VILNIUS, sausio 12 — Sputnik. Šiandien Druskininkų savivaldybės tarybos dauguma kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydama skubos tvarka išnagrinėti susidariusią situaciją su "Belorus" sanatorija ir išsaugoti darbo vietas.
Pranešama, kad Druskininkų savivaldybės taryba taip pat kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen, Europos Komisijos narį Virginijų Sinkevičių, Užsienio reikalų ministeriją, Seimo komitetus.
"Mes visi padarome klaidų. Bet padarius tokią klaidą, nuo kurios nukenčia eiliniai žmonės — jiems ir jų šeimoms gresia likti be pajamų, o kai kuriems ir gyvenamojo būsto, o Druskininkams vietoj sutvarkytos ir veikiančios įstaigos gresia turėti dar vieną pastatą-vaiduoklį išdaužytais langais kurorto centre — tokią klaidą privalome taisyti nedelsiant", — rašo Druskininkų meras Ričardas Malinauskas savo Facebook paskyroje.
Malinauskas pažymi, kad svarstymai į gatvę išėjusiems 400-ams žmonių mokėti pašalpas, jo supratimu, yra "trumparegiški, neprotingi ir neturintys perspektyvų". Be to, koronaviruso pandemija Druskininkuose išaugino nedarbą iki 18,9 proc., o jei sanatorijos darbuotojai liks be darbo, šie skaičiai dar labiau augs.
Druskininkų meras priminė apie panašią sanatoriją Latvijoje. "Kodėl Latvijoje, Jūrmaloje, to paties steigėjo įsteigta identiška sanatorija veikia ir jai netaikomos jokios ES sankcijos? Gal Latvija priima logiškesnius sprendimus, nei uždaryti socialinį objektą veikiantį gydymo srityje?" — pažymėjo Malinauskas.
Anksčiau įstaigos sąskaitos buvo įšaldytos ES įvedus sankcijas Baltarusijos prezidento administracijoje veikiančiai Vyriausiajai ūkio valdybai. Apie 400 sanatorijos darbuotojų liko be pajamų.
Šiuo metu Seime svarstomos pataisos, kurios leistų mokėti specialias išmokas Europos Sąjungos sankcijų paveiktos sanatorijos darbuotojams.
Savo ruožtu Baltarusijos užsienio reikalų ministerija situaciją pavadino "aukščiausio lygio veidmainystės pavyzdžiu" ir pažymėjo, kad ne tik Baltarusijos piliečiams Lietuvoje taikomos sankcijos, bet ir daroma žala Lietuvos ekonomikai bei pačių lietuvių interesams.
VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Kelių eismo įvykio metu Šakių rajone buvo sužeisti du nepilnamečiai vaikai, pranešė Lietuvos policija.
Šeštadienį, apie 15.10 val., šalia Bridžių kaimo, magistralės Pilviškiai-Šakiai-Jurbarkas 26-ame kilometre, automobilis "Audi 80", vairuojamas 1961 metais gimusio vyro, sankryžoje nepraleido "Volkswagen Passat" ir susidūrė su juo.
"VW Passat" vairavo 1983 metais gimęs vyras. Jis nepažeidė taisyklių, nes judėjo pagrindiniu keliu. Automobilyje, be jo, buvo moteris, gimusi 1988 metais ir du maži vaikai — 2018 metais gimęs berniukas ir 2015 metais gimusi mergaitė.
Per eismo įvykį buvo sužeisti visi automobilyje "VW Passat" sėdintys žmonės. Jie gavo medicininę pagalbą ir buvo išsiųsti gydytis ambulatoriškai.
Policija pradėjo administracinį tyrimą.
VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS prevencijos centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas Facebook papasakojo apie tai, kaip vyksta koronaviruso mutacija.
Profesorius paaiškino, kad virusai negali daugintis — jie įsilaužia į ląstelės mechanizmus ir sukuria savo kopijas. Kuo daugiau viruso kopijų sukuria ląstelė, tuo dažniau gali atsirasti kopijų klaidų — mutacijų. Dauguma šių klaidų yra nedidelės, tačiau kai kurios klaidos gali sukelti didesnį virusų užkrečiamumą ar patogeniškumą.
Tam tikros mutacijos gali sumažinti vakcinos ar gydymo efektyvumą ir sumažinti diagnostikos priemonių tikslumą.
Čaplinskas prisiminė, kad neseniai atsirado kelios SARS-CoV-2 mutacijos: B.1.1.7 variantas, pirmą kartą atrastas Didžiojoje Britanijoje, jo užkrečiamumas padidėjo apie 50 proc., O E484K variantas, pirmą kartą aptiktas Pietų Afrikoje, kuris taip pat yra labiau užkrečiamas ir gali sumažinti vakcinų veiksmingumą.
"Manoma, kad šie variantai nesukelia sunkesnės ligos, tačiau labiau užkrečiami virusai, greičiau plisdami, gali dar labiau apkrauti jau ir taip perkrautą sveikatos priežiūros sistemą ir galiausiai sukelti daugiau mirčių", — rašo jis.
Jis taip pat teigė, kad Brazilijoje atlikti tyrimai rodo, kad SARS-CoV-2 gali būti perduodamas vandens gyvūnams, o tai gali pagreitinti tolesnes viruso mutacijas, o Jungtinės Valstijos kovo mėnesį taps dominuojančia britų koronaviruso paderme.
Anksčiau profesorius pažymėjo, kad Lietuva yra tarp šalių, kuriose gali įvykti koronaviruso mutacija, nes čia plitimo dažnis yra labai didelis, o pats paplitimas yra gana didelis. Tai sukuria geras sąlygas mutacijoms.
Šiuo metu koronaviruso atvejų skaičius Lietuvoje viršijo 167 tūkstančius žmonių, mirė daugiau nei 2,4 tūkstančio žmonių.
Iki sausio 31 dienos šalyje galioja karantinas. Numatytas priemones planuojama peržiūrėti sausio 17 dienos vakcinacija atliekama tarp prioritetinių gyventojų.
VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Šveicarijos draudimo bendrovė "Zurich Insurance Group" nekomentuoja žiniasklaidos pranešimų apie ketinimą atsisakyti draudimo statyti "Nord Stream-2" dėl JAV sankcijų grėsmės, RIA Novosti sakė bendrovės atstovas Tomas Bajeris.
Anksčiau "Bloomberg", remdamasi informuotais šaltiniais, pranešė, kad "Ziurich Insurance Group" nustos drausti "Nord Stream-2" dujotiekio statybą dėl JAV sankcijų grėsmės.
"Dėl konfidencialumo mes nekomentuojame jokių santykių su klientais", — atsakydamas į prašymą pakomentuoti žiniasklaidos pranešimą apie "Nord Stream-2" draudimą.
Jis taip pat pridūrė, kad, kaip ir anksčiau, "Ziurich" draudimo grupės pozicija išlieka nepakitusi: bendrovė turi išsamią įstatymų laikymosi sistemą ir yra įsipareigojusi visapusiškai laikytis visų taikomų sankcijų taisyklių.
Šią savaitę "Reuters", remdamasi šaltiniais, taip pat pranešė, kad sausio mėnesį JAV valstybės departamentas kelioms Europos įmonėms pranešė apie sankcijų riziką, kurią departamentas įtaria padėjęs Rusijai statyti "Nord Stream 2". Šaltinių teigimu, galimas projekto draudikas yra "Ziurich Insurance Group".
"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.
Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui ir tokiu būdu pristabdė statybas.
Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortūna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai iš bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.
Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius su "Fortūna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.