Sausio 4-oji

Kokia šiandien diena: sausio 4-osios šventės

(atnaujinta 13:35 2021.01.05)
Sausio 4-ąją gimė rašto akliesiems išradėjas, todėl minima Pasaulinė Brailio diena, o 1998 metais šią dieną Lietuvos prezidentu buvo išrinktas Valdas Adamkus

Sausio 4 yra 4-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 361 diena.

2021 metų sausio 4 dieną saulė teka 08:42, leidžiasi 16:06, dienos ilgis — 07 val. 24 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Arimantas, Arimantė, Arys, Armantas, Armantė, Armina, Arminas, Arminė, Arminta, Armintas, Benas, Benedikta, Benė, Benediktas, Malvina, Titas, Andželika.

Sausio 4-ąją minima Pasaulinė Brailio diena.

2018 metais Jungtinių Tautų (JT) Generalinė asamblėja priėmė Pasaulio aklųjų sąjungos (PAS) pasiūlytą rezoliuciją, skelbiančią, kad sausio 4-oji yra Pasaulinė Brailio diena. Pati Pasaulio aklųjų sąjunga šią dieną minėjo nuo 2001 metų, tačiau kol ji nesulaukė JT Generalinės asamblėjos palaikymo, tai buvo tik pačių aklųjų idėja.

Pasaulinės Brailio dienos tikslas — nešti pasauliui žinią apie Brailio rašto svarbą akliems ir sunkią regos negalią turintiems žmonėms.

Be to, sausio 4-ąją minimas Mianmaras — Nepriklausomybės nuo Jungtinės Karalystės diena.

Mianmaras (iki 1989 metų — Birma) — didžiausia valstybė žemyninėje Pietryčių Azijoje. Šalis sausumoje ribojasi su Bangladešu, Indija, Kinija, Laosu ir Tailandu. Šalis yra Bengalijos įlankos ir Andamanų jūros pakrantėje.

Nuo 1962 m. šalis buvo valdoma karinių diktatūrų. Nuo 1988 iki 2011 m. Mianmaras oficialiai buvo valdomas Valstybinės Taikos ir Vystymosi Tarybos. 2011 m. chunta oficialiai valdžią perdavė civilinei valdžiai, kuriai vadovavo vienas iš buvusių chuntos narių, tačiau kariškių vaidmuo išlieka dominuojantis.

Sausio 4-oji Lietuvos istorijoje

1891 metais gimė rašytojas, prozininkas, dramaturgas Pijus Krakaitis (rašė slapyvardžiu Benamis). Mirė 1948 metais Detroite, JAV.

1921 metais gimė poetas, mokytojas Juozas Mečinskas.

Kalėdinis žaisliukas ant eglutės, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Даничев

1927 metais gimė literatūros kritikas ir tyrinėtojas Algirdas Titus Antanaitis.  

1998 metais įvyko Lietuvos prezidento rinkimų antrasis turas. Prezidentu, nugalėjęs teisininką Artūrą Paulauską, buvo išrinktas Amerikos lietuvis, aplinkosaugininkas Valdas Adamkus.  

2011 metais eidamas 76-uosius metus, po ilgos ir sunkios ligos mirė vienas žymiausių lietuvių kino režisierių, Nacionalinės premijos laureatas, Lietuvos kinematografininkų sąjungos narys Almantas Grikevičius.

2015 metais būdama 53 metų Rusijos mieste Sankt Peterburge mirė lietuvių kilmės aktorė Regina Leleikytė.

Sausio 4-oji pasaulio istorijoje

1643 metais gimė gravitacijos dėsnio atradėjas, anglų mokslininkas seras Izaokas Niutonas (Isaac Newton). Mirė 1727 metais.

1710 metais gimė italų kompozitorius Džiovanis Pergolezis (Giovanni Pergolesi).  

1785 metais gimė vokiečių filologas, tautosakininkas Jakobas Grimas. Jakobas su broliu nuo 1805 m. rinko pasakas ir sakmes, kurios visame pasaulyje žinomos kaip brolių "Grimų pasakos". Jakobas Grimas mirė 1863 Jakobas Berlyne.

