Karšta diena

Mokslininkai įvardijo veiksnį, kuris sustabdys COVID-19 plitimą

(atnaujinta 15:01 2021.01.05)
Mokslininkai, politikos formuotojai ir sveikatos priežiūros darbuotojai siekia nustatyti, ar COVID-19 gali tapti sezonine liga

VILNIUS, sausio 4 — Sputnik. Amerikos ir Prancūzijos mokslininkai nustatė, kad vasaros mėnesiais COVID-19 plitimas sumažėja dėl ultravioletinių spindulių poveikio koronavirusui.

Kita vertus, sezoninis saulės spinduliuotės poveikis ligų perdavimui yra nedidelis, palyginti su socialinės saugos veiksniais. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Mokslininkai, politikos formuotojai ir sveikatos priežiūros darbuotojai siekia nustatyti, ar COVID-19 gali tapti sezonine liga. Supratus šį aspektą, nustatoma reagavimo į pandemiją strategija.

Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje mokslininkai kartu su kolegomis iš Harvardo universiteto ir Paryžiaus-Saklė universiteto Prancūzijoje pritaikė statistinių metodų rinkinį, siekdami išanalizuoti, kaip keturi kintamieji — UV spinduliuotė, temperatūra, drėgmė ir krituliai — koreliuoja su paros COVID-19 atvejų augimo tempu. Tai yra rodiklis, kaip greitai liga plinta tam tikrame regione.

"Mes paėmėme daug skirtingų statistikos agentūrų duomenų rinkinių iš viso pasaulio ir juos suderinome, kad sukurtume daugiau nei 3 000 erdvinių vienetų pasaulinį duomenų rinkinį", — tyrėja iš Breno aplinkos mokslų ir vadybos mokyklos Tamma Carleton sakė pranešime spaudai. 

Mokslininkai taip pat įvertino vėlavimo laiką tarp oro sąlygų pokyčių ir praneštų COVID-19 atvejų, atsižvelgdami į viruso inkubacinį laikotarpį, taip pat į papildomą vėlavimą dėl tyrimų.

Tyrėjai rado įrodymų, kad saulės UV spinduliai sumažina COVID-19 perdavimą, tačiau tik nežymiai. Pavyzdžiui, birželio mėnesį vidutinis dienos COVID-19 atvejų padidėjimas Los Andžele buvo 12 proc., palyginti su 13 atvejų gegužę.

Modelis parodė, kad šiauriniuose regionuose, kuriuose vyrauja vidutinių platumų klimatas, nuo sausio iki birželio augimo tempas turėtų sumažėti 7,4 procentinio punkto, o iki gruodžio mėnesio — padidėti 7,8 procentinio punkto. Atitinkamai pietų pusrutulyje vaizdas bus atvirkštinis.

Tuo tarpu mokslininkai mano, kad UV spinduliuotė yra pagrindinis natūralus veiksnys, turintis įtakos koronaviruso infekcijos plitimui.

"Giminingos koronaviruso rūšys, tokios kaip SARS-CoV 2003 ir MERS-CoV 2012, buvo silpnai susijusios su temperatūra ir drėgme, tačiau buvo jautrios UV spinduliams", — sakė tyrimo autorius Kyle'as Meng'as, ekonomistas, aplinkosaugininkas iš Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje.

Keli veiksniai gali lemti UV spindulių įtaką COVID-19 perdavimui. Pirmasis yra biologinis. Ultravioletinė šviesa naikina nukleino rūgštis, kurias virusas naudoja savo genetinei informacijai koduoti. Kitas veiksnys yra elgesio. Vasarą, kai saulėta, žmonės dažniau eina į lauką, todėl virusas tampa labiau pažeidžiamas.

Harvardo tyrėjas Jonathan'as Proctor'as, dalyvavęs tyrime, mano, kad UV spinduliuotė gali paveikti virusą jo perdavimo metu, pavyzdžiui, kai jis yra ore ar ant atviro paviršiaus.

"Kaip ultravioletiniai spinduliai gali paveikti mūsų pačių DNR, jei nenaudosime apsaugos nuo saulės, taip gali pakenkti virusui COVID-19", — sakė Proctor'as.

Tyrėjų teigimu, ultravioletinių spindulių poveikis ligos plitimui yra sezoninis, tačiau paprastai jis yra nedidelis, palyginti su socialinio atstumo priemonių, tokių kaip draudimai keliauti, mokyklų uždarymas ar izoliacija namuose, efektyvumu.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1112)
Skiepijimas nuo COVID-19, archyvinė nuotrauka

Kaune startavo registracijos platforma skiepams nuo COVID-19

(atnaujinta 21:05 2021.01.18)
Praėjusią savaitę Kaune paskiepyti priešakinėse linijose dirbantys medikai, taip pat globos ir slaugos įstaigų pacientai ir personalas, socialiniai darbuotojai

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Siekiant užtikrinti skaidrią ir operatyvią registraciją skiepams nuo COVID-19, Kaune parengta speciali platforma internete, praneša miesto savivaldybė.

Šiuo metu svetainėje sveikas.kaunas.lt. pradėta registracija asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų vakcinacijai. Griežtai laikantis nustatytų prioritetų, įmonės, įstaigos bei kitos organizacijos platformoje turi pateikti detalius sąrašus darbuotojų, kurie pageidauja skiepytis. Kol vakcinos prieinamumas gana ribotas, prioritetas teikiamas patiriantiems didesnę riziką.

Užpildytas formas su aktualiais duomenimis ir vakcinuotis pageidaujančių asmenų sąrašais turi pateikti vienas įstaigos darbuotojas, jungdamasis prie sistemos per elektroninius valdžios vartus. Užregistruoti asmenys gaus trumpąsias SMS žinutes su registracijos numeriu bei visa reikiama informacija apie skiepijimo vietą, datą ir laiką.

Toliau prioritetinių gyventojų grupių sąraše seks eilė vaistinių darbuotojams. Apie jiems skirtus naujus kvietimus registruotis Kauno miesto savivaldybė praneš artimiausiu metu.

Praėjusią savaitę Kaune paskiepyti priešakinėse linijose dirbantys mobiliojo patikros punkto, karščiavimo klinikos, mobiliųjų komandų medikai, taip pat globos ir slaugos įstaigų pacientai ir personalas, socialiniai darbuotojai. 

Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą tvarką, toliau skiepijami koronaviruso infekcijos tyrimus atliekantys laboratorijų darbuotojai ir kiti su šia funkcija susiję medikai, taip pat COVID-19 atvejus tiriantys ir į šios ligos židinius vykstantys specialistai.

Statistikos departamento duomenimis, bendras COVID-19 atvejų skaičius šalyje siekia 167 992, nuo infekcijos mirė 2 469 žmonės. Lietuvoje nuo koronaviruso paskiepyta daugiau nei 47 tūkst. žmonių.

Tegai:
COVID-19, Kaunas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1112)
Dar šia tema
PSO papasakojo, kada gali baigtis COVID-19 pandemija
Lietuvoje beveik perpus sumažėjo naujų COVID-19 atvejų
LSMU Kauno ligoninėje pasibaigė darbuotojų skiepijimas pirmąja COVID-19 vakcinos doze
Žiema, archyvinė nuotrauka

Sausio 19 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 20:46 2021.01.18)
Šią dieną Liūtams geriau susilaikyti nuo ginčų, Ožiaragiams žvaigždės pataria susitelkti į verslą, o Šauliams patariama pradėti galvoti apie savo sveikatą

Avinas (03.21-04.20) 

Puikus laikas deryboms, kelionėms ir apsipirkimui. Tačiau tuo pat metu ši diena nestabili. Pinigus reikėtų leisti atsargiai, be polėkio. Turite būti ypač atsargūs sandorių ir derybų metu. Taupykite savo energiją būsimiems laimėjimams.

Jautis (04.21-05.21)

Diena palanki pradėti kažko naujo, vesti verslo derybas, užmegzti naujas pažintis. Pasistenkite visus ginčytinus klausimus išspręsti taikiai. 

Darbo eigą gali lydėti netikėti atradimai. Reikia stengtis būti pakilios nuotaikos, vengti streso ir jaudulio.

Dvyniai (05.22-06.21) 

Dvynių laukia sudėtinga diena. Stenkitės elgtis švelniau, ne per aršiai ginti savo pozicijas, netinkamas laikas kažko prašyti savo viršininkų. 

Tai geras laikotarpis naujoms pažintims ir romantiškoms pasimatymams. Vakare būkite ypač dėmesingi vairuodami tamsoje.

Vėžys (06.22-07.22)

Šią dieną reikia išspręsti daugybę klausimų. Jei pastaruoju metu jūsų darbas nedžiugino, o jūsų pozicija neatitiko galimybių, reikia būti aktyviam ir ieškoti geresnių variantų — jus lydės sėkmė. 

Kelionės, susijusios su poilsiu ir akiračio plėtimu, bus sėkmingos.

Liūtas (07.23-08.23)

Šiuo metu negalėsite objektyviai įvertinti situacijos tiek profesinėje srityje, tiek asmeniniuose santykiuose. Susilaikykite nuo ginčų su viršininkais ir karštų diskusijų su vyresniais giminaičiais. Laikykitės atokiau nuo nepatikimų žmonių.

Vakare neatsisakykite mažų gyvenimo džiaugsmų, tinkamas laikas apsipirkti.

Mergelė (08.24-09.22) 

Gera diena ateities planams kurti. Mokymosi ir darbo procesas bus ne tik įdomus, bet ir malonus. Per trumpą laiką galėsite sužinoti daug naujų ir naudingų dalykų. 

Tinkamas laikas sportui ir įvaizdžio pokyčiams.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Diena tinka aktyviems veiksmams, tačiau niekas nėra apsaugotas nuo klaidų. Sunkumų gali kilti dėl skubotų sprendimų, nenoro įsiklausyti į kitų žmonių nuomonę. 

Derėtų apriboti bendravimą iki minimumo, galimos intrigos ir ginčai.

Skorpionas (10.23-11.21) 

Pirmoji dienos pusė žada būti labai sėkminga. Šiandien Skorpionai galės užbaigti visus anksčiau pradėtus darbus, tačiau skubėti ir elgtis neapgalvotai nepatartina. 

Skirkite daugiau dėmesio savo sveikatai. Šiuo metu ypač naudinga sportuoti.

Šaulys (11.22-12.21) 

Šiandien Šaulių laukia daug malonaus bendravimo, kelionių ir staigmenų. Pasistenkite išplėsti bendravimo ratą. Tai padės įnešti į jūsų gyvenimą naujos teigiamos įtakos. 

Tinkamas laikas mesti žalingus įpročius ir pradėti galvoti apie savo sveikatą.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Šiandien žvaigždės pataria Ožiaragiams susitelkti į verslą ir susilaikyti nuo pramogų. Panaudokite šį laiką studijoms ir profesiniam tobulėjimui. 

Jei norite užmegzti santykius su tinkamu žmogumi, drąsiai perimkite iniciatyvą į savo rankas. Vakare skirkite daugiau laiko savo sveikatai ir fizinei formai.

Vandenis (01.21-02.19) 

Rekomenduojama saikingai vertinti aktyvumą ir laikytis ramaus gyvenimo būdo. Kai kurie ženklo atstovai patirs stiprų stresą darbe. Raskite minutėlę poilsiui ir kaupkite jėgas judėti toliau.

Šią dieną galite pabandyti susidoroti su blogais įpročiais. Tai tinkamas metas mesti rūkyti.

Žuvys (02.20-03.20) 

Dienos pradžioje žvaigždės pataria dalyvauti veikloje, kur bus galimybė parodyti savo talentus ir sugebėjimus. Bus galimybė susipažinti su žmonėmis, iš kurių pavyks daug sužinoti, greitai perimsite naudingą patirtį. 

Vakaras yra tinkamas metas tvarkyti namus, apsipirkti.

Tegai:
horoskopas
Koronaviruso testas

Japonijoje nustatyta "britų" COVID-19 padermė asmenims, nebuvusiems JK

(atnaujinta 20:52 2021.01.18)
Nė vienas iš užsikrėtusiųjų niekada nebuvo JK, tačiau ekspertams dar nepavyko nustatyti, ar kuris nors iš užkrėstųjų turėjo ryšių su kuo nors, kas neseniai keliavo į šalį

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Pirmieji vadinamosios "britų" koronaviruso padermės infekcijos atvejai nustatyti Japonijoje žmonėms, kurie niekada nebuvo JK, teigia Japonijos sveikatos apsaugos ministerija.

Spaudos konferenciją transliuoja NHK televizijos kanalas.

Šidzuokos prefektūroje infekcijos atvejai patvirtinti trims žmonėms nuo 20 iki 70 metų.

Nė vienas iš užsikrėtusiųjų niekada nebuvo JK, tačiau ekspertams dar nepavyko nustatyti, ar kuris nors iš užkrėstųjų turėjo ryšių su kuo nors, kas neseniai keliavo į JK.

2020 metų gruodžio viduryje JK nustatyta nauja koronaviruso SARS-CoV-2 mutacija. Vėliau JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba patvirtino, kad šalyje nustatytas koronaviruso variantas plinta sparčiau ir reikalauja dar daugiau gyventojų atsargumo. Nors naujasis viruso variantas, remiantis preliminariais vertinimais, gali būti 70 % infekciškesnis nei ankstesnis, vis dėlto nėra nieko, kas rodytų, kad jis yra pavojingesnis mirtinumo ar ligos eigos prasme.

Tegai:
Didžioji Britanija, Japonija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1112)