Žemė, archyvinė nuotrauka

Rusijos mokslininkai rado galimus "portalus" į tolimus visatos regionus

(atnaujinta 18:39 2021.01.06)
Tačiau, pasak mokslininkų, išsamūs tyrimai neįmanomi, nes artimiausias panašus objektas yra 13 milijonų šviesmečių atstumu nuo Žemės

VILNIUS, sausio 5 — Sputnik. Kai kurios supermasyvios juodosios skylės galaktikų centre gali būti "portalai" į tolimus visatos regionus. Tokią išvadą padarė Rusijos mokslininkai, kurių tyrimai buvo paskelbti "Monthly Notices of the Royal Society".

Ekspertų teigimu, erdvėlaivis teoriškai gali praeiti pro tokius "portalus" ar "kirminų skyles", tačiau juose esantis didelis radiacijos lygis nesuteiks įgulai galimybės išgyventi.

Tyrėjai pažymi, kad juodosios skylės, kaip ir "kirminų skylės", turi galingą gravitaciją, tačiau, skirtingai nei pastarosios, kitame visatos taške jos neturi išėjimo angos.

Kaip patikslino vienas iš darbo autorių, fizikas Michailas Piotrovičius, mokslininkai, atlikdami "kirminų skylių" tyrimus, padarė mažai pažangos. Artimiausias panašus objektas yra 13 milijonų šviesmečių atstumu nuo Žemės, o tai žmonėms vis dar nepasiekiamas atstumas.

Tegai:
fizika, Visata
Vakcinacija

Čmilytė-Nielsen su Nausėda diskutavo apie masinę vakcinaciją

(atnaujinta 12:38 2021.01.28)
Tuo pačiu ji teigia, kad konkretus planavimas turi būti aiškus ir nuoseklus kad jį būtų galima pasiekti, o esant palankiai situacijai — paspartinti

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen su prezidentu Gitanu Nausėda aptarė masinės vakcinacijos svarbą. Apie tai ji rašė savo Facebook paskyroje.

"Šių metų tikslas akivaizdus — kuo efektyvesnis ir platesnis skiepijimasis. Kiekvienas turime įvertinti rizikas ir priimti sprendimą. Esame atsakingi ne tik už save, bet ir už kitus. Šiandien apie tai kalbėjome su prezidentu Gitanu Nausėda. Žinau, kad pasiruošimai plataus masto vakcinavimui jau vyksta tiek ministerijų, tiek savivaldos lygmeniu", — rašė ji.

Ji taip pat pabrėžė, kad apie tai kalba ir su liberalų merais ir teigė, kad neturi jokio pagrindo netikėti EK įsipareigojimu padėti Lietuvai įsigyti tiek vakcinos dozių, kad iki vasaros pabaigos būtų galima paskiepyti 7 iš 10 dešimties šalies gyventojų.

Tuo pačiu ji teigia, kad konkretus planavimas turi būti aiškus ir nuoseklus kad jį būtų galima pasiekti, o esant palankiai situacijai — paspartinti.

"Manau, labai svarbu visuomenei nesukelti lūkesčių, kurie neįgyvendinami, nes tai gali skatinti nusivylimą, paveikti skiepyjimosi procesą ar net apsisprendimą skiepytis. Taip pat svarbu kelti maksimalų pasitikėjimą visose grandyse, kurios dalyvauja organizuojant ir vykdant skiepijimo procesus. Reikėtų įtraukti įvairių sričių — kultūros, verslo, sporto bei mokslo — lyderius, kuriais žmonės pasitiki tiek nacionaliniu mastu, tiek savivaldybėse, seniūnijose, miesteliuose ir kaimuose", — rašė ji.

Seimo pirmininkės teigimu, tik veikiant kartu bus galima pasiekti rezultatų.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Viktorija Čmilytė-Nielsen
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Sniegas Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Į gelbėjimo darbus ugniagesiai vakar skubėjo šimtus kartų

(atnaujinta 12:00 2021.01.28)
Ugniagesiai gelbėtojai vyko šalinti ant važiuojamosios kelio dalies ir ant automobilių užgriuvusius medžius, nukėlė juos nuo pastatų ir elektros laidų

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Trečiadienį Lietuvos ugniagesiai gelbėtojai atliko 242 gelbėjimo darbus, iš jų 203 kartus vyko šalinti ant važiuojamosios kelio dalies, pastatų, automobilių ir elektros laidų užvirtusių medžių ir jų šakų, praneša spaudos tarnyba. 

Daugiausia tokių įvykių buvo Vilniaus apskrityje — 62, Kauno — 54, Alytaus — 41, Utenos — 27, Panevėžio — 14, Marijampolės — 5.

Ugniagesiai gelbėtojai 174 kartus vyko šalinti ant važiuojamosios kelio dalies nuvirtusių medžių, dar 25 kartus — ant automobilių užgriuvusius medžius, 4 kartus juos nukėlė nuo pastatų ir elektros laidų.

Ryte buvo gautas pranešimas, kad Vilniuje, Žaliųjų ežerų gatvėje, medis nuvirto ant maršrutinio autobuso. Ugniagesiams teko skubiai jį nukelti ir supjaustyti.

Ugniagesiai gelbėtojai vakar ne kartą skubėjo ir iš pusnių traukti specialiųjų tarnybų automobilių. Greitosios medicinos pagalbos automobiliai užklimpo Prienų rajono Balbieriškio seniūnijoje, Kupiškio rajono Alizavos miestelyje ir kt. 

Ugniagesiai ne tik traukė iš pusnynų medikų automobilius, bet ir padėjo išnešti ligonius ir įkelti juos į automobilius. Kazlų Rūdos savivaldybėje, Ąžuolų Būdos kaime, jiems teko talkinti policijos pareigūnams, ištraukiant užklimpusį jų automobilį.  

Nuo šios savaitės pradžios Lietuvoje vyrauja gausus sniegas. Vakar apie 14 tūkstančių namų liko be elektros, nes sniegas nutraukė laidus.

Tegai:
ugniagesiai, sniegas
Dar šia tema
Sudėtingos eismo sąlygos išlieka dalyje Lietuvos
Gerumas per Kalėdas: ugniagesiai išgelbėjo į šulinį įkritusį katiną
Lietuvoje be elektros liko apie 14 tūkst. namų ūkių
Vilniuje fiksuojamas naujas sniego rekordas

Rusijos gynybos ministerija nufilmavo pilotų mokymus "Su-34" treniruoklyje

(atnaujinta 12:13 2021.01.28)
Filmuotoje medžiagoje parodyta, kaip šturmanai specialiu treniruokliu praktikuoja paprastas ir sudėtingas akrobatinio skraidymo figūras

Jaunieji Čeliabinsko aviacijos šturmanų mokyklos filialo pilotai ir auklėtiniai nauju kompiuteriniu treniruokliu įvaldo bombonešius "Su-34". Vaizdo įrašą paskelbė Rusijos Gynybos ministerija. 

Filmuotoje medžiagoje parodyta, kaip šturmanai praktikuoja paprastą ir sudėtingą pilotažą, veiksmus ypatingose ​​situacijose, taip pat standartinių orlaivių ginklų naudojimą. 

Gynybos ministerija pranešė, kad po seanso treniruoklyje pilotai analizuoja savo klaidas, kad jau pavyktų jų išvengti ore. Po treniruotės treniruoklyje pilotai pradeda tikrus skrydžius bombonešiais "Su-34". 

Su-34 yra daugiafunkcis viršgarsinis naikintuvas-bombonešis, pradėtas eksploatuoti 2014 etais. 

Skiriamasis orlaivio bruožas yra tas, kad jis gali veikti net ir labai priešindamasis priešo oro gynybai ir elektroniniam karui. 

Tegai:
bombonešis, Rusija