VILNIUS, sausio 4 — Sputnik. Į Lietuvą lėktuvu iš Vokietijos buvo pristatyta trečioji dviejų farmacijos kompanijų "BioNTech" ir "Pfizer" sukurtos vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) siunta su 20 478 vakcinos dozėmis, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.
Siunta buvo pristatyta į Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlius ir patalpinta į ultra žemos temperatūros šaldiklius, nupirktus specialiai šioms vakcinoms, kurios turi būti laikomos -75 laipsnių temperatūroje.
Iš ESSC sandėlių jos bus transportuojamos į penkis centrus, koordinuojančius vakcinavimą regionų gydymo įstaigose: Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, Klaipėdos universitetinę ligoninę, Respublikinę Šiaulių ligoninę, Respublikinę Panevėžio ligoninę. Vakcinos bus transportuojamos naudojant šaldymo įrangą, kuri užtikrina "šalčio grandinės" palaikymą ir temperatūrinio režimo atsekamumą viso transportavimo metu.
AM kanclerė Jurgita Grebenkovienė Neįgaliųjų teisių komisijos posėdžio metu teigė, kad pagrindines šalies ligonines naujos vakcinos dozės pasieks antradienį.
"Su šituo antru vežimu turėsime kažkur apie 30 tūkst. vakcinos dozių. Planuojama paskiepyti visas ligonines – jų darbuotojus, taip pat greitąją medicinos pagalbą, didžiausios rizikos pacientus", — sakė Grebenkovienė.
Pasak jos, vėliau su kitomis vakcinomis ketinama skiepyti mobiliuose punktuose, karščiavimo klinikose dirbančius medikus, slaugos ir globos įstaigų gyventojus ir darbuotojus. Pirmoji siunta išdalinta penkioms pagrindinėms šalies ligoninėms — pradėtas medikų vakcinavimas, šios vakcinos dozės išnaudotos praėjusios savaitės viduryje.
VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Nutarimas dėl karantino sąlygų iki sausio pabaigos galios toks, koks yra, išskyrus mažus pakeitimus, dalis ribojimų gali būti modifikuoti nuo vasario mėnesio, pirmadienį vykusiame Vyriausybes pasitarime teigė premjerė Ingrida Šimonytė.
Šiandien Vyriausybes pasitarime vyriausiasis COVID-19 analitikas Aistis Šimaitis pranešė apie situacijos gerėjimą. Anot Šimaičio, nustatomų atvejų skaičius sumažėjo beveik triskart – nuo 3 tūkst. iki 1 tūkst., o teigiamų atvejų procentinė dalis sumažėjo perpus.
"Tai staigus kritimas, aišku, tai atsispindi ir sergamume. Mes dabar esame lapkričio pradžios lygyje. Prieš pandemijos antrai bangai smarkiai įsibėjant spalio mėnesį, atvejų skaičius buvo apie 200 ir mes neblogai tvarkėmes tame lygyje", – kalbėjo analitikas.
Pasak Šimaičio, šiuo metu Lietuva yra įveikusi pusiaukelę "važiuojant į apačią" nustatomų atvejų kreivėje, tačiau sakyti, kad situacija yra visiškai kontroliuojama, dar negalima.
"Dinamika, pagal visus parametrus, kuriuos sekame, yra palanki, bet tai nereiškia, kad galime atsipalaiduoti, tai reiškia, kad esame teisingame kelyje", – teigė premjerė Ingrida Šimonytė.
Ji pažymėjo, kad nutarimas dėl karantino sąlygų iki sausio 31-osios galios toks, koks yra, išskyrus pakeitimus dėl pagalbos moksleiviams ir socialinių burbulų žmonėms, kurie yra vieniši. Be to, priklausomai nuo to, kaip seksis rasti sprendimus ir kaip atrodys atvejų dinamika ateinančiomis savaitėmis, dalis ribojimų gali būti modifikuoti nuo vasario mėnesio.
Anot premjerės, nors situacija su COVID-19 gerėja, vis dar kyla nemažų iššūkių. Tarp jų – nepakankamai greiti vakcinacijos tempai.
"Vakcinavimas, kuris atrodo kaip išeities strategija, neįsibėgėja taip, kaip mums visiems norėtųsi. Labiausiai dėl gamybinių pajėgumų apribojimų ir dėl to, kad kartais viduryje mūšio ima ir pasikeičia kažkokie parodymai ir tuomet tenka, kaip praėjusią savaitę, ES lygiu kelti klausimus, kodėl gamintojas keičia savo pradinius planus", — pasitarime kalbėjo ministrė.
Pasak Šimonytės, tam, kad būtų palaikomas tinkamas vakcinavimo tempas, būtinas daug geresnis vakcinų tiekimas nei matomas šiomis savaitėmis arba bus matomas artimiausiu metu.
Vyriausybės pasitarime sveikatos ekspertai pasiūlė svarstyti galimybę vakcinuoti mokinius, Vyriausybės pasitarime vienas iš sveikatos ekspertų pasiūlymų buvo svarstyti galimybę prieš grįžtant mokytis kontaktiniu būdu į mokyklas nuo COVID-19 vakcinuoti mokinius, kuriems daugiau nei 16 metų.
Savo ruožtu Sveikatos tarybos narė profesorė Ramunė Kalėdienė, prieš švelninant karantino sąlygas siūlo pirmiausia galvoti apie ikimokyklinukus, priešmokyklinukus, pradinukus, abiturientus, ir tik vėliau apie kitų klasių vaikus.
Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas Tumas Beinortas, kuris taip pat dalyvavo pasitarime, siūlo, kad prieš grįžtant į mokyklas tiek vaikams, tiek darbuotojams turėtų būti atliekamas PGR testas, taip leidžiant grįžti į mokyklas tik žmonėms, kurių testas buvo neigiamas.
Pasitarime dalyvavęs psichologas Paulius Skruibis atkreipė dėmesį į neigiamą mokyklos uždarymo poveikį psichinei mokinių būklei. Skruibis rėmėsi Vilniaus universiteto mokslininkų tyrimų, kuris parodė, kad per pirmąjį karantiną daugiau nei trečdalio vaikų emocinė būsena pablogėjo.
"Taip, mokyklų uždarymas visuro plitimą mažina, bet pasekmės yra svarios", – kalbėjo Skruibis.
Statistikos departamento duomenimis, bendras COVID-19 atvejų skaičius šalyje siekia 167 992, nuo infekcijos mirė 2 469 žmonės. Šalyje nuo koronaviruso paskiepyta daugiau nei 47 tūkst. žmonių.
VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. LSMU Kauno ligoninėje pasibaigė visuotinis darbuotojų skiepijimas pirmąja COVID-19 vakcinos doze, praneša ligoninė savo puslapyje Facebook.
Infekcijų kontrolės skyriaus vadovės Ritos Butylkinos duomenimis, iš viso paskiepyta apie 1700 personalo darbuotojų.
"Džiaugiuosi šiame procese puikiai, atsakingai dirbusiomis įvairių padalinių slaugytojomis, kurios vakcinuoja, vykdo apskaitą, sudarinėja skiepijimo grafikus, taip pat infektologais, teikiančiais konsultacijas, stebinčiais pasiskiepijusius žmones", – pastebi Butylkina.
Iš viso nuo rudens COVID-19 infekcija užsikrėtė per 700 LSMU Kauno ligoninės darbuotojų. Tik sausį sergamumas pradėjo mažėti ir šiuo metu serga jau mažiau kaip 100 darbuotojų, kai dar praėjusį mėnesį buvo fiksuota beveik pustrečio šimto vienu metu sergančių specialistų, slaugos personalo.
Šiuo metu ligoninėje gydoma apie 180 COVID-19 pacientų. “Vis dar labai daug, bet šis skaičius bent jau nedidėja”, - teigiama pranešime. Kartu ligoninės atstovai pažymi, kad nuo gruodžio antros pusės iki sausio pradžios sveikatos apsaugos įstaigoje būta vienu metu net 240 ir daugiau ligonių.
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje nuo koronaviruso paskiepyta daugiau nei 47 tūkst. žmonių. Sausio 17 dieną Santaros klinikose prasidėjo antrasis skiepijimo nuo koronaviruso etapas. Antroji vakcinos dozė skiriama gydytojams, kurie jau gavo pirmąją dozę.
Bendras COVID-19 atvejų skaičius šalyje siekia 167 992, nuo infekcijos mirė 2 469 žmonės.
Karantinas šalyje įvestas iki sausio 31 dienos.
VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Rusija išsiunčia du Nyderlandų diplomatus, pranešė šalies Užsienio reikalų ministerija.
Diplomatinė atstovybė iškvietė Nyderlandų reikalų patikėtinį Joostą Reintjesą ir pareiškė griežtą protestą dėl nepagrįsto dviejų Rusijos diplomatų paskelbimo "persona non grata".
"Šis nedraugiškas ir provokuojantis žingsnis bei naujas antirusiškos isterijos raundas, kurį organizavo Haga su vyriausybei palankia žiniasklaida, parodė sveiko proto ir supratimo apie realias problemas Rusijos ir Nyderlandų santykiuose Nyderlandų vyriausybės ratuose ir išlieka tendencija toliau sąmoningai pakenkti jų pagrindams“, - pridūrė jis". — sakoma Rusijos URM komentare.
Taigi Maskva, vadovaudamasi abipusiškumo principu, nusprendė išsiųsti du Nyderlandų ambasados darbuotojus. Jie turės palikti Rusiją per dvi savaites.
Gruodžio pradžioje Olandijos valdžia apkaltino du Rusijos diplomatus šnipinėjimu ir paskelbė juos "persona non grata". Buvo teigiama, kad rusų diplomatinis statusas buvo priedanga, tačiau iš tikrųjų jie buvo Užsienio žvalgybos tarnybos pareigūnai.
Tuo pačiu metu, kaip pažymėta Rusijos ambasadoje, Olandijos pusė nepateikė jokių įrodymų apie neteisėtus diplomatų veiksmus.