Mėnulis, archyvinė nuotrauka

Sausio 6 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 18:39 2021.01.06)
Rytojaus horoskopas žada sėkmę tose srityse, kur reikia elgtis ryžtingai ir kategoriškai, tačiau diplomatijos požiūriu tai yra visiškai pražūtinga

Rytoj, 2021 metų sausio 6 dieną, nesikliaukite diplomatija — nei savo, nei aplinkinių. Venkite konfliktų, susidūrimų ir net diskusijų bet kokiomis prieštaringomis temomis. Meilėje pabandykite derinti ryžtą su diskretiškumu. Jei ilgai negalėjote nuspręsti žengti žingsnio savo santykiuose, tai rytoj yra tas laikas. Svarbiausia būti nuoširdžiam su savo mylimuoju žmogumi — bet koks melas rytoj bus ypač ryškus.

Avinas (03.21 - 04.20)

Rytoj horoskopo žvaigždės Avinams pataria nepasukti į žiedinę sankryžą ten, kur galima judėti į priekį. Tiesus kelias yra trumpiausias, bet kaip dažnai mes apie tai pamirštame! Rytoj sėkminga Avino strategija yra paprasta: jokios gudrybės, apgavystės ar bandymai ką nors nuslėpti. Avinui padės nuoširdumas ir sąžiningumas visose gyvenimo srityse — ir draugystėje, ir darbe, ir meilėje. Problemos? Papasakok apie juos. Ar norite kažko pasiekti? Paskelbkite apei tai. Rytoj aiškiai suformuluotas tikslas Avinams atvers naujų galimybių ir naujų durų.

Jautis (04.21 - 05.21)

Rytoj kiekvienas mažas dalykas Jaučio akyse gali prilygti drambliui! Dėl to jam bus sunku nustatyti prioritetus, nuspręsti, kuriuos dalykus pirmiausia atlikti, o kuriuos vėliau atidėti. Jam viskas atrodys vienodai svarbu. Todėl Jaučiai rytoj norės griebtis visko vienu metu ir ... ir niekuo nespės. Kad diena nepraeitų beprasmiškose lenktynėse, horoskopo žvaigždės pataria Jaučiui prisiminti išmintį:"Žmogaus laimė yra kažkur tarp laisvės ir drausmės". Šiek tiek disciplinos mintyse ir darbuose nepakenks rytoj.

Dvyniai (05.22 - 06.21)

Rytoj Dvyniai gali net netyčia ką nors įžeisti. Žvaigždės pirmiausia pataria kalbėtis, o tada pagalvoti apie pasekmes. Taigi, veikiami emocijų, Dvyniai sugeės netyčia atskleisti kažkieno paslaptį arba tiesiai į veidą išreikšti sunkiai suvokiamą pašnekovui tiesą. Kad nesukeltų nesusipratimų, horoskopo žvaigždės pataria Dvyniams rytoj pašokti, vengti sunkių pokalbių.

Vėžys (06.22 - 07.22)

Rytoj Vėžys turėtų būti atsargus bendraudamas, ypač su artimaisiais. Horoskopo žvaigždės jį palenkia veikti, kai reikia subtilaus požiūrio. Be to, Vėžys sugebės kritiškai vertinti kitus, išreikšti savo nepasitenkinimą jais. Kad nesugadintų santykių su artimu žmogumi, žvaigždės rytoj pokalbiuose pataria Vėžiui neliesti skaudžių ir subtilių temų. Jis vis tiek negalės išspręsti problemos, tačiau situaciją pablogins tikrai.

Liūtas (07.23 - 08.23)

Rytojo žvaigždės gali nutempti Liūtą į ginčą, beprasmiškas diskusijas ar konfliktus. Galbūt Liūtas net pajus, kad kažkas maitinasi jo emocijomis, energingu vampyru! Horoskopo žvaigždės pataria jam rytoj tiesiog nepatekti į nemalonią situaciją. Geriau pritarti, nei susiginčyti ir likti išspaustam kaip citrina. Kitaip tariant, nerodykite vampyrams savo kaklo ir išmušite dirvą iš po jų kojų.

