją rinką ir ES muitų sąjungą, tačiau šalys ir toliau laisvai prekiaus be muitų ir kvotų.

Tegai:
Brexit, Didžioji Britanija, Baltijos šalys
Temos:
Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš"
Dar šia tema
Kauno rajone šuo apkandžiojo vaiką
Finansų ministrė papasakojo, kaip pandemijos metu palaikomas verslas
Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ir buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja paprašė Estijos išplėsti sankcijas Baltarusijai

(atnaujinta 10:08 2021.01.22)
Visų pirma ji paragino taikyti sankcijas riaušių policijos pareigūnams ir Vidaus reikalų ministerijos pagrindiniam kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija departamentui

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja paragino Estijos valdžios institucijas išplėsti sankcijas oficialiam Minskui, ketvirtadienį pranešė politiko spaudos tarnyba.

"Svetlana Tikhanovskaya pradėjo darbo vizitą Estijoje ir susitiko su prezidente Kersti Kaljulaid. Svetlana paragino palaikyti sankcijų išplėtimą, įtraukdama į OMON ir GUBOPiK [Vidaus reikalų ministerijos pagrindinio kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija direktorato — Sputnik] pareigūnų, teisėjų ir verslininkų, kurie palaiko, pareigūnų sąrašus [dabartinis politinis — Sputnik] režimas", — "Telegram" kanale pranešė spaudos tarnyba.

Anot pranešimo, šalys aptarė galimybę Estijoje pradėti bylas prieš Baltarusijos saugumo pajėgas visuotinės jurisdikcijos ribose, bendradarbiavimą ekonominių ir skaitmeninių reformų klausimu ir IT sektoriaus plėtrą. "Tai buvo konferencijos ar platformos, skirtos pasikeisti patirtimi kuriant elektroninę vyriausybę, žemės, muitinės ir mokesčių reformas, organizavimas", — aiškinama pranešime.

Встреча президента Эстонии Керсти Кальюлайд и экс-кандидат в президенты Белоруссии Светланы Тихановской
Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid ir buvusios Baltarusijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos susitikimas

Susitikime buvo aptarta vasario mėnesį artėjanti Baltarusijos liaudies asamblėja ir Baltarusijos konstitucinės reformos tema. Spaudos tarnybos duomenimis, Kaljulaid teigė, kad Estija jau daro Baltarusijos labui: švietimo ir visuomenės iniciatyvoms remti skirta 700 tūkstančių eurų.

ES šalys įvedė asmenines sankcijas keliems Baltarusijos pareigūnams, apkaltindamos juos smurtu prieš protestuotojus ir rinkimų rezultatų klastojimu, taip pat buvo sankcionuotas dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka. Įskaitant anksčiau, ES pristatė trečiąjį Baltarusijos sankcijų sąrašą, kuriame dalyvavo 29 asmenys ir septynios organizacijos. Šiuo metu sąrašuose yra 88 asmenys ir septynios organizacijos. Tuo pat metu ES teigė esanti pasirengusi toliau plėsti sankcijas, taip pat ir prieš įmones, jei padėtis Baltarusijoje nepagerės.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд и экс-кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская
© Photo : Telegram / Светлана Тихановская
Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid ir buvusios Baltarusijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos susitikimas

Po rugpjūčio 9 dienos Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, oficialiais šalies CRK duomenimis, surinkęs 80,1 % balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai, kuriuos saugumo pajėgos slopino naudodamosi specialiomis priemonėmis ir specialia įranga. 

Opozicija mano, kad Tichanovskaja laimėjo rinkimus. Jos iniciatyva Baltarusijoje buvo sukurta valdžios tranzito koordinavimo taryba.

Prieš Tichanovskają ir Koordinacinės tarybos prezidiumo narius Baltarusijoje iškeltos baudžiamosios bylos, jie kaltinami suformavę ekstremistinę grupuotę, kad antikonstitucinėmis priemonėmis užgrobtų valstybės valdžią.

Dalis opozicijos politikų ir pati Tichanovskaja išvyko į užsienį, iš kur tęsia savo veiklą. Tichanovskaja buvo įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje, ji su vaikais gyvena Lietuvoje.

Temos:
Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų