VILNIUS, sausio 6 — Sputnik. Vyriausybė pritarė išankstinės pirkimo sutarties su farmacijos kompanija "BioNTech & Pfizer" keitimui, siekiant Lietuvai įsigyti 550 tūkst. papildomų vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) dozių. Informaciją patvirtino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) spaudos tarnyba.
Iki šiol su šiuo gamintoju buvo sutarta dėl kiek daugiau nei 1,8 mln. vakcinos dozių Lietuvai. Europos Komisija, vykdydama derybas su gamintojais visų Europos Sąjungos (ES) valstybių vardu, šiuo metu derasi dėl papildomų vakcinos dozių.
"Lietuva pareiškė pageidavimą įsigyti 550 tūkst. papildomų vakcinos dozių, tačiau tikslus jų skaičius paaiškės tik pasibaigus deryboms", — skelbiama pranešime.
"BioNTech & Pfizer" sukurta vakcina nuo COVID-19 šiuo metu yra vienintelė, registruota ir naudojama ES. Į Lietuvą jau pristatyta daugiau nei 40 tūkst. šios vakcinos dozių, kuriomis pirmi skiepijami šalies medikai.
Lietuva yra sudariusi sutartis su šešiais vakcinų gamintojais ir iš jų ketina įsigyti daugiau nei 7 mln. vakcinos dozių. Jų turėtų užtekti paskiepyti bent 70 proc. šalies gyventojų. Pasak specialistų, tokia paskiepytų gyventojų dalis užtikrintų kolektyvinį imunitetą nuo koronaviruso.
Be to, sausio 6 dieną Europos vaistų agentūra (EVA) rekomendavo pritarti amerikiečių kompanijos "Moderna" sukurtos vakcinos nuo COVID-19 ligos sąlyginei registracijai.
Pabrėžiama, kad didžiulės apimties "Moderna" klinikinis tyrimas parodė, kad vakcina veiksmingai užkirto kelią COVID-19 ligos plitimui tarp vyresnių nei 18 metų amžiaus asmenų. Tyrime dalyvavo apie 30 tūkst. žmonių. Pusė jų gavo vakciną, o kitai pusei buvo suleista placebo. Žmonės nežinojo, ar jiems buvo suleista vakcina, ar placebo injekcija.
VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Sulaukiama vis daugiau duomenų, kad yra rizika, jog gali formuotis vakcinos nuo COVID-19 juodoji rinka, pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
"Vis daugiau gauname informacijos, ir ne tik Lietuvoje, kad yra rizika, jog gali formuotis vakcinos juodoji rinka", — per Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdį sakė STT direktorius Žydrūnas Bartkus.
Pasak Bartkaus, šiuo metu nėra duomenų, kad toks procesas vyktų šalyje, tačiau rizika kyla. Jo teigimu, kitose valstybėse aptikta juodosios rinkos užuomazgų.
STT vadovas mano, kad būtina nuolat stebėti tam tikrus duomenis, kurie gali pranešti apie šios rinkos buvimą arba nebuvimą.
Taip pat jis teigė, jog žinant, kiek sveikatos priežiūros įstaigoms išdalinta vakcinų dozių, turi sutapti trys dedamosios: kiek žmonių paskiepyta, kiek įstaigos turi dozių likučio ir kiek jų prarasta.
Tuo tarpu pabrėžiama, kad šiuo metu STT neturi galimybės kontroliuoti tokių duomenų, nes juos vėluojama suvesti informaciją į e.sveikatą, ji dažnai kinta.
Lietuvoje iš viso pilnai vakcinuotų — 8 262 žmonės. Šiuo metu panaudota 64 620 dozių.
Lietuvoje skiepijama gamintojų "BioNTech" ir "Pfizer" bei "Moderna" vakcinomis.
VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Į Lietuvą plūsta ir artimiausiu metu plūs šiam metų laikui labai šilta oro masė.
"Iš dalies tokį atšilimą lemia Šiaurės jūroje esantis labai galingas ciklonas, kuris lyg konvejeris neša šiltą orą iš pietvakarių. Lietuvoje atlydys, bet šalia kitas pavojingas reiškinys — naktimis vis susiformuosiantis plikledis. Gerai bent jau tai, kad nebus labai niūru ir dažnai pasirodys saulė", — rašo "Orai ir klimatas Lietuvoje" savo Facebook paskyroje.
Prognozuojama, kad orai bus itin nepastovūs.
Tikėtina, kad savaitgalį ir kitą savaitę šalies gyventojai sulauks ne vieno pietinio ciklono su lietumi, šlapdriba ir sniegu.
Pabrėžiama, kad pietiniai ciklonai dažnai pateikia staigmenų, todėl prognozės gali dažnai keistis. Tuo tarpu, stiprių šalčių artimiausias 10 dienų nenusimato.
VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Naujoji JAV administracija vykdys visus finansinius įsipareigojimus PSO, sakė Entonis Faučis, naujos JAV administracijos delegacijos vadovas, JAV Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto (NIAID) direktorius, rašo RIA Novosti autorė Elizabeta Isakova.
"Jungtinės Valstijos yra įsipareigojusios vykdyti savo finansinius įsipareigojimus PSO. Jungtinės Valstijos visais lygmenimis techninį bendradarbiavimą laiko pagrindiniu partnerystės su PSO pagrindu, kuri yra nepaprastai vertinama ir kurią ketiname plėtoti toliau", — sakė jis PSO vykdomosios valdybos 148-ojoje sesijoje.
Pasak jo, grąžinant JAV į PSO, naujoji administracija nustos atšaukti savo ekspertus iš Pasaulio organizacijos struktūros, taip pat atnaujins nuolatinį Amerikos personalo bendravimą tiek tiesiogiai su PSO, tiek per su ja bendradarbiaujančius centrus.
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas praėjusių metų liepos pradžioje Kongresui išsiuntė oficialų pranešimą apie šalies pasitraukimą iš PSO. Išstojimo procesas turėjo baigtis 2021 metų liepos mėnesį. Trampas teigė, kad šalis nutraukia santykius su PSO ir jos finansavimą, nes organizacija "atsisakė vykdyti reikalingas reformas". Jis apkaltino PSO koronaviruso epidemijos masto nuslėpimu Kinijos naudai.
Pirmąją savo prezidentavimo dieną Baidenas pasirašė dekretą dėl JAV grąžinimo PSO. Guteresas palankiai įvertino šį sprendimą.