Mergelė  (08.24 - 09.22)

Rytoj Mergelės horoskopo raktas į sėkmę bus ryžtas! Mergelė gali išdrįsti žengti drąsų žingsnį, vienintelė sąlyga yra ta, kad šis žingsnis turi būti gerai apgalvotas. Taigi, jei Mergelė turi planą, dėl kurio nepakako drąsos, tai rytoj yra laikas pradėti veikti. Blogiau, jei rytoj Mergelė imasis kažkokio verslo spontaniškai, veikiama trumpalaikių troškimų ar emocijų: staigūs impulsai gali pastūmėti ją link neapgalvoto poelgio.

Svarstyklės (09.23 - 10.22)

Rytoj Svarstyklės ir taktiškumas bus toli vienas nuo kito labiau nei bet kada! Diena suteikia tiesmuką norą išsakyti viską, ką Svarstyklės laiko būtinu, aplinkiniams tiesiai į veidą. Jų logika šiuo atveju bus paprasta: aš žinau geriausiai, mano nuomonė teisinga. Kad toks Svarstyklių elgesys netaptų dirva ginčams, horoskopo žvaigždės pataria jiems nukreipti savo užsidegimą kokia nors taikia kryptimi. Tais atvejais, kai kiti nesimaišys Svarstyklėms po kojomis, rytoj jie sugebės padaryti tai, kas neįmanoma.

Skorpionas (10.23 - 11.21)

Rytoj Skorpionas nereikėtų pritraukti savo vadovų dėmesio — yra galimybė pakliūti po karšta ranka! Tačiau čia kalba gali eiti ir apie tiesiog žmones, nuo kurių Skorpionas kažkuo priklauso arba kurie jam turi įtakos: tėvus, mylimąjį, draugus. Horoskopų žvaigždės sako, kad rytoj rizika likti "kaltam" Skorpionui yra labai didelė. Kad diena prabėgtų be įžeidžiančių ekscesų, reikėtų tarp savęs ir aplinkinių pastatyti neperžengiamą žavesio ir humoro jausmo skydą

Šaulys (11.22 - 12.21)

Rytoj horoskopo žvaigždės pataria Šauliui pasiruošti tam, kad teks apginti savo interesus. Turima omenyje apie teismo procesas, piniginis ginčas ar kaltinimai. Tuo tarpu vargu ar Šaulys sugebės iš ginčytinos situacijos išeiti pergalingas ir įrodyti aplinkiniams, kad jis teisus. Net jei jo rankose bus geležiniai argumentai, žvaigždės pataria palaukti. Geriau pademonstruokite savo kozirius kitą dieną, kai Šaulys turi daugiau galimybių laimėti

Ožiaragis (12.22 - 01.20)

Rytoj laikas Ožiaragiui veikti! Galima sudaryti tiek planų, kiek norite, bet kada nors juos teks įgyvendinti. Galbūt Ožiaragis negalėjo išdrįsti pradėti projekto, išpažinti savo jausmų, užsisakyti kelionę prie jūros ar nusipirkite, apie ką seniai svajojote. Jei taip, tada rytoj yra gera diena, kai reikia imti jautį už ragų, tvirtai apsisprendus. Ir net jei dar laukia ilgas kelias, nereikia bijoti: bet koks kelias prasideda nuo pirmo žingsnio.

Vandenis  (01.21 - 02.19)

Rytoj bus galimybė ką nors pataisyti. Tai gali būti susiję su kasdieniais klausimais, darbo reikalais, o galbūt ir kažkas globalesnio, pavyzdžiui, santykiai su artimaisiais. Žinoma, nėra lengva pripažinti sau ir kitiems, kad padarei klaidų, tačiau galų gale visi žmonės klysta: vieni daugiau, kiti rečiau. Rytoj prisipažinęs, kad klydo kai kuriais klausimais, Vandenis nesigailės — nusimetęs nemažą naštą nuo savo pečių, mainais atvers naujas perspektyvas.