1809 gimė rašto akliesiems išradėjas prancūzas Lui Brailis (Louis Braille).

1941 mirė prancūzų filosofas Henris Bergsonas, 1927 m. Nobelio literatūros premijos laureatas.

1960 automobilio katastrofoje žuvo 1957 m. literatūrinės Nobelio premijos laureatas, rašytojas Alberas Kamiu.

1965 mirė amerikiečių kilmės anglų poetas ir dramaturgas Tomas Stearnsas Eliotas, 1948 m. Nobelio literatūros premijos laureatas.

2010 metais šeichas Mohamadas bin Rašidas Maktumas, Dubajaus valdovas ir JAE premjeras, oficialiai atidarė aukščiausią pasaulyje pastatą "Burj Khalifa", 828 metrais iškilusį virš dykumos smėlynų. 160 aukštų dangoraižis, kurį statant buvo išlieta 330 tūkst. kubinių metrų betono ir panaudota 31,4 tūkst. tonų plieno, yra matomas iš už 95 kilometrų.

2015 metais būdamas 59 metų mirė vienas populiariausių italų kompozitorių Pinas Danielė, kuris savo kūryboje derino gimtojo Neapolio muzikinius motyvus ir džiazo bei bliuzo melodijas.

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (196)
Žiema, archyvinė nuotrauka

Sausio 28 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 12:08 2021.01.27)
Sausio 28 dienos horoskopas pataria Liūtams atsisakyti bendravimo šią dieną, o Jaučiams — skirti dėmesį vaikams ir pagyvenusiems artimiesiems, Šauliams geriau atsisakyti avantiūrų

Avinas (03.21-04.20)

Galite drąsiai imtis sudėtingų užduočių - turėsite pakankamai jėgų išspręsti bet kokias problemas. Jei nesėdėsite be drabo, galite kilti karjeros laiptais. Tikimasi, kad vieniši ženklo atstovai sutiks savo sielos draugą.

Jautis (04.21-05.21) 

Pabandykite šiandien sutvarkyti skubius darbo reikalus, ir pagalvokite kaip išplėsti veiklos sritį. Venkite ginčų. 

Vakarą patartina praleisti su šeima, ypatingą dėmesį skiriant vaikams ir pagyvenusiems artimiesiems.

Dvyniai (05.22-06.21)

Šiandien žvaigždės pataria vengti skubotų sprendimų ar būti paveiktiems stiprių jausmų. Jei tenka bendrauti ne tik su sąjungininkais, bet ir su oponentais, pabandykite bent trumpam susitarti dėl taikos. Norėdami pasiekti rezultatų, turėsite parodyti daug aktyvumo.

Vėžys (06.22-07.22) 

Jei ilgai stengėtės išspręsti problemą, šiandien turėsite puikią galimybę pakeisti situaciją savo naudai. Norėdami rasti teisingą išeitį iš painios situacijos, pasitelkite fantaziją. 

Finansiniais klausimais turėtumėte būti santūrūs ir susilaikyti nuo pirkinių, kurių jums tikrai nereikia.

Liūtas (07.23-08.23)

Puikus laikas apskaičiuoti situacijas keliais žingsniais į priekį ir pradėti aktyviai veikti.  Aplinkybės leis jums susikaupti ir išspręsti senus klausimus. 

Šią dieną gali kilti konfliktų su draugu ar šeimos nariu. Stenkitės vakarą praleisti privačiai, venkite kompanijų ir bendravimo.

Mergelė (08.24-09.22)

Diena prabėgs sparčiu tempu. Nebijokite sunkumų, juos galite įveikti. Jūs sugebate įkvėpti net tingius žygdarbiams. Neleiskite, kad svetimi žmonės trukdytų jūsų gyvenimui. 

Tinkamas laikas tolimai kelionei ar bent jau jos planavimui.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Vargu ar šią dieną jums kils didelis noras dirbti. Galvą gali užpildyti bet kokios mintys, tik ne apie darbą. Nesinervinkite dėl smulkmenų. Pasirūpinkite santykiais su artimaisiais.

