VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Stipriai atšalus orams rekomenduojama į lauką eiti tinkamai pasiruošus, svarbiausia — šiltai ir patogiai apsirengti, įspėja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.
Pabrėžiama, kad pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis tik sustiprėja, todėl nuo šalčio dažniausiai nukenčia kojos, rankos, ausys, nosis ir skruostai.
Specialistai rekomenduoja einant į lauką atsižvelgti į sinoptikų įspėjimus, keliais sluoksniais apsivilkti tinkamus šiltus drabužius, kumštines pirštines, ausis dengiančią kepurę, šiltą neankštą avalynę, vilnones kojines, esant reikalui siūloma prisidengti veidą.
Be to, nepatariama vartoti alkoholio, nes išgėręs žmogus dėl išsiplėtusių kraujagyslių greičiau praranda šilumą ir sušąla.
"Jeigu ruošiatės lauke sportuoti, įvertinkite, ar tam yra tinkamos sąlygos, apsirenkite specialią aprangą (apatinius termo drabužius), tinkamą avalynę. Pajutę dilgčiojančius rankų ar kojų pirštus, kandančius skruostus bei kitus sveikatos sutrikimus, grįžkite į šiltą patalpą", — pataria specialistai.
NVSC atkreipė dėmesį, kad reiktų vengti ilgai stovėti ar sėdėti šaltame ore, nes nejudėdami greičiau sušalsite. Taip pat patariama sudrėkus, sušlapus drabužiams, kuo greičiau grįžti į šiltą vietą ir pasikeiskite sausais.
Grynas oras ir fizinė veikla ypač svarbi gerai sveikatai palaikyti, imunitetui stiprinti. Tačiau spaudžiant stipriam šalčiui rekomenduojama trumpinti buvimo lauke laiką, lauke stengtis judėti ir dažnai grįžti į patalpas pasišildyti.
Priminta, kad sveikatos saugos reikalavimus vaikų darželiams nustatančioje higienos normoje nurodyta, kad vaikams aktyvi fizinė veikla turi būti organizuojama kasdien 2 kartus šviesiu paros metu išvedant juos į lauką, tačiau veiklos lauke reikėtų atsisakyti, kai oro temperatūra lauke yra žemesnė kaip -12 arba, kai oro temperatūra lauke yra žemesnė kaip –8, o vėjo greitis didesnis kaip 2 m/sek.
Taip pat atkreiptas dėmesys, kad atšalus orui, imama intensyviau šildyti pastatus, dėl to paprastai padidėja oro tarša kietosiomis dalelėmis. Tad rekomenduojama stebėti oro taršos duomenis ir pastebėjus padidėjusią oro taršą lauke būti trumpiau.
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Vilniuje esančiame bute policijos pareigūnai rado ir paėmė apie 10 kg augalinės kilmės medžiagos, praneša Lietuvos policijos departamentas.
Incidentas įvyko vasario 25 dieną Blindžių gatvėje. Policijos duomenimis, įtariama, kad tai narkotinė medžiaga — kanapės.
Įtariamieji, gimę 1991, 1992 ir 1999 metais, uždaryti į areštinę, o vyras, gimęs 1988 metais, apklaustas.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas.
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Šį rytą sudėtingesnės eismo sąlygos dėl plikledžio Švenčionių, Trakų ir Šalčininkų rajonuose, praneša Automobilių kelių direkcija.
Įspėjama, kad slidžių kelių ruožų čia gali pasitaikyti krašto ir rajoniniuose keliuose.
Likusioje šalies dalyje magistralinių, krašto ir didesnio eismo intensyvumo rajoninių kelių dangos šlapios arba drėgnos. Mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai išlieka slidūs, provėžoti, vietomis padengti prispausto ar pažliugusio sniego sluoksniu.
Vairuotojų prašoma būti atidžiais, neskubėti ir laikytis saugaus atstumo.
Pietryčių ir rytų Lietuvoje eismo sąlygas sunkina rūkas, matomumas vietomis sumažėjęs ir siekia iki 50 m. Šalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 3 iki 7 laipsnių šilumos.
Taip pat informuojama, kad dienos metu eismo sąlygas sunkins gūsingas vėjas.
Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną vietomis numatomas silpnas lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s, vietomis gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia oro temperatūra nuo 3 iki 8 laipsnių šilumos.
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Lietuva išleis 125 milijonus eurų perėjimui nuo oro linijų prie požeminių elektros linijų infrastruktūros objektuose, linkusiuose į avarijas, praneša Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.
"Per artimiausius trejus metus vien į 10 kV oro linijų tinklų atnaujinimą ESO investuos apie 125 mln. eurų — šių investicijų naudą tiesiogiai pajaus beveik 350 tūkst. vartotojų", — teigia energetikos ministras Dainius Kreivys.
Pasak jo, iš viso per artimiausius trejus metus ESO atnaujins 562 10 kV oro linijas, kurių pusę sudaro atsijungusios per stichijas šiemet ir pernai.
"Tai ženkliai padidins tinklo patikimumą ir sumažins gamtos stichijų padarinius elektros tiekimo sutrikimams. Rekonstruojant dažniausiai atsijungiančias linijas, prioritetas bus teikiamas turinčioms didžiausią vartotojų kiekį", — sakė jis.
Pabrėžiama, kad rekonstruotinos linijos buvo identifikuotos atlikus detalią elektros tiekimo oro linijų gedimų analizę, identifikavus dažniausiai atsijungiančias linijas ir sudarius "raudonų zonų" žemėlapį. Tuo pačiu buvo nustatyta, kur greičiausiai reikalingas kompleksinis oro linijų atnaujinimas. Planuojamas atnaujinimas apims požeminių kabelių linijų tiesimą, nuotolinio valdymo sprendimų diegimą bei kitų susidėvėjusių tinklo elementų keitimą.
Ministras teigė, kad esant masiniams gedimams ir stichiniams reiškiniams, bus daugiau skiriama dėmesio su urėdijomis, kelininkais, savivalda ar seniūnijomis — tai padės greičiau pasiekti gedimų vietas.
"Platinant oro linijų proskynas miškuose, sieksime maksimaliai sumažinti galimą poveikį gamtai — dėl tokių medžių kirtimo tvarkos atnaujinimo šiuo metu tariamės su Aplinkos ministerija", — sakė jis.
Pažymima, kad energetikos ministerija planuoja peržiūrėti elektros instaliacijos įrengimo reglamentavimą, sudarantį galimybes buitiniams vartotojams, ypač nutolusiose taškuose, prijungti elektros generatorius, esant stichiniams reiškiniams ir masiniams sutrikimams — tai būtų taikoma tik naujiems vartotojams.