Žuvys (02.20 - 03.20)

Rytoj Žuvys gali demonstruoti bekompromistiškumą, užsipuls tuos, kurie išdrįsta kišti pagalius į ratus ar atvirai prieštarauti. Tačiau ne mažiau aršiai Žuvys sugebės apsaugoti savo draugus ar visus nesąžiningai įžeistus žmones. Viena vertus, toks kategoriškas požiūris leis jiems rytoj sutriuškinti savo oponentus, kita vertus, iki vakaro Žuvys gali nustebti pastebėjusios, kad susirado keletą naujų priešų ar naujų draugų.

Tegai:
horoskopas
Vakcina nuo koronaviruso EpiVacCorona, archyvinė nuotrauka

Ko tikėtis "EpiVacCorona". Viskas apie peptidinę COVID-19 vakciną

(atnaujinta 14:19 2021.01.22)
Vakciną "EpiVacCorona" sukūrė Valstybinis virusologijos ir biotechnologijos mokslo centras "Vektor", ji buvo užregistruota "Rospotrebnadzor" spalį

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Pasak "EpiVacCorona" sukūrusio Novosibirsko centro "Vektor", vakcinos imunologinis efektyvumas yra šimtas procentų. Tai sintetinis preparatas, susidedantis iš mažų SARS-CoV-2 smaigalio baltymo, COVID-19 sukėlėjo, fragmentų. Dabar vakciną bando daugiau nei trys tūkstančiai savanorių. Tuo pat metu ji pateko į civilinę apyvartą. Pranešama, kad ji turi labai mažai šalutinių poveikių, todėl vakcina tinka ir vyresnio amžiaus žmonėms. Ką reikia žinoti apie ją norintiems pasiskiepyti — RIA Novosti autorės Tatjanos Pičuginos medžiagoje.

Iš ko susideda "EpiVacCorona"?

Iš trijų trumpų SARS-CoV-2 koronaviruso smaigalio baltymų fragmentų, kurie yra prijungti prie baltymų nešiklio. Šie fragmentai vadinami peptidais, iš čia ir vakcinos pavadinimas — peptidinė. Baltymų nešiklis apima nukleokapsidinio baltymo, kuris supa koronaviruso RNR, fragmentus. Aliuminio hidroksidas veikia kaip medžiaga, sustiprinanti imuninį atsaką — pagalbinė priemonė. Taip pat yra pagalbinių junginių ir vandens. Visi komponentai yra sintetiniai.

Kokie peptidai yra vakcinoje?

Kaip pranešta RIA Novosti Valstybiniame tyrimų centre "Vektor", vakcinos peptiduose daugiausia yra B ląstelių epitopų, baltymų nešiklis yra T-pagalbinių epitopų šaltinis. Paaiškinkime, ką tai reiškia.

SARS-CoV-2 yra RNR molekulė, suvyniota į apvalkalą — nukleokapsidas. Visa tai yra lipidiniame maišelyje, iš išorės papuoštame, kaip karūna, dideliais smaigalių baltymais. Todėl ir kalbama apie koronavirusą.

Smaigaliai-baltymai padeda viruso dalelei prisijungti prie žmogaus ląstelės ir patekti į vidų. Daugybė tyrimų parodė, kad šie smaigaliai sukelia didžiausią imuninį atsaką organizme. Biologų terminologijoje smaigalys yra antigenas.

Šio baltymo molekulė yra labai didelė, joje yra specialių sričių — epitopų. Juos atpažįsta imuninės sistemos ląstelės ir jie suaktyvina kovos su infekcijomis mechanizmą.