Skorpionas (10.23-11.21)

Nesivelkite į konfliktus, tiesiog lėtai darykite tai, kas jūsų nuomone yra teisinga. Nerekomenduojama planuoti ir rimtų darbų — jiems įgyvendinti reikalingos energijos nebus, todėl geriau pailsėkite ir nuveikite ką nors malonaus.

Šaulys (11.22-12.21) 

Dabar neturėtumėte leistis į avantiūras ir rizikuoti nepateisinamai, ypač spręsdami finansinius klausimus. Nebijokite paprašyti kolegų ar artimų draugų patarimo ir neatsisakykite siūlomos pagalbos. Kelionės bus gerai. Geras laikas atsipalaiduoti, aplankyti naujas vietas ir praplėsti savo akiratį.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Susikoncentruokite ties savo planais ir problemomis, nešvaistykite jėgų, kad padėtumėte kitiems. Dienos metu kartais gali kilti problemų, susijusių su vėlavimais, techniniais gedimais. 

Asmeniniame gyvenime labiau pasitikėkite intuicija, o ne gandais.

Vandenis (01.21-02.19) 

Žvaigždės pataria elgtis atvirai, laisvai ginant savo idėjas ir įsitikinimus. Ši pozicija padės sustiprinti jūsų patikimumą. Tai tinkamas laikas pagerinti savo santykius verslo partneriais. Bet kokius ginčytinus klausimus, kurių aptarimas užtruko daug laiko, dabar galima išspręsti lengvai ir taikiai.

Žuvys (02.20-03.20)

Šiandien jūsų laukia malonios staigmenos. Jei leidžia aplinkybės, pailsėkite nuo darbo, padarykite pertrauką. Turėsite daugiau spręsti ne savo, o kitų reikalus ir tai padės jums įgyti naudingų pažįstamų, kurie artimiausiu metu dalyvaus sprendžiant jūsų problemas. 

Tegai:
horoskopas
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė

Šimonytė įvertino galimybę atlaisvinti karantino ribojimus verslui

(atnaujinta 19:25 2021.01.27)
Iš trijų anksčiau ministerijos pateiktų pasiūlymų vyriausybė šiuo metu svarsto tik vieną — dėl ribojimų slidinėjimo centruose

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė įvertino galimybę atlaisvinti karantino ribojimus Lietuvos verslui.

"Kol kas tokių sprendimų priimta nėra, jokių konkrečių datų nėra fiksuota", - sakė ji.

Ūkio ir inovacijų ministerija anksčiau pateikė vyriausybei tris pasiūlymus palengvinti karantino sąlygas. Ministerijos nuomone, vasario 1 dieną jau būtų galima slidinėti lauko kalnų slidinėjimo centruose, kurių Lietuvoje yra šeši. Vasario 8 dieną galėtų atsidaryti parduotuvės, turinčios išėjimus į lauką, taip pat būtų atnaujintas grožio paslaugų teikimas, tačiau su dideliais apribojimais.

Atsakydama į ministerijos siūlymus, Šimonyte tik pažymėjo, kad šiuo metu tęsiasi derybos dėl slidinėjimo centrų.

"Ekonomikos ir inovacijos ministerijos pasiūlymai yra, turbūt, parengti atsižvelgiant į ministerijos mandatą. Žinoma, pakankamai atsakingai vertinant situaciją ir sudėliojant tam tikrus etapiškumus. Dėl slidinėjimo centrų ta diskusija vyksta ir, manau, kad dar vyks kelias artimiausias dienas", — pridūrė premjerė. 

Pasak premjerės, naujausi duomenys ir dinamika bus aptariami šį penktadienį vyksiančiame Vyriausybės pasitarime ir pirmadienio Valstybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje.

Karantinas Lietuvoje įvestas lapkričio 7 dieną, jo sąlygos sugriežtintos gruodžio mėnesio viduryje. Uždaryta daugelis parduotuvių, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai namuose ir viešose vietose.

Trečiadienį Vyriausybė pratesė karantiną dar mėnesiui, iki vasario 28 dienos.

Nuo pandemijos pradžios šalyje nustatyta 179 212 koronaviruso atvejų, mirčių skaičius pasiekė 2 716.

Tegai:
karantinas, Ingrida Šimonytė
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje