Žmonės Vilniaus gatvėse, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai pateikė COVID-19 prognozę artimiausiems dešimčiai metų

(atnaujinta 13:35 2021.01.13)
Tyrėjų teigimu, palaipsniui COVID-19 taps įprasta liga, persirgus vaikystėje susidarys ilgametis imunitetas

VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Remdamiesi keturių žinomų žmogaus koronavirusų, sukeliančių lengvus peršalimo simptomus, duomenų analize, Amerikos mokslininkai pateikė COVID-19 vystymosi prognozę kitam dešimtmečiui. Tyrėjai mano, kad per šį laiką SARS-CoV-2 koronavirusas taps endeminis, o imunitetas nuo vaikystėje persirgtos lengvos ligos išliks visam gyvenimui. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Science".

Imunologinių ir epidemiologinių duomenų apie keturis HCoV šeimos žmogaus koronavirusus analizė leido mokslininkams iš Emory universiteto Atlantoje ir Pensilvanijos valstybinio universiteto sukurti modelį, leidžiantį numatyti SARS-CoV-2 trajektoriją, kol ji taps endeminė, tai yra, laikysis pastovioje bazinėje padėtyje tarp populiacijos.

Tyrėjai pabrėžia, kad jų modelis — tai labai svarbu — apima atskirą tokių imunologinės apsaugos komponentų, kaip jautrumas pakartotiniam užsikrėtimui, ligos susilpnėjimas po pakartotinės infekcijos ir viruso pernešamumas po pakartotinės infekcijos, kurių kiekvienas laikui bėgant skirtingai silpnėja, analizę.

Modeliavimo rezultatai leidžia įvertinti ligos sunkumo pokyčių dinamiką skirtingoms gyventojų amžiaus grupėms. Turimi serologiniai duomenys rodo, kad paprastai visų keturių endeminių HCoV padermių pirminė infekcija pasireiškia ankstyvame amžiuje ir gaminami abiejų tipų antikūnai — trumpalaikis IgM, lemiantis ūminį imuninės sistemos atsaką, ir IgG, kurie suteikia ilgalaikę imuninę atmintį.

Taip pat yra žinoma, kad koronavirusų šeimos HCoV paplitimas yra labai didelis. Vaikystėje šia infekcija perserga beveik visi, pasireiškia kaip sloga, ir vėliau ja nebeserga. IgM antikūnų aptikimo atvejai vyresniems nei 15 metų žmonėms yra labai reti.

Tyrėjai teigia, kad kai SARS-CoV-2 taps endeminė, pirmoji infekcija pasireikš nuo 3 iki 5 metų amžiaus, o pati liga pasireikš lengvo peršalimo simptomais. Pagyvenę žmonės, jei ir sirgs, tai lengva forma, nes vaikystėje susidarę antikūnai užtikrins jiems tam tikrą imuninę apsaugą.

Mokslininkų teigimu, didelio masto vakcinacija nebus reikalinga, nes vakcinos turi tik trumpalaikę apsaugą nuo pakartotinės infekcijos. Bet dabar reikia skiepytis. Vakcinos sumažina ligos sunkumą ir suformuoja didžiulį imuninį atsaką, kuris lemia, kaip greitai COVID-19 tampa endeminis.

Tyrėjai mano, kad galbūt skiepijimas turėtų būti palaipsniui nutrauktas, jį paliekant ilgesniam laikui tam tikroms amžiaus grupėms. Kas tai bus — pagyvenę žmonės, ar atvirkščiai, vaikai — bus galima pasakyti tik po kurio laiko, remiantis ligos vystymosi dinamikos analize, daro išvadą mokslininkai.

Tegai:
liga, koronavirusas, COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1130)
Dar šia tema
Rastas būdas mirštamumui nuo koronaviruso sumažinti
Mokslininkai papasakojo, kaip atpažinti užsitęsusią COVID-19 stadiją
Rusijoje mokslininkai nustatė koronaviruso atvejį su 18 mutacijų
Sausio 21-oji

Kokia šiandien diena: sausio 21-osios šventės

(atnaujinta 16:33 2021.01.20)
Šią dieną 1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė. Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina

Sausio 21 yra 21-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 344 dienos.

2021 metų sausio 21 dieną saulė saulė teka 08:28, leidžiasi 16:33, dienos ilgis — 8 val. 05 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina.

Sausio 21-oji Lietuvos istorijoje

1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė.

1906 metais gimė lietuvių poetas ir vertėjas Konstantinas Snarskis, pasirašinėjęs K.Žvangulio slapyvardžiu. Mirė 1980 m.

1951 metais gimė poetė Česlova Jakštytė.

1967 metais mirė poetas Jovaras (tikrasis vardas — Jonas Krikščiūnas). Gimė 1880 m.

2011 metais 70-metis lietuvių aktorius Juozas Budraitis paguldytas į Sankt Peterburgo ligoninę.

Sausio 21-oji pasaulio istorijoje

1793 metais už valstybės išdavystę giljotinuotas Prancūzijos karalius Liudvikas XVI.

1905 metais gimė garsusis madų dizaineris prancūzas Kristianas Dioras. Mirė 1957 m.

1908 metais Niujorke buvo priimtos taisyklės, draudžiančios moterims rūkyti viešose vietose.

1911 metais pirmą kartą organizuotas Monte Karlo automobilių ralis.

1924 metais nuo kraujo išsiliejimo į smegenis mirė Rusijos bolševikų lyderis Vladimiras Leninas.

1950 metais Londone mirė anglų rašytojas, romano "Gyvulių ūkis" autorius Džordžas Orvelas. Gimė 1903 m.

1954 metais JAV baigtas statyti pirmasis branduolinis povandeninis laivas "Nautilus".

1970 metais Irake, apkaltinus bandymu nuversti vyriausybę, mirties bausmė įvykdyta 12 asmenų.

1976 metais TSRS pirmą kartą pradėti pardavinėti vakarietiški laikraščiai — "Financial Times" ir "New York Times".

1976 metais anglų-prancūzų viršgarsinis lėktuvas "Concord" pradėjo reguliarius skrydžius.

1977 metais Italijoje buvo legalizuoti abortai.

1990 metais Rytų Vokietijos komunistai nušalino nuo pareigų Egoną Krencą bei dar 13 politinio biuro narių, kurie pranašavo Berlyno sienos kritimą.

1998 metais popiežius Jonas Paulius II pradėjo penkių dienų vizitą Kuboje.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Sankt Peterburgas, archyvinė nuotrauka

Sausio 21 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 22:06 2021.01.20)
Sausio 21 dienos horoskopas pataria Avinams pagalvoti apie naujų verslo kontaktų užmezgimą, Dvyniams — vengti diskusijų ir ginčų, o  Žuvims — elgtis savarankiškai ir iniciatyviai

Avinas (03.21-04.20) 

Verta pagalvoti apie naujų verslo kontaktų užmezgimą, pelningesnių pasiūlymų paiešką. Prisiminkite senus ryšius — jie gali būti naudingi. 

Vakare skirkite laiko šeimai ir vaikams, vieniši žmonės galėtų apsilankyti kokiame nors kultūriniame renginyje.

Jautis (04.21-05.21) 

Jei patys nesudarysite sau problemų, tada diena bus sėkminga. Vakaras tinkamas tvarkyti šeimos reikalus ar senus dokumentus. 

Dienos pabaigoje pasirūpinkite savo sveikata, jūsų kūnas bus ypač jautrus infekcijoms.

Dvyniai (05.22-06.21) 

Šis laikotarpis gali suteikti naujų įdomių perspektyvų. Darbe, jei imsite dvejoti ir atidėsite sprendimo priėmimą, prarasite laiką. 

Šiandien susilaikykite nuo diskusijų, nepradėkite ginčų, tai gali sukelti neigiamų pasekmių ateityje.

Vėžys (06.22-07.22) 

Namuose ir darbe viskas bus ramu, nepakis. Bet kokia rimta perkrova ir stresas gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą. Praleiskite daugiau laiko su bendraminčiais. Bendravimas su jais gali suteikti netikėtos naudos.

Liūtas (07.23-08.23) 

Liūtų laukia gera ir rami diena. Tai tinkamas laikas susirasti bendraminčių, net ir socialiniuose tinkluose. Vakare reikėtų atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir vengti bet kokios perkrovos.

Mergelė (08.24-09.22) 

Jūs kupini energijos ir entuziazmo. Jei turite įdomių idėjų, nesidalykite jomis su kitais: pavydūs žmonės bandys kišti pagalius į jūsų ratus. 

Žvaigždės prognozuoja, kad jumyse atsiras naujų charakterio bruožų, ypač per didelis azartiškumas. Būkite atsargūs — yra rizika prarasti pinigus.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Net jei darbe kažkas netinka, dabar nėra pats tinkamiausias laikas rimtiems pokyčiams. Santykiuose gali kilti tam tikra įtampa. Nesiimkite svarbių užduočių ir venkite konfliktų. 

Skorpionas (10.23-11.21) 

Šiai dienai galite suplanuoti svarbiausius ir sunkiausius dalykus — palankus žvaigždžių išdėstymas prisidės prie sėkmės. 

Jūsų gali būti paprašyta padėti išspręsti opią problemą. Galėsite parodyti diplomato savybes, kas ateityje jums bus labai naudinga.

Šaulys (11.22-12.21) 

Šią dieną numatomos neplanuotos išlaidos, todėl apsipirkti jums draudžiama. Tačiau ši diena tinkama ilgalaikiams planams kurti ir aptarti. Šiandien rekomenduojama susitelkti į verslo klausimų sprendimą. 

Trumpam atidėkite bendravimą su draugais, nes galimi konfliktai.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Šiandien Ožiaragiai gali net kalnus kilnoti. Bet prieš ką nors darydami, viską gerai pasverkite. Intuicija gali paskatinti jus priimti teisingą sprendimą, o patarimai, priešingai, gali suklaidinti. 

Galimi konfliktai tiek darbe, tiek šeimoje.

Vandenis (01.21-02.19) 

Šiandien galėsite parodyti savo sugebėjimus. Priėmę sprendimą, neabejokite juo — pirmasis variantas pasirodys teisingas. Geriau vengti naujų pažinčių, jos gali sukelti jums rūpesčių. Per daug nepasitikėkite nauja informacija, būtinai patikrinkite ją dar kartą.

Vakarą skirkite namų ruošos darbams.

Žuvys (02.20-03.20) 

Nepalankus laikotarpis rizikingoms finansinėms operacijoms. Šią dieną susilaikykite nuo sandorių ir nepradėkite naujų projektų. 

Žvaigždės pataria elgtis savarankiškai ir iniciatyviai. Niekas geriau už jus nežinos, ką ir kaip reikia daryti.

Tegai:
horoskopas