Gruodžio 25-oji

Kokia šiandien diena: gruodžio 25-osios šventės

(atnaujinta 20:31 2020.12.24)
Gruodžio 25-ąją švenčiama laukiamiausia žiemos šventė — Kalėdos, kurios vienodai laukia ir maži, ir dideli, tai stebuklo kupinos akimirkos, praleistos artimiausiųjų apsuptyje, bei ramus metas, suteikiantis galimybę sustoti ir pagalvoti

Gruodžio 25 yra 359-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 360-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 6 dienos.

2020 metų gruodžio 25 dieną saulė teka 08:42, leidžiasi 15:56, dienos ilgis — 07 val. 14 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Aiškutė, Anastazija, Eugenija, Genė, Gražinė, Gražinis, Gražys, Gražmantas, Gražvaldas, Gražvaldė, Gražvilas, Gražvilė, Gražvyda, Gražvydas, Nastė, Sanrimė.

Katalikų šalys, tarp jų ir Lietuva, gruodžio 25-ąją švenčia Šv. Kalėdas — Kristaus gimimo dieną.

Pernykštė Kalėdų eglė Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алиса Бабицкая

Nuo pasaulio sukūrimo praėjus nesuskaičiuojamiems amžiams, kai Dievas pradžioje sukūrė dangų ir žemę bei pagal savo paveikslą suformavo žmogų; po daugybės amžių, 752 metais po Romos miesto įkūrimo; keturiasdešimt antraisiais imperatoriaus Oktaviano Augusto viešpatavimo metais; visam pasauliui esant ramiam, amžinojo Dievo ir amžinojo Tėvo Sūnus, norėdamas savo švenčiausiuoju atėjimu pašventinti pasaulį, prasidėjęs iš Šventosios Dvasios Mergelėje Marijoje, nuo prasidėjimo praėjus devyniems mėnesiams, Betliejuje gimė iš Mergelės Marijos, tapo žmogumi: ši diena — Viešpaties Jėzaus Kristaus Gimimo iškilmė.

Pasaulis iki šiol nuo Jėzaus gimimo skaičiuoja metus. Baigiasi jau antrasis tūkstantmetis, kai kalėdinio džiaugsmo paslaptį skelbia viso pasaulio bažnyčių varpai, kviesdami Kalėdų ryto Piemenėlių mišioms.

Kalėdos Lietuvoje švenčiamos dvi dienas — gruodžio 25–26 dienomis. Seniau jas švęsdavo ilgiau — tris ir daugiau dienų. Kalėdų vaišes įprasta ruošti iš vakaro, kartu su Kūčių vaišėmis, nes per Kalėdas negalima jokių darbų daryti.

Mūsų protėviai pirmąją Kalėdų dieną kėlėsi anksti rytą, nudenginėjo Kūčių stalą, stebėjo, ar nėra vėlių buvimo pėdsakų. Šią dieną priimta švęsti ramiai, namuose. Grįžus iš bažnyčios sėdama prie stalo, sočiai pusryčiaujama, nes tai — gero derliaus ir šeimos sveikatos ateinančiais metais sąlyga.

Antrąja Kalėdų dieną Lietuvoje įprasta aplankyti kaimynus, gimines. Pagrindinis Kalėdų simbolis — eglė, tačiau Lietuvoje ši tradicija prigijo palyginti visai nesenai. Paprotys puošti Kalėdų eglutę į Lietuvą atkeliavo Pirmojo pasaulinio karo metu. Vokiečių pareigūnai Lietuvoje Kalėdas šventė pagal savo papročius, o į miesteliuose rengiamas Kalėdų šventes pakviesdavo valsčių viršaičius, parapijų klebonus, mokytojus, kurių deka Kalėdų eglutės tradicija pirmiausiai paplito dvaruose, mokyklose bei bažnyčiose. Pamažu įsivyravo ir tradicija Kalėdų eglutę puošti kiekvienuose namuose. Dažniausiai jos būdavo puošiamos saldainiais, sausainėliais, obuoliais, šiaudiniais žaisliukais ar popieriaus karpiniais, mat stikliniai žaisliukai būdavo brangi retenybė.

Gruodžio 25-oji Lietuvos istorijoje

1566 metais Gardino seime sudaryta Lietuvos ir Livonijos (Uždauguvio kunigaikštystės) unija.

1905 metais prasidėjus politiniams streikams, Kauno tvirtovės komendantas įvedė karo stovį mieste ir apylinkėse.

1946 metais gimė karo lakūnas, aviacijos pulkininkas Stasys Murza.

1957 metais Birštono klebonijoje arkivyskupas Teofilis Matulionis slapta vyskupu įšventino kunigą Vincentą Sladkevičių.

1962 metais Vilniaus aerouoste nusileido pirmasis lėktuvas TU- 124.

2001 metais Vilniuje mirė kino režisierius Raimondas Vabalas. Gimė 1937 m. Paryžiuje.

2003 metais Lietuvos menininkai už plakatą, vaizduojantį Nidos kopas, apdovanoti Pasaulio turizmo organizacijos prizu.

Gruodžio 25-oji pasaulio istorijoje

352 metais pirmą kartą nustatyta tiksli ir oficiali data, kad Kalėdos buvo švenčiamos gruodžio 25 dieną.

1492 metais Kristupo Kolumbo flagmanas "Santa Maria" sudužo ir nuskendo prie Haičio krantų.

1642 metais gimė anglų matematikas Isakas Niutonas.

1741 metais švedas Andersas Celsijus paskelbė sukūręs temperatūros matavimo skalę.

1818 metais Austrijos Oberndorfo vietovėje pirmą kartą buvo atlikta populiarioji Kalėdų daina "Tyli naktis".

1989 metais mirties bausmė įvykdyta nuverstajam Rumunijos komunistų lyderiui Nikolajei Čiaušesku ir jo žmonai.

1991 metais Michailas Gorbačiovas formaliai atsistatydino iš SSRS prezidento pareigų.

1977 metais sulaukęs 88 metų amžiaus, Šveicarijoje mirė garsusis komikas Čarlis Čaplinas. Gimė 1889 metais.

Tegai:
Kalėdos, šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (196)
Sniego valytuvas

"Grinda" praneša: laukia dar dvi paros intensyvaus snygio

(atnaujinta 15:44 2021.01.26)
Bendrovė pažymi, kad esant tokiam intensyviam snygiui, visų gatvių idealiai nuvalyti yra neįmanoma, todėl prašo vilniečių kantrybės

VILNIUS, sausio 26 — Sputnik. "Grinda" praneša, kad Vilniuje kelininkai ruošiasi dar dvi dienas valyti kelius ir prašo gyventojų būti kantriais.

Orai ir klimatas Lietuvoje pranešė, kad šįryt sniego dangos storis Vilniuje pasiekė 15 cm.  

"Mobilizuota visa žiemos tarnyba. Kokia situacija? Sudėtinga, žinoma.  Vis dėlto sninga  be sustojimo. Visą naktį dirbome be jokių pertraukų. Šiuo metu mūsų laukia dar dvi sudėtingos ir bemiegės paros", – rašo "Grinda" savo paskyroje Facebook.  

Reaguodami į orų pokyčius, Vilniaus "Grindos" žiemos tarnybos darbuotojai prevenciškai druska bei smėlio ir druskos mišiniais barsto prižiūrimus maršrutus, ypatingą dėmesį skiriant atkarpoms, kuriose tikimybė susidaryti nepalankioms eismo sąlygoms didžiausia – miškingoms ir arčiau vandens telkinių esančioms vietovėms, tiltams, viadukams. Specializuota gatvių priežiūros technika budi įkalnėse, kuriose eismo trikdžiai labiausiai apsunkintų judėjimą mieste.

Iš viso "Grinda" prižiūri 1690 sostinės gatvių. Bendrovė pažymi, kad esant tokiam intensyviam snygiui, jų visų idealiai nuvalyti yra neįmanoma, todėl prašo vilniečių kantrybės. 

Prognozuojama, kad Lietuvoje gausiai snigs iki sausio 28 dienos. 

Tegai:
Grinda
Dar šia tema
Sinoptikų teigimu, šią savaitę šalies gyventojai sulauks šlapdribos ir sniego
Dėl iškritusio sniego be elektros liko apie 6 tūkst. namų ūkių
Dienos metu eismo sąlygas sunkins šlapdriba ir sniegas
Klaipėdos uostas

Klaipėdos uostas ieško darbuotojo uosto kapitono pareigoms užimti

(atnaujinta 13:52 2021.01.26)
Pabrėžiama, kad įmonė, su kuria pasirašyta sutartis, įsipareigojo per maždaug pusantro mėnesio, atlikusi kandidatų paiešką bei vertinimą, pateikti reikalavimus atitinkančių kandidatų sąrašą

VILNIUS, sausio 26 — Sputnik. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija pasirašė sutartį su personalo atrankos įmone "Amber team" dėl kandidatų paieškos į Klaipėdos uosto kapitono pareigas, teigiama Klaipėdos uosto pranešime.

Vilnius
© Sputnik / Александр Липовец

"Klaipėdos uosto kapitono darbas yra ypač atsakingas ir svarbus. Jis užtikrina uosto veiklą, susijusią su laivyba, priima atsakingus sprendimus, taip pat jo atsakomybė yra uosto priežiūra, hidrografiniai, navigaciniai dalykai ir kita. Dėl to siekiame, kad uosto kapitonas būtų parinktas labai atsakingai", — sako Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Jo teigimu, nuspręsta samdyti įmonę, kuri atrinktų bazinį galimų kandidatų sąrašą. Paskui, vadovaujantis Vyriausybės nutarimu, bus skelbiamas konkursas, kurio metu ir bus parinktas uosto kapitonas.

Pabrėžiama, kad įmonė, su kuria pasirašyta sutartis, įsipareigojo per maždaug pusantro mėnesio, atlikusi kandidatų paiešką bei vertinimą, pateikti reikalavimus atitinkančių kandidatų sąrašą. Sutarties trukmė, įskaitant konsultavimo paslaugą konkurso metu — trys mėnesiai.

Pažymima, kad reikalavimai uosto kapitonui yra apibrėžti Klaipėdos uosto įstatyme ir pareiginiuose nuostatuose. Pagal Uosto įstatymą, uosto kapitono pareigas gali eiti laivavedys, mokantis valstybinę ir anglų kalbas bei turintis aukštąjį jūrinį išsilavinimą ir ne trumpesnį kaip penkerių metų plaukiojimo jūrų laivo, kurio bendroji talpa 3 000 ir daugiau tonų, kapitonu stažą.

Šiuo metu laikinai Klaipėdos uosto kapitono pareigas eina kapitonas Gintaras Paluckas, pastaruoju metu dirbęs Uoto direkcijos laivų eismo tarnyboje.

Tegai:
Lietuva, Klaipėdos uostas
Dujų įranga, archyvinė nuotrauka

"Melžia kaip tik gali". Ukraina padėjo "tašką" dujų pirkimo Rusijos klausime

(atnaujinta 14:11 2021.01.26)
Ukrainos politikas Artiomas Marčevskis kalbėjo apie "šimtmečio sukčiavimą" tiekiant rusiškas dujas. Radijo Sputnik eteryje politologas, ekonomistas Aleksandras Dudčakas pareiškė nuomonę, kad oficialus Kijevas taip pelnosi iš savo gyventojų

VILNIUS, sausio 26 — Sputnik. Partijos "Opozicijos platforma — Už gyvenimą" jaunimo sparno vadovas Artiomas Marčevskis "NewsOne" televizijos eteryje atskleidė "šimtmečio aferą" susijusią su Rusijos dujomis Ukrainoje. 

Gazprom, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Куденко

Pasak jo, dujų kaina šalyje yra maždaug 9,8 grivinos (apie 0,28 euro). Tačiau 2019 metais partijos politinės tarybos vadovas Viktoras Medvedčukas vedė derybas dėl tiesioginių degalų tiekimo iš Rusijos su 25 procentų nuolaida. Šiuo atveju, pažymėjo politikas, kaina būtų 3,8 grivinos (0,11 euro). 

"Ir dabar mes vis dar perkame šias dujas per kažkokias tarpines. Mes neva jas teikiame į Slovakiją, Slovakijoje mes jas paimame, pagal reversą transportuojame atgal, tada tiekiame galutiniam pirkėjui ir turime tokią kainą. Bet iš tikrųjų, mes perkame tas pačias rusiškas dujas, pasiimame jas pasienyje su Rusija, į jokią Slovakiją jos negabenamos, atgal netransportuojamos. Tai reiškia, kad tai šimtmečio afera, tikriausiai, mūsų šalyje", — sakė Marčevskis. 

Politikas atkreipė dėmesį į beveik trigubą išlaidų skirtumą. Jis pridūrė, kad tikroji dujų kaina yra ta, dėl kurios derėjosi Medvedčukas, o ne ta, kurią nustato Ukrainos valdžia. 

Radijo Sputnik eteryje politologas ir ekonomistas Aleksandras Dudčakas pareiškė nuomonę, kad Ukrainos valdžia nebaudžiamai pelnosi iš savo gyventojų. 

"Jie išsprendžia savo problemas. Ir tai ne tik dėl to, kaip pasireiškia dujų kaina. Tai yra bet ko kaina: dujos, anglis, elektra ir visa kita. Jie tiesiog uždirba gyventojų sąskaita pinigus,"melžia" juos kaip tik gali. Ir kol kas jiems tai išeina. Bet tie, kurie yra valdžioje, vis tiek nėra tvirtia prisiūtos sagos — juos galima nuplėšti. Jie pasisako už Banderą, už "šviesią" Ukrainos ateitį NATO. Būtina grįžti į sveiką protą su integracijos į Eurazijos ekonominę erdvę, KSSO grįžimo idėjomis. Tada viskas bus gerai su kainomis", — sakė Aleksandras Dudčakas. 

Anksčiau Ukrainos ministras pirmininkas Denisas Šmygalis sakė, kad vyriausybė neketina atnaujinti tiesioginių dujų pirkimų iš Rusijos Federacijos. 

Rusija ir Ukraina 2019 metų gruodžio pabaigoje pasirašė susitarimų dėl dujų tranzito per Ukrainą tęsimo paketą, įskaitant tranzito sutartį penkeriems metams, pagal kurią "Gazprom" per pirmuosius metus garantuoja 65 milijardų kubinių metrų dujų perpumpavimą. 40 milijardų per kitus keturis. Šie susitarimai užtikrino tranzito tęsimą nuo sausio 1 dienos, pasibaigus ankstesnei sutarčiai. 

Be to, pagal protokolą dėl bendradarbiavimo dujų srityje "Gazprom" ir "Naftogaz" gali atsižvelgti į tiesioginius dujų tiekimus Ukrainai su nuolaida nuo Europos mazgo (NCG) kainos, priklausomai nuo kiekių. Tačiau apie tokias derybas dar nepranešta. 

Tegai:
dujos, Rusija, Ukraina
Dar šia tema
Ekspertas: JAV SGD ras vietą Europos rinkoje, jei bus nutrauktas dujų tiekimas iš Rusijos
Ekspertas: Rusija ir Europa ištrauks visas "lazdas iš "Nord Stream-2" ratų"
Dujų rinka 2020 metais: Europai pasisekė, Rusija išgyveno