Kiaušinienė su šonine, archyvinė nuotrauka

Kaip susigrąžinti uoslę po COVID-19

(atnaujinta 23:45 2021.01.05)
Mokslininkų duomenimis, apie 70 proc. pacientų tarp būdingų COVID-19 simptomų mini uoslės praradimą, kuris dažniausiai pasireiškia ankstyviausiose ligos stadijose

VILNIUS, sausio 5 — Sputnik. Daugumai pacientų uoslė sugrįžta, tačiau maždaug kas penktas patiria problemų dar mėnesį ar du. Mokslininkai bando rasti vaistų, taip pat paruošia specialias "uoslės lavinimo" technikas. 

Paaiškėjo, kad uoslės ir skonio pažeidimai nėra tokie nekenksmingi. Apie tai rašoma RIA Novosti straipsnyje.

Uoslės neuronai

Uoslės praradimas neretai pasireiškia sergant virusinėmis infekcijomis. Yra duomenų, kad išskyrus SARS-CoV-2, uoslės praradimas galimas ir su kitais žmogaus koronavirusais, rinovirusais, gripo virusais ir Epstein-Barr virusais.

Todėl mokslininkai visų pirma nagrinėjo vaistus, kurie gerai pasiteisino gydant poinfekcinę uoslės disfunkciją, kurią sukėlė kiti virusai: sisteminius ir vietinius steroidus, priešuždegiminius nosies purškalus, natrio citratą ir nesteroidinius vaistus — vitaminus ir antioksidantus. Taip pat nemedikamentinius metodus, ypač uoslės treniruotes.

Platus Europos mokslininkų tyrimas trijose Belgijos universitetinėse ligoninėse parodė, kad veiksmingiausi yra natrio citratas ir fizinės treniruotės, tuo tarpu nosies purškalai ir steroidai ar nosies drėkinimas nepadeda. Kaip pažymi darbo autoriai, anosmijos (uoslės nebuvimas) mechanizmas, susijęs su koronaviruso infekcija, yra ypatingas.

Histopatologiniai duomenys rodo, kad SARS-CoV-2 per uoslės plyšio neuroepitelį pasiekia uoslės svogūnėlį ir per jį patenka į centrinę nervų sistemą. Įrodyta, kad natrio citratas gerai veikia gydant uoslės disfunkciją, kurią sukelia gripo virusas. 

Uoslės treniruotės

Norėdami atkurti koronaviruso paveiktų kvapų suvokimą, gydytojai rekomenduoja treniruoti uoslės sistemą. Taip uoslės sutrikimai gydomi otolaringologinėse klinikose.

Vienas iš metodų grindžiamas smegenų gebėjimu kompensuoti uoslės epitelio ir uoslės trakto pažeidimus. ES mokslininkai išbandė jį Drezdeno technikos universitete ant 153 pacientų, kurie dėl infekcijos visiškai ar iš dalies neteko gebėjimo jausti kvapą. Kelis mėnesius, du kartus per dieną, pacientai įkvėpė bent keturis kvapus — po 15 sekundžių — ir bandė juos prisiminti.

Treniruočių rinkinyje buvo vienkomponenčių kvapų — pavyzdžiui, anyžių, rožių, gvazdikėlių, citrinų, levandų, medaus, braškių, čiobrelių, eukaliptų ir šokolado, taip pat mišinių su viena dominuojančia nata.

Mokslininkai įvertino jautrumą kvapams tyrimo pradžioje ir po šešių mėnesių treniruočių, ir palygino juos su kontrolinės grupės duomenimis.

Buvo nustatyta, kad treniruotė paleidžia uoslės takų, kuriuos suformuoja neuronų grandinės, atkūrimą. Metodas buvo efektyviausias vyresnio amžiaus grupėje ir tarp pacientų, kurių uoslė labai sutrikusi.

Psichologinės problemos

Neseniai britų mokslininkai įrodė, kad ilgalaikis uoslės praradimas gali sukelti emocinį stresą ir net psichikos sutrikimus. Tyrime dalyvavo apie devyni tūkstančiai Facebook COVID-19 "Smell and Taste Loss" grupės narių.

Pirmiausia mokslininkai išanalizavo visų Facebook grupės narių įrašus ir komentarus, o po to paprašė jų užrašyti savo asmeninę patirtį.

Uoslės ir skonio praradimas labai paveikė COVID-19 patyrusių žmonių gyvenimo kokybę ir psichologinę gerovę.

Dauguma pažymėjo, kad jiems sunku suprasti ir interpretuoti kvapą ir skonį. Daugeliui sunkiausia buvo pats pažįstamų pojūčių dingimo faktas. Žmonės apibūdino "nematomos ligos" būseną, kuri labai pakeitė jų gyvenimą.

Kaip daugelis pastebėjo, sunku paaiškinti, kas nutinka prarandant uoslę ir skonį, žmonėms trūko artimųjų, kuriems šie simptomai atrodė nereikšmingi, užuojautos ir palaikymo. Nepadėjo ir medicina.

Žmonės ypač skundėsi, kad dingo dėl maisto patiriamas malonumas. Dažnai keitėsi valgymo elgesys — atsirado apatija maistui, dėl kurios vieni labai sulieknėjo, o kiti, priešingai, ėmė valgyti nesveiką maistą.

Uoslė yra vienas pagrindinių jutimų, jungiančių žmogų su aplinka, kitais žmonėmis ir savo kūnu. Tyrimo autoriai nustatė, kad visi pacientai, turintys kvapo ir skonio pažeidimų, pradėjo jausti vienišumo jausmą, socialinį ir asmeninį atsiskyrimą, į pasaulį žmonės žvelgė tarsi iš šalies.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1092)
Dar šia tema
Mokslininkai nustatė veiksnį, kuris padvigubina riziką susirgti vėžiu
"Antradienio fenomenas": profesorius apie keistą COVID-19 paplitimą Lietuvoje
COVID-19 sirgęs vyras septynis mėnesius praleido ligoninėje
Mokslininkai išsiaiškino, kaip pandemija keičia vartotojų įpročius Lietuvoje
 Pfizer/BioNTech vakcina

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė Pfizer vakcinos tiekimo atnaujinimo datą 

(atnaujinta 12:38 2021.01.16)
Sveikatos apsaugos ministerija pranešė gavusi "Pfizer" ir "BioNTech" atsakymą, kur paskelbas tiekimo apimties atkūrimo laikas. Be to, teigiama, kad bendrovės nuo vasario vidurio tariamai padidins siuntų kiekį

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Lietuvos ministrės pirmininkės patarėja sveikatos klausimais Živilė Simonaitytė paskelbė "Pfizer" ir "BioNTech" pranešimą, kuriame buvo pranešta apie vakcinų tiekimo į respubliką atkūrimą nuo sausio 25 dienos. Apie tai ji rašė savo Facebook puslapyje.

Vakar tapo žinoma, kad įmonės per kitas keturias savaites perpus sumažins vakcinų tiekimą Lietuvai. Po to šeši ES šalių ministrai, įskaitant Baltijos šalis, paprašė EK pagreitinti vakcinų pristatymą.

Živilės Simonaitytės cituojamoje ištraukoje teigiama, kad "Pfizer" ir "BioNTech" sukūrė planą padidinti gamybą Europoje ir per antrąjį ketvirtį išsiųsti žymiai daugiau vakcinos dozių.

"Dieną užbaigėme su žinia, kad tiekimas nuo sausio 25 dienos bus atstatytas", — sakoma pranešime.

Į situaciją reagavo ir Vilniaus universitetinės klinikinės ligoninės "Santaros" gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto darbuotojas Vytautas Kasiulevičius.

"Sveikatos apsaugos ministerija kartu su kolegomis iš Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos ir Švedijos pademonstravo, kaip reikia ne verkti, o veikti. Pfizer sausio 25 dieną atstatys vakcinos tiekimo apimtis, vasario mėnesį praradimai bus kompensuoti.", — savo Facebook puslapyje rašė jis.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 166 tūkstančiai koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 2,4 tūkstančio žmonių.

Karantinas šalyje galioja iki sausio 31 dienos. Numatytas priemones planuojama peržiūrėti sausio 17 dieną.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
Pfizer/BioNTech, vakcina
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1092)
Ignalinos AE išmontavimo darbai

Ignalinos AE išmontuota virš 7 tūkst tonų įrangos ir betono

(atnaujinta 10:54 2021.01.16)
Virš 7 tūkst. tonų (7 411 tonų) radioaktyviųjų atliekų apdorota ir išvežta kaip neradioaktyvios atliekos bei galės būti realizuota aukcionuose

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Per praėjusius metus  Ignalinos atominėje elektrinėje  buvo išmontuota 4 212 tonų įrangos bei 3 579 tonų betono atliekų, rašoma įmonės pranešime.

Virš 7 tūkst. tonų (7 411 tonų) radioaktyviųjų atliekų apdorota ir išvežta kaip neradioaktyvios atliekos bei galės būti realizuota aukcionuose.

Pabrėžiama, kad per visą jėgainės eksploatavimo nutraukimo laikotarpį nuo 2010 metų buvo išmontuota beveik 64 tūkst. tonų (63 957 tonos) įrangos ir betono atliekų. Iki eksploatavimo nutraukimo pabaigos 2038 m. IAE liko išmontuoti 108 tūkst. tonų (108 009 tonos) įrangos.

2020 metais buvo atliekami didelės apimties 2-jo bloko turbinų salės išmontavimo darbai, išmontuota 97 proc. turbinų salės įrangos. Didžioji dalis išmontuotos įrangos praėjusi užterštumo radionuklidais patikrinimą parduodama aukcionuose kaip metalo laužas. Likusi dalis išmontuotos įrangos laikinai saugoma įmonės teritorijoje iki pervežimo galutiniam dėjimui į atliekynus.

Išmontavimo ir dezaktyvavimo darbai atliekami pagal nustatytą darbų grafiką IAE personalo jėgomis. Darbai finansuojami Tarptautinio Ignalinos eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo ir Ignalinos programos lėšomis.

IAE buvo vykdomi ir nebenaudojamų statinių griovimo darbai. 2020 metais IAE teritorijoje nugriauta 11 nebenaudojamų statinių, iš kurių pagal kategoriją 3 priskiriami ypatingiems statiniams, 7 – neypatingiems ir 1 nesudėtingiems. 2021 m. planuojama nugriauti dar 11 nebenaudojamų statinių.

Ignalinos AE demontavimas

Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009 metais Europos Sąjungos reikalavimu. Tada prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimo darbai.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad elektrinės uždarymas paskatino staigų elektros energijos kainų šuolį respublikos gyventojams, taip pat pakenkė Lietuvos ekonomikos konkurencingumui.

Išmontavimo darbus planuojama baigti 2038 metais.

IAE eksploatavimo nutraukimą lydi korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais Ignalinoje pasikeitė keli direktoriai, vienas iš jų yra susijęs su neteisėtu elektrinės turto pardavimu.

Tegai:
Ignalinos AE
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ukraina uždraudė rusų kalbą paslaugų sektoriuje

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.

Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.

"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — Facebook" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.

Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.

Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.

Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.

Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.

"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl, greičiausiai, jie iškraipys ukrainiečių kalbą", - mano ekspertas.

Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.

"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.

Tegai:
rusų kalba, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina atsisakė leisti kai kurių šalių rašytojų knygas
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
NI paaiškino, kodėl Vakarai praranda Ukrainą Rusijai