Ligoninės palata

Lietuvoje kilo naujas skandalas dėl COVID-19 mirčių duomenų

(atnaujinta 14:37 2021.01.02)
Penktadienio rytą Statistikos departamentas paskelbė rekordinius respublikai duomenis apie mirtis nuo koronaviruso per parą, tačiau paaiškėjo, kad ši informacija — ne vienos dienos

VILNIUS, sausio 1 — Sputnik. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pamėgino paaiškinti situaciją dėl neteisingo mirčių nuo koronaviruso per parą atvejų paskelbimo, kurį anksčiau pristatė Statistikos departamentas.

Penktadienio rytą Statistikos departamentas nurodė, kad per praėjusią parą nustatyta 130 mirčių nuo COVID-19, kas būtų Lietuvos antirekordas, tačiau vėliau buvo paaiškinta, kad 130 žmonių mirė daugiau nei per vieną parą, ir šis skaičius taip pat apima tas mirtis, kurios buvo užfiksuoti anksčiau, tačiau į jas nebuvo atsižvelgta oficialioje statistikoje.

Kaip pažymėta NVSC spaudos tarnyboje, departamentas į statistiką įtraukia duomenis, kuriuos gauna iš gydymo įstaigų visoje respublikoje. NVSC kasdien informuoja visuomenę apie COVID-19 mirtis, remdamasis tą dieną iš medicinos įstaigų gautais duomenimis, neatsižvelgiant į tai, kada įvyko mirtis.

Todėl, remiantis atnaujintais NVSC duomenimis, per praėjusią parą nuo COVID-19 mirė 42 žmonės, dar apie 88 mirties atvejus pateikti pranešimai, kurių gydymo įstaigos nebuvo pateikusios laiku, kaip numatyta galiojančioje, SAM patvirtintoje tvarkoje.

Ketvirtadienį taip pat buvo gauta informacijos apie 19 mirčių, kai žmonės buvo užsikrėtę koronavirusu, tačiau, pasak gydytojų, pagrindinė mirties priežastis buvo kitokia. Penktadienį pranešta apie dar 58 mirčių atvejus, kai ligoninės išsiuntė pavėluotus pranešimus.

NVSC taip pat pabrėžė, kad informacijos apie mirtį nuo koronaviruso gavimo būdas ne priklauso nuo jų pačių, o yra numatytas SAM nustatyta tvarka.

Tai nėra pirmas kartas, kai Lietuvoje įsiplieskia skandalas dėl neapskaitytų mirčių nuo koronaviruso.

Kaip anksčiau pranešė Sputnik Lietuva, vykdant NVCS veiklos skaitmenizavimą, rastos 804 neapskaitytos mirtys. Iš jų 324 mirtys nuo koronaviruso (COVID-19) ir 480 mirčių dėl kitų priežasčių, tačiau mirusieji sirgo koronavirusu.

Tada įstaiga paaiškino, kad dėl kai kurių neatitikimų kaltas ne NVSC, nes jis remiasi gydymo įstaigų pateikta informacija. Tada specialistai ją surenka ir pateikia visuomenei. Kaip tiksliai bus atsižvelgta į "neapskaitytas" mirtis, nepranešta.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje buvo nustatyti 143 903 koronaviruso atvejai. Dabar respublikoje įvestas karantinas, sugriežtintos priemonės galioja iki sausio 3 dienos.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1092)
Dar šia tema
Atnaujintame paveiktų šalių sąraše — izoliacijos pakeitimai grįžtantiems iš JK
Lietuvoje nustatyta daugiau nei 3 300 naujų koronaviruso atvejų
Mokslininkai nustebo dėl COVID-19 poveikio smegenims
Mergina lauke

NVSC priminė, kaip tinkamai apsirengti atšalus orams

(atnaujinta 14:43 2021.01.16)
Šeštadienį kol kas tik rytiniuose rajonuose numatomas nuo -17 iki -22°C šaltis, tuo tarpu sekmadienio naktį jau daug kur gali šalti iki -20 ar net -25°C

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Stipriai atšalus orams rekomenduojama į lauką eiti tinkamai pasiruošus, svarbiausia — šiltai ir patogiai apsirengti, įspėja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.

Pabrėžiama, kad pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis tik sustiprėja, todėl nuo šalčio dažniausiai nukenčia kojos, rankos, ausys, nosis ir skruostai.

Specialistai rekomenduoja einant į lauką atsižvelgti į sinoptikų įspėjimus, keliais sluoksniais apsivilkti tinkamus šiltus drabužius, kumštines pirštines, ausis dengiančią kepurę, šiltą neankštą avalynę, vilnones kojines, esant reikalui siūloma prisidengti veidą.

Be to, nepatariama vartoti alkoholio, nes išgėręs žmogus dėl išsiplėtusių kraujagyslių greičiau praranda šilumą ir sušąla.

"Jeigu ruošiatės lauke sportuoti, įvertinkite, ar tam yra tinkamos sąlygos, apsirenkite specialią aprangą (apatinius termo drabužius), tinkamą avalynę. Pajutę dilgčiojančius rankų ar kojų pirštus, kandančius skruostus bei kitus sveikatos sutrikimus, grįžkite į šiltą patalpą", — pataria specialistai.

NVSC atkreipė dėmesį, kad reiktų vengti ilgai stovėti ar sėdėti šaltame ore, nes nejudėdami greičiau sušalsite. Taip pat patariama sudrėkus, sušlapus drabužiams, kuo greičiau grįžti į šiltą vietą ir pasikeiskite sausais.

Rekomendacijos tėvams ir vaikų darželiams

Grynas oras ir fizinė veikla ypač svarbi gerai sveikatai palaikyti, imunitetui stiprinti. Tačiau spaudžiant stipriam šalčiui rekomenduojama trumpinti buvimo lauke laiką, lauke stengtis judėti ir dažnai grįžti į patalpas pasišildyti.

Priminta, kad sveikatos saugos reikalavimus vaikų darželiams nustatančioje higienos normoje nurodyta, kad vaikams aktyvi fizinė veikla turi būti organizuojama kasdien 2 kartus šviesiu paros metu išvedant juos į lauką, tačiau veiklos lauke reikėtų atsisakyti, kai oro temperatūra lauke yra žemesnė kaip -12 arba, kai oro temperatūra lauke yra žemesnė kaip  –8, o vėjo greitis didesnis kaip 2 m/sek.

Taip pat atkreiptas dėmesys, kad atšalus orui, imama intensyviau šildyti pastatus, dėl to paprastai padidėja oro tarša kietosiomis dalelėmis. Tad rekomenduojama stebėti oro taršos duomenis ir pastebėjus padidėjusią oro taršą lauke būti trumpiau.

Tegai:
šaltis, orai, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC)
Dar šia tema
Orų prognozė savaitei: gausiai pasnigs, bus slidu ir šalta
Snieguotas savaitgalis Vilniuje
Operacinė, archyvinė nuotrauka

Kauno klinikose transplantuoti koronavirusu persirgusio donoro inkstai

(atnaujinta 17:30 2021.01.16)
Gydytojams kėlė nerimą, kaip reaguos žmonės, kviečiami transplantacijoms

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atliktos inkstų transplantacijos iš donoro, persirgusio koronavirusu, rašoma klinikų tinklalapyje.

Pasak Nefrologijos klinikos vadovės prof. Ingos Arūnės Bumblytės, be visų įprastų tyrimų, kurie atliekami prieš transplantuojant organus, reikėjo įvertinti ir galimą COVID-19 viruso riziką. Pranešama, kad šiuo metu pacientai, kuriems persodinti donoro inkstai, jaučiasi puikiai.

"Po operacijos praėjus daugiau nei savaitei, inkstai funkcionuoja gerai, o tyrimai dėl COVID-19 ligos – neigiami. Toliau stebime situaciją, tačiau atrodo, jog viskas gerai," – džiaugiasi prof. Bumblytė.

"Potencialus donoras buvo persirgęs šia liga daugiau nei prieš mėnesį, o atlikus papildomus tyrimus nebuvo nustatyta jokių aktyvios ligos požymių, – sako Kauno klinikų Organų donorų programos vadovas Tomas Tamošuitis. – Žinojome, kad COVID-19 liga pirmiausiai pažeidžia plaučius ir žarnyną. Inkstai dažniausiai nėra šios infekcijos taikinys."

Gydytojams kėlė nerimą, kaip reaguos žmonės, kviečiami transplantacijoms. 

Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas prof. dr. Andrius Macas džiaugiasi, kad Kauno klinikose diegiami pasaulyje jau papilitusios spartaus ligonių sveikimo koncepcijos elementai. 

Priimant sprendimą dėl šios išskirtinės transplantacijos, dalyvavo LSMU Kauno ligoninės Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. dr. Auksė Mickienė, Kauno klinikų Laboratorinės medicinos klinikos vadovė prof. Astra Vitkauskienė, ligoninės gydytojai nefrologai, Urologijos klinikos vadovas prof. Mindaugas Jievaltas, gydytojas urologas Algirdas Domarkas bei donorų koordinatoriai.

Tegai:
donoras, inkstai, koronavirusas
Temos:
Medicina ir sveikata