Pinigai

Gydytojai pasakojo, ar dėl COVID-19 pavojinga dovanoti pinigus per Naujuosius

(atnaujinta 16:24 2020.12.30)
Nors perduodamos per šimtų tūkstančių žmonių rankas kupiūros tampa tikru mikrobų židiniu, visgi yra būdas sunaikinti ant jų esantį virusą

VILNIUS, gruodžio 30 — Sputnik. Grynieji pinigai šiuo metu ne pati saugiausia Naujųjų metų dovana, nes, perduodami per šimtų tūkstančių žmonių rankas, jie tampa tikra mikrobų veisimosi vieta, tačiau RIA Novosti apklausti specialistai mano, kad visgi yra būdas sunaikinti ant kupiūrų esantį virusą — pakanka palikti juos kelioms valandoms balkone esant žemesnei nei nulio temperatūrai.

"Paviršiai, kuriuos kasdien liečiame, yra potenciali infekcijų plitimo priemonė. Taigi, seni geri grynieji pinigai voke dabar ne pati saugiausia Naujųjų metų dovana, nes, perduodami per šimtų tūkstančių žmonių rankas, jie tampa tikra mikrobų veisimosi vieta", — pasakė gydytoja epidemiologė Olga Nenastina.

Ji pažymėjo, kad gripo ir koronaviruso virusai paprastai ilgiau gyvena ant kietų paviršių ir šiltoje, drėgnoje aplinkoje.

Optimali temperatūra koronavirusui svyruoja nuo 4 iki 10 laipsnių šilumos, paaiškino medicinos mokslų daktarė, profesorė Jelena Malinikova.

"Koronavirusas gyvena ten, kur drėgna ir vidutinė temperatūra — jis nemėgsta karščio. Jam bus daug geriau tose vietose, kur nėra skersvėjo ir vėdinimo. Dezinfekcinėmis priemonėmis apdorotuose paviršiuose jis tiesiog mirs", — paaiškino Malinikova.

Atsakydama į klausimą, kiek laiko koronavirusas gali gyventi ant popierinių kupiūrų, virusologė pažymėjo, kad "ant pinigų jis išlieka, jei į juos čiaudėtume", tačiau tuo pat metu, jei bet kokie daiktai — nesvarbu, ar tai pinigai, ar pakuotė, ar net obuolys — "būdami užkrėsti kelias valandas gulėjo sausoje, gerai vėdinamoje, šaltoje vietoje, tada viruso kiekis smarkiai sumažėja, ir infekcinė dozė tampa mažesnė, galiausiai virusas miršta".

Panašios nuomonės laikosi ir medicinos mokslų daktaras, imunologas, ypač pavojingų infekcijų specialistas Vladislavas Žemčiugovas. "Jis negali ilgai išlikti, jis miršta", — paaiškino gydytojas.

Pasak Žemčiugovo, dovanoti grynuosius pinigus pandemijos metu yra gana saugu, tačiau tai turi būti padaryta teisingai, laikantis tam tikrų sąlygų. Koronavirusas yra labai jautrus šalčiui, pažymėjo imunologas, todėl net ir minimalus minusas gali jį sunaikinti per valandą, o jei šaltis sieks apie 10 laipsnių, tada virusui sunaikinti pakaks minutės.

"Kupiūras galima išnešti į balkoną, prispausti akmeniu, o ryte tai tikrai bus saugu. Svarbiausia, kad vėjas nenuneštų jų ir dovanos negautų kažkas kitas", — pasakė Žemčiugovas.

Su savo kolegų pozicija sutinka ir infekcinių ligų gydytoja Irina Šilkina. "Koronavirusas ant pinigų, kaip ir ant bet kokių kitų daiktų, ilgai neužsibūna ir laikui bėgant jis praranda savo savybes", — pasakė ji.

Apskritai, Šilkina mano, kad pinigai nėra geriausia Naujųjų metų dovana. Bet jei kažkam jų labai reikia, tuomet galima atlikti bankinį pervedimą. "Nemanau, kad reikia dovanoti pinigus. Geriau padovanoti kokį nors kuponą, sumokėti už restoraną, pirtį, sporto klubą", — apibendrino gydytoja.

Tegai:
Naujieji metai, pinigai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1141)
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda: per 6 mėnesius Lietuva gaus daugiau kaip 4 mln dozių vakcinų nuo COVID-19

(atnaujinta 12:48 2021.01.22)
Per vasarį šalyje ketinama atidaryti bent 70 vakcinavimo centrų bei sukurti aiškią ir skaidrią registravimo sistemą

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Per artimiausius šešis mėnesius Lietuva gaus daugiau kaip 4 milijonus dozių vakcinų nuo koronaviruso, pranešė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, remdamas į Europos Komisijos Pirmininkę Ursulą von der Layen.

"Vakar EVT Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Layen užtikrino, kad Lietuva per artimiausius 6 mėnesius gaus daugiau kaip 4 milijonus dozių vakcinų nuo koronaviruso. To užteks paskiepyti 2 milijonams šalies gyventojų ir įgyti kolektyvinį imunitetą", — rašo prezidentas savo paskyroje Facebook.

Šalies vadovas pranešė, kad per vasarį reikai atidaryti bent 70 vakcinavimo centrų, sukurti aiškią ir skaidrią registravimo sistemą bei užtikrinti, kad kiekvienas, norintis išvengti ligos, būtų paskiepytas.

"Nėra ir negali būti klausimo, ar Lietuvos valstybė tai gali padaryti. Privalome. Juk kalbame apie žmonių gyvybes. Jei apmaudžiai nesugebėsime pasinaudoti mums suteikta galimybe paskiepyti kritinį skaičių piliečių, turėsime atsakyti prieš Lietuvos žmones", - rašo jis.

Ketvirtadienį prezidentas dalyvavo nuotolinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje koordinuotam ES atsakui į pandemijos plitimą. Posėdyje Nausėda akcentavo, kad būtina reikšmingai padidinti vakcinų tiekimo apimtis į visas ES šalis bei užtikrinti vakcinų tiekimo proceso skaidrumą ir atvirumą

Šią savaitę Lietuva gavo penktąją farmacijos kompanijų "BioNTech" ir "Pfizer" pagamintų vakcinų partiją, tačiau mažesnį apimtį nei buvo sutarta anksčiau.

Praėjusios savaitės pabaigoje paaiškėjo, kad netolimoje ateityje Lietuva gaus perpus mažiau "BioNTech" ir "Pfizer" vakcinų, nei buvo planuota anksčiau. Buvo pranešta, kad planuojamas vaisto nuo koronaviruso tiekimo mažinamas visose Europos Sąjungos šalyse. Per ateinančias keturias savaites buvo planuota į Lietuvą pristatyti 108 810 vakcinos dozių, tačiau iš viso bus pristatytos 54 405 dozės.

Penktadienio Statistikos departamento duomenimis, bendras patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius nuo pandemijos pradžios yra 174 846, bendras mirčių skaičius yra 2 591. Per praėjusią parą pirmu skiepu vakcinuoti 722 žmonės, antru skiepu — 317. Iš viso pilnai vakcinuotų — 8 739 žmonės. Šiuo metu panaudota 66 144 dozių.

Tegai:
COVID-19, Lietuva, Gitanas Nausėda
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1141)
Dar šia tema
Prezidentas paragino stiprinti atsparumą kibernetinėms grėsmėms
Nausėda: Lietuva netoleruos grasinimų "Sausio 13-osios bylos" teisėjams
Nausėda paskelbė apie ekstremalių situacijų valdymo sistemos trūkumus
Kamala Haris

Šimonytė pasveikino JAV viceprezidentę Kamalą Haris inauguracijos proga

(atnaujinta 14:02 2021.01.22)
Tuo pačiu Šimonytė padėkojo Jungtinėms Valstijoms už tvirtą paramą sunkioje Lietuvos laisvės kovoje

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Premjerė Ingrida Šimonytė pasveikino JAV viceprezidentę Kamalą Haris (Kamala Harris) inauguracijos proga ir palinkėjo stiprybės bei sėkmės naujajai administracijai ir jai asmeniškai, teigiama premjerės pranešime, pateiktame Vyriausybės interneto svetainėje.

"Ši proga primena didžiulę mūsų žmonių ir tautų draugystės ir laisvės vertę, taip pat ilgalaikius Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos santykius, stiprinamus gausios ir energingos Amerikos lietuvių bendruomenės. Šiuos ryšius  kiekvieną dieną tvirtina maži ir dideli žingsniai, kuriuos žengiame politinio dialogo, saugumo ir gynybos, energetikos ir ekonominio bendradarbiavimo bei daugelyje kitų sričių", — sakė ji.

Taip pat Šimonytė padėkojo Jungtinėms Valstijoms už tvirtą paramą sunkioje Lietuvos laisvės kovoje.

Pabrėžiama, kad JAV atsisakė pripažinti Baltijos šalių okupaciją ir tai darė tol, kol 1990 metais buvo atkurta Lietuvos  nepriklausomybė.

Šimonytė išsakė padėkos žodžius ir už greitą JAV atsaką kartu su NATO sąjungininkais užtikrinat saugumą Lietuvoje ir regione.

Taip pat premjerė pakvietė JAV viceprezidentę apsilankyti Lietuvoje, kai pandemijos sąlygos tai leis.

Tegai:
Kamala Harris, Ingrida Šimonytė
Vakcina nuo COVID-19

Lenkija gali imtis priemonių prieš "Pfizer" dėl vakcinų tiekimo nutrūkimo

(atnaujinta 14:07 2021.01.22)
Anksčiau Varšuva gaudavo apie 360 ​​tūkstančių vakcinos dozių per savaitę. Neseniai gamintojas perpus sumažino atsargas, paaiškindamas tai gamyklos rekonstrukcija Belgijoje

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Lenkija gali imtis teisinių priemonių prieš koronaviruso vakcinos gamintoją "Pfizer" dėl to, kad nebuvo įvykdyti tiekimo įsipareigojimai, Lenkijos radijuje sakė Lenkijos vyriausybės atstovas spaudai Piotras Mulleris.

Anksčiau Lenkija gaudavo apie 360 ​​000 Pfizer vakcinos dozių per savaitę. Neseniai gamintojas sumažino atsargas perpus, paaiškindamas tai gamyklos rekonstrukcija Belgijoje.

"Manau, kad toks sprendimas gali būti priimtas kitą mėnesį, jei šie tiekimai nebus papildyti pagal gamintojo pareiškimą", — paklaustas apie teisinių veiksmų prieš "Pfizer" galimybę, sakė Mulleris.

"Šiuo metu turime tokią situaciją, kad gamintojas teigia, kad šie trūkumai bus padengti. Todėl tikimės, kad tai tikrai įvyks", — cituoja Muellerį RIA Novosti.

"Bet jei taip neatsitiks, tada, žinoma, reikės svarstyti teisines priemones", — pridūrė jis.

Praėjusios savaitės pabaigoje tapo žinoma, kad vakcinų gamintojai "BioNTech" ir "Pfizer" į Lietuvą pristatys pusę preparato kiekio, nei buvo planuota. Buvo pranešta, kad planuojamas tiekimas visoms ES šalims bus sumažintas perpus. Per ateinančias keturias savaites planuota į Lietuvą pristatyti 108 810 vakcinos dozių, tačiau iš viso bus pristatytos 54 405 dozės.

Vėliau Lietuva, Latvija, Estija, Danija, Suomija ir Švedija paragino Europos Komisiją paspartinti vakcinų pristatymą iš "BioNTech" ir "Pfizer". Šešių šalių sveikatos apsaugos ministrai pasirašė bendrą laišką, kuriame išreiškė "didelį susirūpinimą" dėl pristatymo vėlavimo. Jie pavadino situaciją "nepriimtina", kuri "mažina pasitikėjimą vakcinacijos procesu".

Tegai:
Pfizer/BioNTech, vakcina, koronavirusas, Lenkija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Nausėda paragino sudaryti ilgalaikį vakcinų tiekimo į ES grafiką
EVA ir Norvegijos institucijos pakomentavo mirtis po vakcinacijos nuo COVID-19