VILNIUS, sausio 11 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad vakciną nuo koronaviruso turi gauti prioritetinėse grupėse nustatyti asmenys, tačiau atsirado ir piknaudžiautojų. Apie tai jis rašo savo Facebook paskyroje.
"Negalime gyventi visuotinėje nepasitikėjimo atmosferoje, visi procesai sveikatos apsaugos sistemoje negali būti centralizuoti. Tenka pripažinti, kad tik pačios gydymo įstaigos žino, kurie konkretūs žmonės dirba su COVID-19 liga sergančiais pacientais ir kurie konkretūs žmonės atitinka tvarkoje nustatytas sąlygas, turime pasitikėti jais. Tačiau su komanda esame priversti imtis papildomų, skaidrumą užtikrinančių priemonių", — rašė jis.
Dulkys pažymi, kad dėl galimų prioritetinių grupių skiepijimo COVID-19 vakcina eilės pažeidimų VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikose sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar vakar kreipėsi į klinikų vadovus su prašymu pateikti paaiškinimus dėl galimo prioritetinių grupių skiepijimo COVID-19 vakcina eilės pažeidimo.
"Dėl galimų prioritetinių grupių skiepijimo COVID-19 vakcina eilės pažeidimų Šilalės rajono ligoninėje SAM iškart, paaiškėjus galimam piktnaudžiavimo faktui, kreipėsi į atsakingą Šilalės rajono savivaldybės Ekstremalios situacijos operacijų centrą prašydama pateikti rašytinį paaiškinimą", — teigė jis.
SAM ministro teigimu, jau yra kreipimaisi ir į prokuratūrą ir taip bus su kiekvienu paaiškėjusiu netinkamo eilės laikymosi sudarant sąrašus atveju.
Pabrėžiama, kad siekiant užtikrinti tinkamą skiepijimo valstybės biudžeto lėšomis įsigyjama COVID-19 vakcina organizavimą ir kontrolę, Dulkys reikalauja savivaldybių administracijų direktorių, jog šie kontroliuotų skiepijimo vakcina procesą asmens sveikatos priežiūros įstaigose, griežtai laikantis įsakymų.
Nustačius šio sprendimo 1 punkte nurodytų teisės aktų galimus pažeidimus, pradėti administracinio nusižengimo teiseną, atlikti administracinio nusižengimo tyrimą ir surašyti administracinio nusižengimo protokolą arba dėl administracinio nusižengimo teisenos pradėjimo kreiptis į kitas teisėsaugos institucijas pagal kompetenciją.
Jis pažymi, kad nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 1 darbo dieną nuo šio sprendimo 1 punkte nurodytų teisės aktų pažeidimų nustatymo, apie tai pateikti informaciją Sveikatos apsaugos ministerijai.
VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Per praėjusius metus Ignalinos atominėje elektrinėje buvo išmontuota 4 212 tonų įrangos bei 3 579 tonų betono atliekų, rašoma įmonės pranešime.
Virš 7 tūkst. tonų (7 411 tonų) radioaktyviųjų atliekų apdorota ir išvežta kaip neradioaktyvios atliekos bei galės būti realizuota aukcionuose.
Pabrėžiama, kad per visą jėgainės eksploatavimo nutraukimo laikotarpį nuo 2010 metų buvo išmontuota beveik 64 tūkst. tonų (63 957 tonos) įrangos ir betono atliekų. Iki eksploatavimo nutraukimo pabaigos 2038 m. IAE liko išmontuoti 108 tūkst. tonų (108 009 tonos) įrangos.
2020 metais buvo atliekami didelės apimties 2-jo bloko turbinų salės išmontavimo darbai, išmontuota 97 proc. turbinų salės įrangos. Didžioji dalis išmontuotos įrangos praėjusi užterštumo radionuklidais patikrinimą parduodama aukcionuose kaip metalo laužas. Likusi dalis išmontuotos įrangos laikinai saugoma įmonės teritorijoje iki pervežimo galutiniam dėjimui į atliekynus.
Išmontavimo ir dezaktyvavimo darbai atliekami pagal nustatytą darbų grafiką IAE personalo jėgomis. Darbai finansuojami Tarptautinio Ignalinos eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo ir Ignalinos programos lėšomis.
IAE buvo vykdomi ir nebenaudojamų statinių griovimo darbai. 2020 metais IAE teritorijoje nugriauta 11 nebenaudojamų statinių, iš kurių pagal kategoriją 3 priskiriami ypatingiems statiniams, 7 – neypatingiems ir 1 nesudėtingiems. 2021 m. planuojama nugriauti dar 11 nebenaudojamų statinių.
Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009 metais Europos Sąjungos reikalavimu. Tada prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimo darbai.
Daugelis ekspertų pažymėjo, kad elektrinės uždarymas paskatino staigų elektros energijos kainų šuolį respublikos gyventojams, taip pat pakenkė Lietuvos ekonomikos konkurencingumui.
Išmontavimo darbus planuojama baigti 2038 metais.
IAE eksploatavimo nutraukimą lydi korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais Ignalinoje pasikeitė keli direktoriai, vienas iš jų yra susijęs su neteisėtu elektrinės turto pardavimu.
VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Kauno klinikose šį sekmadienį prasidės darbuotojų revakcinacija nuo COVID-19, pranešė Kauno klinikos Facebook.
"Jau šį sekmadienį Kauno klinikose prasidės revakcinacija COVID–19 vakcina ir bus tęsiama atitinkamai tiems darbuotojams, kuriems po pirmojo skiepo jau praėjo trys savaitės", – rašoma Kauno klinikų pranešime.
Pabrėžiama, kad tie darbuotojai, kuriems koronaviruso infekcija buvo nustatyta po pirmosios vakcinos, dabar skiepijami nebus.
"Jiems revakcinacija atidedama ir bus atliekama po 90 dienų nuo COVID–19 infekcijos nustatymo", – sako klinikų atstovai.
Pranešama, po pirmojo skiepo infekcija užsikrėtė septyni darbuotojai.
Vakcinavimo prioritetines gyventojų grupes tvirtina sveikatos apsaugos ministras savo įsakymu. Pirmieji sąraše yra medikai, savanoriai, dalyvaujantys valdant pandemiją ligoninėse, mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojai, slaugos įstaigų pacientai ir darbuotojai.
Šių metų antrąjį ir trečiąjį ketvirtį numatyta skiepyti ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir specialiųjų poreikių asmenų ugdymo įstaigų specialistus. Priklausomai nuo aplinkybių sąrašas gali būti koreguojamas,
VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Laiške premjerė pabrėžė, kad Baltarusija neįgyvendino ES patvirtintų branduolinės saugos rekomendacijų, todėl elektrinė yra nesaugi ir negali pradėti veikti, teigiama Vyriausybės kanceliarijos pranešime.
Šimonytė taip pat paragino ES neskirstyti šių rekomendacijų į svarbias ir mažiau svarbias, nes klaidos ar nelaimės atveju pasekmės būtų dramatiškos.
"Branduolinės saugos klausimu kompromisų negali būti, todėl svarbu įgyvendinti visas be išimties rekomendacijas. Negalime milijonų žmonių sveikatos ir gyvybės aukoti vardan politinių kompromisų su režimu, kurį Europos Sąjunga pripažįsta kaip neteisėtą", – sako Šimonytė.
Premjerė atkreipia dėmesį, kad Baltarusijos pusė gali siekti pasinaudoti rekomendacijomis paskelbdama, kad elektrinė yra saugi, todėl ES ekspertų vizitai turi vykti ir ateityje.
Laiške ministrė pirmininkė prašo išnagrinėti galimas priemones neleisti elektrai iš nesaugių branduolinių jėgainių patekti į ES.
"Tikiuosi, kad Europa Komisija šį sprendimą įgyvendins pilna apimtimi ir laiku, o jos pastangos bus nukreiptos į tai, kaip tai padaryti, o ne, ar tai galima padaryti", – teigė premjerė.
Vyriausybės vadovė taip pat informavo apie tai, kad Lietuva sieks peržiūrėti ankstesnės Vyriausybės sutartą elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodologiją. Metodologija turėtų įsigalioti tik po to, kai bus patvirtinta veikianti kilmės garantijų sistema.
Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pranešė, kad pirmasis Astravo AE blokas jau veikia 100 proc. pajėgumu.
Kaip teigia Energetikos ministerijos spaudos tarnyba, šiuo metu bloke atliekami statiniai ir dinaminiai testai, o juos atlikus per 15 parų bus atlikti galutiniai sistemų ir įrangos testavimo darbai blokui veikiant visu pajėgumu.
Be to, pranešama, kad ENSREG atstovų vizitas į Astravo AE planuojamas savaitę po vasario 8 dienos.