"Yra B-epitopai ir T-epitopai. Pirmieji yra vadinami antigeniniais determinantais. Tai yra antigeno molekulės ruožai, kurie jungiasi su antikūnais. Bet pirmiausia šie ruožai jungiasi su B-limfocitų receptoriais ir pradeda jų transformacijos procesą į plazmos ląsteles, galinčias gaminti antikūnus", — sako profesorė Jekaterina Kolesanova, Orechovo biomedicininės chemijos tyrimų instituto peptidų inžinerijos laboratorijos vadovė.

Tačiau ne viskas taip paprasta. Antigenas įtraukiamas į B-limfocitą kartu su pūslele-endosoma ir ten suskaidomas į trumpus fragmentus. Baltymai, kurie sudaro pagrindinį antros klasės histosuderinamumo kompleksą, jungiasi prie endosomų. "Šie baltymai sugauna kai kuriuos antigeno fragmentus, paprastai 14-20 aminorūgščių likučių, panašius į organizmo-šeimininko baltymų fragmentus. Čia vyksta draugo ar priešo atpažinimas", — tęsia ekspertė.

Toliau pagrindinio histosuderinamumo komplekso baltymai kartu su antigeno fragmentais yra veikiami B-limfocitų paviršiuje. Ir čia juos jau atpažįsta specialios imuninės pagalbinės ląstelės — T-pagalbininkai. Jie jungiasi prie B-limfocitų ir juos aktyvina. "Kad vakcina sukeltų antikūnų gamybą, joje turi būti patogeno antigenų B ir T pagalbinių epitopų", — pabrėžia profesorė Kolesanova.

Kaip veikia vakcina?

Dėl skiepijimo baltymas nešėjas visus tris peptidus tiekia į žmogaus B-limfocitą. Jie ją suaktyvina, ir pradeda gamintis apsauginiai antikūnai - imunoglobulinai. Kiekvienas B epitopas yra atsakingas už unikalaus imunoglobulino sintezę. Pirmiausia susidaro M klasės (IgM) antikūnai, vėliau — IgG, tačiau jie kraujyje išlieka ilgiausiai, o tai rodo imunitetą.

"Vektor" patvirtina, kad skiepijantys antikūnai yra būdingi koronaviruso smaigalio baltymui. Imunizuotų savanorių kraujo serumai pasižymi virusus neutralizuojančiu aktyvumu. Tai reiškia, kad antikūnai sugeba ne tik atpažinti koronavirusą, bet ir jį sunaikinti.

Ar "EpiVacCorona" yra koronavirusas ar koks kitas virusas?

Ten nėra virusų ir jų dalių. Tuo vakcina ir skiriasi nuo vakcinos "Sputnik V", kurioje yra adenovirusų. "EpiVacCoron" neturi RNR, DNR, nėra gyvų ingredientų, konservantų ar antibiotikų. Kompozicija išsamiai aprašyta "Rospotrebnadzor" svetainėje, taip pat internete pateikiamose vakcinos instrukcijose.

"EpiVacCorona" sudėtyje yra peptidų — baltymų fragmentų, identiškų koronavirusui. Jie buvo dirbtinai susintetinti ir prijungti prie nešiklio baltymo — chimerinio baltymo su SARS-CoV-2 koronaviruso nukleoproteinų (N-baltymų) elementais. Kaip matyti iš patento RU2738081, užregistruoto "Vektor", padeda jį sintetinti E. coli bakterija.

"N-baltymo genas yra susiliejęs su bakterijoje esančio maltozę surišančio baltymo (MBP), kuris labai gerai tirpsta vandenyje, genu. Abu jie sintetinami kaip vienas chimerinis baltymas. Su juo lengva dirbti", — aiškina Jekaterina Kolesanova. Pasirinkti peptidai cheminės reakcijos metu yra prijungiami prie chimerinio baltymo, kad susidarytų kovalentinis ryšys.

Kaip kuriama peptidinė vakcina?

Chemine peptidų sinteze — nuoseklaus grandinės pratęsimo iš atskirų aminorūgščių liekanų procesu.

"Jei peptidas yra trumpas — ne daugiau kaip nuo aštuonių iki dešimties liekanų, sintezė yra įmanoma tirpale. Jis yra ilgesnis, bet pigesnis. Kietosios fazės metodu sintetinami ilgesni peptidai — anksčiau grynai eksperimentiniai, bet dabar vis plačiau naudojami gamyboje, nes jie yra lengvai automatizuojami. Peptidas iš aštuonių aminorūgščių liekanos kietosios fazės metodu sintetinamas per dvi valandas, maksimaliai — per dieną, atsižvelgiant į mastą, aminorūgščių seką ir įrangos charakteristikas. Toliau — valymas, dažniausiai didelio efektyvumo skysčių chromatografija. Tai gana greita, nors ir nepigu", — sako Jekaterina Kolesanova.

Sintetiniai peptidai yra susieti (konjuguoti) su baltymu nešikliu. Tai reikalinga, be kita ko, norint gauti stabilias molekules. Kuo trumpesni peptidai, tuo greičiau jie suskaidomi.

"Konjugacijos metodas yra kompanijos paslaptis, pagrindinis dalykas yra nesutrikdyti epitopų struktūros ir, jei reikia, leisti jiems, patekus į organizmą arba į į antigeną pristatančios ląstelės vidų, atsiskirti nuo baltymo-nešiklio. Adjuvantas sukelia vietinę uždegiminę reakciją ir pritraukia antigeną pristatančias ląsteles į vakcinos injekcijos vietą" — sako tyrinėtoja.

Kaip suleidžiama vakcina?

Vakcina išleidžiama kaip suspensija ir švirkštu sušvirkščiama į peties raumenį. Peptidiniai preparatai nesukelia greito ir stipraus imuninio atsako, todėl "EpiVacCorona" skiriamas du kartus lygiomis dozėmis po 21 dienos pertrauką.

Koks šalutinis poveikis?

I-II fazės tyrimų savanoriai pranešė apie lengvą skausmą injekcijos vietoje, kuris greitai išnyko. Kitų nemalonumų nepastebėta.

Neoficialiame "Telegram" kanale #EpiVacCorona, kurį sukūrė dalyviai po registracijos (III fazė), jie praneša apie minimalų šalutinį poveikį: diskomfortą, paraudimą injekcijos vietoje dienos metu, stiprų peties skausmą. Niekas neturėjo aukšto karščiavimo, raumenų skausmų, arba nebuvo įmanoma patvirtinti ryšio su vakcina.

Kiek efektyvi yra "EpiVacCorona"?

"Yra imunologinis ir profilaktinis veiksmingumas. Pirmasis yra specifinių antikūnų gamyba. Remiantis klinikinių tyrimų I-II fazių rezultatais, visiems savanoriams susidarė specifiniai antikūnai. Prevencinis veiksmingumas yra paskiepytų asmenų apsauga nuo ligos. Tyrimai tęsiami atliekant klinikinius tyrimus po registracijos, duomenys bus vasario mėnesį", — komentavo "Rospotrebnadzor" spaudos tarnyba.

I-II fazės klinikiniai tyrimai dar nebaigti, patikslino Valstybinis tyrimų centras "Vektor". Yra tik tarpiniai rezultatai.

Šiuo metu atliekamas dvigubai aklas, atsitiktinių imčių tyrimas su placebo grupe. Žmonės yra atsitiktinai suskirstyti į grupes. Nei savanoriai, nei gydytojai nežino, kas gauna vakciną, o kas — fiziologinį tirpalą. Iš 3000 dalyvių 2897 buvo paskiepyti, o ketvirtadalis gavo placebą. Tyrimai bus baigti praėjus 180 dienų nuo paskutinio savanorio vakcinacijos.

Tuo pačiu metu atliekami 150 savanorių, vyresnių nei 60 metų, bandymai. Preliminarūs šios grupės duomenys taip pat bus paskelbti vasario mėnesį.

Kaip savarankiškai išbandyti vakcinos poveikį?

Atlikus kraujo tyrimą dėl koronaviruso S-baltymo IgG antikūnų ne anksčiau kaip praėjus 35–42 dienoms po pirmosios vakcinacijos. Tačiau ne visos testų sistemos gali pamatyti "EpiVacCorona" gaminamus antikūnus.

Anot "Rospotrebnadzor", tam tinka tik "SARS-CoV-2-IgG-Vektor" testų sistema, kurią sukūrė Valstybinis tyrimų centras "Vektor". "Jis turi didelį jautrumą ir specifiškumą nustatant antikūnus tam tikroms koronaviruso sritims, kurie naudojami vakcinoje "EpiVacCorona", sakoma agentūros svetainėje.

"Remiantis ribotos grupės stebėjimo duomenimis, buvo nustatyta, kad bandymų sistema "SARS-CoV-2-RBD-ELISA-Gamalėja" duoda daugumos imunizuotų peptidinės "EpiVacCorona" vakcinos teigiamą rezultatą. Remiantis gamintojo informacija, testų sistema yra reagentų rinkinys imuninei fermentų analizei", — patikslina "Vektor".

Be to, pasak kūrėjo, rekombinantinis S1 baltymas, kurį gamina "Sanyou Biopharmaceuticals", "mato" antikūnus prieš "EpiVacCorona" vakciną.

Remiantis III fazės savanorių bandytojų pastebėjimais, nepriklausomai išlaikius testus, IgG antikūnai buvo aptikti trims žmonėms, kurie pirmą kartą skiepyti praėjusių metų gruodį.

Kas dar kuria peptidines vakcinas nuo koronaviruso?

Peptidinės vakcinos visame pasaulyje yra eksperimentinėje stadijoje. Jų kūrimas ir patvirtinimas yra labai daug darbo reikalaujantys, todėl jie atsilieka nuo iRNR, vektorinių ir inaktyvuotų/nužudytų vakcinų. Rusija turi pakankamai išteklių ir kvalifikuoto personalo, kad pati galėtų išspręsti šią problemą.

PSO sausio 19 dienos sąraše, be "EpiVacCorona", yra dar dvi peptidinės vakcinos— kandidatės. Jos išbandomi su žmonėmis.

Tiubingeno universitete (Vokietija) sukurtą multipeptidinį "kokteilį" P-pVAC-SARS-CoV-2 sudaro šeši skirtingų koronaviruso baltymų peptidai ir patentuotas lipopeptidas XS15 kaip adjuvantas. Vykdomas I etapo testavimas.

Taivano bendrovės "United Biomedical Inc. Asia" ir Amerikos COVAXX preparatas UB-612 apima dviejų S-baltymų subvienetų (nukreiptų į B ląstelių atsaką) ir T-epitopų fragmentus iš membraninių ir nukleokapsidinių baltymų, kad susidarytų T-ląstelių atsakas. Vyksta II-III fazės bandymai.

Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda: per 6 mėnesius Lietuva gaus daugiau kaip 4 mln dozių vakcinų nuo COVID-19

(atnaujinta 14:45 2021.01.22)
Per vasarį šalyje ketinama atidaryti bent 70 vakcinavimo centrų bei sukurti aiškią ir skaidrią registravimo sistemą

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Per artimiausius šešis mėnesius Lietuva gaus daugiau kaip 4 milijonus dozių vakcinų nuo koronaviruso, pranešė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, remdamasis Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

"Vakar EVT Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Layen užtikrino, kad Lietuva per artimiausius 6 mėnesius gaus daugiau kaip 4 milijonus dozių vakcinų nuo koronaviruso. To užteks paskiepyti 2 milijonams šalies gyventojų ir įgyti kolektyvinį imunitetą", — rašo prezidentas savo paskyroje Facebook.

Šalies vadovas pranešė, kad per vasarį reikia atidaryti bent 70 vakcinavimo centrų, sukurti aiškią ir skaidrią registravimo sistemą bei užtikrinti, kad kiekvienas, norintis išvengti ligos, būtų paskiepytas.

"Nėra ir negali būti klausimo, ar Lietuvos valstybė tai gali padaryti. Privalome. Juk kalbame apie žmonių gyvybes. Jei apmaudžiai nesugebėsime pasinaudoti mums suteikta galimybe paskiepyti kritinį skaičių piliečių, turėsime atsakyti prieš Lietuvos žmones", — rašo jis.

Ketvirtadienį prezidentas dalyvavo nuotolinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje koordinuotam ES atsakui į pandemijos plitimą. Posėdyje Nausėda akcentavo, kad būtina reikšmingai padidinti vakcinų tiekimo apimtis į visas ES šalis bei užtikrinti vakcinų tiekimo proceso skaidrumą ir atvirumą.

Šią savaitę Lietuva gavo penktąją farmacijos kompanijų "BioNTech" ir "Pfizer" pagamintų vakcinų partiją, tačiau mažesnį kiekį nei buvo sutarta anksčiau.

Praėjusios savaitės pabaigoje paaiškėjo, kad netolimoje ateityje Lietuva gaus perpus mažiau "BioNTech" ir "Pfizer" vakcinų, nei buvo planuota anksčiau. Buvo pranešta, kad planuojamas vaisto nuo koronaviruso tiekimo mažinamas visose Europos Sąjungos šalyse. Per ateinančias keturias savaites buvo planuota į Lietuvą pristatyti 108 810 vakcinos dozių, tačiau iš viso bus pristatytos 54 405 dozės.

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, bendras patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius nuo pandemijos pradžios yra 174 846, bendras mirčių skaičius yra 2 591. Per praėjusią parą pirmu skiepu vakcinuoti 722 žmonės, antru skiepu — 317. Iš viso pilnai vakcinuotų — 8 739 žmonės. Šiuo metu panaudota 66 144 dozės.

Tegai:
COVID-19, Lietuva, Gitanas Nausėda
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Prezidentas paragino stiprinti atsparumą kibernetinėms grėsmėms
Nausėda: Lietuva netoleruos grasinimų "Sausio 13-osios bylos" teisėjams
Nausėda paskelbė apie ekstremalių situacijų valdymo sistemos trūkumus
Koronavirusui skirta vakcina

Įvardyta sunkios COVID-19 eigos priežastis

(atnaujinta 15:29 2021.01.22)
Mokslininkai ketina išsiaiškinti autoantikūnų gamybos mechanizmą, kuris, jų nuomone, dar labiau padės gydyti ne tik COVID-19, bet ir kitų virusinių ligų pasekmes

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Mokslininkai įvardijo naują sunkios koronaviruso eigos, susijusios su autoimunitetu, priežastis, rašo "Nature".

JAV
© Sputnik / Игорь Михалев

Pažymima, kad ekspertai nustatė "atvirkščių" antikūnų, kurie puola arba organizmo imuninės sistemos elementus, arba tam tikrus baltymus įvairiuose organuose, įskaitant širdį, vaidmenį.

"Skirtingai nuo citokinų audrų, kurios dažniau sukelia trumpalaikius sisteminius sutrikimus, autoantikūnai sukelia panašų, tačiau ilgalaikį pažeidimą", — sakė Jeilio universiteto imunologas Akiko Ivasakis.

Specialistai ištyrė 194 įvairaus sunkumo COVID-19 pacientus ir sveikatos priežiūros darbuotojus dėl įvairiausių autoantikūnų. Tyrimai parodė, kad SARS-CoV-2 gali sukelti autoantikūnų, kurie puola paties kūno audinius, gamybą. Kai kurie užkrėstieji parodė autoantikūnus baltymams kraujagyslėse, širdyje ir smegenyse, kurie dažnai siejami su koronaviruso poveikiu.

Mokslininkai ketina išsiaiškinti autoantikūnų gamybos mechanizmą, kuris, jų nuomone, dar labiau padės gydyti ne tik COVID-19, bet ir kitų virusinių ligų pasekmes.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje