Gruodžio 29-oji

Kokia šiandien diena: gruodžio 29-osios šventės

(atnaujinta 17:46 2020.12.28)
Nuo šio pirmadienio, gruodžio 29 dienos, iki Naujųjų metų lieka 2 dienos, savo vardadienį šiandien švenčia Tomas, Gentvainas, Gaja, Teofilė

2020 metų gruodžio 29 dieną saulė teka 08:42, leidžiasi 16:00, dienos ilgis — 07 val. 18 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Tomas, Gentvainas, Gaja, Teofilė.

Vakarų krikščionybėje gruodžio 29 dieną minima penktoji Kalėdų diena.

Be to, katalikai šią dieną mini Šv. vyskupą Tomą Beketą

Šv. vyskupas Tomas Beketas (1118–1170) gimė Londone, turtingų Normandijos pirklių šeimoje. Studijavo Paryžiuje; grįžęs talkino tėvui, taip pat dirbo miesto ižde, vėliau Kenterberio arkivyskupo rūmuose. Studijavo teisę Bolonėje. 1155 metais Henrikas II paskyrė jį kancleriu. Buvo labai ambicingas, troško kopti karjeros laiptais.

Vėliau, tapęs dvasininku, labai pasikeitė, atsisakė visų privilegijų. Ėmė gyventi kaip asketiškas vienuolis; vilkėjo ašutinę, atsidėjo maldai, atgailai, gailestingumo darbams ir ryžtingai pasipriešino karaliaus bandymams apriboti Bažnyčios autonomiją. Dėl to, kad gynė teisingumą ir Bažnyčios teises, buvo priverstas palikti vyskupo sostą ir buvo ištremtas iš Anglijos. Po šešerių metų grįžęs į tėvynę patyrė daug negandų. Karaliaus Henriko II pareigūnų per pamaldas katedroje nukirstas kardu.

Gruodžio 29-oji Lietuvos istorijoje

1866 metais Biržuose gimė kunigas, publicistas, kalbininkas Povilas Januševičius. Mirė 1948 metais.

1906 metais gimė Vladas Adomavičius, kompozitorius, chorvedys. Mirė 1961 metais.

Lietuvos karaimai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

1907 metais gimė rašytojas Aleksas Maginskas. Mirė 1942 metais.

1969 metais Kaune gimė vienas žymiausių XXI amžiaus Lietuvos tapytojų, neoekspresionistas Vilmantas Marcinkevičius.

1991 metais Lito komitetas priėmė nutarimą "Dėl pasiruošimo Lietuvos Respublikos pinigų sistemos pertvarkymui".   

2008 metais mirė poetas, kalbininkas, poliglotas, humanitarinių mokslų (filologijos) daktaras Vytautas Sirtautas. Gimė 1921 metais.  

2011 metais Kaune įsteigtą poeto Bernardo Brazdžionio premiją miesto savivaldybės taryba nusprendė skirti rašytojui Petrui Palilioniui už knygą "Tautos šauklio balsai".

2011 metais po sunkios ligos mirė žinoma kalbininkė Valerija Janina Vaitkevičiūtė. Gimė 1929 metais.

Gruodžio 29-oji pasaulio istorijoje

1721 metais gimė Prancūzijos karaliaus Liudviko XV meilužė markizė De Pompadour.

1845 metais Teksasas tapo 28-ąja JAV valstija.

1859 metais britai pastatė pirmą metalo konstrukcijų karo laivą.

1862 metais išrastas boulingo kamuolys.

1876 metais gimė ispanų violončelininkas, kompozitorius Pablas Kazalsas. Mirė 1973 metais.

1891 metais Tomas Edisonas užpatentavo radiją.

1898 metais Maskvoje įvyko Antono Čechovo pjesės "Žuvėdra" premjera.

1911 metais Sun Jatsenas tapo pirmu Kinijos Respublikos prezidentu.

1955 metais būdama 13-kos metų Barbra Streisand įrašė pirmąją dainą "You'll Never Know".

1993 metais vienuolikmetis Robertas Šumanas tapo jauniausiu planetoje, pabuvojusiu abejuose ašigaliuose.

2005 metais Kazachstanas paskelbė krikščionių ir musulmonų šventes poilsio dienomis.

2008 metais Kanų ligoninėje mirė prancūzų dizaineris Tedas Lapidiu, kurio karjera savo zenitą buvo pasiekusi 7-ajame ir 8-ajame dešimtmečiuose, su "unisex" ir safario stiliumi. Jam buvo 79 metai.

2010 metais Didžiosios Britanijos karalienė Elzbieta II tapo prosenele: karalienės vaikaičio Piterio Filipso sutuoktinė Autumn Philips pagimdė mergaitę.

2013 metais automobilių lenktynių "Formulė 1" legenda Michaelis Šumacheris buvo ištiktas komos, kai smarkiai susitrenkė galvą per incidentą slidinėjant Prancūzijos Alpėse.

2014 metais mirė garsus pianistas ir kompozitorius Vojcechas Kiliaras, kūręs klasikinę muziką, taip pat garso takelius daugeliui filmų, tokių kaip Romano Polanskio "Oskarų" pelnęs "Pianistas" ir Francis Frensio Fordo Kopolos "Drakula".

Tegai:
katalikai, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (192)
kojos trauma, archyvinė nuotrauka

Karantinas sumažino besikreipiančių dėl traumos skaičių

(atnaujinta 15:46 2021.01.22)
Kaip pažymėjo Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas, traumų skaičių mažinimui neabejotinai turėjo įtakos 2020 metais sumažėjęs gyventojų mobilumas

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Sumažėjus gyventojų mobilumui, sumažėjo į priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius besikreipusių ir ligoninėse gydytų pacientų skaičius, praneša Sveikatos apsaugos ministerija. 

Panevėžio teritorinė ligonių kasa belygindama asmens sveikatos priežiūros įstaigų teiktas paslaugas Panevėžio ir Utenos apskrityse 2019 ir 2020 metų sausio–lapkričio mėnesiais, išanalizavo, jog stacionarines paslaugas teikiančiose įstaigose hospitalizacijos dėl traumų atvejų skaičius per tą patį laikotarpį mažėjo apie 16 proc. Tuo tarpu ambulatorinių paslaugų, susijusių su traumomis, kai pagalba suteikta ligoninių priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose, sumažėjo maždaug 21 proc.

Prekybos centras
© Sputnik / Владислав Адамовский

Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas pastebi, kad Panevėžio ir Utenos apskrityse nukentėjo mažiau žmonių, tačiau atkreipia dėmesį, kad tam neabejotinai turėjo įtakos 2020 m. sumažėjęs gyventojų mobilumas. 

Beveik perpus mažiau paslaugų 2020 metais dėl traumų priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose suteikta balandžio mėn., beveik 40 proc. mažiau – kovo ir lapkričio mėn. Palyginti su 2019 m., daug rečiau į skubiosios pagalbos skyrių pernai kreiptasi Zarasų, Molėtų ir Pasvalio ligoninėse – kreipimųsi buvo 23–27 proc. mažiau. Šių kreipimųsi tik nežymiai mažėjo Respublikinėje Panevėžio ligoninėje – apie 4 proc., taip pat Ignalinos ir Biržų ligoninėse – apie 10 proc.

Didžiausias hospitalizacijos atvejų skaičiaus mažėjimas 2020 m. buvo gegužės (37 proc.) ir balandžio mėn. (32 proc.). Gerokai mažiau traumų nei per tą patį 2019 m. laikotarpį ligoninėse gydyta ir lapkričio, spalio mėn. (23–27 proc. mažiau). 

Dėl traumų stacionare mažiausiai pacientų gydė Biržų ligoninė – 39 proc. mažiau,  Anykščių rajono savivaldybės ligoninė – 36 proc. mažiau. Mažiausias pokytis stebėtas ir vėl Respublikinėje Panevėžio ligoninėje (11 proc. mažiau), taip pat Utenos ligoninėje (8 proc. mažiau).

Karantinas Lietuvoje galioja iki sausio pabaigos. Nuo sausio 21 dienos leidžiama susitikti dviem šeimoms arba dviem namų ūkiams, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo arba vienas asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai, arba namų ūkis, kuriame yra nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo.

Tegai:
trauma, karantinas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvos vyriausybė sušvelnino sugriežtintas karantino taisykles
Karantino metu pareigūnai, atlikę judėjimo ribojimo funkcijas, gaus atlyginimų priedus
Pratęstas per karantiną baigusių galioti pradedančiųjų vairuotojo pažymėjimų galiojimas
Statybininkas

Pernai gauti 33 pranešimai apie mirtinus įvykius darbe

(atnaujinta 14:26 2021.01.22)
Be to, Valstybinės darbo inspekcija gavo 125 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Per 2020 metus Valstybinės darbo inspekcija gavo 33 pranešimus apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, praneša spaudos tarnyba. 

Lyginant su 2019 metais mirtinų įvykių sumažėjo 6 atvejais. 

Tuo tarpu pranešimų apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai, skaičius išliko toks pats – 125 ir 2020 m., ir 2019 m.

Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius sumažėjo visų sektorių įmonėse, išskyrus miškininkystės sritį.

Per 2020 metus daugiausiai mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko transporto ir saugojimo įmonėse. Čia įvyko  8 mirtini atvejai, iš jų 5 darbuotojai žuvo eismo įvykių metu, ir 22 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe, iš jų 4 sunkiai sužaloti eismo įvykių metu. 

Nelaimingi atsitikimai taip pat įvyko statybos (6 mirtini ir 24 sunkūs), apdirbamosios gamybos (4 mirtini ir 18 sunkių), žemės ūkio (3 mirtini ir 7 sunkūs), didmeninės ir mažmeninės prekybos (3 mirtini ir 21 sunkus), vandens tiekimo, nuotekų valymo, atliekų tvarkymo (3 mirtini ir 8 sunkūs) įmonėse.

Kritimas iš aukščio išlieka viena pagrindinių žūčių darbe priežasčių. Praėjusiais  metais nukritę iš aukščio žuvo 10 darbuotojų, dar 39 darbuotojai sunkiai nukentėjo ir susižalojo sveikatą. 

Taip pat darbuotojai buvo mirtinai traumuoti užvirtus gruntui, virstant nupjautam medžiui, užtroškus vamzdyne susikaupusiomis dujomis, atliekant techninių priemonių ar mechanizmų aptarnavimo ir remonto darbus, įjungus montuojamą įrenginį. Minėti veiksniai sąlygojo 16 darbuotojų žūtis.

Pernai ištirta 19 mirtinų ir 101 sunkus nelaimingas atsitikimas darbe. Kiti tyrimai dar nebaigti. Aiškinantis nelaimingų atsitikimų priežastis nustatyta, kad didesnę pusę mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų sąlygojo darbdavio neįgyvendinti darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimai. 25 mirtini ir sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe įvyko dėl darbuotojų didelio neatsargumo ar darbuotojams nesilaikant saugos reikalavimų.

2020 metais įvykių darbe metu žuvo 2 neblaivūs darbuotojai ir buvo sunkiai pakenkta 6 neblaivių darbuotojų sveikatai. Per 2019 m. įvyko 4 mirtini ir 9 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe, kurių metu nukentėjo neblaivūs darbuotojai.

Nors tarp sektorių, kuriuose mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe praėjusiais metais sumažėjo labiausiai, – apdirbamoji gamyba (nuo 9 iki 4 mirtinų atvejų), deja, pirmasis mirtinas įvykis darbe 2021 metaid įvyko šio sektoriaus įmonėje. Bandydamas sutaisyti neveikiančius vartus, įmonės vadovas užlipo metalinėmis kopėčiomis į maždaug 10 metrų aukštį. Kopėčias prilaikęs darbuotojas pamatė, kad viršuje užlipęs žmogus pradėjo purtytis (galimai dėl elektros srovės nuotėkio), krito nuo kopėčių ant betoninių grindų ir žuvo.

Tegai:
darbas
Dar šia tema
Nuo COVID-19 paskiepyta didžioji dalis socialinės globos įstaigų gyventojų ir darbuotojų